Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

wybor glosnika i obudowy

Voytas 08 Paź 2003 20:05 1920 24
  • #1 08 Paź 2003 20:05
    Voytas
    Poziom 14  

postanowilem na prace dyplomowa zrobic subwoofer. i wlasnie w ogole sie nie znam na glosnikach. na sam glosnik chce przeznaczyc do 300 zl. i pyt jaki glosnik jakiej firmy wybrac(wiem ze jest firma tonsil:) i sie nad nia zastanawiam), chce ze by to byl glosnik 30 cm i planuje zbudowac obudowe bass reflex chyba ze wedlug was lepiej zrobic inna obudowe.
    i drugie pyt. na temat wzmacniacza do tego glosnika. niestety nie mam zadnego doswiadczeniu jesli chodzi o budowe wmakow duzej mocy. stawiam ze ma to byc wzmak ok 150 W. i nie wiem co wybrac: czy jakis TDA (mysle nad TDA7294 ale tyle wyciagnie jak sie go zmostuje) albo STK (ale nie znalazlem zadnego wzmacniacza takiej mocy na STK, no moze jeden, ale zalezy mi na tym aby to byl wzmak z pelnym opisem shcematami i wzorami plytek). budowa na samych tranzystorach to u mnie chyba odpada bo nie mam takiego doswiatczenia ze by go odpowiednio zbudowac i wyregulowac. czy macie jakies propozycje na temat wzmaka

0 24
  • #2 10 Paź 2003 14:00
    maciuś
    Poziom 16  

do budowy wzmacniacza polecam TDA7294V - w zupełności wystarczy do tego zasilacz niestabilizowany
    jesli chodzi o obudowe to na prace dyplomowa wystarczy nawetzwykla zamknieta (mozna wyciagnac duza moc) ale musisz miec glosnik na miekkim zawieszeniu
    bardzo efektywne sa obudowy z oworemale tu juz jest wiecej komplikacji(zle zestrojona gra gorzej niz zle zestrojona typu compakt)

powodzenia

0
  • #3 10 Paź 2003 16:22
    denooky
    Poziom 20  

Pamietaj, ze jesli chcesz zastosowac obudowe z otworem, Twoj glosnik musi miec wzglednie mala dobroc wypadkowa, najlepiej ponizej Qts=0,45. W przeciwnym razie musialbys zastosowac obudowe o sporych gabarytach.

0
  • #4 10 Paź 2003 17:26
    Voytas
    Poziom 14  

a czy polecaciee jakis konkretny glosnik 30 cm tonsila albo tesla bo tyle ich jest i nie wiem co wybrac

0
  • #5 10 Paź 2003 19:07
    pawelc
    Poziom 22  

pioneerki też ładnie grają

0
  • #7 11 Paź 2003 16:00
    tomaszo
    VIP Zasłużony dla elektroda

Powiem szczerze, ze jesli chcesz ta prace obronic...Powinienes spedzic wiele godzin na wchlanianiu teorii juz nie tylko dzialania wzmacniaczy, ale w ogole akustyki...Nie lepiej sie zabrac za cos innego?...
    Jesli juz, to proponowana wyzej Tesla bedzie super. Moze byc tez uklad TDA7294. Program Winsd obliczy obudowe BR - bo taka sie da don zrobic. Poczytaj o tym na stronce Igoda i tu, potem pytaj o konkrety. Moze chcesz , by Ci to obliczyc i sobie porownasz?

0
  • #8 12 Paź 2003 00:17
    Kemor
    Poziom 15  

jeśli kolega ma na sam głośnik 300 zł to czy nie lepiej taką kolumne kupić i ją trochą tak przerbic aby wyglądała na konstrukcję własnej roboty

0
  • #9 12 Paź 2003 11:08
    Voytas
    Poziom 14  

Kemor jednak wolalbym samemu zrobic ten subwoofer

Tomaszo dla ARN 312 co myslisz o obodowie 80 l i czestotliwosci 30 hz. program proponuje 115l dla 26hz, ale dalem 80l poprawiajac charakterystyke impulsowa, pogarszajac troche charakterystyke przenoszenia. co sadzisz

