Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa wzmacniacza TDA7294 Stereo!

Khazar 19 Kwi 2007 17:28 1992 13
  • #1 19 Kwi 2007 17:28
    Khazar
    Poziom 12  

Witam,

Jako że w dziale audio stawiam pierwsze kroki, to zdecydowałem się na ten dział.

Chciałbym, aby ktoś uprzejmy pomógł mi i odpowiedział na kilka pytań, dla kogoś o większej wiedzy będą banalne.

Otóż chciałbym zbudować wzmacniacz stereo na TDA7294, końcówki mocy z projektu: LINK
    Wzmacniacz miałby być stereo, więc potrzebne są mi dwie takie końcówki mocy, wykonałem pod nie już płytki pcb.
    1. Czy jest sens zakupić do ich montażu dokładniejsze elementy (tolerancja ~1%)?? Teoretycznie zmniejszyć to może szumy?
    2. Zasilanie wziąłbym z toroida (z dokumentacji wynika, że napięcie to 25V, wytrzymałość prądowa minimalna 4,5A) czyli taki toroid mniej więcej 25V/10A wystarczyłby, aby zasilić obydwie końcówki mocy, czy aby uniknąć spadków użyć mocniejszy (jeżeli tak to jaki?)
    3. Jak wykonać filtr? Jakich użyć kondensatorów do tego wzmaka? (może jakiś schemacik?)
    4. Jaki byłby dobry do tego przedwzmacniacz (oczywiście stereo)? Na jakim układzie/ tranzystorach? Chciałbym zrobić taki, żeby miał regulację głośności, tonów niskich, wysokich, ewentualnie kanał prawy-lewy. Tutaj z racji moich pierwszych kroków, prosiłbym o jakieś jasne projekty, schematy itp, bo hasło "zrób na kości LM jakiejś tam" niewiele mi jeszcze mówi.

Przejrzałem wiele różnych tematów, ale jasnych odpowiedzi nie uzyskałem, a wiadomo, żeby się czegoś nauczyć to raz trzeba coś kolwiek wiedzieć a dwa robić samemu.
    To byłoby na tyle, mam nadzieję, że ktoś mi pomoże, z góry wielkie dzięki, odwdzięczę się jak będę potrafił.

Pozdrawiam

• Pomocny post
    #2 19 Kwi 2007 17:48
    Mat_91
    Poziom 25  

Ad.1.: Użyj elementów 1%;] Choc tak samo dobzre możesz zastosowac zwykłe.

Ad.2.: Użyj transformatora toroidlanego 200VA 2x24V. Potrzebujesz trafa z podwójnym uzwojeniem, poniewaz do tda7294 potrzeba zasialania symetrycznego.

Ad.3.: Do filtracji użyj kondenstaory min. 2x10000uF lub 4x4700uF. Dobrze bedzie jak zastosujesz np.: 4x10000uF.

Ad.4.: Może takie coś: http://sklep.avt.com.pl/go/_info/?id=27234 ??

• #3 19 Kwi 2007 17:57
    Khazar
    Poziom 12  

A jak ten filtr skonstruować? na płytce wrzucić mostek prostowniczy (yy 10A wystarczy czy większy?) i dalej kondensiaki (elektrolity czy ceramiczne?), tylko jak je podłączyć? i jak trafo 2x24v to dwa takie filtry a potem do końcówek mocy?

Dzięki za odp, proszę jeszcze powracać do mojego pierwszego posta.

Pozdrawiam

• #4 19 Kwi 2007 18:02
    Mat_91
    Poziom 25  

CO do filtracji to budujesz jeden zasilacz z mostkiem prostowniczym 25A/500V (wytrzyma bardzo dużo :D ). Kondensatory używasz elektrolity. + podłaczasz do + a -do -. Zaraz poszukam w zakamarkach mojego dysku schemat i wzor płytki takiego zasilacza:D Pozdro!

I znalazłem;] Jest to opis budowy zasilacza z napieceim symetrycznym według NELIK1987 (zamieścił to na tym forum to mam nadzieje że sie nie obrazi że umieściłem to w tym temacie:D) Masz tam dokładny opis jak to zrobic. Tylko tą płytke to musisz troche zmniejszyc bo te elementy nie sa az tak duze...:) Pozdro!

• #5 19 Kwi 2007 18:04
    Khazar
    Poziom 12  

Byłbym wdzięczny, rysunek najlepiej mi to zobrazuje, a co do tego kitu jeszcze: przejrzałem go, to z tego co zauważyłem, to można nim sterować tonami niskimi i wysokimi, chyba głośnością i kanałami? jeżeli tak to by się nadawał

• #6 19 Kwi 2007 18:08
    Mat_91
    Poziom 25  

Co do tego kitu to można nim sterowac tonami wysokimi, niskimi, średnimi i chyba jeszcze czestotliwościami pomiedzy:D Musisz zrobic jedna taka płytke na kanał + potencjometr przed całym układem do głośności. W pdf'ie tego kitu jest dokładny opis;]

• #7 19 Kwi 2007 18:15
    Khazar
    Poziom 12  

to podwójny ten potencjometr musi być??? czy jaki? chyba stosuje się typu B logarytmiczne? o jakiej wartości?

• #8 19 Kwi 2007 18:18
    Mat_91
    Poziom 25  

Zalezy jak chcesz tym sterowc;] Jeżeli kazdym kanałem osobno to Wystarczy potencjometr(y) pojedynczy (mono) 50Kohm/B (100kohm/B :D ). Jeżeli jednak chcesz regulowac obydwa kanały jednocześnie to musisz uży potencjometru(ów) stereo o wartościach w/w.

• #9 19 Kwi 2007 18:38
    Khazar
    Poziom 12  

Podsumowując:

żeby zasilić dwie końcówki mocy potrzebuję jeden taki filtr, potem zasilanie końcówek równolegle biorę z pól + i - ?

chcę sterować głośność dwóch kanałów na raz, czyli potencjometr stereo logarytmiczny 50 czy 100k ??

• #10 19 Kwi 2007 18:47
    Mat_91
    Poziom 25  

Co do podpiecia zasilania to jeszcze do całości podpinasz GND ;] Jest to zasilanie symetryczne wiec masz + - i GND. Co do głośnosci do wybierasz jaki chcesz. Ale na tym 100K bedziesz mial większą dokładnośc regulacji (jeżeli tak to mogę nazwac;])

Co do korektora to jezeli bedziesz sterował obydwoma kanałami naraz to tez użyj potencjomtrów stereo.

• #11 19 Kwi 2007 19:05
    Khazar
    Poziom 12  

aaa no tak, przecież na końcówkach mocy jest gnd, czyli obydwie końcówki mocy do tego jednego filtra podpiąć?

korektory dwa, każdy na osobny kanał do sterowania, więc pozostaną takie jakie np. tam w projekcie były.

a ten potencjometr stereo to dobrze mówię, że on logarytmiczny ma być?

• #12 19 Kwi 2007 19:13
    Mat_91
    Poziom 25  

Co do podpięcia zasilania to sie zgadza. A co do potencjometru do użyj typu B czyli logarytmiczny. Pozdro!

• #13 19 Kwi 2007 19:27
    Khazar
    Poziom 12  

żeby go wysterować po złożeniu to lepiej będzie samiuśkie końcówki mocy podpiąć, czy może już w całości z korektorem???

• #14 19 Kwi 2007 19:31
    Mat_91
    Poziom 25  

Oj tego to ci juz nie powiem. Ale chyba same końcówki...

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo