Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Fałszywki - proszę przeczytać

gm 17 Jul 2022 00:33 340488 1817
Computer Controls
 • #1711
  Krzysztof Kamienski
  Level 43  
  Dziś uruchomiłem (albo i nie) sterownik silnika DC o mocy 20 kW własnej roboty. O ile część z trójfazowym mostkiem tyrystorowym zasilająca wirnik i zarazem regulator obrotów pracuje zupełnie dobrze, tak w układzie wzbudzenia zastosowałem SSRy DC 250V/40A,z Allegro (!), pracujące w mostku H do zmiany kierunku obrotów. Napięcie wzbudzenia to 200 VDC, a w mostku H zawsze pracują dwa de facto połączone szeregowo. Rezystancja uzwojenia stojana tego silnika wynosi 100Ω, więc prąd to 2A . SSRy dokładnie ,,zasnuberowane i zawarystorowane" :D, ze względu na przepięcia powstałe z indukcyjności uzwojenia stojana. I co ? Pracowało to kilka minut i dwa SSRy padły robiąc zwarcie. Ale to chińskie SSRy po circa 60 zł. Trudno, kupiłem nowe tym razem w TME za ...bagatela 250 zł za sztukę firmy ANLY (?). Tranzystory IGBT także z Allegro do przetwornicy WN kuchenki mikrofalowej to samo - kilka minut pracy i bummm - zwarcie pełne emiter / kolektor. Co się dzieje z tym Allegro, a raczej z ta pierd...ną chińszczyzną półprzewodnikową??
  Fałszywki - proszę przeczytać
 • Computer Controls
 • #1712
  SlawekKedra
  Level 43  
  Chodzi o to aby był wybór. Są ludzie którzy kupują rzeczy dobre i ci ktorzy kupują rzeczy tanie. I jedni i drudzy znajdą coś dla siebie;)
 • #1713
  H3nry
  Level 32  
  Krzysztof Kamienski wrote:
  Co się dzieje z tym Allegro, a raczej z ta pierd...ną chińszczyzną półprzewodnikową??

  Niestety Krzysztof takie czasy, może jakiś z demontażu będzie rozwiązaniem np tu:https://allegro.pl/uzytkownik/sp2jyr
  Musisz napisać ma sporo zabawek i zdecydowanie mogę polecić .
  Osobiście przed zamontowaniem większej partii tranzystorów porównuje strukturę pod mikroskopem.
 • #1714
  jarek_lnx
  Level 43  
  @Krzysztof Kamienski Czy masz pewność że pomierzyłeś wszystko co możliwe, żeby stwierdzić że nie ma przyczyny która je uszkadza? np że nie ma przepięć na zasilaniu mostka? Albo impulsy z obwodu głównego nie przenoszą się do obwodu wzbudzania? (widziałem coś takiego)

  Nie wiem jak wygląda to "zawarystorowanie", ale wiem że warystorem nie da się wyciąć przepięć przekraczających nominalne napięcie o ledwie 25% (200V->250V).

  Nie wiem jak twoje doświadczenie, ale moje nauczyło mnie pokory, często jest tak, że jak jakaś nieprawidłowość wydawała mi się (w teorii) nie możliwa, po dokładniejszym zbadaniu zjawiska znajduje wyjaśnienie - takie którego wcześniej nie brałem pod uwagę.
 • #1715
  mgim
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Krzysztof Kamienski wrote:
  ...... a raczej z ta pierd...ną chińszczyzną półprzewodnikową??

  Opisyawłaem swój przypadek z TV LE40B650T2 - tam był zwykły mostek prostowniczy wymieniany 3 razy.... Wróciłem po kilku tygodniach - ogarniam dopiero - wkleję fotki tego 4xD.
 • #1716
  Janusz_kk
  Level 35  
  Krzysztof Kamienski wrote:
  I co ? Pracowało to kilka minut i dwa SSRy padły robiąc zwarcie.

  Niestety, to co chińczycy sprzedają to jest guano, do niczego sie nie nadaje. Problemem obecnie jest że nic nie ma, w TME nachyba 875 pozycji tranzytorów IGBT które wybrałem w filtrach jest tylko JEDNA!!! i też do du#y. Teraz nic sie nie da zrobić podobnie z naprawami, totalna klęska.

