Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
OxomiOxomi
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Tuba i wzmacniacz- jak poprawić dźwięk

18 Apr 2007 16:37 2370 15
  • Level 12  
    Witam

Mak pytanie jak poprawić dźwięk mając taki oto sprzęt zamontowany w Oplu Astrze

Radio Pioneer deh 3730

Tweetery oryginalne z Opla

z przodu głosniki Woofery PHONOCAR 200W Rms 80 W

z tyły głośniki Sony Xplod 130W RMS 25W

w bagażniku SUBBUFER BLAUPUNKT GTb 300 750W

wzmacniacz BLAUPUNKT GTA4 4 -KANAłOWY 750W

Dodam, że z przodu mam wygłuszone drzwi.

Chciałbym poprawić jakość dźwięku tuby. I tutaj pytanie kieruję do forumowiczów jak można by to zrobić.

Mam jeszcze jedno pytanie, w radioodtwarzaczu znajduje się tyllko jedno wyjście do przedwzacniacza i czy jest mozliwośći, żeby pod to jedno wejście podłaczyć wzmacniacz 4 kanałowy

Z góry dziękuję za odpowiedzi.
    [30.03.2021, webinar elektroda] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
  • OxomiOxomi
  • Level 26  
    a czym zasilasz suba? bo wzmacniacz masz czterokanałowy i myślę ze napędzasz nim przód i tył? a jak nie to powinieneś i do suba oddzielny wzmacniacz
  • OxomiOxomi
  • Level 12  
    Suba podłaczyłem pod wzmacniacz i zmostkowąłem, a resztę mam podłączoną pod radio.
  • Level 26  
    ale masz wzmacniacz 4 kanałowy wiec mogłeś zmostkowac dwa kanały a co z pozostałymi?
  • Level 12  
    Tak wiem, chcę reszte podłączyć pod wzmacniacz, ale moje radio ma tylko jedno wyjście na wzmacniacz(chinch) a żeby podłączyć 4 kanały muszę mieć dwa wyjścia i zastanawiam sie czy można pod to jedno wyjście podłączyć te 4 kanały
  • Helpful post
    Level 26  
    tak można porostu nie będziesz miał w radiu regulacji przód tył tzn nie będzie ona potrzebna a chcesz wszystkie cztery głośniki podłączyć pod dwa kanały na wzmaku? a co z impedancją?
  • Level 35  
    kivlov wrote:
    chcesz wszystkie cztery głośniki podłączyć pod dwa kanały na wzmaku? a co z impedancją?

wzmacniaczowi nic nie bedzie bo kazdy z kanalow jest stabilny od 2ohm...2 pierwsze kanaly w mostek i pod niego suba pod dwa pozostale na kanal rownolegle po dwa glosniki czyli jeden phonocar i sony i na drugim tak samo
  • Level 26  
    no to zwracam honor (nie wiedziałem ze ma stabilizację 2ohmy, choć powinienem bo chyba każda 4 kanałówka ma taką stabilizacje)
  • Level 12  
    No tak rzeczywiście jak podłącze woofery pod dwa kanały to impedencja automatycznie się zmniejszy, czyli musiałbym mieć jeszcze drugi wzmacniacz, żeby podłączyć same woofery. Tylko jest problem bo na razie nie mam na to funduszy. Może mi powiesz jak podłączyć te 4 kanały pod jedno wyjście w radiu, czy dostane jakiś rozdzielacz.

Mam jeszcze inne pytanie słyszałem, że można podłączyć jakieś kondensatory, ale nie wiem dokładnie na czym to polega?
  • Helpful post
    Level 18  
    Zastosuj rozdzielacz sygnału rca znajdziesz go na allegro.

Tuba i wzmacniacz- jak poprawić dźwięk
  • Level 12  
    Dziekuję za pomoc, kupie rozdzielacz i kable i podłacze przednie głosniki.

Mam nadzieje, że znajdę odpowiedź o co chodzi z tymi kondensatorami do czego służa i jak jest zastosować.
  • Level 34  
    Witam.
    Jak już zakupisz rozdzielacz i będziesz podłączał pod wzmacniacz to podłącz przód (woofery z drzwi i tweetery) i subwoofer na mostku, a tylne sony daj pod radio, podłącz je pod przednie wyjście z radia, będziesz miał wtedy regulację głośniki przednie razem z subem a głośniki tylne.
    kondensator służy do stabilizacji zasilania wzmacniacza, stosuje się 1F na 500W RMS, więc nie wiem czy będzie ci potrzebny.
    pzdr
  • Level 12  
    Dziękuję za porady, teraz musze zakupić rozgałęźnik oraz pozostałe kable. Tak się zastanawiam czy można by wstawić jakąś zwrotnicę pomiędzy tubą a wzmaznaczem? Wiem, że zadaję dziwne pytania, ale chciałbym żeby obecny sprzęt grał w miarę dobrze. Wiem, że te głosniki oraz sub to zadna rewelacja, ale na razie nie chce tego wymieniać na nic innego.
  • Level 16  
    wzmacniacz ma napewno filtr na subwoofer. popatrz dobrze, LPF sie nazywa.
  • Level 12  
    Mam jeszcze inne pytanie, jaki gruby powinien być kabel pod głosniki o mocy 80 Rms czy 2,5 mm2 wystarczy. Czy przewód sygnałowy powinien być w miarę gruby np. 1,5 mm2 czy może być dużo cieńszy. I jaki powinien być kabel masowy? Wiem, że zadaje dużo pytań, ale chcę podłączyć to wszystko jak należy.
  • Level 26  
    2,5mm2 to będzie dobre rozwiązanie, sygnałowy gruby, aby ci się jeszcze nigdzie nie połamał,