Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyj±tek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że ogl±dasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ozdoba Choinkowa NIXIE. Bombka z wbudowan± lamp±.

mi_ma 21 Kwi 2007 07:48 6817 10
  • Ozdoba Choinkowa NIXIE. Bombka z wbudowan± lamp±.

Przedstawiam projekt, który pokaże, że NIXIE możemy używać nie tylko do budowy zegarów i woltomierzy. Tematem jest bombka choinkowa z wbudowan± lamp± NIXIE. Układ wykorzystuję lampę NIXIE IN-12/15.

Projekt składa się z 3 czę¶ci
    - Budowa Ľródła zasilania daj±cego na wyj¶ciu 180 Woltów potrzebnych dla lampy
    - Budowa gniazda i sterownika uziemiaj±cego jedn± z 10 katod (wykorzystano rosyjski KD155)
    - Mikrokontrolera PIC, który wszystkim będzie sterował (steruje Ľródłem zasilania, a także zmienia znaki pokazywane na lampie poprzez 4-kablowy interface ł±cz±cy się ze sterownikiem lampy

W zał±czniku jest wszystko, co potrzebne jest do zbudowania lampy
    - Wzór płytki zrobiony w eagle'u
    - kod Ľródłowy (także już skompilowany)
    - instrukcja szczegółowej budowy w formacie .odt

Ozdoba Choinkowa NIXIE. Bombka z wbudowan± lamp±.Ozdoba Choinkowa NIXIE. Bombka z wbudowan± lamp±.
    Ozdoba Choinkowa NIXIE. Bombka z wbudowan± lamp±.Ozdoba Choinkowa NIXIE. Bombka z wbudowan± lamp±.

Ľródło http://www.instructables.com/id/EEVI2H0IRXEV2ZKNKK/?ALLSTEPS
    film http://www.youtube.com/watch?v=Bkpnd1RNd1s&eu...2Ecom%2Fid%2FEEVI2H0IRXEV2ZKNKK%2F%3FALLSTEPS

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wy¶lij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    mi_ma
    Tłumacz Redaktor
    DZIĘKUJĘ WSZYSTKIM, KTÓRZY DO TEJ PORY PRZEKAZYWALI DAROWIZNY I 1% NA LECZENIE MOJEGO SYNKA
    Jeżeli chcesz wspomóc jego dalsz± terapię i leczenie - zajrzyj do postu ze szczegółowym info: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2921845.html
    Specjalizuje się w: elektronika wojskowa
    mi_ma napisał 831 postów o ocenie 743, pomógł 0 razy. Mieszka w mie¶cie Wrocław. Jest z nami od 2006 roku.
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Computer ControlsComputer Controls
    oj
    Poziom 42  
    żarówka rtęciowa napisał:
    Nie pro¶ciej zasilić ten układ z sieci 230V poprzez transformator separuj±cy małej mocy.

Najpierw trzeba taki transformator 230/230 zdobyć - nie produkuje sie takich transformatorów o małej mocy, poza tym waga.
    żarówka rtęciowa
    Poziom 36  
    oj napisał:
    Najpierw trzeba taki transformator 230/230 zdobyć - nie produkuje sie takich transformatorów o małej mocy, poza tym waga.

Jest produkowany taki transformator o oznaczeniu TS 6/51.

Je¶li ma się nawijarkę, to można samemu nawin±ć taki transformator.
    oj
    Poziom 42  
    No i gdzie wsadzi ten ogromny transformator?

Przy wydajno¶ci tego transformatora 230/230 jest jeszcze jeden transformator potrzebny do zasilania elektroniki.

I jaki jest sens stosowania transformatora 230/230, w ten nixie-bombce, ... żaden.
    dir3ctor
    Poziom 27  
    Do ukladow z nixie przetwornice impulsowe sa najlepszym rozwiazaniem. Po kiego diabla zaprzegac do pracy ogromny transformator, jak cala przetwornice mozna upchac na plytce 40x40mm...

A co do samego projektu... trzeba by miec bardzo wyrozumiala kobiete, ktora pozwolila by zeby symbole omow i procentow mrugaly na swiatecznym drzewku ;-)
    Lashred
    Poziom 14  
    Doł±czę sie do dyskusji. Jak dla mnie ten projekt jest trochę bezsensowny ale każdy robi co che i co mu się podoba. Co do zasilania s± transformatory separuj±ce indela małej mocy a rozmiary cóż s± miniaturowe jak już kolega powiedział 6/51 to to trafo, ale wtedy z bombki wychodzi przewód co nie wygl±da najlepiej i to przemawia za zasilaniem z wewnętrznego Ľródła zasilania.

Pozdrawiam
    DXM
    Poziom 10  
    Osobi¶cie ¶miem twierdzić, że ten projekt, to raczej poważna pomyłka i ma mniej więcej tyle samo sensu, co np. konserwa rybna z lamp± nixie. Nazywanie tego ozdob±, nawet przy całej choinkowej tandecie, to jednak pewna zło¶liwo¶ć. W dodatku, to jest zupełnie bezużyteczne, więc nawet tego grona wynalazków nie będzie w stanie zaszczycić.
    mi_ma
    Tłumacz Redaktor
    bobeke napisał:
    A moze dodał by¶ jeszcze jakis filmik albo zdjęcia z działaj±cym (wł±czonym) ukł±dem.....

Wystarczy klikn±ć na link film...

Dodano po 6 [minuty]:

DXM napisał:
    Osobi¶cie ¶miem twierdzić, że ten projekt, to raczej poważna pomyłka i ma mniej więcej tyle samo sensu, co...
    Cóż, jeżeli projekt sprawia rado¶ć autorowi i znajduje zastosowanie, to raczej nie można nazwać go bezsensownym. Jeżeli kto¶ jest maniakiem i bardzo chciał mieć tak± bombkę, zaprojektował j±, wykonał i używa, to twierdzenie, że jest to pomyłka, jest niepoważne.
    trebor_d
    Poziom 15  
    Wszystko jest super, ale mam drobn± sugestię (o ile to jest możliwe do wykonania), by przeprogramować bombkę, tak by wy¶wietlała co¶ bardziej ¶wi±tecznego, chociażby oklepane "wesołych ¶wi±t" :)
    oj
    Poziom 42  
    trebor_d napisał:
    Wszystko jest super, ale mam drobn± sugestię (o ile to jest możliwe do wykonania), by przeprogramować bombkę, tak by wy¶wietlała co¶ bardziej ¶wi±tecznego, chociażby oklepane "wesołych ¶wi±t" :)

Tylko jak to zrobic? , korzystaj±c z lamp Nixie. Nawet ta lampa znakowa zastosowana w tym projekcie nie jest łatwo dostępna.

Jedyna lampa to ta, która może wy¶wietlić wszystkie znaki/cyfry
    Ozdoba Choinkowa NIXIE. Bombka z wbudowan± lamp±.

Lampa nie do zdobycia a jak już za duże pieni±dze