Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Miernik SWR i PWR z wyświetlaczem LCD

Damian.Gucio 09 Cze 2007 21:20 76794 109
  • #31 09 Cze 2007 21:20
    Dulan
    Poziom 26  

Widzę, że jak zwykle ktoś coś rozpoczyna i nie kończy, ehhh.

• #32 10 Cze 2007 10:05
    BATT
    Poziom 21  

Mam już gotowca złożonego nie mogę kupić wyświetlacza i PICa .Cewki wykonałem na pałę wg zdjęcia.Może ktoś da jakiś namiar na brakujące podzespoły?

• #33 10 Cze 2007 13:43
    Dulan
    Poziom 26  

Wyświetlaczy mam na kilogramy, to nie problem. Co do PIC, to muszę popatrzyć za tym.

• #36 12 Cze 2007 23:21
    endriu83
    Poziom 10  

sp4msu napisał:
    Witam .
    Przecież w tym sklepie jest również PIC16F84A w cenie , całkiem przyzwoitej
    http://www.sklep.avt.com.pl/go/_search/full_s...5&search_query_words=PIC16F84+&search_by=name

Witam, owszem jest, ale wyżej było wspomniane że akurat ten ma "troszkę" za mało pamięci flash, w ogóle wszystkiego ma za mało. Krótkie porównanie:

PIC16F88 --> flash 7kb ; RAM 368 bit ; Data EEPROM 256 bit ; I/O -16
    PIC16F84A-> flash 1,75kb ; RAM 68 bit ; EEPROM 64 bit ; I/O - 13
    PIC16F876-> flash 14,3kb ; RAM 368 bit ; EEPROM 256 bit ; I/O 22

Dane zaczerpnąłem ze strony www.microchip.com

Jedyna rzecz jakiej nie jestem pewien, to czy do programowania wystarczy zmienić układ połączeń i podstawkę

• #37 13 Cze 2007 09:19
    sp4msu
    Poziom 20  

Witam !

endriu83 napisał:
    Z wyświetlaczami faktycznie żaden problem bardzo duży wybór chociażby w sklepie AVT :

http://www.sklep.avt.com.pl/go/_category/index.php?idc=81_415&page=2

Co do PIC16F84 to faktycznie ze zdobyciem tak owego mógł by być problem.
    A może dało by się trochę przerobić układzik na bardziej powszechny, z tej samej rodziny PIC16F876 ???

Ja zasugerowałem się listem jak wyżej a tu jest napisane , że nie możesz kupić PIC16F84 , i to była moja odpowiedz .
    Pozdrawiam

• #38 13 Cze 2007 17:02
    BATT
    Poziom 21  

Wg schematu potrzebny jest i ma być PIC16F88 a nie 16F84 o co tu chodzi?
    W TME jest za 17PLN

• #39 13 Cze 2007 17:21
    sp4msu
    Poziom 20  

BATT napisał:
    Wg schematu potrzebny jest i ma być PIC16F88 a nie 16F84 o co tu chodzi?
    W TME jest za 17PLN

Czytaj uważnie a może się dowiesz !

• #41 20 Cze 2007 12:09
    viper82
    Poziom 15  

Witam!
    Mam takie pytanie, bo planuje zrobić ten SWR, czy ktoś go zrobił i czy mu działa? Pozdrawiam

• #42 21 Cze 2007 09:13
    BATT
    Poziom 21  

Ja czekam już tylko na PIC 16F88 którego zamówiłem na Allegro i biorę się do uruchamiania- mając jednocześnie nie rozwiązany problem wykonania cewek i skalowania - to już mniejszy problem mam dostęp do dobrej klasy miernika krzyżowego.

• #43 21 Cze 2007 16:45
    maly_13
    Poziom 18  

a nielepiej wyskalowac podpinajac rezystory 50ohm 75...... nie bedzie potrzeba zadnego miernika nalezy pamietac tylko o mocy rezystorow i zeby nie byly to rezystory drutowe

• #44 21 Cze 2007 18:19
    BATT
    Poziom 21  

Bardziej do mnie przemawia sposób na pomiar czymś co widać -choć pomysł z góry też jest dobry dla tych co nie mają odpowiedniego oprzyrządowania.

