Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Antena FAA5522 co o niej myslicie

21 Kwi 2007 20:20 3115 10
  • Poziom 14  
    Witam

Ostatnio trafiła mi w rece antenka FAA5522 , oto kilka słów o niej
    jest wykonana z włókien węglowych ma 10,4m wysokości nie posiada żadnych trapów ani cewek na całej swojej długości , do niej jest załączana "tajemnicza" skrzynka :D , do której podłączony jest TRX , układ rezonansowy-kilka zwojów dziwnego kabla (srednica ok 3cm i stalowy-tak stalowy ekran) , mamy tez dwa zaciski do ekranu kabla idącego do anteny (jednocześnie uziemienie) i zacisk "gorący".
    Antena zachowuje się tak jaby miała wbudowaną skrzynkę antenową , stroi od ok. 3,3 do 29,8Mhz !!!! prawie ciągiem !!!.
    Czekam na opinie kolegów co myślą na temat tej anteny , i jak to możliwe aby stroiła ona w tak szerokim zakresie.
    Mam tez pytanko co teoretycznie myślą koledzy o tej antenie np. w porównaniu z anteną KF pionową kolegi Waldka GP 7DX.
    link http://www.mobat-usa.com/antenna.htm
    http://www.mobat-usa.com/brochure/FAA_5522_ant_brochure_rev2.pdf

Pozdrawiam
    rx/tx
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    1. Regulamin.
    2. Praw fizyki nie przeskoczysz.
    3. Żeby porównać z jakąkolwiek trzeba obu używać.
    Michał
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam.
    Coś co stroi się szeroko-pasmowo nigdy nie będzie dobre.

Anteny podrabiane przez Waldka są OK.

Posiadam GP7 i sprawuje się powiedziałbym normalnie. Dla sygnałów przychodzących pod dużym kątem słyszy jak GP.

Uwaga tylko przy zamówieniu u Wladka, aby podawać SSB czy CW. Niestety po 3 latach rezonanse trapów poleciały w dół tak ,że teraz są poza pasmami.

Pozdrawiam.
  • Poziom 14  
    super :-)

1. może cos przeoczyłem to przepraszam
    2. nie rozumiem odpowiedzi jakich konkretnie praw i do czego zastosowanych
    3. załączyłem manual do tej anteny wiec może ktoryś z kolegów bardziej doświadczony ode mnie będzie w stanie porównać obie ze względu na ich działanie czy tez swoje własne opinie na co liczyłem.

Liczyłem też na dyskusję na temat jakie to rozwiązania mogła zastosować producent aby osiągnąć aby ta antena tak sie zachowywała.

Pozdr.
    Mariusz

Dodano po 5 [minuty]:

Oj cos wiem o tych trapach :-) , tak jak i rdzeniach które mi się grzeją przy RTTY :-)

Wiem ze założenia sa takie jak piszesz ze cos co jest szerokopasmowe jest złe , doszukałem sie jeszcze jednego manuala , najlepsze własciwosci ma na 3,5/7/14/28 Mhz ale w reszcie też jest niski SWR , pozostaje zatem jak to zrobiono bez skrzynki antenowej (do skrzynki pod anteną nie dochodzi żadne zasilanie) i to mnie ciekawi.

pozdr.
    RX/TX

PS. Może jutro rozbiorę ta czarodziejską skrzynkę
  • Poziom 34  
    Rozbierz a się przekonasz :)
    Ja nie spotkałem się nigdy z przypadkiem żeby antena tak szeroko stroiła. Coś musi być nie tak...
  • Poziom 28  
    Nie musisz rozbierać. Na ostatniej stronie broszurki, do której podałeś link jest zdjęcie wnętrza tej skrzynki. Jest też opisana zasada działania.
  • Poziom 14  
    Zgadzam sie z tobą że jest tylko nie do końca rozumiem właśnie sposób jej działania , gdybys mógł ewentualnie wyjaśnic i wyrazić swoją opinię na temat tego rozwiazania bedę wdzięczny.

Pozdr.
    RX/TX
  • Poziom 27  
    rx/tx napisał:
    super :-)

1. może cos przeoczyłem to przepraszam
    2. nie rozumiem odpowiedzi jakich konkretnie praw i do czego zastosowanych

Fizyki, skoro ma długość 10 metrów to trudno, żeby pracowała lepiej od pełnowymiarowego dipola na 3.5 MHz...
  • Poziom 14  
    Kolego GIMOF a gdzie ja pisałem o dipolu :-))
    Prosiłem o porównanie z anteną pionową GP7DX.

Prośba o posty na temat , bo naprawde zalezy mi na rzeczowej informacji na temat tego rozwiazania , sprawy takie jak "fizyka" dipola i anteny "skróconej" sa dla mnie oczywiste. Dopasowywanie za pomoca trapów też oraz kilka innych zagadnień zwiazanych z antenami.

Po raz pierwszy spotykam się z taką konstrukcją i pragnę zasięgnąć rzeczowej opini na jej temat od kolegów którzy rozumieją działanie tego rozwiazania , bo nie wiem czy jest ono lepsze od trapów czy tez nie.

Jeszcze raz z góry dzieki za jakąkolwiek "iskierkę" wiedzy

Pozdr.
    RX/TX
  • Poziom 27  
    Jak sam nie porównasz to nigdy tak naprawdę się nie przekonasz...

Przyznam, że z lenistwa nie przeglądałem tego schematu, ale sądze że to nic innego jak automatyczna skrzynka antenowa...
    Chyba że się myle proszę mnie poprawić.
  • Poziom 14  
    Nie nie jest to automatyczna skrzynka antenowa o czym juz pisałem :-)

Pozdr.
    RX/TX

PS. Widomo ze metoda porównywania samemu jest najlepsza natomiast ze wzgledów finansowych mało realna dla kogokolwiek , stąd staram się skorzystać z wiedzy i doświadczenia innych zawartego na tym forum.