Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
IT SerwisIT Serwis
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Fałszywki - proszę przeczytać

gm 10 Mar 2019 20:37 305310 1582
    SlawekKedra
    Poziom 42  
    anszun napisał:
    Może ktoś rozłupał oryginał i zamieści dla porównania ?
    Załączniki:

Ja nie rozłupywałem ale znalazłem to:
    To jest oryginalny Sanken. Ten Twój ma dość dużą strukturę ale jest ona przyklejona do innej blachy. Oryginalne ważyły 18,4g. Ten Twój pewnie mniej
  • IT SerwisIT Serwis
    anszun
    Poziom 18  
    He he Kolego jta dobre..... Ja jednak wolę rozebrać na części coś uszkodzonego co nie da się już naprawić ( jak się da to składam do kupy i używam )
    Coś jednak jest w tym, że elementy o tym samym oznaczeniu mają inne parametry.
    O DIORO ! Pamiętam jak na drobiazgi nawet przypisana była PN nr xxxxxxx ( polska norma). Dwa czy trzy lata temu naprawiałem koledze radmora. Kilka podejść do końcówki mocy, krótka radość i wymiana tranzystorów, pomiary i coraz większe zwątpienie we własne umiejętności. Wreszcie wygrzebałem stare, używane tranzystory i sprzęt działa do dziś. I jak ty nie wierzyć w zielone elektroniczne ludki ?
  • IT SerwisIT Serwis
    TOMI
    Serwisant
    anszun napisał:
    Coś jednak jest w tym, że elementy o tym samym oznaczeniu mają inne parametry.
    Nie wiadomo czy mają inne parametry bo w domu nie da rady wszystkie parametry zmierzyć, ale niektóre owszem.
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  
    jarbia napisał:
    Zakupiłem trzy tranzystory MRF422 przed zamontowaniem sprawdziłem i szok.
    Który jest dobry i czy to podróbki ?
    Nie wiem czy odesłać ew. które odesłać ?
    Dwa z nich mają przejście w jedną stronę między kolektorem a emiterem (dioda ?). W karcie katalogowej nic o tym nie ma .

1. data produkcji
    2. cena
    3. producent

Oryginał kosztuje 350zł.
    stachumuszel
    Poziom 8  
    Pozwolę sobie na chwilę wrócić do tematu tranzystorów mocy, tym razem źródeł ich pozyskiwania. Zastanawia mnie, że na ogólnie znanym portalu aukcyjnym można kupić parę tranzystorów mocy np. Sankena czy Toshiby w cene 25-35pln (sprzedawcy zarzekają się, że są oryginały i komentarze raczej to potwierdzają). Ale są też te same tranzystory używane (z wylutów) w cenie 50-70pln!!! O co tu chodzi????

----
    Wydzielono z tematu: Współczynnik wzmocnienia tranzystorów mocy w stopniach końcowych wzmacniaczy.
    przez trymer01 dnia 17 Maj 2019 09:51
    Beata223lala
    Poziom 6  
    Witam wszystkich.

fake tranzistors
    podrobione tranzystory
    oszukane tranzystory
    jak sprawdzić tranzystor mosfet
    jak sprawdzić irfp

Zakupiłam tranzystory mosfet irfp na allegro oraz na ebay.
    Spaliło się około 10sztuk nie wiedziałam dlaczego.

Dopiero po jakimś czasie sprawdzałam napięcia na przetwornicy okazało się, że są za duże spadki napięcia pomiędzy źródłem a drenem.

Po sprawdzeniu tranzystorów okazało się że maja około 10 razy większą rezystancje niż podaje dokumentacja.

Te które kupiłam w rutroniku Rzeszów były zawsze dobre. Ich rezystancja zawsze była poniżej tej podanej w dokumentacji.
    Sprzedawca mówi, że ma je z dobrego źródła, niestety cena jest wysoka.