• #45 21 Cze 2007 23:53
    viper82
    Poziom 15  

Kolego "BATT" jak dojdzie PIC do Ciebie, to podziel się z nami czy Ci to działa i jakie wartości mają te cewki u Ciebie, dobrze by było skompletować brakującą dokumentacje. :)

• #46 22 Cze 2007 06:45
    BATT
    Poziom 21  

Oczywiście podzielę się spostrzeżeniami.Na szczęście mam czym zaprogramować PICa bo to też może być kłopotliwe.(VP480)Zapomniałem dokupić precyzyjne potencjometry do kalibracji,ale jak nie dostanę to do uruchomienia wstawię zwykłe PRki.A PIC chyba w drodze?
    Pozdrawiam.

Przyszły PICe 16F88.
    Oba zaprogramowane tym samym wsadem.Jednak na jednym jak i drugim zachowuje się podobnie lecz nieco inaczej.Widać na wyswietlaczu SWR i PWR ,ale to wszystko miga niestabilnie czy tam nie musi być kwarca jakiegoś.Nie mam pojęcia co dalej robić?

• #47 28 Cze 2007 09:22
    BATT
    Poziom 21  

Dochodzę do wniosku ,że musi być rezonator kwarcowy tylko gdzie wpięty wszystko robi tylko wyświetlacz mruga (podstawiane 3 szt.i 2 procesory)a na zdjęciu z linku jest kwarc.

• #48 28 Cze 2007 16:45
    Dulan
    Poziom 26  

Między 15 a 16 nóżkę wstaw kwarc do 20MHz.

• #49 28 Cze 2007 18:36
    BATT
    Poziom 21  

Próbowałem i nic.Z 16n idzie sterowanie bazą do podświetlania wyświetlacza jakby coś było źle w oprogramowaniu ponieważ cały czas jest stan H natym wyjściu a po co ma świecić się(podświetlać się) wystarczy podczas nadawania.Poza tym na obu wsadach tj.VHF i KF jest to samo.Mam wrażenie że ktoś zmodyfikował soft aby sie nim nie cieszyć.Stan L na n.4 powoduje zapalenie sie wszystkich segmentów na wyśw.i reset procesora z przedstawieniem się autora a potem zaczyna się dyskoteka Widać napisy ale mrugają.

• #50 28 Cze 2007 20:18
    Dulan
    Poziom 26  

Dziwne, że skoro "autor Damian.Gucio", to podobno złożył, to nie wypowie się na ten temat.

Może inaczej. On tego w ogóle nie zrobił i nic mu nie działa, a fotkę ma stąd: http://www.pi4zlb.nl/
    Oryginalne wsady są tu: http://www.pi4zlb.nl/Archief/archief.htm
    a konkretnie:
    http://www.pi4zlb.nl/Archief/SWatt-F88-Rkal-Fin.zip

http://www.pi4zlb.nl/Archief/SWatt-F88-VUhf.zip

Wygląda na to, że chciał się dowiedzieć czy to działa i poszukiwał "testera-ofiary".

Można spróbować jeszcze to:

http://lea.hamradio.si/~s57nan/ham_radio/fc_led_2/fcl2.html

• #51 29 Cze 2007 06:51
    BATT
    Poziom 21  

Pisałem już 2 razy ostatnio wczoraj do @Damian.Gucio.
    Nie odpowiada.Możesz mieć rację ,że jestem testerem.Dziękuję za linki.Przeglądnę może coś tam znajdę.Co ciekawego zauważyłem po załadowaniu bufora wsadem do procesora widać w nim jakieś ,,krzaki,,,które są widoczne na wyświetlaczu.Coś tu jest skopane w tym schemacie i we wsadzie?

Poczytałem,wgrałem wsad z linku powyżej i to samo.Brakuje mi tego kwarcu który w innych urządzeniach na tym PICu jest faktycznie pomiędzy n.15 i 16.
    n.4 reset n.7,8,9 wogóle brak reakcji na zmianę stanu na L.Do czego mają służyć te mikrowłączniki co nimi sie ustawia?

