logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Wzmacniacz Mosfet 25W na IRF532 - 9532.

Jogesh 09 Paź 2003 04:05 294001 1110
  • Jest to opis budowy wmacniacza Hi-Fi na tranzystorach mosfet IRF532 - 9532. zasialanie =- 33V . Znalazłem go w sieci, ale zaprojektowałem do niego płytke, tak że go zamieszczam. Właśnie wczoraj go pierwszy raz uruchomiłem. Bez żadnych problemów działa od pierwszego włączenia! JEst bardzo prosty i składa się z łatwodostępnych elementów. Polecam początkującym, którzy nie chcą iść na łatwiznę robiąc wzmacniacze na scalakach. :) :) :)
    Załączniki:
    • Wzmacniacz mosfet 25 W Hi-Fi.pdf (195.2 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.

    Fajne? Ranking DIY
    O autorze
    Jogesh
    Poziom 29  
    Offline 
    Jogesh napisał 3684 postów o ocenie 686, pomógł 33 razy. Jest z nami od 2003 roku.
  • #2 355399
    kolektor
    Poziom 11  
    Posty: 48
    Czy Q6 i Q7 nie powinny być na wspólnym radiatorze z MOSFET-ami?
  • #3 356529
    Jogesh
    Poziom 29  
    Posty: 3684
    Pomógł: 33
    Ocena: 686
    Chyba nie. One pracują zdaje sie w klasie A i grzeją niezależnie od sygnału. Nalezy zastosować do nich osobne radiatorki.
  • #4 356696
    kafka
    Poziom 22  
    Posty: 662
    Ocena: 17
    Bardzo fajny układzić, ale jak to się reguluje?
  • #5 356703
    WoŹnY
    Poziom 28  
    Posty: 1298
    Pomógł: 76
    Ocena: 148
    Szukam czegoś w tym rodzaju :!: Przypuszczam że się do moich celów nada, ale niestety nie widzę żadnych załączników. Jestem ciekaw dlaczego :?: Dość często mi się to zdarza, że ich po prostu nie widzę. Wie ktoś może dlaczego :?: Pozatym proszę o przesłanie mi projektu na sw(_at_)gdynia.multinet.pl

    Pozdrawiam WoŹnY
  • #6 357565
    Mały_elektryk
    Poziom 12  
    Posty: 26
    Ocena: 7
    Czy ktoś wie ile to będzie kosztować (same elmenty) ??? Pozdrawiam
  • #7 357699
    zasoby
    Poziom 23  
    Posty: 784
    Pomógł: 4
    Ocena: 446
    Jest to wzmacniacz mocy o szerokim paśmie przenoszenia, dużej mocy wyjściowej, minimalnych zniekształceniach i co ważne końcówkę mocy wykonano na tranzystorach HEXFET

    koszt bardzo mały za tranzystory oprócz IRFów zapłacimy 1,5PLN, reszta to już rezystory i kondensatory, tylko 4700uF/50V może trochę uderzyć po kieszeni.

