Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Multimetr FlukeMultimetr Fluke
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

jak zrobić z cyfrowego woltomierza amperomierz

18 Kwi 2007 13:47 2166 9
 • Poziom 14  
  Witam Jak z woltomierza o zakresie 20V zrobić amperomierz o zakresie 20mA. obliczenia (oczywiście chodzi o cyfrowy sprzęt)
 • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
 • Poziom 38  
  20V/20mA=1k
  Stosujesz taki przetwornik I/U (na wzmacniaczu operacyjnym) i jest ok.
  Tzn. tak mi się wydaje :)
 • Poziom 14  
  a nie wystarczy dać bocznika 1kΩ?
 • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
 • Poziom 15  
  mozna dac opornik 0,1 Ω / 0,5W w szereg z masa i mierzyc spadek napieca na oporniku 0,1V odpowiada 1 A wiec mozna dobrac odpowiedni dzielnik napieca zeby 1V odpowiadal 1mA,

  no faktycznie zle to napisalem i wymaga to sprostowania,
  http://www.sklep.avt.com.pl/go/_info/?id=45344 mialem na mysli cos takiego jak w tym zasilaczu, a dokladniej o opornik 0,1Ω oznaczony zymbolem R16 i mierzenie na nim spadku napiecia w punktach V'1 i V''1 i przy pradzie rzedu 20mA spadek napiecia na takim oporniku wynosi 2mV

  za wprowadzeinie w blad przeprzaszam.
 • Pomocny dla użytkowników
  NAjprościej to mierzyć takim woltomierzem spadek napięcia na rezystorze 1 k wtrąconym w obwód gdzie płynie mierzony prąd


  R=Uz/Iz=20V/0.02A=1000 Ω

  Przy Rv woltomierza rzędu 10 MΩ błąd pomiaru będzie uzależniony praktycznie tylko od tolerancji i jakości użytego rezystora bocznika.
 • Poziom 19  
  Witam!
  Bezpośrednio jest to niemożliwe. Przecież amperomierz wpina się szeregowo w mierzony obwód - spadek napięcia 20V na boczniku?.
  Większość układów elektronicznych (a przynajmniej duży odsetek) ma mniejsze napięcie zasilania. Gdyby nawet było większe to wtrącenie takiej rezystancji w obwód poważnie zakłóci jego pracę i pomiar będzie całkowicie błędny. Typowy spadek napięcia na mierniku prądu przy pełnym zakresie to 100÷200 mV. Przyjmując 200 mV należy mierzyć spadek napięcia na boczniku o wartości 10Ω co dla miernika 3,5-cyfry (wskazania 19,99) dałyby rodzielczość 1 mA - raczej wskaźnik niż miernik.
  Wyjściem byłoby zastosowanie wzmacniacza pomiarowego o wzmocnieniu 100 (rozdzielczość 0,01 mA) lub 10 (rozdzielczość 0,1 mA). Druga możliwość wymaga znajomości układu tego woltomierza i ingerencji w jego środek. 20V nie jest (najprawdopodobniej) podstawowym zakresem woltomierza - z reguły jest to 200mV lub 2V. Należałoby pominąć dzielnik wejściowy i podłączyć woltomierz na ten podstawowy zakres pomiarowy.
  P.S. Wypowiedzi kolegi werpa_29 nie rozumiem wogóle. Jak można połączyć coś szeregowo z masą? Z jaką masą? Skąd wziął się opornik 0,1 Ω? Aby prąd o wartości 1A wywołał na oporniku spadek napięcia 1V to jego rezystancja musi wynosić 1Ω. I sorry ale żadnym dzielnikiem napięcia nie można sprawić aby 1V odpowiadał 1 mA. Rezystor musiałby mieć wartość 1 kΩ.
 • Poziom 14  
  mi chodziło o ten konkretny przykład. Chciałem sie upewnić czy dobrze myśle. dzieki za odpowiedzi
  Pozdrawiam :-)
 • Poziom 25  
  Koledzy mają rację. Amperomierz to nic innego jak woltomierz mierzący spadek nap. na boczniku. Robię to doświadczalnie z pozytywnym skutkiem.
  Pozdr. wsp :D
 • Poziom 38  
  Tak, ale wpinając taki bocznik wprowadza się "zakłócenie" do badanego obwodu...bo co jeśli obwód składa się z źródła 0.5V i rezystancji 10Ω? Wprowadzając szeregowo 1k mamy prąd 101x mniejszy. Niezależnie ile nie damy rezystancji bocznika zawsze będzie to obarczone sporą niepewnością, bo nie zawsze będziemy mogli wyznaczyć rezystancję układu widzianą z zacisków pomiarowych.
 • Poziom 19  
  Kolega werpa_29 napisał:
  Cytat:
  przy pradzie rzedu 20mA spadek napiecia na takim oporniku wynosi 2mV

  Jak kolego wyobrażasz sobie pomiar napięcia 2 mV woltomierzem o zakresie pomiarowym 20V? Popularne mierniki 3,5 cyfry na takim zakresie będą miały rozdzielczość 10 mV a nawet stosując dokładniejsze mierniki 4,5 cyfry otrzymasz jakieś zmiany na ostatniej pozycji i to wszystko.
  P.S. Ten rezystor nie jest włączony szeregowo z masą.
  Kolega Paweł Es napisał:
  Cytat:
  Przy Rv woltomierza rzędu 10 MΩ błąd pomiaru będzie uzależniony praktycznie tylko od tolerancji i jakości użytego rezystora bocznika

  Tolerancja i jakość rezystora jest całkowicie pomijalna przy błędzie metody wynoszącym od kilkudziesięciu do kilkuset procent. Zresztą trudno to nawet nazwać pomiarem.