Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

atmeg8 i światłowód

17 Kwi 2007 21:37 3941 17
  • Poziom 12  
    Witam
    Potrzebuję pomocy, mam do zrobienia na pracę dyplomową "czasowstrzymywacz" na atmega 8.
    działa to następująco, ustawiam czas włączenia i wyłączenia przekażnika
    na atmega 8. I procesor ma włączyć przekaźnik i wyłączyć. tylko żeby było śmieszniej to procesor ma być połączony z przekaźnikiem za pomocą światłowodu.
    I tu jest problem bo nie wiem jak połączyć procesor z przekaźnikiem za pomocą światłowodu
    Myslałem coś takiego jakaś dioda nadawcza, nadaje do światłowodu a tam dioda odbiorcza i jakiś tranzystorek który steruje przekaźnikiem cewka 12V

Pilnie potrzebuje pomocy...
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 21  
    do procka dajesz diodę LED a na odbior foto tranzystor wazne zeby pracowaly na tje samej dlugosci fali, za foto tranzystrkiem dajesz jeszcze zwykly tranzystorek i cewke zabezpeiczasz dioda prostownicza wlutowana w kierunku zaporowym
  • Poziom 12  
    miałem kiedyś taki układ pilota na podczerwień, to był jakiś kit
    i sterowało to przekażnikiem
    wymontowałem z tego diodę nadawczą i odbiorczą
    i do nadawczej dałem zasilanie a odbiorczą podłączyłem do miernika to na odległości 20 cm nic miernik nie pokazywał dopiero jak zbliżałem to zmieniało się tam coś
    a pilot przed rozmontowaniem działał z odległości 5 metrów
    i nie wiem dlaczego nic się nie działo dopiero z bliska
    bo chciałem tam to zastosować
    do nadawczej dałem coś około 2V
    a odbiorcza tylko do miernika tak jak zwykłe diody się sprawdza

a mógłbyś dać jakiś schemat i jakie elementy bo za bardzo nie wiem
    dzięki i pozdrawiam
  • Poziom 21  
    Armin bopiloty s ana 36kHz a jak ty ja podpioles pod zasilanie to miales pewnie napiecie stale:) a w do odbierania to sie robi troszke inaczej jest specjalny uklad do tego...

a ty potrzebujesz diody. kawalka swiatlowodu i foto tranzystor- mowiac krotko robisz tranzoptor:) wiec jesli nie masz specyzowane ze swiatlowod ma miec np 10m tylko ma sluzyc do oddzielenia galwaniczego to mozesz odrazu dac tanzoptor;p tak sobie teraz myslę;p
  • Poziom 12  
    światłowód o długości 1,5 do 2 metrów
    bo to ma sterować napięciami rzędu 4kV
    a termin składania prac mnie goni i dlatego szukam pomocy

to jak bym jako diodę nadawczą dał diodę np koloru czerwonego to co po drugiej stronie światłowodu?
    i mają być osobne zasilania układów po jednej jak i po drugiej stronie światłowodu
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 12  
    no a jak teraz zrobić układ odbiorczy strerujący przekaźnikiem?
    bo nie mam pojęcia kiedyś próbowałem coś zrobić ale to nie działało
    jak byś mógł jakiegoś gotowca podesłać byłbym niezmiernie wdzieczny

pozdrawiam
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Nie napisałeś, czy to ma być tylko teoria, czy też praktyka :D
    Praktycznie (na studiach) robiłem to tak:
    Światłowód szklany wielomodowy, 10m.
    LED (czerwony, zielony a nawet sraczkowaty :D) byleby się mieścił w zakresie tranzystora np: http://www.seguro.pl/sklep/?zobacz=3924&producent=
    Sposób montażu np tutaj: http://www.mod-planet.com/index.php?module=subjects&func=printpage&pageid=221&scope=all
    Uwaga: zabawa ze światłowodem szklanym może być bolesna. Powbijane w paluchy drobinki szkła, potrafią dokuczać tygodniami, a połkniecie kawałka może się skończyć na stole operacyjnym.
    Niestety - na studiach do cięcia i wykańczania używałem specjalistycznego sprzętu, ale przy takich odległościach powinno się udać bez tego.

Alternatywą jest światłowód plastikowy i nadajniki/odbiorniki od razu przystosowane do niego.
  • Moderator Projektowanie
    forestx napisał:
    Nie napisałeś, czy to ma być tylko teoria, czy też praktyka :D
    Praktycznie (na studiach) robiłem to tak:
    Światłowód szklany wielomodowy, 10m.
    LED (czerwony, zielony a nawet sraczkowaty :D) byleby się mieścił w zakresie tranzystora np: http://www.seguro.pl/sklep/?zobacz=3924&producent=
    Sposób montażu np tutaj: http://www.mod-planet.com/index.php?module=subjects&func=printpage&pageid=221&scope=all
    Uwaga: zabawa ze światłowodem szklanym może być bolesna. Powbijane w paluchy drobinki szkła, potrafią dokuczać tygodniami, a połkniecie kawałka może się skończyć na stole operacyjnym.
    Niestety - na studiach do cięcia i wykańczania używałem specjalistycznego sprzętu, ale przy takich odległościach powinno się udać bez tego.