• #52 29 Cze 2007 11:09
    Dulan
    Poziom 26  

Wydaje mi się, że trzeba się zwrócić do autorów projektu.
    E-male`e są widoczne po kliknięciu na zdjęcia http://www.pi4zlb.nl/Afdeling/afdeling.htm
    Zamiast "et" trzeba wstawić @ i tam gdzie spacje kropki. Tylko jaki to język Niemiecki?.

• #53 29 Cze 2007 11:34
    BATT
    Poziom 21  

Problem rozwiązany.Urządzenie działa.Wsad dobry.Kwarc niepotrzebny.Problem leżał w wyświetlaczu Na 3 szt.które otrzymałem od kolegi @Dulan,na 2szt. dyskoteka a na 3 którego nie podstawiłem jest OK.Teraz odpałka toru pomiarowego.Aha nie działa funkcja SET UP i DN chyba ,że inna procedura włączenia?
    Spory krok naprzód.

dodano o 13.30

A więc pokazuje na wyświetlaczu w stanie spoczynku SWR HIGH i obok po prawej Pw 22,6 na dole pod spodem schodki do 1/3 skali.W momencie włączenia nadawania pokazuje SWR dowolnie regulowalny pot.Refl a moc regulowalną pot.Fwd do ponad 110W.Tylko problem dlaczego się nie zeruje wskaźnik mocy tylko pokazuje cały czas w spoczynku 22,6W?Gdybym tu miał zero to kalibracja części zaekranownej to już jest do załatwienia.SWR podczs nadawania da sie zmieniać od 0,0 do ponad 4,6.
    w dalszym ciągu nie reaguje na switche nawet SET wciśnięty + UP/DN.I dlaczego na wyjściu 16 PIC jest cały czas stan H co powoduje świecenie wyświetlacza,a może jeśli pokazuje jakąś moc na wyświetlaczu to wtedy jest stan H na n.16 ?,bo gdyby było 0,0 to byłoby brak podświetlania?
    Szukam dalej krok drugi zrobiony.

Aha mam jeszcze w powietrzu n1 PICa Upwr coś może tu?

dodano 13,50.

następny krok
    podanie stanu L na n.7 lub switch SET w momencie podania zasilania
    wchodzimy w tryb programowania-działa- pobawię się to napiszę o efektach.

dodano 14,07
    Podanie napięcia zasilania powoduję przedstawienie się procesora
    Swr & Watt meter version 2.0
    Potem robimy tak:
    SET stan niski ,włączyć zasilanie trzymać wciśnięty aż podświetlenie zgaśnie,puścić.Na wyświetlaczu napis CALIBREREN OK
    pod spodem Input Watt 20. i tu możemy chyba określić max moc jaką
    podamy na wejście ustawialną od 5.0 do 100.0 Ustawiłem na 15 nacisnąłem SET i na ekranie napis Fscale max 125,0 (w zależności jaką moc podamy to parametr Fscale ulega zmianie)pod spodem napis naarEeprom N!(UP/DN zmieni na )J!-czy zapisać do eepromu?N!-nie J!-tak( to chyba opisy po holendersku)Naciśnięcie SET powoduje zapis i przejście do ekranu wyjściowego SWR MAX Pwr 15,0.Lecz dalej nie wiem dlaczego podświetlany jest wyświetlacz?Co to jest za parametr Fscale?9Jakiś podział?

Tyle co wypociłem może ktoś coś doda od siebie gdy będzie uruchamiał.
    Pozdrawiam.

• #54 29 Cze 2007 16:56
    Dulan
    Poziom 26  

W sumie to nie miałem jak potestować wyświetlaczy. Doślę Ci parę sztuk, to potestujesz -ja nie mam na czym. Mam nadzieję, że podłączyłeś je odpowiednio, bo z tego co Ci podawałem, to o ile pamiętam, to konfiguracja miała właśnie tak wyglądać jak przy tych na HD, ale człowiek nieomylny nie jest(mogłem się machnąć co do pinów).
    Pisz ile sztuk potrzebujesz(mam kilkadziesiąt), to Ci wyślę. Jak coś, to na priv.