0
  • #10 12 Paź 2003 12:51
    tomaszo
    VIP Zasłużony dla elektroda

Sadze, ze nie jest to zle rozwiazanie - Bedzie bardziej wytrzymaly, zejscie i tak w pelni zadowalajace - bedzie dobrze. Daj mu basrefleks o srednicy 10 cm i wyprowadz go z tylu obudowy - zrob to niesymetrycznie, powiedzmy 10 cm od dolu i 18 cm od boku obudowy. Obudowa z minimalnie 18 mm wiorowy lub MDF-u, najlepiej jakby miala 22mm scianki...Do srodka daj belki wiskane na sztywno, laczace wszystkie scianki i przecinajace sie w srodku, wszedzie klejone klejem, np do paneli.
    Moze daj troche wieksza czestotliwosc - dostroj do 33 lub 35 Hz, jesli tunel wyjdzie za dlugi..
    Tylna scianke wytlum 2 cm gabka dana na warstwe upakowanej waty, reszte scianek warstwa waty, lub cienka (1cm) gabka poliuretanowa(taka gesta). Dosc mocne tlumienie spowoduje, ze glosnik odczuje obudowe jako wieksza - nizej zejdzie i szlag trafi podbarwienia w zakresie wyzszego basu.
    Glosnik wyprowadz na przedniej sciance - jest ladny, poza tym w podloge moze brzmiec troche mulato. Jaka sekcja wzmacniacza bedzie?..Proponuje minimalnie TDA7294, najlepiej STK - tyle, ze jest ono drozsze..Sadze, ze jak ma to byc w miare pozadne, to jednak trzeba pomyslec o STK - bedzie naprawde gralo o wiele lepiej...

0
  • #11 12 Paź 2003 13:22
    Voytas
    Poziom 14  

dzieki za pomoc. na MDF juz nie bede mial chyab kasy ale sie zastanaiwlame nad tym aby skleic ze soba dwie plyty wiorowe bo tych plyt mam troche, co o tym myslisz. a wlasnie z tymi STK, one potrzebuja wiekszego napiecia zasilania przez co rosnie cena treansformatora, ale jeszcze zobacze , a jaka moc wtedu potrzebowa by wzmak do tego glosnika ze by z niego juz wszystko wycisnac. a otowr jak bedzie z tylu to czy subwoofer nie musis stac w pewnej odlegglosci od sciany, czytalem ze nawet okolo metra.

0
  • #12 12 Paź 2003 18:47
    KB
    Poziom 25  

Przy budowie subwoofera zwróć uwagę na sztywność ścianek.
    Warto stosować dodatkowe usztywnienia w środku.Oczywiście trzeba to niestety uwzględnić przy obliczaniu pojemności.
    Ale gra jest warta świeczki.
    Sam to przerabiałem... :)
    A jeśli chodzi o STK to zgadzam się z tomaszo.Są OK.
    Pozdrawiam i powodzenia.

0
  • #13 12 Paź 2003 20:39
    Voytas
    Poziom 14  

a jak jest lepiej zrobic : zasosotawc dodatkowe wzmocnienia w srodku czy kazda scianke z robic z dwoch plyt wiorowych sklejonych i skreconych ze soba

0
  • #14 12 Paź 2003 21:10
    norbi
    Poziom 16  

najlepiej i to i to.zerknij sobie na stronke www.mdcs.prv.pl i zobacz projekt na glosniku CW1202C gdyz byl on robiony ze sklejanych ze soba plyt

0
  • #15 12 Paź 2003 21:14
    KB
    Poziom 25  

Myślę ze powinieneś wykonać jedno i drugie.
    Szkoda że nie robisz go ze sklejki - moim zdaniem najlepszy materiał.
    Ja użyłem do budowy swojego 24 mm sklejki i uwierz mi , nie jest to przesada.
    Najlepszy głośnik i wzmacniacz nie pomogą, kiedy obudowa przy basach pulsuje, ale chyba Ci nie trzeba tego tłumaczyc... 8)

0
  • #16 13 Paź 2003 13:43
    delta_110
    Poziom 19  

ewentualnie poszukaj literatury na temat głośników niskotonowych wykorzystujących zjawisko REZONANSU HERMOLTZ'a obudowa zamknieta ok 120l ale za to pieknie gra dwie komory (jedna dla frez = 20-30 Hz druga dla frez = 55-75Hz w zależności od długości tuneli
    jak bedziesz chciał szczegóły konstrukcyjne to wyślij zapytanie na PRIV.
    dodam ze głośnik chodzi od ok. 20 do 170Hz przy zastosowaniu filtru FDP o fg=150Hz śmiga pięknie

pozdrawiam

0
  • #17 13 Paź 2003 14:33
    KB
    Poziom 25  

:arrow: delta_110
    Rezonans jest HELMHOLTZA a nie HERMOLTZA.
    Ale pomysł dobry, można próbować...mogą być problemy z dobrym dostrojeniem, ale przecież eksperymenty to coś co tygryski lubią najbardziej...