Tranzystory z allegro albo ebay są w 90% podrobione i nie trzymają parametrów. A kupiłam ich sporo wydając kilkaset złotych.
    To jest jakiś obłęd z tymi tranzystorami. Kupienie dobrego tranzystora graniczy z cudem.

Najlepiej sprawdzić rezystancje.
    Trzeba mieć do tego zasilacz z regulacja prądu oraz dodatkowy zasilacz 12V do polaryzacji bramki.
    Schemat testu z opisem na zdjęciu poniżej.

Na zdjęciu test tranzystora IRF4668 który zgodnie z dokumentacją powinien mieć rezystancje 9.7 [m oma]
    okazało się, że ten z ebay ma 0.289V przy prądzie 5A czyli ma rezystancje 0.057 [m Oma]. około 6 razy więcej stąd prąd nie 130A tylko 130A/6= 22A. Ale jeśli ten parametr się nie zgadza nie wiadomo jak jest z wytrzymałością napięciową, którą też by trzeba było sprawdzić.

Zupełnie źle było z tranzystorami IFRP260N 200V 50A kupionych na allegro u sprzedawcy se-ko-serwis te zamiast rezystancji 40 [m Oma] miały 1 Om zmierzone przy prądzie 1A. przy prądzie 5A nie było mowy o pomiarze bo odkładało się pomiędzy źródłem a drenem napięcie powyżej 15V i tranzystor by się zjarał.

To samo w generatorach ZVS kupionych na allegro "Generator wysokiego napięcia ZVS _ SGTC __ LCT-215
    (7922621851)" kupionych u sprzedawcy GOTRONIK_PL też podrobione tranzystory IRF 250N 200V 30A miały dwu i pół krotnie podwyższoną rezystancje i się zaraz zjarał, po wymianie na te ze sklepu rutronica działa poprawnie. Sprzedawca GOTRONIK_PL się wypiął i nie chce oddać 20zł za tranzystory.

Ostatnio też kupiłam dwa generatory ZVS na ebay "ZVS Tesla Coil Marx Generator High Voltage Power Supply DC 12V-30V 20A 1000W
    ( 332194651097 ): te miały dobre trzy tranzystory IRF260N poza jednym, kury był inny i nie trzymał parametrów sprzedawca zwrócił mi 2 dolary targował się bo chciałam 2.5$.

Według mnie to jest łajdactwo na wielką skalę i tak od pół roku je..e się z tymi tranzystorami.
    Beata223lala
    Poziom 6  
    Teraz tak ale wcześnie tak krytycznie nie patrzyłam na to co sprzedają.
    Żeby sprawdzać kiedy producent je produkował, raczej interesowało mnie co jest w dokumentacji podane?

Cholera wie może wyciągnął je psu z gardła i po piątce sprzedaje.
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  
    @Beata223lala ja po prostu nie kupuję na allegro i ebaju części, bo szkoda mi kasy.
    Macosmail
    Poziom 34  
    Tak samo jest z tranzystorami do TV plazmowych. Kiedyś kupiłem dużą partię z Chin i były OK. Niestety partia się skończyła i obecnie praktycznie wszystkie na Ali i Ebay to podróbki. Często tranzystor IGBT okazuje się Mosfetem. Tak samo w polskich sklepach (nie mam na myśli poważnych dostawców, jak TME) Obecnie jedynym pewnym źródłem oryginałów jest ASWO (jeżeli chodzi o tranzystory do TV plazmowych - mają zapasy bo nikt tego już nie produkuje.).
    W sprzętach często widzi się już półprzewodniki licznych chińskich producentów i czasami warto taki rozważyć. Mogą kazać się tanie i dobre w przeciwieństwie do tanich i niepewnych ST, NXP czy IR z Ebay.
    vg1
    Poziom 10  
    Czy to prawda że MN15N i MN15P to chińskie podróbki bez parametrów znamionowych?
    trymer01
    Moderator Projektowanie
    vg1 napisał:
    Czy to prawda że MN15N i MN15P to chińskie podróbki bez parametrów znamionowych?

