Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

AVT3500 vs. ZL11AVR czyli porównanie płytek testowych

20 Apr 2007 19:28 4783 8
  • Level 11  
    Witam,
    Problem przedstawia się następująco zastanawiam się nad kupnem płytki testowej do przerobienia "Mikrokontrolery dla początkujących" w BASCOMie. Zastanawiam się pomiędzy dwoma możliwymi płytkami do realizacji kursu. Na forum jest już coś na ten temat napisane, ale nie mogę po przeczytaniu tego jednoznacznie stwierdzić :
    1) czym właściwie różni się ZL11AVR od AVT3500 pod względem funkcjonalności ? I który polecilibyście mając na uwadze późniejsze zastosowanie praktycznie w tworzeniu własnych aplikacji w oparciu o wykorzystanie płytki ?
    2) czy do ZL11AVR trzeba dokupić osobny programator, czy można na tej płytce programować procek bezpośrednio tzn. przez kabel programujący i port LPT?
    3) czy bardziej opłaca się kupić gołą PCB i uzbroić ją we własnym zakresie ?

Mile widziane uwagi użytkowników płytek testowych jaki i wszelkie ine znawców tematu

Pozdrawiam
    Szymon
  • Helpful post
    Level 39  
    pessos wrote:
    1) czym właściwie różni się ZL11AVR od AVT3500 pod względem funkcjonalności ? I który polecilibyście mając na uwadze późniejsze zastosowanie praktycznie w tworzeniu własnych aplikacji w oparciu o wykorzystanie płytki ?

Funkcjonalnością się płytki nie róźnią. W 99% są to te same elementy składowe: procesor, przetwornik A/C C/A, lcd, led, interfejs uart. Widoczną róźnicą jest stosowanie MAX232 zamiast tranzystorów - bliżej standardu. No i oczywiście złącze progoramujące - w ZL11AVR jest STK200 a nie SampleElectronics.
    Jeśli miałbym wybierać, to ZL11AVR jest lepszym rozwiązaniem:
    1. STK200 jest bardziej bezpieczniejszy niż prosty programator z 4 rezystorami.
    2. W AVT3500 wyświetlacze LED-LCD należy wymieniać, w ZL11AVR można włożyć LCD bez usuwania LED.
    3. Lepiej rozwiązana kwestia zasilania układu.

pessos wrote:
    2) czy do ZL11AVR trzeba dokupić osobny programator, czy można na tej płytce programować procek bezpośrednio tzn. przez kabel programujący i port LPT?

Można kupić dowolny programator STK200 ze złączem w standardzie KANDA - koszt. 15-20zł na Allegro. Można także zorbić sobie programator SampleElectronics montując we wtyczce LPT 4 rezystory a przewód zakończyć wtykiem IDC10 kompatybilnym z w STK200 Kanda.
    Jak spojrzysz na oba schematy i porównasz to wyłapiesz o co chodzi.
    Przez krótki okres sam tak robiłem.

pessos wrote:
    3) czy bardziej opłaca się kupić gołą PCB i uzbroić ją we własnym zakresie ?

Jest rzeczą niezaprzeczalną, że montowanie zestawu ZL11AVR we własnym zakresie będzie tańsze. Wystarczy porównać cenę gotowego zestawu i cenę wszystkich części składowych.
  • Level 11  
    Witam,
    Mam pytanie jest gdzieś dostępna dokumentacja w pdf-ie do ZL11AVR :?: Czy jedynym sposobem jej dostania jest zakup płytki do uzbrojenia w elementy :?: Chciałem sobie zakupić już części, żeby polutować jak tylko przyjdzie.
    Pozdrawiam
    Szymon
  • Level 11  
    Hej witam wszystkich

Mam problem z ZL11AVR po napisaniu programu
    ---------------------------------------
    Config Portd = 1111110
    Portd = 1111111
    Config Portb = 11111111
    Portb = 11111111

Do
    If Pind.0 = 0 Then Portb = 00000000
    If Pind.0 = 1 Then Portb = 11111111
    Loop
    --------------------------------------
    zapalają mi sie tylko 3 wyświetlacze a nie cztery LED
    a na tych trzech brakuje segmentu "d,e,f"

po podłączeniu kabla od programowania świeci mi sie segment f na stale a po odłączeniu gaśnie.