  PS Falowniczek ładny :) Czemu nie dałeś styczników na odwracanie kierunku?
 • #1717
  jarek_lnx
  Level 43  
  Jestem ciekaw co te spalone SSRy mają w środku, zarówno jeśli chodzi o rozwiązanie układowe sterowania tranzystora, jak i typ tranzystora i jego wielkość struktury.
 • #1718
  Macosmail
  Level 34  
  Ja ostatnio trafiłem na podróbkę układu sterownika SMPS PF6005AS. Kupiłem na wiadomym portalu na A. Układy okazały się nie startować, a nawet różnić między sobą. Jeden miał kilkadziesiąt Ω między końcówką FB, a masą, a drugi rzędu kΩ.
  Po wlutowaniu sprawnego układu z innego podobnego zasilacza wszystko zadziałało. Zweryfikowane ponad wszelką wątpliwość.
  Podróbka ma opis i oznaczenie pierwszego pinu w postaci farby schodzącej podczas czyszczenia acetonem. Oryginał ma oznaczenie pierwszego pinu w postaci wgłębienia.
  Wszystkie zdjęcia dostępne w internecie przedstawiają ten układ w wersji z wgłębieniem i takie też było na aukcji.
  Scalak też był niższy od oryginalnego.
  Co ciekawe zamówiłem następnie na Aliexpress i przyszedł oryginał, ale trzeba czytać komentarze bo były różne.
  Podróbka.
  Fałszywki - proszę przeczytać
  Podróbka.
  Fałszywki - proszę przeczytać
  Oryginał.
  Fałszywki - proszę przeczytać
 • #1719
  Krzysztof Kamienski
  Level 43  
  @jarek_lnx Mostek H zasilany jest z transformatora 440 /200VAC, ten zaś z tego samego napiecia co mostek szesciotyrystorowy wirnika i całość. Zasila on także zasilacz impulsowy 12 VDC dla przekaźnikow i pierwotnej strony SSRow . Faktem jest, ze indukcyjność stojana jest naprawde bardzo duża i powoduje spore przepiecia przy wyłączaniu. Ale SSRy padły nie podczas zmiany kierunku obrotow, a podczas normalnej pracy. W tym tygodniu rozbiorę jeden i przedstawie tutaj.
  Janusz_kk wrote:
  Czemu nie dałeś styczników na odwracanie kierunku?
  Silnik napędza (przemieszcza) wózek traka. Zmiany kierunku obrotów odbywaję sie tam co kilkanaście sekund. Dziekuję za uznanie :D
 • Computer Controls
 • #1720
  Janusz_kk
  Level 35  
  Krzysztof Kamienski wrote:
  Silnik napędza (przemieszcza) wózek traka. Zmiany kierunku obrotów odbywaję sie tam co kilkanaście sekund.

  To nie jest tak źle, jeśli tylko będą przełączane bezmocowo to długo pożyją a jak sam widzisz będą bardziej odporne na przepięcia, SSR-y wbrew pozorom są delikatne. Znam maszyny z logika na kilku stycznikach chodzące po 40 lat (wtryskarki) bez wymiany styczników :)

  Krzysztof Kamienski wrote:
  Dziekuję za uznanie

  Proszę bardzo :) ale naprawdę aż miło popatrzyć w taką skrzynkę gdzie wszystko jest ładnie poukładane i spięte, wbrew pozorom nie każdy ma zmysł estetyczny i jeszcze motywację żeby tak robić a nie iść po linii najmniejszego oporu :)
 • #1721
  jarek_lnx
  Level 43  
  Krzysztof Kamienski wrote:
  Mostek H zasilany jest z transformatora 440 /200VAC
  Czy jest tam jakiś zapas napięcia? Pisałeś o SSRach na 250V i transformatorze na 200VAC (który po wyprostowaniu da szczytowo bliżej 300V). Nie wiem jak specyfikację maksymalnego napięcia określają producenci SSRów, ale producenci MOSFETów i IGBT podają minimalne napięcie przebicia, dlatego tranzystory dobiera się ze sporym zapasem.

  Krzysztof Kamienski wrote:
  Faktem jest, ze indukcyjność stojana jest naprawde bardzo duża i powoduje spore przepiecia przy wyłączaniu.
  Warto na to spojrzeć inaczej - indukcyjność tylko podtrzymuje prąd o takiej wartości i kierunku jaki był przed przełączeniem, przepięcie pojawi się tylko kiedy spróbujesz zrobić to co niemożliwe (natychmiastowo przerwać prąd), jeśli obwód będzie zmyślnie skonstruowany, tak że prąd z cewki będzie miał dokąd popłynąć przepięcia nie będzie, akurat mostek to wygodna topologia, bo jeśli na szynie DC jest kondensator zdolny pochłonąć energię z indukcyjności, bez nadmiernego wzrostu napięcia, mostek zabezpiecza się sam diodami wewnątrz tranzystorów.
  Fałszywki - proszę przeczytać
  Oczywiście nie 1uF.