Kolejna teoria spiskowa?
    Nic na tym świecie nie jest wykluczone (oprócz naszej śmierci i płacenia podatków), ale aby tak twierdzić należy mieć mocne dowody poparte badaniami sporej partii tych elementów. Nie wystarczy że jedna pani powiedziała cioci Kloci...
    vg1
    Poziom 10  
    :D
    To są słowa zasłyszane od poważnego autorytetu w dziedzinie elektroniki, myślę że raczej wie co mówi. Nie powinienem tego mówić, bo to wynika z prywatnej korespondencji. Już sam nie wiem co o tym myśleć.

Znalazłem w manualu Denona AVR 3808, że działa właśnie na MN15.
    Jaro
    Poziom 26  
    ciasteczkowypotwor napisał:
    @Beata223lala a nie wpadłeś na to, że skoro producent nie robi tych tranzystorów od kilku lat, to na rynku będą głownie malowanki?

A oryginał kosztuje 15zł, to za 5zł raczej nie będzie prawdziwy?

https://pl.farnell.com/infineon/irfp260npbf/m...key=https%3Apl-PL%2FElement14_Poland%2Fsearch

Niestety wytanka = porażka.

Zapewniam ze zakup malowanki w cenie 15PLN nie stanowi żadnego problemu, a oryginalne ale i nie mające takiego wzięcia tranzystory jak np IRFP150 cały czas da się kupić w cenie ok 5PLN w ciężkich obudowach z błyszczącym plastikiem jak kiedyś. Sam niedawno zakupiłem w całkiem normalnej cenie jakiegoś IGBT Fairchilda do PFC w sporym zasilaczu. Obudowa i napisy w zasadzie bez podejrzeń, zanim go zamontowałem sprawdziłem go i okazał się zwykłym MOSFETem. Po wyguglaniu jego nazwy zobaczyłem zdjęcia 5 czy 6 wersji tego tranzystora, niektóre nawet w innych obudowach podobnych do tych jakie stosuje np IXYS większość to oczywiście oferty z ebaya i ali.
    Użytkownik usunął konto
    Poziom 1  
    Janusz_kk
    Poziom 28  
    nemo07 napisał:
    Do takich zaliczyc moge Digi-Key, Farnell, (Rutronik tez)

Rutronika nie znam, dodałbym jeszcze TME i RS-a.
    remot
    Poziom 31  
    TNY268PN vs TNY268P - Malowanka?

Według producenta Power Integrations PN jest Pb-Free.

Znalazłem jakiś TNY268PN z demobilu i działa.
    Dostałem od klienta 3 sztuki TNY268P ( przemądrzały ale z różnych powodów muszę z nim utrzymywać kontakt ) w związku z naprawą tego co mi przytargał.

Na razie, z braku pewności, nie mogę napisać gdzie on je kupił.
    Załączam fotki - mam nadzieję, że będą w miarę czytelne.
    Koderr
    Poziom 31  
    Fotki są czytelne, ale czy malowanka? ;)
    To raczej musisz sam sprawdzić. Jaki problem zrobić podmianę?
    remot
    Poziom 31  
    Oczywiście, że zrobiłem podmiankę.

Może nieczytelnie opisałem problem, moja wina.
    Użytkownik usunął konto
    Poziom 1  
    remot
    Poziom 31  
    Kraniec_Internetów napisał:
    Nie rozumiem. Wiele układów występuje w kilku opcjach, między innymi w wersji bezołowiowej (przepisy, pierdoły, takie tam).

