1. Ponoć we wzmacniaczach o szybkim narastaniu napięcia na wyjściu (skrót ang.SR) mogą być małe dynamiczne zniekształcenia intermodulacyjne (skrót ang. TIM)
2. Na rynku dostępne są audiofilskie wzmacniacze o prędkości narastania napięcia większej od 100 V/ mikrosekundę ( nasze biedne TDA7294 ma tylko 10 V/ mikrosekundę)
3. Najprostsza metoda pomiaru SR to użycie oscyloskopu i generatora mcz z prostokątnym sygnałem na wyjściu.
W zaprzyjaźnionym warsztacie elektronicznym ( chyba, że ktoś ma generator i oscyloskop w domu, to na pewno już takie pomiary wykonał) zestawiamy układ pomiarowy:
z wyjścia generatora podajemy przebieg prostokątny, na początek np: Upp=0,1V; f=1kHz, na wejście badanego wzmacniacza, do wyjścia wzmacniacza przyłączamy obciążenie zastępcze i oscyloskop
(jako obciążenie zastępcze można zastosować rezystor dużej mocy R=8 Ohm P=10 W do 50 W w zależności od mocy wzmacniacza i wysterowania, delikatnie z wysterowaniem wzmacniacza bo rezystor się spali jeżeli będzie miał za małą moc ).
Na ekranie oscyloskopu pomiędzy odpowiednimi liniami siatki odczytujemy szybkość narastania i opadania sygnału wyjściowego.
Czas narastania i opadania zbocza odczytuje się przy 10% wartości całkowitej amplitudy, koniec narastania przy 90% wartości całkowitej amplitudy sygnału wyjściowego.
UWAGA: dla zpewnienia bezpieczeństwa sobie, badanemu układowi i przyrządom pomiarowym wszelkie czynności związane z podłączaniem wykonujemy solidnie I Z ODŁĄCZONYM OD SIECI ELEKTRYCZNEJ WZMACNIACZEM!!!