  Krzysztof Kamienski wrote:
  Ale SSRy padły nie podczas zmiany kierunku obrotów, a podczas normalnej pracy.
  To faktycznie może być trudno inaczej wytłumaczyć niż SSR
 • #1722
  Krzysztof Kamienski
  Level 43  
  @jarek_lnx Dzięki, ale moim błędem był brak kondensatora na szynie DC (za mostkiem Graetza), oczywiście uzupełnię, jak nowe SSRy przyjdą. Pomiędzy indukcyjnością, a mostkiem H chcę też wstawić podwójny filtr LC - taki masywniejszy przeciwzakłóceniowy. Co o tym sądzisz?
 • #1723
  atom1477
  Level 43  
  jarek_lnx wrote:
  akurat mostek to wygodna topologia, bo jeśli na szynie DC jest kondensator zdolny pochłonąć energię z indukcyjności, bez nadmiernego wzrostu napięcia, mostek zabezpiecza się sam diodami wewnątrz tranzystorów.
  Fałszywki - proszę przeczytać

  Tylko przy pojedynczych MOSFETach.
  SSRy mają 2 MOSFETy antyszeregowo. Więc jedna z diod jest w kierunku zaporowym (czyli nie przewodzi prądu, a od przepięcia może przebić).
  No chyba że się połączy SSRy do pracy przy DC (jeden MOSFET, albo dwa MOSFETy równolegle). Ale to wymaga aby SSR miał 3 końcówki wyjściowe (dwie normalne + jedna ze środka).
 • #1724
  Krzysztof Kamienski
  Level 43  
  atom1477 wrote:
  SSRy mają 2 MOSFETy antyszeregowo
  Atomuś, litości, :-? tu mowa o SSRach DC, tam jest pojedynczy albo tyrystor, albo MOSFET, albo IGBT. A w zwykłych SSRach AC najcześciej triak.
 • #1725
  atom1477
  Level 43  
  Pierwsze słyszę o tyrystorach w SSR-ach DC.
  Jak i o triakach w SSR-ach AC (choć to by przynajmniej było możliwe).

  No ale przyznaję że przeoczyłem informację że użyłeś SSR-ów DC. Tylko nie podałeś modelu więc i tak nie wiadomo czy są w pełni DC, czy tylko sprzedawca je tak nazwał.
 • #1728
  STONE21
  Level 10  
  Witam. Powiem tak na all jest pełno regulatorów do alternatora niewielka część z nich ma tylko napisy bosch prawdziwe. Reszta to podróbki z takim napisem. Wystarczy kupić zaminnik zmyć napis i zrobić bosch i sprzedać za 3 razy tyle.
 • #1729
  janek_wro
  Level 28  
  liseczq wrote:
  Oryginał ?
  A ile dałeś? :)
  Wacik, aceton, patrzysz czy napis nie zejdzie od pierwszego dotyku. Jeśli nie to dalsze testy. Na radiator, i obciążyć prądem znamionowym. Jak przeżyje pare/naście godzin, to przynajmniej wiesz że dobra podróba.
 • #1730
  ^ToM^
  Level 40  
  liseczq wrote:
  Witam, kupiłem dziś w sklepie GEMBARA.

  Oryginał ? Napis rozmyty trochę - zwłaszcza pierwsza litera H i logo National.

  Fałszywki - proszę przeczytać


  U tego sprzedawcy kupiłem podróby tranzystorów w takich samych obudowach. Może to zatem być podróba. Musiałbyś rozciąć jedną sztukę i sprawdzić co jest w środku. Ewentualnie podłącz go na dobry radiator i obciąż znamionową mocą to się przekonasz. Jak pożyje choć dobę to będzie można uznać, że to oryginał.
 • #1731
  pawelr98
  Level 39  
  liseczq wrote:
  Witam, kupiłem dziś w sklepie GEMBARA.

  Oryginał ? Napis rozmyty trochę - zwłaszcza pierwsza litera H i logo National.

  Fałszywki - proszę przeczytać


  National semiconductor już nie istnieje.
  To po pierwsze.