Ale aplikacja układu chyba musi pozostać jego aplikacją?
    Użytkownik usunął konto
    Poziom 1  
    remot
    Poziom 31  
    Kraniec_Internetów napisał:
    Prosty przykład - NE555. Spośród kilkunastu wersji masz NE555P i NE555P Jedno i drugie to jest dokładnie to samo. Tylko wersja P jest dokładniejsza

Która?
    Użytkownik usunął konto
    Poziom 1  
    remot
    Poziom 31  
    TNY268P został zakupiony North. Zakupiony gdzie indziej PN pracuje bez problemów.
    dt1
    Moderator - Komputery Serwis
    BANANvanDYK napisał:
    Podróba STA540SA kupiona w pewnym sklepie w Poznaniu vs oryginał kupiony w north (drogi 53 zł!). Układ z nietypową obudową, nieprodukowany i niezamienny ze zwykłym tanim STA540 będącym w produkcji.

Dwa lata później (cytowany post jest z sierpnia 2017) też szukałem STA540SA. Kupiłem z dwóch różnych firm podróbki o identycznych cechach jak na zdjęciu Kolegi: zeszlifowany front (w oryginale część z napisami nieco wystaje, otwory są nieco głębiej). I dokładnie te same oznaczenia, CZOHG V6, MAR CZ 321. Układy nie są nawet tym układem, za który się podają, tzn nie działają wcale w aplikacji wzmacniacza audio. Oryginał dopadłem w jednym ze sklepów elektronicznych w Gdańsku (wcześniej pomęczyłem przez telefon, żeby mi przeczytano oznaczenia układu - były na szczęście inne niż w fałszywce). Oryginał dostałem za 20 złotych (ale zdaje się, że kupiłem ostatnią sztukę).

Fotki mojej podróby:
    Fałszywki - proszę przeczytać Fałszywki - proszę przeczytać Fałszywki - proszę przeczytać
    pawelr98
    Poziom 38  
    dt1 napisał:
    Oryginał dopadłem w jednym ze sklepów elektronicznych w Gdańsku (wcześniej pomęczyłem przez telefon, żeby mi przeczytano oznaczenia układu - były na szczęście inne niż w fałszywce). Oryginał dostałem za 20 złotych (ale zdaje się, że kupiłem ostatnią sztukę).

Ja w takich przypadkach i tak ratowałbym się "przeszczepem" podobnego funkcjonalnie układu.
    Tutaj oprócz STA540 układy TDA 7377/7379 też mogłyby podziałać bo jak popatrzymy to STA540SA różni się jedynie mocowaniem i dodatkowymi pinami NC (czyli nie mającymi znaczenia).

Kwestia nawiercenia jednego otworu w radiatorze i kombinowania z pinami.
    Bardziej ambitnie może zrobić przelotkę za pomocą prostego jednostronnego PCB.

Ja już nie mówię o takich rzeczach jak wstawianie zupełnie innych końcówek.
    Wymiana UL-ów na nowocześniejsze TDA2XXX.
    Rzeźbienia co nie miara żeby to pożenić z fabrycznym PCB i nie doprowadzić do wzbudzania się.

Ja zamiast szukać nie wiadomo czego staram się wpasować coś co jest produkowane i da się kupić normalnie bez ryzyka podróbek.
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 43  
    To już nie sfałszowane NE 555 czy TDA. :cry: To już kompletne totalne złodziejstwo jakiegoś Żółtka (przepraszam za rasistowskie określenie.) Kupiłem w swoim znajomym sklepie elektronicznym szpulkę cyny. Banał. Zawsze była dość droga ta cyna, ale sporo na szpuli i kapitalna jakość stopu. Długo nie było, zabrakło, pojawiło się znowu, ale w nowym wcieleniu :cry: . Zwróćcie proszę uwagę na średnicę otworu w szpuli i średnicę nawinięcia dwóch warstw !!. Dodam, ze ten stop lutowniczy topi się dopiero przy 300 °C, maże, bryli i daje matowa spoinę
    Fałszywki - proszę przeczytać . Fałszywki - proszę przeczytać Fałszywki - proszę przeczytać
    prosiak_wej
    Poziom 33  
    A nie było wiadomo po masie szpulki ze spoiwem? Nie wiem jak u Ciebie, ale ja zawsze wole kupić znanego i sprawdzonego producenta na C w zaprzyjaźnionej hurtowni elektrycznej ;)