Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wytrawiarka do płytek drukowanych by Hacker

hacker 30 Apr 2007 18:53 30893 49
Altium Designer Computer Controls
    knights
    Level 12  
    Fajny projekt zrobił bym sobie podobną ale mniejszym kosztem bo na taką mnie nie stać :)
  • Altium Designer Computer Controls
    adamlen1
    Level 16  
    Witam, konstrukcja jest ciekawa, ładna i estetyczna, ale jak dla mnie to troszku przydroga. Niestety nie każdy może sobie pozwolić na takie wydatki.
    Jestem również w trakcie budowy trawiarki, ale do poruszania płynem trawiącym zamiast babelków użyłem mechanizm z małym silniczkiem.
    Pozdro
    c++
    Level 22  
    adamlen1 wrote:
    Witam, konstrukcja jest ciekawa, ładna i estetyczna, ale jak dla mnie to troszku przydroga. Niestety nie każdy może sobie pozwolić na takie wydatki.
    Jestem również w trakcie budowy trawiarki, ale do poruszania płynem trawiącym zamiast babelków użyłem mechanizm z małym silniczkiem.
    Pozdro

Witam, jak wyglada ten mechanizm, bo nie moge go sobie wyobrazic.
    PZDR
  • Altium Designer Computer Controls
    adamlen1
    Level 16  
    Witam, dla wyjaśnienia umieszczam foto trawiarki, jest dopiero w etapie produkcji. Brakuje jej regulacji obrotów, termostatu i obudowy. Wszystko zostanie zrobione w swoim czasie :) Ale była już testowana kilka krotnie. Grzałka trochu przymała, ale taką akurat miałem pod ręką :D Oto linka do filmiku: http://www.wrzuta.pl/film/2zwfJISaox/imgp0739
    Pozdrawiam
    hacker
    Level 26  
    No niezły pomysł, ale ja tam wole klasyczne bąbelki z pompki akwariowej ;)
    krzych112
    Level 12  
    Witam.
    Czy ktoś wie gdzie mógłbym zamówić takie akwarium w miarę przystępnej cenie :?:
    Zenek
    Level 30  
    Ile setek PCB wytrawiacie w tych wytrawiarkach miesięcznie?

Piszę, bo np kolega Chrzanek24, z tego co sam pisze, trawi w pracowicie kiedyś wykonanej wytrawiarce 1 płytkę (kilkanaście cm kw) na rok ;) jak sobie policzyłem.. Moim zdaniem warto np włożyć energię w profesjonalne metody przenoszenia ścieżek na laminat, w estetykę lutowania itd... Ale jeśli ktoś ma zamiar wykorzystywać wytrawiarkę do zarabiania na życie wytrawianiem, montowaniem i sprzedażą zmontowanych urządzeń - proszę bardzo, wtedy widzę jakiś w tym sens.
    krzych112
    Level 12  
    W okolicy nie mam nigdzie szklarzy. Wolałbym zamówić takie akwarium przez internet. Może zna ktoś jakiś sklep internetowy gdzie zrealizowaliby takie zamówienie. Ja pisałem już do kilku sklepów gdzie robią akwaria na wymiar ale albo nie podejmują się takich małych albo chcą za nie 50zł + przesyłka :cry:
    hacker
    Level 26  
    Załóż osobny post na elektrodzie, może ktoś Ci zrobi tak prywatnie za niedużą kase, tylko z przesyłką może być mały problem bo znając nasza pocztę polską i to jak czasem traktuje paczki.... no comment.
    Trzeba by ubezpieczyć, albo kurierem, albo odebrać osobiście.
    warikap12
    Level 13  
    co to za urządzenie te żółte pompa jaka to jest typ
    hacker
    Level 26  
    To jest zwykła pompka akwariowa napowietrzająca 2W.
    User removed account
    User removed account  
    hacker
    Level 26  
    a co ja poradze
    po 1 mieszkam na zadupiu gdzie jest 2 szklarzy
    zamówiłem u pierwszego to przez 3 miesiące czekałem i nie zrobił, potem zamówiłem u drugiego to i tak dobrze że jest
    a po 2 jak coś robie to nie żałuję kasy :P
    normalnie wyszłoby ze 20zł ale liczą sobie za wiercenie otworów i dodatkowo mam jeszcze szklaną pokrywe do tego
    hutnik_09
    Level 10  
    a mam pytanie czy bąbelki z pompki akwariowej można zastąpić bąbelkami z elektrolizy na 12A i 1A
    i czy tą trawiarke trzeba czymś czyścić czy poprostu wylewa się trójchlorek żelaza i się odstawia

Moderated By androot:

Zdanie rozpoczynamy z wielkiej litery. Brak znaków interpunkcyjnych, błędy ortograficzne.

luxus19
    Level 15  
    [quote="hutnik_09"]a mam pytanie czy bąbelki z pompki akwariowej można zastąpić bąbelkami z elektrolizy na 12A i 1A
    i czy tą trawiarkę trzeba czymś czyścić czy po prostu wylewa się trójchlorek żelaza i się odstawia

Najlepsze bąbelki robi pompka do akwarium lub agregat ze starej lodówki podłączamy do niego zwykły wężyk stosowany w akwarystyce o pasującym przekroju i zakładamy do niego zaworek taki jak do akwarium żeby sterować ciśnieniem powietrza, dalej zakładamy taki sam wąż tylko że z zalepioną końcówka silikonem najlepiej i w wężu nakłuwany małą igiełka dużo dziurek. Wkładamy na dno trawiarki i sprawdzamy sobie czy pasuje nam tyle powietrza czy nie regulując oczywiście zaworkiem powietrze, je sli za mało powietrza powtarzamy proces nakłuwania i tak do pełnej satysfakcji. Co do czyszczenia trawiarki to wystarczy zlanie roztworu do butelki lub innego pojemnika i wypłukanie trawiarki pod prysznicem ciepłą wodą, ja by maj mniej tak robię.

pozdrawiam
    Kaine
    Level 10  
    Witajcie patrząc na trawiarkę nasuwa mi się jedno pytanie.
    Czy trawiarka takiej konstrukcji potrafi trawić blachę miedzianą czy nowe srebro tak jak to jest na zdjęciu
    Wytrawiarka do płytek drukowanych by Hacker
    Elementy foto trawione do wykorzystana w modelu
    czy to już wyższa szkoła jazdy i taka domowa trawiarka to tylko do obwodów drukowanych?
    Rebell
    Level 10  
    Kaine, wydaje mi się, że raczej nie użyjesz jej do wytworzenia takiego cuda, ponieważ jak już wytrawi tą warstwie miedzi z wierzchu to zacznie wyżerać elementy od krawędzi. Ale jak ktoś jest pewien, to proszę o potwierdzenie bo ja dopiero się wkręcam w takie zabawy. :>