    Problemem są natomiast IRF9532 zamiennik IRF9530 kosztuje 3,5PLN a IRF532 będzie ciężko dostać.
  • #8 357839
    Jogesh
    Poziom 29  
    Posty: 3684
    Pomógł: 33
    Ocena: 686
    Oto zdjecia wykonanego przezemnie wzmacniacza.
    Załączniki:
    • Wzmacniacz Mosfet 25W na IRF532 - 9532. 03 wzm 25_0011.jpg (227.6 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
    • Wzmacniacz Mosfet 25W na IRF532 - 9532. 01 wzm 25_0002.jpg (224.46 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
    • Wzmacniacz Mosfet 25W na IRF532 - 9532. 04 wzm 25_0016.jpg (231.51 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • #9 359021
    hts
    Poziom 15  
    Posty: 227
    Pomógł: 3
    Ocena: 18
    W jakim programie projektujesz płytki drukowane ???
  • #10 359150
    Mały_elektryk
    Poziom 12  
    Posty: 26
    Ocena: 7
    Czy mogę zastosować jeden transformator zamiast dwóch wytrzymają to diody( trzeba by było zastosować diody 16 A ) 8O
  • #11 359233
    Jogesh
    Poziom 29  
    Posty: 3684
    Pomógł: 33
    Ocena: 686
    Nie ma sprawy. Ja zastosowałem dwa, bo akurat takie miałem. Każdy z tych tranzystorów ma dwa uzwojenia 15V, połączyłem je i mam 2x30V, a po wyprostowaniu troche więcej, ale nie pali sie nic. Poniewaz nie zamierzałem urzywać tego wzmacniacza z pełną mocą {mam małe kolumny} to zasilacz tez nie dostarcza dużej mocy, na dwa kanałay może 60W.
  • #12 360572
    Jogesh
    Poziom 29  
    Posty: 3684
    Pomógł: 33
    Ocena: 686
    Skanuję w Corelu DRAW i z plik wybieram publikuj jako PDF. i już.
    Co do projektowania płytek, to nie robię często, więc projektuję ręcznie, poczym skanuję w Corel DRAW i rysuję ścieżki i punkty. Następnie usuwam zeskanowany rysunek i zostają tylko ładnie narysowane ścieżki.
  • #13 370589
    End
    Poziom 29  
    Posty: 1750
    Pomógł: 54
    Ocena: 68
    A czy będzie można zastosować IRF540 i IRF9540 i podnieść troche napięcie by podwyższyć moc?
    Jakie THD ma ten wzmacniacz?
    Bo chyba chcę go zrobić jako końcówkę hybrydy ECC82+ ten wzmacniacz.
  • #14 370639
    Jogesh
    Poziom 29  
    Posty: 3684
    Pomógł: 33
    Ocena: 686
    Hard-Core napisał:
    A czy będzie można zastosować IRF540 i IRF9540 i podnieść troche napięcie by podwyższyć moc?
    Jakie THD ma ten wzmacniacz?
    Bo chyba chcę go zrobić jako końcówkę hybrydy ECC82+ ten wzmacniacz.


    Chyba można. Ja naprzykład w jednym kanale zastosowałem IRF533, a nie 532 i nie słychać różnicy. Napięcie można podnieść, napewnoe do 35-40V. Powyżej tego trzeba by sprawdzić czy tranzystory wytrzymują wyższe. THD jest podane w załączniku.
  • #15 378982
    End
    Poziom 29  
    Posty: 1750
    Pomógł: 54
    Ocena: 68
    Naprawde zaskakująco niskie ma THD ten wzmacniacz :D a konstrukcja nie jest bardzo skomplikowana :wink:
    Ciekawe jak będzie działał z IRF 9540 i IRF 540...
    Mam trafo toroidalne 200W 2x30V czy moge takie zastosować?
    Napięcie uroście po wyprostowaniu i przefiltrowaniu do wartości około 42.3V
    Wtedy trzeba będzie chyba wymienić niektóre BC560C na wyższe napięcie.
  • #16 379921
    Jogesh
    Poziom 29  
    Posty: 3684
    Pomógł: 33
    Ocena: 686
    Wydaje mi się,że nie musisz nic zmieniać, nie powinno się spalić, ja też mam 2x30V na transformatorze.
  • #17 389682
    End
    Poziom 29  
    Posty: 1750
    Pomógł: 54
    Ocena: 68
    No i powstał problem :(Uzas=2x26,3V
    Gdy podłączam tylko + i - bez GND to wzmacniacz "działa",ale słychać szumy i głośne buczebnia w głośniku.
    T-7,C-7,Q-2 się grzeją...
    Wymieniłem Q-2 bo uległ uszkodzeniu
    Wstawiłem nowy Q-2 i podłączyłem + GND i -
    Ale wzmacniacz tylko buczy a R18 strasznie się grzeje...
  • #18 390226
    Jogesh
    Poziom 29  
    Posty: 3684
    Pomógł: 33
    Ocena: 686
    To musiałeś coś zmontować nie tak. 8O 8O Co do Q7 i Q6, to muszą mieć niewielkie radiatorki. Mi odpaliło za pierwszym razem i cały czas działa. :) :)
  • #19 390875
    End
    Poziom 29  
    Posty: 1750
    Pomógł: 54
    Ocena: 68
    No Q6 i Q7 mają radiatorki wystarczające.
    Gdy właczyłem wzmacniacz po wymianie traznystorów BC556 i jeden BC557 (zamienniki) to Q4 mi się aż lekko roztopił.]
    Montaż sprawdzałem i pomyliłem jeden z rezystorów,zamiast dać 150k dałem 150 Ohm.
    Ale efekt cały czas ten sam.
    Czy wszystkie tranzystory mają być wlutowane w jedną stronę?
    chodzi o BC556 i Bc557.
  • #20 393033
    End
    Poziom 29  
    Posty: 1750
    Pomógł: 54
    Ocena: 68
    kociątko napisał:
    To musiałeś coś zmontować nie tak. 8O 8O Co do Q7 i Q6, to muszą mieć niewielkie radiatorki. Mi odpaliło za pierwszym razem i cały czas działa. :) :)