  Po drugie.
  LM338K nie jest już produkowany masowo, tylko jako część specjalna.
  Ceny takich części jak na obrazku:
  Fałszywki - proszę przeczytać
  Fałszywki - proszę przeczytać

  Podróba na 100%.

  Sam się naciąłem.

  Żeby odzyskać pieniądze, proponowałbym ustawić kamerę na ten oto układ, z widocznym napięciem i prądem jaki przez niego płynie.

  Tam w środku jest malutka struktura z cieniutkimi drucikami.
  Przy prądzie rzędu 2-3A, po prostu się przepalą druciki.
 • #1732
  Rob
  Level 18  
  Jaro wrote:
  Prawdopodobnie to przemalowany układ ICE2QS01 albo coś co ma tylko optycznie udawać ICE1QS01


  Na zdjęciu po lewej oryginalny układ ICE2QS01 wyjęty z uszkodzonego sprzętu z odsłoniętą strukturą wyprowadzeń 4 i 5 nogi. Jak na dłoni widać, że 4 i 5 powinny mieć zwarcie. Po prawej jeden z kilku kupionych z różnych źródeł. Niestety nie posiada zwarcia pomiędzy 4 i 5 nogą. Jest w ogóle trudno dostępny. Wydaje się, że może z fabryki wyszły zamienione oznaczenia jakieś partii ICE1QS01 z ICE2QS01.
  Czy ktoś może sprawdzał w praniu czy można zamiast ICE2QS01 wstawić ICE2QS03 ?
 • #1734
  Rob
  Level 18  
  DiZMar wrote:
  ICE2QS01 jak i ICE2QS03 dostępne bez problemu w Polsce u renomowanego dostawcy.


  Jakiego konkretnego dostawcę masz na myśli.
  Jak napisałem wcześniej, zakupione sztuki z kilku źródeł nie są właściwymi układami.
  Więc chętnie sprawdzę dostawcę którego masz na myśli, chyba, że okaże się tym u którego już zakup poczyniłem.
 • #1736
  prosiak_wej
  Level 38  
  Quote:
  ASWO dostarcza części i akcesoria wyłącznie dla profesjonalistów - podmiotów prowadzących działalność gospodarczą w branży AGD, RTV, IT.


  Także kupno stamtąd czegokolwiek na użytek amatorski / hobbystyczny jest niemal niemożliwe.
 • #1738
  DiZMar
  Level 43  
  atom1477 wrote:
  I nie jest to w Polsce.

  Akurat Aswo jest w Polsce w Koszalinie i z Koszalina są wysyłane przesyłki. Magazyn mają też w Koszalinie z elementami chodliwymi. Mniej chodliwe są w magazynie ogólnoeuropejskim Euras w Niemczech. Dostawa trwa dzień dłużej czyli pojutrze u zamawiającego bez dopłaty za drogę z Niemiec. Dostawy z Magazynu w Koszalinie są następnego dnia (roboczego) u zamawiającego. Wiem, bo u nich często kupuję sobie i nie tylko sobie ale również innym z bezpośrednią wysyłką z Koszalina. Koszt przesyłki to ok.15 PLN.
  prosiak_wej wrote:
  Quote:
  ASWO dostarcza części i akcesoria wyłącznie dla profesjonalistów - podmiotów prowadzących działalność gospodarczą w branży AGD, RTV, IT.


  Także kupno stamtąd czegokolwiek na użytek amatorski / hobbystyczny jest niemal niemożliwe.

  Fakt aby u nich kupić trzeba zarejestrować się jako podmiot gospodarczy. Kupować można wtedy ilości także detaliczne. Nie ma dolnej granicy zamówienia (ilościowej jak i wartościowej). Kupowałem nawet za kilka PLN.
 • #1739
  atom1477
  Level 43  
  Trzeba się rejestrować żeby móc wyszukiwać elementy?
 • #1740
  DiZMar
  Level 43  
  atom1477 wrote:
  Trzeba się rejestrować żeby móc wyszukiwać elementy?

  Koniecznie. Rejestracja tylko firm zgodnie jak podał @prosiak_wej
  prosiak_wej wrote:
  Quote:
  ASWO dostarcza części i akcesoria wyłącznie dla profesjonalistów - podmiotów prowadzących działalność gospodarczą w branży AGD, RTV, IT.


  Także kupno stamtąd czegokolwiek na użytek amatorski / hobbystyczny jest niemal niemożliwe.