Nie wiem czego to jest błąd:
    -kabla który jest wykonany jak w ksązce Góreckiego "Mikrokontrolery dla początkujących"- program przesyła sie bez błędnie

-Lpt jest zainstalowane pod Lexmarka z11 (drukarka)

-może płytka jest źle wykonana ? ściezek nie mogę zobaczyć a i naprawy nowej płytki9 która ma 3 tygodnie jest bez sensu. Może ją odesłać ??

Miał ktoś taki problem? Prosze o pomoc .
  • Level 11  
    Witam,
    Jestem w trakcie kompletowania części i znalazłem kolejne błędy w dokumentacji (kolejne bo pierwszy to zdublowane oznaczenie zworek JP6 - jest on już opisany na końcu w dokumentacji zestawu).

Błędy odnalezione przeze mnie:
    Wykaz elementów/Złącza USBCON: USB_A - jakoś mi się nie widziało żeby gniazdo USB_A miało wymiary w granicy ok 12x16mm na zdjęciu w dokumentacji również widać że jest zastosowane raczej gniazdo USB_B ( porównanie wysokości ze złączem ARK które jest wyższe od USB_A a na fotografii jest odwrotnie). Ponadto nawet gdyby się upierać, że to złącze A to nijak się ma rozstaw nóżek na kwadracie do szeregu (standard złącza A) więc USB_A nie spasujemy do płytki. Całość mojego dochodzenia jakie gniazdo kupić potwierdziła strona zajmująca się dystrybucją zestawu czyli Kamami.pl gdzie w dziale:
    Zestawy uruchomieniowe, programatory, minimoduły>Dla mikrokontrolerów AVR>Zestawy uruchomieniowe> ZL11AVR w wyposażeniu dodatkowym widnieje czarno na białym CAB_USB - kabel USB A/B (1,8m)

Wykaz elementów/Złącza JP8: 2xARK2 + ARK3 - hmm soldermaska i otwory montażowe wskazują żeby dać tam 2xARK3 + ARK2 w ostateczności 4xARK2 inaczej jeden otwór będzie stał pusty.

Dodatkowo soldermaska z rozmieszczeniem elementów, na złączu JP5 może sugerować aby złącza 2xARK2 zamontować wyjściami w stronę tranzystorów T1 i T7 a potem głowić się jak tam wkręcić kable :lol:

To tyle z mojej wnikliwej analizy ;)
    Pozdrawiam
    Szymon
  • Level 11  
    Witam,
    Kontynuując temat mojej przygody z programowaniem naszukałem się o fusebit ach i żeby innym ułatwić wkleję do załącznika moją konfigurację fusebitów dla ATtiny2313, żeby uruchomić go pod zewnętrznym kwarcem 4MHz - takim jak wykorzystanym w kursie z książki "Mikrokontrolery dla początkujących" Można stosować wbudowany wewnętrzny oscylator i ustawić go na 4MHz ale z tego co czytałem nie jest on zbyt dokładny co w moim egzemplarzu było widać gołym okiem przy próbie wykonania najprostszego licznika :|

Dodatkowo jeżeli ściągacie listingi gotowych programów ze strony dystrybutora to nie zapomnijcie za każdym razem zmienić przed kompilacją typu procesora z 2312def.bas (który domyślnie jest ustawiony dla kompilacji w pobranych plikach) na attiny2313.bas czyli kolejno Options>Compiler>Chip i w okienku Chip szukamy attiny2313

Pozdrawiam i przechodzę na dziś w tryb Standby ;)
    Szymon
  • Level 28  
    Tak, pomylili się. Teraz jako uczciwy obywatel IV RP zgłoś w sklepie ten fakt i zapytaj o rozwiązanie tej sytuacji.
pcbway logo