    No i był błąd :( źle wstawiłem wszystkie BC557 (BC560)
    Odwrotnie je wsadziłem,później patrzę na schemat i widze że zrobiłem "babola".
    Tranzystory wstawiłem nowe i wzmacniacz dziala poprawnie.
    Jaki ma być prąd spoczynkowy???
    Bo jak dałem pot. na środkową pozycję to wzmacniacz gra i wcale się nie grzeje ani nie ma zniekształceń.
  • #21 393843
    Jogesh
    Poziom 29  
    Posty: 3684
    Pomógł: 33
    Ocena: 686
    No widzisz, miałem rację. Ładnie gra? Ja też ustawiłem prąd spoczynkowy "na ucho". :D :D :D
  • #22 394315
    stmaniak
    Poziom 12  
    Posty: 24
    witam
    właśnie wczoraj zamówiłem części na ten wzmak.
    Ale chciałbym aby ktoś kto go odpalił , podielił sie wrażeniami odsłuchu. 8O 8O 8O
    interesuje mnie czy zagra lepiej od TDA7294.
    miałem kiedyś ampa na IRF-ach, grał fajnie ale mocno szumiał. Potem zrobiłem na TDA i po pół roku go rozebrałem bo nie podobało mi się jego brzmienie. MAM NADZIEJE ŻE TEN JEST LEPSZY :!: :!:
  • #23 394329
    End
    Poziom 29  
    Posty: 1750
    Pomógł: 54
    Ocena: 68
    Gra naprawde fajnie.
    teraz robie do niego preampa na ECC82 i się zobaczy.
    Polecam ten wzmacniacz :wink:
    Każdy wzmacniacz ma coś takiego jak szybkość zmian na wyjściu...
    Jak szybki jest ten wzmacniacz?
  • #24 395182
    Jogesh
    Poziom 29  
    Posty: 3684
    Pomógł: 33
    Ocena: 686
    Sam nie wiem :oops: . Może to da się jakoś zmierzyć? 8O
  • #25 395849
    End
    Poziom 29  
    Posty: 1750
    Pomógł: 54
    Ocena: 68
    Da się napewno,tylko jak?..(sam się z tym gryzę)
    Może są jakieś wzory i ktoś je ma...więc prosze się podzielic z nami @L.L :D
  • #26 396981
    artibpl
    Poziom 17  
    Posty: 226
    Pomógł: 13
    Ocena: 50
    Co do prądu spoczynkowego, to ustawia się dość dużą wartość gdy na wyjściu są zastosowane tranzystory MOSFET. Standardowe wartości 50-100 mA na jedną parę tranzystorów, czyli w przypadku rezystorów w obwodzie drenu 0,5 oma, napięcie na nich 25-50 mV. Inną metodą jest ustawianie z pomocą oscyloskopu. Podajemy na wejście wzm. sinus lub trójkat a na wyjście podpinamy obciążenie 8 omów i oscyloskop. Regulujemy prąd spoczynkowy aby w miejscu przejscia przebiegu wyjściowego przez zero otrzymać linię prostą.
    Oscyloskop to chyba jedyne urzadzenie, za pomocą którego okreslić można szybkość wzm. Na wejście należy podać kwadrat np. z generatora na bramkach TTL i częstotliwości 1 kHz. Na wyjście łączymy obciążenie i oscyloskop. Należy tak rozciągnąć podstawę czasu w oscyloskopie aby oglądać tylko jedno zbocze impulsu, odczytać czas w jakim sygnał roście od 10% swojej wartości do 90% oraz odczytać napięcie między tymi poziomami.
    Jeśli na wyjściu mamy między poziomami 10% a 90% np. 10V a czas 1 mikrosekundę, to czas narastania wynosi 10V/mikrosekundę.
    Arti
  • #27 397042
    keramg
    Poziom 12  
    Posty: 10
    1. Ponoć we wzmacniaczach o szybkim narastaniu napięcia na wyjściu (skrót ang.SR) mogą być małe dynamiczne zniekształcenia intermodulacyjne (skrót ang. TIM)

