Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Toyota RAV4 2003 diesel - moduł domykania szyb

21 Kwi 2007 22:51 3661 9
  • Poziom 10  
    Witajcie :)
    Do autka podłączyłem układ domykający szyby po uzbrojeniu alarmu. I tu mam pewien problem:
    Moduł podłączałem przy otwartych drzwiach kierowcy, aby nie piszczał układ "zapnij pasy" - odkręciłem wyłącznik drzwiowy.
    Po zakończeniu instalacji - układ pracował poprawnie: zamknięcie samochodu pilotem jednocześnie uruchamiało układ domykania szyb.
    Kłopoty zaczęły się po ponownym podłączeniu wyłącznika drzwiowego kierowcy - moduł domyka pierwsze okno i nic więcej.
    Wcześniej zauważyłem, że +12V do sterowania szybami zanika po pewnym czasie od wyłączenia zapłonu. Podejrzewam, że to powoduje również złe działanie układu.
    Ale jak to obejść...?
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 26  
    Który moduł zamontowałeś? MPW-4? Jeśli ten, to gdzie podłączyłeś brązowy przewód z modułu?
    Pomogę Ci jeśli masz w/w moduł, znam je na pamięć.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 10  
    Niestety, to chyba inny model: http://www.stig.pl/produkty.php?id_produktu=91&id=277

Układ przy otwartych drzwiach kierowcy i "ręcznym" podaniu masy na wejście zamyka szyby poprawnie. Dopiero po zamknięciu auta głupieje. Chyba sama RAV-ka ma jakąś czasówkę, która odłącza zasilanie na szyby po wykryciu zamknięcia drzwi kierowcy. (Nie zwróciłem uwagi wcześniej, ale po wyjęciu kluczyka można było sterować szybami, ale po powrocie do auta juz nie).
  • Poziom 26  
    Podeślij mi na PW skan instrukcji tego Stiga, na stronie sprzedawcy nie ma jej. Coś tam wymyślimy, nie zostawimy Cię samego z tym problemem.
  • Poziom 10  
    Dziękuję za zainteresowanie tematem.
    Niestety nie mam jej przy sobie, ale sam układ jest beznadziejnie standardowy:

+12V
    masa
    wejście (-) impulsu domykającego
    wejście (+) impulsu domykającego [wejścia + i - stosowane zamiennie]
    +12V po zapłonie ("blokowanie" w wariancie podpięcia do siłownika cz, by można było ryglować drzwi w czasie jazdy)
    4 pary przewodów sterujących do silników szyb

Ja wykorzystuję tylko 4 pary do silników, +12V, masę i wejście (-) sterowane z alarmu SEO.
    Moduł IMHO działa bez zarzutu, problem tkwi w RAV-ce i to ona powoduje te hocki-klocki. :)
  • Poziom 26  
    Rafels3 napisał:
    ........, problem tkwi w RAV-ce i to ona powoduje te hocki-klocki. :)

Nie sądzę.
    Powiedz proszę skąd wziąłeś sobie zasilanie modułu?
  • Poziom 10  
    Początkowo był to przewód zasilajacy fabryczną konsolę zamykania szyb w drzwiach kierowcy, ale gdy stwierdziłem, że to napięcie zanika po pewnym czasie - przepiąłem się na kabel zasilający skrzynkę bezpieczników/przekaźników w kabinie (stałe 12V wprost z akumulatora).
    Teraz jest tak, że wyłączając silnik, wychodzę z samochodu i jeśli w tym momencie zamknę auto z pilota - wszystko działa ok, ale gdy chcę to zrobić po np. 5min. - układ nie działa.
    Ki czort...?
  • Poziom 26  
    Rafels3 napisał:
    ................ ale gdy chcę to zrobić po np. 5min. - układ nie działa.
    Ki czort...?

Nie działa układ, czy moduł działa, ale nie domyka szyb? Kłapią jakieś przekaźniki w module?
    Czy w konsoli przełączników jest jakaś elektronika?
    Qrde, czarów nie ma, musi to chodzić.
  • Poziom 10  
    Hehe, właśnie - czarów nie ma!
    Sprawdzę dokładnie jeszcze raz podłączenia i opiszę wszystkie zaobserwowane napięcia i zachowania przekaźników/szyb.
    Może gdzieś jednak popełniłem błąd... to za prosty układ, by sprawiał takie problemy :)
    Dziękuję za pomoc, odezwę się niebawem jak tylko upewnię się co do poprawności instalacji.

Pozdrawiam serdecznie
  • Poziom 10  
    Heh, jednak przyczyna błędnego działania okazała się być prozaiczna:
    napięcie zasilające układ domykacza zostało wzięte z zasilania świateł przez co układ wykrywał zbyt duzy pobór prądu i kończył działanie. Przepięcie zasilania na właściwy przewód +12V rozwiązało sprawę.
    W dzień nie mogłem tego problemu zdiagnozować, dopiero w nocy zamykanie szyb spowodowało rozbłyśnięcie świateł i tak doszedłem co jest nie tak :)
    Jeszcze raz dziękuję wszystkim za porady.
    Pozdrawiam