Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kilka pytań początkującego - głównie o nagłośnienie

17 Kwi 2007 20:24 1754 11
  • Poziom 10  
    Witajcie!

Jak łatwo zauważyć jestem nowy na forum. Od dłuższego czasu planuję "budowę" własnego wzmacniacza i do niego jakichś głośników.

Wzmacniacz chciałbym podłączyć do komputera - jak na razie mam głośniki Creative 2.1 i nie wystarczają mi one, a ceny naprawdę dobrych głośników w sklepach są zaporowe.

Głównie zależy mi na czystym i mocnym brzmieniu, nawet na dość dużej głośności (w/w głośniki "pierdzą"). Wygląd to dla mnie drugoplanowa sprawa.

Ma ktoś jakieś pomysły na konfigurację?

Przy okazji zapytam się - są może dostępne instrukcje/opisy jak czytać schematy itp? Chciałbym jakoś wkręcić się w elektronikę. ;)

Z góry dzięki za odpowiedzi.
  • Poziom 21  
    wszystko czego potrzeba jest na elektrodzie .... wystarczy poszukac
  • Poziom 10  
    W tym problem, że ja nie bardzo nawet wiem czego mam szukać... A nawet jeśli oglądam jakiś gotowy zestaw, to i tak z opisu nic nie rozumiem. :/
  • Poziom 12  
    Witam,a jaki to model głośników??
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    Miec creativy i nie byc z nich zadowolonym... eheh;p szkoda że nie słyszysz moich logitechów;] co do wzmacniacz to spróbuj na początek zbudowac jakiś prosty wzmacniacz na kicie (sklepy elektroniczne, internetowe) lub jak masz chęci to zbuduj od razu na scalaku od podstaw. Jeżeli masz dużo cieprliwości to możesz zbudowac na tranzystorach, ale skoro nie masz żadnego doświadczenia z elektroniką to nie polecam...:p Jaka moc chciałbyś wycisnąc ze wzmacniacza??:D

edit.: zapomniałem dodac, że jeżeli interesowała by cię moc wzmacniacza tak do 2x22W lub w wersji 2.1 2x11 + 1x22 to polecam wzmacniacz na układzie tda1554Q lub tda1558Q. Bardzo prosta konstrukcja. Z łatwością można wykonac całośc na małej płytce uniwersalnej. Sam zrobiłem ostatnio na tym układzie wzmacniacz i można powiedziec że jestem zadowolony...;]
  • Poziom 10  
    Interesuje mnie moc ok. ~70W na sub i 40W na wysokie i średnie. Możliwe, że nawet i więcej.

Głównie chodzi mi jak to zacząć w ogóle, bo jak na razie to nie mam praktycznie pojęcia co teraz do mnie powiedziałeś.
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    wiesz to taka rada praktyczna: Wstąp do działu DIY Akustyka, i tam troche poczytaj za nim zaczniesz robic cokolwiek. Bez doświadczenia porywac się na takie moce to nie jest dobry pomysł;] Na początek spróbuj zbudowac coś słabszego :P

Co do przygotrowania to poczytaj o kondensatorach, rezystorach, zasilaczach, układach scalonych tranzystorach etc. Sprzyda ci się to jak juz zaczniesz coś budowac...:) Pozdro i życze powodzenia..;]
  • Poziom 10  
    Dzięki, złapię chwilkę czasu i zabieram się za czytanie i szukanie. :)
  • Poziom 25  
    Nie ma za co:) Życze powodzenia. Pozdro!!

ps.: Dzięki za pomógł:)
  • Poziom 10  
    Dobra, to jeszcze jedno pytanie: takie zielone płytki z takimi paseczkami do których jest coś przylutowane, to jak to sie nazywa i w ogóle do czego to służy? ;)

Coś zdołałem poczytać o trawiarkach, ale nie bardzo wiem o czym była mowa, więc może mnie ktoś oświecić? Jak w ogóle zrobić taką płytkę? Da się, czy trzeba kupić?

Będąc w temacie płytek, jak zrobić etykietkę informującą o czymś? Tj. widziałem na forum sub, dość profesjonalnie zrobiony i na tyle była taka fajna czarna etykietka z napisami. Na pewno wykonana przez twórcę.

Nie o ten mi chodzi, ale tutaj też jest taka etykietka:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic727236.html

Plus - czym obliczyć objętość skrzynki wymaganej pod dane głośniki?

Dodano po 5 [godziny] 5 [minuty]:

Znalazłem dzisiaj trzy stare radia i jeden magnetofon.

Radia to Unitry, "Amor" oraz drugie o ile dobrze widzę, to "Śleża" bądź "Sleża" i ostatnie radio Kasprzak RMS-451.

Ostatnie radio wygląda tak:
    http://gazeta.allegro.pl/show_item.php?item=187524118

Wspomniany magnetofon, to z tego co na ściance wyczytałem:
    Zakłady Radiowe im. M. Kasprzaka, model magnetofonu to ZK 145.

Taki:
    http://alfaholdbazis.hu/childhood/masok/zk145.jpg

Czy opłaca mi się wylutować jakieś części z tych radyjek, czy one są teraz coś warte? Bo słyszałem gdzieś, że właśnie te starsze radia Unitry teraz są najbardziej cenione.

Oczywiście chodzi mi o budowę wzmacniacza/kolumn.
  • Poziom 9  
    Dołącze się do tematu - mógłby ktoś pomóc wybrać mi jakiś fajny wzmacniacz z projektów umieszczonych na elektrodzie?