Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Napięcia we wzmacniaczach lampowych

adas201 19 Apr 2007 11:58 1830 2
    adas201
    Level 12  
    Witam.
    Mam mały problem gdyż nie posiadam wiedzy dość obszernej na temat napięć jak w temacie. Nie chodzi mi tu bynajmniej o napięcia zasilania lecz o napięcia występujące na wyjściach takich urządzeń, oczywiście przed trafem głośnikowym. Informacje takie potrzebne mi są po to by kupić odpowiedni oscyloskop który będzie w stanie wytrzymać takie wartości.
    Z góry dzięki.
    wspol_nik
    Level 25  
    Witam.
    Po stronie pierwotnej transformatorów głośnikowych występują nap. <anodowe> rzędu 200-300v. Jednak każdy dobry oscyloskop powinien posiadać odpowiednie dzielniki nap. na wejściu, ponadto sondę wysokonapięciową. Nie widzę tu problemu.
    Pozdr. wsp :D
    woytomas
    Level 15  
    W 100 watowym wzmacniaczu na np. 4xEL34 na zaciskach anodowych trafa wyjściowego wartość składowej stałej to jedno, a wartość składowej zmiennej - drugie. O ile taki układ ma zazwyczaj +HT ok. 440-470VDC, to pomiędzy zaciskiem anodowym a Central Tap-em może dochodzić do ok.200-250VAC, a więc pomiędzy zaciskami anodowymi odpowiednio 400-500V. Stąd konieczna ostrożność przy wszelkich manewrach na anodach lamp wyjściowych. Zresztą nie ma potrzeby podłączania oscyloskopu do anod. Zupełnie wystarcza uzwojenie wtórne. Sonda 1:10 powinna wystarczyć, choć 1:100 może nawet lepiej?