Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Włączanie/wyłączanie silnika jednofazowego triakiem?

17 Kwi 2007 20:48 6078 8
  • Poziom 9  
    Witam,

Mam hydrofor z silnikiem jednofazowym (chyba poprawniej dwufazowym - z uzwojeniem pomocniczym z kondensatorem) o mocy 750W.

Czy jest możliwe wyłączanie i włączanie takiego silnika triakiem?
    Przeczytałem wiele postów dotyczących triaków i sam już nie wiem czy można załączać nimi silniki czy też nie.

Chciałbym aby optotriakiem sterował wyłącznik pływakowy.

Pozdrawiam i dziękuję za pomoc.
  • Poziom 14  
    Bez większego problemu.
    Jako triak daj BTA 16/600 z kawałkiem radiatora lub jeżeli rozruch jest ciężki to daj BTA 41/600.
    Takie rozwiązanie hula u mnie już kilka lat.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 9  
    Dzięki za info.

A jak w prosty sposób można zrobić, aby po wyłączeniu się silnika (rozłączeniu się wyłacznika pływakowego) pompa ponownie się sama nie załączyła?
  • Poziom 26  
    Witam. "Wylacznik pływakowy" to chyba jest ciśnieniowy.Ten wyłącznik powinien rozłączać zasilanie silnika, gdyz w razie przebicia triaka silnika nie miałoby co wyłaczyc.
    Wył. cisnieniowy jest najcześciej na 3~fazy ,a tyle styków do zasilania silnika 1~fazowego nie potrzeba.
  • Poziom 9  
    Witam

Wyłącznik pływakowy to nie jest wyłącznik ciśnieniowy.

Mógłbym wyłączać/włączać wyłącznikiem pływakowym od razu pompę, ale wytrzymałość takiego wyłącznika nie jest zadowalająca. Po drugie nie chce mieć w studni 230V.

Mam też kłopot z tym, iż poziom wody opada pompa sie wyłącza a za krótki czas poziom wody się podnosi i pompa się załącza i za chwile znowu wyłącza i tak w kółko. Chciałbym, aby po wyłączeniu się pompy z powodu braku wody sama się nie włączała ponownie.

Czy istnieje duże prawdopodobieństwo przebicia triaka w takim układzie? Lepiej jest zastosować przekaźnik/stycznik?
  • Poziom 21  
    Witam
    Jeżeli triak zostanie przebity to możesz się spodziewać "małego potopu"Przebicia triaka może nastąpić np.na wskutek przepięcia w sieci zasilającej.Chyba to nie jest dobre rozwiązanie dla pompy wody a także może spowodować spalenie uzwojeń silnika przez częste rozruchy spowodowane wahaniem lustra wody w studni.Tu najlepszy jest czujnik poziomu wody tzw.Elcluwo" który wyłączy silnik pompy przy poziomie "MIN"wody w studni i ponownie załączy po pewnym czasie przy ustawionym poziomie wody MAX"
    Mam także wątpliwości czy pojemności pasożytnicze przewodu do czujnika poziomu wody w studni nie będą powodować niepożądanego załączania optotriaka a tym samym triaka.Lepsze jest sterowanie ze stycznikiem i zabezpieczeniem termicznym silnika.Rozwiązanie z triakiem jak na rysunku
    To także zagrożenie porażeniem bo na zaciskach silnika jest bez przerwy napięcie sieciowe co przy pompach wody jest szczególnie niebezpieczne.Na aukcji ALLEGRO można kupić nowy stycznik TSM-1 za ok.10zł a termik w podobnej cenie..Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    mazmac napisał:
    Witam

Wyłącznik pływakowy to nie jest wyłącznik ciśnieniowy.

Mógłbym wyłączać/włączać wyłącznikiem pływakowym od razu pompę, ale wytrzymałość takiego wyłącznika nie jest zadowalająca. Po drugie nie chce mieć w studni 230V.

Mam też kłopot z tym, iż poziom wody opada pompa sie wyłącza a za krótki czas poziom wody się podnosi i pompa się załącza i za chwile znowu wyłącza i tak w kółko. Chciałbym, aby po wyłączeniu się pompy z powodu braku wody sama się nie włączała ponownie.

Czy istnieje duże prawdopodobieństwo przebicia triaka w takim układzie? Lepiej jest zastosować przekaźnik/stycznik?

Witam. Wiem ,że pływakowy to nie ciśnieniowy.Sądziłem, że pisząc o hydroforze ,masz na myśli ciśnieniowy.pomyliłem sie -sorry.
    Nie da się określić, czy i kiedy triak ci sie uszkodzi, ale instalacje musisz mieć taką , by przy jego uszkodzeniu nie narobiło ci "bigosu"

By pompa nie włączała się sama ,możesz instalacje tak podłączyc,by pływak był w podtrzymaniu (wyłączaniu) sterowania np.stycznika. A załączenie następuje przez przycisk. Przy braku wody "pływak"wyłączy sieć. Ale załączyć trzeba osobiście,ewentualnie cyklicznie działająca czasówka
  • Poziom 17  
    ja mam ciśnieniowy oraz elektroniczny wł/wył poziomu wody zabezpieczający przed sucho biegiem i zapowietrzeniem,jest jeszcze czasówka ustawiona na kilka minut pracy.Ten mały czujnik poziomu wody z ledami jest na podstawce takiej jak R15 a jako sonda jest położony kabel elektryczny 2x1,5 o długości 10m.
  • Poziom 9  
    Witam

Ja natomiast chciałbym sterować silnikiem jednofazowym wraz z grzałką o mocy łącznej mocy max 3 kW za pomocą triaka. Start silnika nie powinien dawać wielkich obciążeń ponieważ jest to wentylator.

Mam pytanie: Z jakim zapasem należy dobierać triak do zastosowań z silnikiem?

3000W/230V = około 13 A Czy triak na 24 A jest dobrym rozwiązaniem?