0
  • #18 13 Paź 2003 16:48
    KB
    Poziom 25  

Ale jajo!
    Własnie coś mi się zdawało,że już to gdzieś czytałem.
    No nie spodziewałem się takich pomysłów.
    A wracając do tematu to 120l daje dość dużą pakę...
    Czy nie za dużą?

0
  • #19 13 Paź 2003 17:40
    vespereq
    Poziom 26  

zalezy gdzie mieszkasz, bo ja nie maiałbym gdzie tego u siebie postawić

0
  • #20 13 Paź 2003 18:36
    KB
    Poziom 25  

No i zrobiła się "bardzo konstruktywna dyskusja" :?
    Proponuję wrócić do głównego wątku.
    I NA TEMAT PANOWIE , NA TEMAT!!

0
  • #21 14 Paź 2003 10:25
    delta_110
    Poziom 19  

KB napisał:
    :arrow: delta_110
    Rezonans jest HELMHOLTZA a nie HERMOLTZA.
    Ale pomysł dobry, można próbować...mogą być problemy z dobrym dostrojeniem, ale przecież eksperymenty to coś co tygryski lubią najbardziej...

DANE DLA GŁOŚNIKA 30 cm
    oczywiście masz rację, przekręciłem troche, ale jeżeli obudowa 120l nie będzie za duża to podaję wymiary wyliczone i sprawdzone na podstawie lit. niemieckiej. wymiary wewnętrzne skrzynki w cm 43 x 33 x 87 w środku przegroda grubości min. 1,8cm najl. 2,2 cm umieszczona w 1/3 długości w ten sposób powstają dwie komory - ca. 40l i 80l głośnik umieszczony centralnie refleksem w kierunku 80l. tunele 10cm średnica,długości: front 5cm, bas-reflex 25 cm TO DZIAŁA
    Ewentualnie jeżeli chcesz poexperymentować zastosuj metodę proporcji dla głośnika 16cm dane wynosić będą odpowiednio 0,53 wszystkich wymiarów i skrzynka będzie o połowę mniejsza, średnica tuneli również ale długości trzeba będzie dobrać, przy założeniu ze zastosujesz głośnik o podobnych parametrach elektryczno mechanicznych
    pozdrawiam

0
  • #22 14 Paź 2003 19:40
    DJ DAREK
    Poziom 23  

mi sie wydaje ze lepiej bylo by to zrobic na obudowie zamknietej bo na niej lepiej zagra kazdy glosnik lepiej sie ja stroi ale to twoja inwencja twocza a wiec kobinuj

0
  • #23 15 Paź 2003 15:02
    Voytas
    Poziom 14  

ja chyba jednak zosatne przy bass reflex. a teraz male pytanko. ile mniej wiecej kosztuje glosnik ARN312. bylem w sklepiei byl ale za 299. w necie widzialem za ok 180. to znaczy ze koles w sklepie sobie niezle przycina czy ze w necie sa jakies podruby albo jakies inne?? zastanawialem sie tez nad GDN30/100/7, ale w tym samym sklepie, koles mi doradzil GDN 30/80/2(ok 235 zl). mowil ze jest bardzo dobry na subwoofer, ze tonsil wlasnei na nim robi suby. i co teraz wybrac

0
  • #24 16 Paź 2003 23:34
    Voytas
    Poziom 14  

chyba nikt nie chce mi pomoc. trzeba bedzie cos samemmu wykombinowac :(

0
  • #25 17 Paź 2003 14:14
    bezpiecznik
    Poziom 20  

nie poddawaj się!!! walcz . na początek zastanów się jakiej ma to być mocy (konkretnie).jeżeli decydujesz się na 30cm głośnik to dobrze .zapewnisz większą ilość wypromieniowanej energii akustycznej przez głośnik.jeżeli chcesz by była to obudowa typu bassreflex to odpowiednie zestrojenie obudowy , bedzie wskazane.inaczej albo tuba bedzie schodzić "w dół" tzn.bass bedzie pusty i twardy, a przecież nie oto chodzi przawda??

0