Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

regulacja głośności i balansu we wzmacniaczu 5.1

22 Kwi 2007 11:06 2031 7
  • Poziom 15  
    Witam

Jestem w trakcie budowy końcówki mocy do zestawu 5.1.
    Krótki opis:
    - wzmacniacz Holton 200 do subwoofer'a (do tego filtr subsoniczny i dolnoprzepustowy)
    - 5 identycznych wzmacniaczy projektu kociątko (około 30W każdy)

Elektronike prawie mam już skończoną i nadszedł czas na projektowanie obudowy i wszystkiego co na niej :-)
    Chciałbym zrobić jak najprostrze sterowanie głośnością i balansem, gdyż w przyszłości planuje zrobić do tego przedwzmacniacz na ECC88, dlatego chcę unikać układów typu LM1036.

Mam taki pomysł:
    1) sub - potencjometr od głośności i częstotliwości odcięcia (filtr dolnoprzepustowy)
    2) kanały:
    - 1 potencjometr do sterowania głośnością wszystkich 5 kanałów
    - 1 podwójny do sterowania przednim stereo
    - 1 podwójny do sterowania tylnim stereo
    - 1 do centralnego
    - 1 balans przód
    - 1 balans tył

Czy taki układ potencjometów nie będzie negatywnie wpływał na dźwięk ?
    Jaki znacie prosty sposób na sterowanie głośnością wszystkich 5 kanałów jednym potencjometrem.
    Jak już wcześniej napisałem nie chcę układów typu LM1036, gdyż one mają regulacje basu i wysokich tonów, a to chcę zostawić dla przedwzmacniacza.
    Choci o układ sterowany napięciem, ale tylko chodzi mi o głośność.

dziękuje bardzo
  • Poziom 15  
    nie ma nikt żadnych pomysłów ?
  • Poziom 40  
    po pierwsze to masz regulowac 6 kanalow a nie 5 (sub to 6 kanal)
    po drugie po co Ci wogule balans? Juz dawno wszyscy o czyms takim zapomnieli.
    W takim zestawie potrzebujesz dodatkowej regulacji glosnosci kanalu centralnego i tylnych powiedzmy w granicach +-10dB, przodu juz nie ruszasz.

Mozna kupic taki zespolony potek 6 kanalowy choc nie jest to proste. Mozna probowac laczyc mechanicznie kilka ze soba.
  • Poziom 15  
    czyli proponujesz taki układ:

- jeden pot. od wszystkich 6 kanałów
    - jeden pot. od głośności tył+centralny

do tego dodałbym jeszcze osobno regulacje głośności suba oraz
    regulacje częstotliwości odcięcia suba i koniec ?
  • Poziom 40  
    jeden 6 kanalowy do glosnosci
    jednk mono do centrala
    jeden stereo do tylow
    jeden do suba jesli wzmak ma byc wbudowany bo zazwyzcaj stosuje sie sub aktywny ktory ma wszystkie regulacje. Jesli wzmak wbudowany to oczywiscie jeszcze regulacja filtra i fazy.
  • Poziom 15  
    rozumiem
    dzięki za odpowiedź !
    teraz muszę tylko znaleźć w jakimś sklepie potencjometry, które będę mógł połączyć w jeden 6-kanałowy.
  • Poziom 22  
    witam. jak juz zakupisz takie potencjometry to pochwal sie jak to wykonasz. bo twój temat jest dość trudnym problemem.

pozdrawiam
  • Poziom 15  
    na pewno się pochwale na DIY :-)
    to jest dość spory (jak na mnie) projekt i mam nadzieje, że efekt końcowy będzie ciekawy.

Troszkę nie na temat, ale obudowę mam zamiar zrobić z płyty wiórowej pomalowanej bądź oklejonej na czarno.

Co do potencjometrów to mam nadzieje, że dostane takie w Poznaniu - jest jeden sklem (Om), w którym mają tylko kondensatory i rezystory, ale wszystkie jakie świat widział - okaże się czy to prawda :-)

Póki co wyjeżdżam na kilka dni...