• #55 29 Cze 2007 17:50
    BATT
    Poziom 21  

Miałem pisać do Ciebie ,ale skoro się odezwałeś to potrzebuję jedną sprawną sztukę.Nie twierdzę ,ze tamte wyświetlacze są złe-chociaż?Ten z zalanymi procesorami jest OK.Jak możesz podeślij to sprawdzę i odeśle te niewiadome i sprawny dla Ciebie.(adres masz?)

Wracając do tematu.Testuję z radiem i nowe wnioski.Po wyjęciu LM1458 wyświetlacz gaśnie (podświetlenie a na ekranie SWR - , - i Pwr - , -
    Wniosek nie ma nic na wejściu ma nic nie pokazywać i nie podświetlać się.Tylko co teraz z układem wzmacniacza operacyjnego -czyżby niewłaściwy zamiennik?
    Już dużo nie brakuje do pełnego sukcesu.
    PICe kupić można z linku na Allegro powyżej adres gość z Poznania.
    Pozdrawiam.

dodano 18.42

Urządzenie działa już poprawnie Przyczyną,że mi się nie zerował to uszkodzony albo zły zamiennik LM1458 zastosowałem LM358.
    Teraz tylko tor pomiarowy w metalową paczkę i pomyśleć nad cewkami -rozszyfrować o co chodzi na zdjęciu powyżej.Potem dokładna kalibracja.

Także składać Panowie -działa.
    Pozdrawiam.

• #56 29 Cze 2007 22:52
    endriu83
    Poziom 10  

Witam!!!

Co do tych cewek to ja rozszyfrowałem o co tam chodzi w powiedzmy 90%, bo na tej oryginalnej stronie holenderskiej, na zdjęciu a właściwie pod nim, jest napisane że obydwie cewki mają mieć po tyle samo zwojów (zapis 1:20), czyli wychodzi że na rdzeniu ma być 20 zwojów, w tym że cewka (na rysunku T2) ma być zbudowana jak na zdjęciu z dwóch rdzeni. Wymiary cewek, sugerując się schematem mają wynosić 14/9/5mm.
    Co do wzmacniacza operacyjnego to w opisie jest podany LM258 :/ i być może to tu był ten problem, aczkolwiek w tym momencie już nie istotne

Dodano po 6 [minuty]:

Ach bym zapomniał bo mam pytanko do kolegi BATT, czym programowałeś procka i ewentualnie gdzie znajdę jakiś opis stworzenia programatora tego PIC-a bo jednak jest to pewien problemik

pozdrawiam

• #57 30 Cze 2007 09:13
    BATT
    Poziom 21  

Programator na allegro np ten>http://allegro.pl/item210499934_programator_jdm_soft_instrukcja_gwarancja_12.html
    nie warto za te pieniądze sie bawić.
    A propos Tak się domyślałem odnośnie cewek problem jakim to drutem nawinąć.
    Mój wskaźnik pokazuje obecnie prawidłowo SWR (1,1) tylko moc 2,7W przy 4W wychodzących.
    Muszę to zaekranowac i wtedy kalibrować.
    Pozdrawiam.

• #58 01 Lip 2007 00:30
    endriu83
    Poziom 10  

Nie wiem czemu ale jak śledziłem ten wspomniany "oryginalny artykuł" to jakoś mi gdzieś utkwiło, że drutem DNE0,7mm ale jak próbowałem to znów znaleźć to jakoś nie mogłem, więc nie jestem do końca pewien.
    Co do tego JDM-a to dzięki, masz rację że nie warto się bawić za takie pieniądze, tym bardziej że na tej aukcji jest od razu też i soft.
    Mam tylko jedną niepewność jeszcze, czy na ekran nadawała by się obudowa aluminiowa, właściwie to nie mam za dużego wyboru, bo takową zakupiłem w wyżej wspomnianym sklepie TME, w każdym bądź razie wolę się upewnić.
    Pozdrawiam

• #60 01 Lip 2007 08:23
    BATT
    Poziom 21  

Pod w/w adresem widać ,że autor wykonał moduł wcz. w obudowie odlewanej z aluminium - też takiej szukam.