Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rozmieszczenie uzwojeń w spawarce

17 Kwi 2007 22:21 2106 19
  • Poziom 17  
    Posiadam rdzeń o przekroju 70mm² na którym mam zamiar nawinąć spawarkę. Mam dylemat jak rozmieścić uzwojenia. Czy nawinąć pierwotne uzwojenie na jednej kolumnie a wtórne na drugiej, czy nawinąć połowe pierwotnego i wtórnego na pierwszej kolumnie a drugą polowe uzwojeń na drugiej kolumnie i połączyć je szeregowo. Jak będzie lepiej? Dodam jeszcze że regulacja prądu spawania będzie po stronie pierwotnej za pomocą regulatora z U2008b. Mam nadzieję że pomożecie.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 17  
    Witam.
    W spawarkach transformatorowych kazde z uzwojeń umieszcza sie na osobnej kolumnie w celu poprawy łuku oraz zmniejszenia prądu zwarcia.
  • TermopastyTermopasty
  • Pomocny post
    Poziom 12  
    Zrobiłem kilka lat temu spawarkę z uzwojeniem pierwotnym na jednej kolumnie a wtórnym na drugiej i dawała bardzo mały prąd (nie można było spawać).Po przeróbce miała uzwojenia dzielone po połowie i działa dobrze.Słyszałem że najlepszy podział to: 1 kolumna- 60-70% pierwotnego i całe wtórne,2-reszta pierwotnego.Daje to dobry prąd spawania i mały zwarcia.Dokładnej proporcji nie znam.Pozdrowienia.
  • Poziom 17  
    Dotąd nawijałem spawarki z regulacją prądu spawania za pomocą odczepów i właśnie uzwojenie pierwotne oraz regulacja były dzielone i nawijane na obydwu kolumnach a wtórne na jednej. Dawało to zadowalający efekt.
  • Specjalista - spawarki
    Nawinięcie uzwojenia pierwotnego na jednej kolumnie ,a wtórnego na drugiej to 100% porażka - zbyt maly prąd spawania.Inne warianty to duża szansa ,że prąd będzie zbyt maly lub zbyt duży .Najlepiej uzwojenia wykonać tak jak w spawarkach z rdzeniem ruchomym. Wtedy maksymalny prąd spawania można ustawić przez zbliżenie lub oddalenie cewek uzwojenia pierwotnego od wtórnego . Dalszą regulację prądu spawania będzie wykonywać elektronika.
  • Poziom 17  
    Postanowiłem podzielić uzwojenie pierwotne na połowe i nawinąc na obydwu kolumnach a wtórne w całości na drugiej kolumnie. Zobaczymy co z tego wyjdzie.
  • Poziom 17  
    Złożyłem wkońcu spawareczkę no i kicha bo wyżuca esa B20 gdy chcę spawać większym prądem. Mam drugą spawarkę o takiej samej mocy tylko że regulacja odbywa się za pomocą odczepów i na największym zakresie stosunek zwoi uzwojenia pierwotnego na obu kolumnach jest jednakowy jak w tej ostatnio nawiniętej. W starej na wtórnym jest około 65V po mostku i spawa cacy a w nowej jest 90V bez mostka. Może te 90V to za dużo i strumień wywołany przez prąd we wtórnym wymusza większy przepływ prądu w pierwotnym i dlatego bije mi bezpiecznik.
  • Poziom 17  
    bogdand napisał:
    ... wyżuca esa B20 gdy chcę spawać większym prądem...

A nie mówiłem :?:

bogdand napisał:
    ...w nowej jest 90V bez mostka

90V to za dużo, zmniejsz na 65V.
  • Poziom 17  
    Jutro odwinę wtórnego tak by po wyprostowaniu było około 65V i zobaczymy co się będzie działo
  • Poziom 17  
    Odwinołem wtórne tak że jest 70V ale praktycznie nic to niedało, dopiero jak włożyłem pomiędzy rdzeń zworę z kawałka rury profilowanej prąd zwarcia zmniejszył się i już nie wywala bezpiecznika.
  • Poziom 17  
    Tą rurę wstawiłem tylko tak od picu czy coś da. Zamierzam inaczej nawinąć pierwotne tzn 65% na jednej kolumnie i 35% na drugiej. Taki układ nawinięcia napewno zmniejszy prąd zwarcia w pierwotnym. Jeżeli nadal będzie za duży to wstawię zworę z blach tak jak to powinno być.
  • Poziom 17  
    Rozmieszczenie mam 50/50%. Dodam że jeżeli na regulacji podkręcę na maksa to pobiera z sieci 40A, "ale za to statki można spawać"
  • Specjalista elektronik
    W spawarce najlepiej pierwotne na jednej kolumnie, a wtórne na drugiej - po pierwsze
    wtedy dobrze działa regulowanie prądu zwarcia zworą magnetyczną, po drugie łatwiej
    zrobić dobrą izolację między uzwojeniami, żeby iskrzenie od spawania jej nie przebiło.
  • Poziom 10  
    Panowie mam pytanie czy zwora może być wykonana z zwykłych malowanych blach czy musi to być krzemówka. Dziękuje za odpowiedż
  • Poziom 10  
    Panowie mam pytanie: przyczyną nadmiernego grzania się rdzenia w spawarce trafo na biegu jałowym jest kiepska luz zużyta izolacja miedzy blachami? Czy dobrze rozumuje?. Czy może być ewentualnie inna przyczyna.
    Dzięki , Pozdrowienia.
  • Specjalista elektronik
    Może być wiele przyczyn (izolację pewnie można łatwo sprawdzić próbnikiem połączeń), choćby
    korozja (zmniejszona ilość materiału magnetycznego), naprężenia (pogorszenie jego właściwości),
    zbyt wysokie napięcie w sieci... uszkodzenie uzwojenia pewnie byłoby łatwo zauważyć?