    2. Na rynku dostępne są audiofilskie wzmacniacze o prędkości narastania napięcia większej od 100 V/ mikrosekundę ( nasze biedne TDA7294 ma tylko 10 V/ mikrosekundę)

    3. Najprostsza metoda pomiaru SR to użycie oscyloskopu i generatora mcz z prostokątnym sygnałem na wyjściu.
    W zaprzyjaźnionym warsztacie elektronicznym ( chyba, że ktoś ma generator i oscyloskop w domu, to na pewno już takie pomiary wykonał) zestawiamy układ pomiarowy:
    z wyjścia generatora podajemy przebieg prostokątny, na początek np: Upp=0,1V; f=1kHz, na wejście badanego wzmacniacza, do wyjścia wzmacniacza przyłączamy obciążenie zastępcze i oscyloskop
    (jako obciążenie zastępcze można zastosować rezystor dużej mocy R=8 Ohm P=10 W do 50 W w zależności od mocy wzmacniacza i wysterowania, delikatnie z wysterowaniem wzmacniacza bo rezystor się spali jeżeli będzie miał za małą moc ).

    Na ekranie oscyloskopu pomiędzy odpowiednimi liniami siatki odczytujemy szybkość narastania i opadania sygnału wyjściowego.

    Czas narastania i opadania zbocza odczytuje się przy 10% wartości całkowitej amplitudy, koniec narastania przy 90% wartości całkowitej amplitudy sygnału wyjściowego.

