Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Uziemiać, zerować? Od bolca odpadł przewód.

niebieskipolo 18 Apr 2007 15:17 2476 8
 • #1
  niebieskipolo
  Level 22  
  Witam
  Wiem, że już było, ale po przeczytaniu wielu postów wciąż nic nie wiem.
  Otóż zaczęła mnie "pieścić" pralka. Odkręciłem gniazdko i zobaczyłem, że od bolca odpadł przewód łączący go z zerem. Przewód jest tak tragiczny (cienki i z linki), że nie wygląda jakby robił to elektryk, dlatego wolę się upewnić zanim przywrócę to połączenie.
  Do domu doprowadzone są trzy fazy (czterema przewodami), na umowie z dostawcą nie jest wyszczególniony typ sieci, nie wiem, gdzie jest najbliższy transformator, żeby obejrzeć oznaczenia. Dzwoniłem do zakładu energetycznego - działu technicznego i jakiś gość polecił mi zamówić elektryka. Nie ma w budynku innego gniazdka z uziemieniem, abym mógł podejrzeć.
  Co zrobić?
 • #2
  zbyszek_
  Level 26  
  Idz w kierunku trofa i parz czy jest bednarka przy słupie podłączona z PEN sieci przesyłowej czy nie.Ale dziwi mnie to że w ZE nie podali ci układu sieci i kazali wezwać elektryka.Nara. Pozdro
 • #3
  Elmont
  Level 25  
  Piszesz że Przeczytałeś wiele postów i Niewiesz "oco chodzi" ot i to lepiej
  Zrób tak jak Ci poradzili w miejscowym ZE,widocznie ze sposobu zadawania
  pytania zorietowali się iż Niejesteś w"temacie" i lepiej dla Ciebie i Twojej
  rodziny aby to wykonał elektryk .ZDROWIE i ŻYCIE jest bezcenne i lepiej
  samodzielnie niemając pewnosci NIEEKSPERYMENTUJ !!!.
 • #4
  goldwinger
  VIP Meritorious for electroda.pl
  przywróć połączenie.
  zrób coś aby pralka nie miała przebicia, bo nawet bez ochronnego nie powinna nikogo "kopać"
 • Helpful post
  #5
  zbyszek_
  Level 26  
  Kol.NIEBIESIPOLO napisz jaką masz instalację odbiorczą,jaki praekrój przewodu w tym gniazku pralki, jakie zabezpieczenie.Być może jest mały przekrój przewód PEN odpaliło, a na dodatek twoja pralka ma przebicie lub uszkodzoną izolację.Pozdro.
 • #6
  niebieskipolo
  Level 22  
  Instalacja jest dwuprzewodowa, przekrój przewodu raczej "słuszny" - ok.10mm. Pralka nie "kopie" tylko "pieści" :) myślę, że to może być przez jakiś kondensator (oczywiście mogę się mylić, ale wrażenie było takie, jak dotknięcie gniazdka antenowego w TV).
  Wymyśliłem, że jeszcze raz zadzwonię do ZE - może trafię na innego gościa, bo tak sobie myślę - wezwę elektryka i skąd on będzie wiedział, jaki jest typ sieci (chyba, że będzie miejscowy).
  A co do tego, że "nic nie wiem" : w niektórych postach nt. zerowania/uziemiania widzę, że zakłada się, że przewód neutralny jest uziemiony i trzeba go połączyć z bolcem. I nikt nie wnika w typ sieci. W innych postach ludzie pytają o uziemienie poprzez dołączenie do rur wodociągowych (czyli mają instalacje dwuprzewodowe - bez PE) i otrzymują porady na temat uziemienia, a nikt tam nie mówi o zerowaniu.
  Ktoś gdzieś napisał, że w instalacjach domowych nie stosuje się układu TT, a więc różne wersje TN.
  Wygląda na to, że u mnie jest TN-C. Dodam jeszcze, że jest bardzo stara. Do każdego gniazdka biegną dwa przewody. Z uziemieniem jest tylko to jedno.
  Chyba dobrze rozumuję - jeśli otrzymam potwierdzenie, że jest to układ TN-C, mogę spokojnie podłączyć przewód neutralny do bolca uziemiającego?
 • #7
  zbyszek_
  Level 26  
  Zadałem pytanie jaka to pralka ,ale myślę ,że automat.W gnieździe gdzie jest ona podłączona zrób mostek PEN czyli zero z bolcem i będzie oki.Pewnie nie masz wył.P.porażeniowego i nie odcina zasilania tylko pieści jak w"łóżku".To co czytasz w tychpostach to zeby to ocenic gdzie jest prawda to trzeba cos na ten temat wiedzieć, stąd niezrozumienie tematu.Tak, że to co piszesz to dobrze główkujesz.Pozdro
 • Helpful post
  #8
  goldwinger
  VIP Meritorious for electroda.pl
  więc masz układ TN-C
  możesz przywrócić te połączenie które tam było
 • #9
  niebieskipolo
  Level 22  
  Zadzwoniłem na 991 i tam wiedzieli. Dziękuję wszystkim.