Alternatywą jest światłowód plastikowy i nadajniki/odbiorniki od razu przystosowane do niego.

taki mały offtop, ale nie mogłem się powstrzymać :D
    - co robi musi zrobić potencjalny student żeby połknąć kawałek światłowodu ? :D
  • Poziom 30  
    Kuniarz napisał:

1. Otworzyć otwór gębowy.
    2. Umieścić w otwartym otworze gębowym kawałek światłowodu.
    3. Zamknąć otwór gębowy.

Po pewnym czasie nastąpi przełknięcie śliny i kawałek światłowodu może zostać połknięty.

Nie piszcie, że zgłupiałem, bo wiem, co się dzieje z drutami miedzianymi na zajęciach - a światłowody (same włókna) są wielokroć bardziej kruche.

A żeby nie było tak do końca oftopicznie, to zapytam, jak w przypadku urządzeń w obudowie 5mm dokonuje się sprzężenia ze światłowodem (znacznie cieńszym przecież)?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Otwiera gębe, gryzie kawałek, połyka i wypija wygrane piwo.

Zrób to na gotowych modułach TOSLINK jak radził Father, w przeciwnym wypadku będziesz musiał wydziwiać, urządzenie będzie niebezpieczne, łamliwe i jakieś niestandardowe. TORX niech steruje przekaźnikiem dokładnie tak samo jak robi to noga mikrokontrolera, po prostu TOTX wejście podłączasz do nogi mikrokontrolera a wyjście z TORX podłączasz do tranzystora stererującego cewką.
    Kuniarz napisał:
    - włókno światłowodowe (po osunięciu pokrycia) ma średnicę 125µm i jest ostrzejsze od jakiejkolwiek igły. Kiepsko je widać. Krótkie fragmenty mają skłonność do przyklejania się do paluchów, a normalny człowiek ma tendencję do ciągłego grzebania przy ustach. Problem polega na tym, że taki połknięty światłowód jest niewidoczny na rentgenie :D. Stąd też na stanowiskach do pracy z włóknami często klei się taśmą dwustronną do "łapania" odciętych fragmentów.

Wracając do tematu: montaż na gotowych modułach będzie oczywiście dużo lepszy niż moja samoróbka, tylko moje rozwiązanie kosztuje parę zł.
    Co do sprzężenia: gwaran ci tuje, że światłowód wielomodowy złapie wystarczającą moc, aby ją odebrać po kilku(nastu) metrach.

P.S.
    Swoją drogą można by zaserwować teściowej zupkę nafaszerowaną takimi "igiełkami".
  • Poziom 30  
    forestx napisał:
    Co do sprzężenia: gwaran ci tuje, że światłowód wielomodowy złapie wystarczającą moc, aby ją odebrać po kilku(nastu) metrach.

No ok, ale co? Przykleić kropelką, wywiercić otwór w żywicy i włożyć włókno? Czy zakleić dookoła klejem na ciepło?
  • Poziom 12  
    witam
    kupiłem toslinki
    TORX196 i TOTX197
    i światłowód 1m
    tylko mam problem z poskładaniem odbiornika

Dodano po 2 [godziny] 50 [minuty]:

koledzy pomóżcie mi z poskładaniem odbiornika który będzie sterować przekaźnikiem
    pomocy

Dodano po 10 [minuty]:

w internecie znalazłem coś takiego
    i przy odbiorniku jest zastosowana cewka
    czy ona jest tam potrzebna????
    atmeg8 i światłowód
    W laboratorium (tam gdzie w ramach pracy dyplomowej "bawiłem się światłem") pod ręką zawsze był klej utwardzany ultrafioletem.
    Kropelka, minutka, cyjanopan, raczej odpadają - to są kleje zbyt "agresywne". W "domowych" warunkach użyłbym poxipolu.
  • Poziom 12  
    mam problem z przekaźnikiem
    atmeg8 i światłowód
    i gdy taki układ zmontuje i podłącze do zasilania to to nie działa
    a gdy wywale rezystor na bazie tranzystora i podłącze to tranzystor się gotuje
    co zrobić???
    a układ taki przy procesorze działa dlaczego
    a bez to mi nie działa??
  • Poziom 9  
    Jaki rodzaj wtyku światłowodowego stosuje się do nadajnika/odbiornika TOTX/TORX 173??? Wydaje mi się że jest to standard SC. Ale wolałbym sie dowiedzieć od kogoś kto ma pewnośc.