Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silnik krokowy + schemat. Czy schemat jest poprawny i zadziała?

17 Kwi 2007 20:18 2187 6
  • Poziom 19  
    Witam,

Znalazlem kiedys w szafce silnik krokowy ze starej drukarki iglowej.
    Jest to unipolar na 5V firmy Sanyo z 6 kabelkami. Rozporacowalem za pomoca miernika sposob polaczen cewek.
    Jesli chodzi o program sterujacy to takze nie ma problemu, napisze cos pod linuksa +ppdev.
    Niestety jesli chodzi o elektronike to jestem poczatkujacy.

taki schemat:
    CLICK

Czy moglby mi ktos powiedziec czy ten schemat jest poprawny i czy zadziala?
    W razie gdyby cos bylo nie tak to prosze o uwagi oraz o propozycje poprawek.
    Wolalbym zostac przy tranzystorkach TIP, silnieczek jest dosc duzy i masywny, obawiam sie ze sam ULN nie dalby rady, tak wiec pomyslalem sobie zeby nie spalic LPT, dobrze by bylo zastosowac transoptory + TIP.
    Rezystory R1-R4 mysle ze tak 740 Ohm.

prosze o uwagi

dziekuje i pozdrawiam,
    -tomekk
  • Poziom 21  
    Witam.
    Spróbuj przeanalizować co się stanie gdy wysterujesz transoptor, jak popłynie prąd bazy tranzystora w układzie Darlingtona?
    Poniżej układ który powinien działać. Może wymaga rezystora w obwodzie bazy Q2( raczej na 100 % )

Dodano po 1 [minuty]:

• Poziom 19  
    ten pierwszy schemat to chyba jakas pomylka jest w ogole, tak cos mi sie wydaje ze nie ruszy...

ten jest troche inny:
    CLICK2

brakuje jakis rezystorow i masy chyba, niestety nie mam pojecia jak to polaczyc ;]

a co do analizy, musze pierw nabyc czesci, teraz chcialem sie 'toretycznie' upewnic ze to zadziala tzn. ze bede mial gotowy schemat, a potem tylko kupie czesci, poskladam i odpale

[edit]
    ClICK3

ten juz powinien dzialac jakos....
    R5-R8 po 10k
    R1-R4 chyba po 470 Ohm jednak beda

dzieki za pomoc, moze ktos jeszcze rzuci okiem i cos pomoze :)
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Witam.
    Ja by jeszcze ograniczył prąd bazy pierwszego tranzystora z poszczególnych układów darlingtona.
    Wstaw tam rezystory 1k1.
    Pozdrawiam
  • Poziom 19  
    okej

wyglada to teraz tak:
    R9-R12 1k-1k1

jak to poskladam i to ruszy to jeszcze napisze, zamieszcze tez zrodla programu, moze komus sie przydadza

pozdrawiam
  • Poziom 21  
    Witam.
    Jakoś to mi dziwnie wygląda z tą ilością punktów połączeniowych. Powinno działać.
    Pozdrawiam
  • Poziom 19  
    hehe, tak smiesznie troche, polaczylem to poniewaz chcialem cos sprawdzic, a program sie czepial ze jet nie polaczone

pozdrawiam