Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rozmieszczenie uzwojeń w spawarce

17 Kwi 2007 22:21 2106 19
 • Poziom 17  
  Posiadam rdzeń o przekroju 70mm² na którym mam zamiar nawinąć spawarkę. Mam dylemat jak rozmieścić uzwojenia. Czy nawinąć pierwotne uzwojenie na jednej kolumnie a wtórne na drugiej, czy nawinąć połowe pierwotnego i wtórnego na pierwszej kolumnie a drugą polowe uzwojeń na drugiej kolumnie i połączyć je szeregowo. Jak będzie lepiej? Dodam jeszcze że regulacja prądu spawania będzie po stronie pierwotnej za pomocą regulatora z U2008b. Mam nadzieję że pomożecie.
 • TermopastyTermopasty
 • Poziom 17  
  Witam.
  W spawarkach transformatorowych kazde z uzwojeń umieszcza sie na osobnej kolumnie w celu poprawy łuku oraz zmniejszenia prądu zwarcia.
 • TermopastyTermopasty
 • Pomocny post
  Poziom 12  
  Zrobiłem kilka lat temu spawarkę z uzwojeniem pierwotnym na jednej kolumnie a wtórnym na drugiej i dawała bardzo mały prąd (nie można było spawać).Po przeróbce miała uzwojenia dzielone po połowie i działa dobrze.Słyszałem że najlepszy podział to: 1 kolumna- 60-70% pierwotnego i całe wtórne,2-reszta pierwotnego.Daje to dobry prąd spawania i mały zwarcia.Dokładnej proporcji nie znam.Pozdrowienia.
 • Poziom 17  
  Dotąd nawijałem spawarki z regulacją prądu spawania za pomocą odczepów i właśnie uzwojenie pierwotne oraz regulacja były dzielone i nawijane na obydwu kolumnach a wtórne na jednej. Dawało to zadowalający efekt.
 • Specjalista - spawarki
  Nawinięcie uzwojenia pierwotnego na jednej kolumnie ,a wtórnego na drugiej to 100% porażka - zbyt maly prąd spawania.Inne warianty to duża szansa ,że prąd będzie zbyt maly lub zbyt duży .Najlepiej uzwojenia wykonać tak jak w spawarkach z rdzeniem ruchomym. Wtedy maksymalny prąd spawania można ustawić przez zbliżenie lub oddalenie cewek uzwojenia pierwotnego od wtórnego . Dalszą regulację prądu spawania będzie wykonywać elektronika.
 • Poziom 17  
  Postanowiłem podzielić uzwojenie pierwotne na połowe i nawinąc na obydwu kolumnach a wtórne w całości na drugiej kolumnie. Zobaczymy co z tego wyjdzie.
 • Poziom 17  
  Złożyłem wkońcu spawareczkę no i kicha bo wyżuca esa B20 gdy chcę spawać większym prądem. Mam drugą spawarkę o takiej samej mocy tylko że regulacja odbywa się za pomocą odczepów i na największym zakresie stosunek zwoi uzwojenia pierwotnego na obu kolumnach jest jednakowy jak w tej ostatnio nawiniętej. W starej na wtórnym jest około 65V po mostku i spawa cacy a w nowej jest 90V bez mostka. Może te 90V to za dużo i strumień wywołany przez prąd we wtórnym wymusza większy przepływ prądu w pierwotnym i dlatego bije mi bezpiecznik.
 • Poziom 17  
  bogdand napisał:
  ... wyżuca esa B20 gdy chcę spawać większym prądem...


  A nie mówiłem :?:

  bogdand napisał:
  ...w nowej jest 90V bez mostka


  90V to za dużo, zmniejsz na 65V.
 • Poziom 17  
  Jutro odwinę wtórnego tak by po wyprostowaniu było około 65V i zobaczymy co się będzie działo
 • Poziom 17  
  Odwinołem wtórne tak że jest 70V ale praktycznie nic to niedało, dopiero jak włożyłem pomiędzy rdzeń zworę z kawałka rury profilowanej prąd zwarcia zmniejszył się i już nie wywala bezpiecznika.
 • Poziom 17  
  Tą rurę wstawiłem tylko tak od picu czy coś da. Zamierzam inaczej nawinąć pierwotne tzn 65% na jednej kolumnie i 35% na drugiej. Taki układ nawinięcia napewno zmniejszy prąd zwarcia w pierwotnym. Jeżeli nadal będzie za duży to wstawię zworę z blach tak jak to powinno być.
 • Poziom 17  
  Rozmieszczenie mam 50/50%. Dodam że jeżeli na regulacji podkręcę na maksa to pobiera z sieci 40A, "ale za to statki można spawać"
 • Specjalista elektronik
  W spawarce najlepiej pierwotne na jednej kolumnie, a wtórne na drugiej - po pierwsze
  wtedy dobrze działa regulowanie prądu zwarcia zworą magnetyczną, po drugie łatwiej
  zrobić dobrą izolację między uzwojeniami, żeby iskrzenie od spawania jej nie przebiło.
 • Poziom 10  
  Panowie mam pytanie czy zwora może być wykonana z zwykłych malowanych blach czy musi to być krzemówka. Dziękuje za odpowiedż
 • Poziom 10  
  Panowie mam pytanie: przyczyną nadmiernego grzania się rdzenia w spawarce trafo na biegu jałowym jest kiepska luz zużyta izolacja miedzy blachami? Czy dobrze rozumuje?. Czy może być ewentualnie inna przyczyna.
  Dzięki , Pozdrowienia.
 • Specjalista elektronik
  Może być wiele przyczyn (izolację pewnie można łatwo sprawdzić próbnikiem połączeń), choćby
  korozja (zmniejszona ilość materiału magnetycznego), naprężenia (pogorszenie jego właściwości),
  zbyt wysokie napięcie w sieci... uszkodzenie uzwojenia pewnie byłoby łatwo zauważyć?