    UWAGA: dla zpewnienia bezpieczeństwa sobie, badanemu układowi i przyrządom pomiarowym wszelkie czynności związane z podłączaniem wykonujemy solidnie I Z ODŁĄCZONYM OD SIECI ELEKTRYCZNEJ WZMACNIACZEM!!!
  • #28 397293
    End
    Poziom 29  
    Posty: 1750
    Pomógł: 54
    Ocena: 68
    Hmmm,chyba trzeba będzie iśc do jakiegoś serwisu i sprawdzić to.
    A jest jeszcze jedna sprawa...bo niezałożyłem dużego radiatora i nawet jak wzmacniacz "ryczy" to są lekko letnie...
    I jeszcze jedno czy jak jest niedostatecznie lub za mocno ustawiony prąd spoczynkowy to wpływa to na jakośc dźwięku?
    Wiem że jak troche bedzie za duży ten prąd to może uszkodzić tranzystory mocy ale nie zawsze bo poprostu wzmacniacz będzie się grzał cały czas...mój wzmacniaczyk się niegrzeje wcale :)
  • #29 400422
    artibpl
    Poziom 17  
    Posty: 226
    Pomógł: 13
    Ocena: 50
    Jeśli prąd spoczynkowy będziesz miał za mały to wzrastają zniekształcenia. Jak chcesz to sprawdzić to zmniejsz prąd do zera i spróbuj tego posłuchać - charczy aż zęby bolą. W drugą stronę nie przesadzisz, o ile wytrzymają tranzystory i zasilacz. MOSFETy lepiej brzmią przy dużym prądzie, w krańcowym przypadku można je podkręcić do czystej klasy A. Prąd spoczynkowy ustawiamy wtedy na ok. 2A dla uzyskania 25W na 8 omach. Wymaga to jednak 5 razy wiekszego transformatora i 5 razy większych pojemności filtrujących oraz poteżnego radiatora. Czy warto - porozmawiaj z tymi co budowali konstrukcje Nelsona Passa. W twoim przypadku myślę, że prąd sp. jest trochę za niski. Radiator powinien być letni 25 - 27 st. C bez sygnału po kilku godzinach od włączenia. Regulację też należy wykonywać po solidnym wygrzaniu.
    Arti
  • #30 400679
    End
    Poziom 29  
    Posty: 1750
    Pomógł: 54
    Ocena: 68
    Ta...najlepsze jest to że nawet jak słucham naprawde głośno to wzmacniacz zrobi się max letni...
    Podkręce ten prąd troszkę.
    Chociaz szczeże pisząc to ostatnio tak podkręciłem że wypalilem tranzystory IRF540 i IRF9540

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczy budowy i uruchomienia prostego wzmacniacza Hi-Fi o mocy około 25W, zasilanego symetrycznie napięciem około ±33V, wykorzystującego tranzystory MOSFET IRF532 i IRF9532 (HEXFET). Autor zaprojektował własną płytkę PCB i potwierdził poprawne działanie układu od pierwszego uruchomienia. Wzmacniacz cechuje się szerokim pasmem przenoszenia, niskimi zniekształceniami (THD), a jego konstrukcja jest polecana dla początkujących, którzy chcą unikać gotowych scalaków. W dyskusji poruszono kwestie montażu tranzystorów (kierunek wlutowania, radiatory), regulacji prądu spoczynkowego (zalecane wartości 50-100 mA, maksymalnie do 100 mA dla bezpieczeństwa tranzystorów), oraz wpływu prądu spoczynkowego na jakość dźwięku i nagrzewanie się elementów. Użytkownicy wymieniali doświadczenia dotyczące problemów z uszkodzeniami tranzystorów, błędami montażowymi (np. odwrotne wlutowanie tranzystorów BC556/BC557), oraz metodami uruchomienia (np. zasilanie przez żarówkę ograniczającą prąd). Poruszono także temat możliwości podniesienia napięcia zasilania do 35-40V celem zwiększenia mocy, z uwzględnieniem wytrzymałości tranzystorów i konieczności ewentualnej wymiany niektórych elementów. Dyskutowano o zamiennikach tranzystorów (np. IRF540/IRF9540 zamiast IRF532/9532) oraz o wpływie jakości elementów pasywnych (kondensatory WIMA, Elna, Panasonic) na brzmienie. Wzmacniacz jest chwalony za dobre brzmienie, choć przy wyższych głośnościach pojawiają się zniekształcenia i charczenie, szczególnie na wokalach. Poruszono także kwestie budowy układu stereo (dwa takie wzmacniacze z połączonymi masami) oraz pytania o przedwzmacniacz lampowy na ECC82/ECC83 do współpracy z tym wzmacniaczem. Wskazano na potrzebę stosowania bezpieczników i odpowiednich radiatorów dla tranzystorów Q6 i Q7, które pracują w klasie A i grzeją się niezależnie od sygnału. Użytkownicy dzielili się doświadczeniami dotyczącymi pomiaru szybkości narastania napięcia (slew rate) za pomocą oscyloskopu i generatora sygnału prostokątnego. Wzmacniacz jest polecany jako tani i prosty projekt dla hobbystów, z możliwością rozbudowy i modyfikacji w celu zwiększenia mocy i poprawy jakości dźwięku.
REKLAMA