Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pali się końcówka mocy STK 407-090E

wojtek645 09 Paź 2003 19:31 3595 12
  • #1 09 Paź 2003 19:31
    wojtek645
    Poziom 10  

Mam wieżę Sony RXD07 uszkodzeniu uległa końcówka mocy STR407-090E
    po wymianie wieżyczka grała przez 15 minut i to samo (45zł poszło z dymkiem). Co robić ? Pomocy.

0 12
  • #2 09 Paź 2003 19:40
    ARGAMEDON
    Poziom 23  

Mogła być felerna, ja osobiście spotkałem się z końcówką która grała 5sek., ale posprawdzaj napięcia i aplikację układu.

0
  • #3 09 Paź 2003 21:02
    CKsrv
    Poziom 32  

Tak po pierwsze spr napiecia.
    Dwa moze byc "problem" ze sprzezeniem (ami) i sie wzbudza i dym.
    Trzy sprawdz obciazenie.

0
  • #4 09 Paź 2003 22:23
    wojtek645
    Poziom 10  

Oczywiście, że sprawdziłem wszystkie elementy w aplikacji tego nieszczęsnego STK i wszystko ok.Skoro mówicie że przyczyna może tkwić
    w samym układzie to chyba zaryzykuje jeszcz raz.

0
  • #5 10 Paź 2003 12:40
    Radagast20
    Poziom 19  

a jakim glosnikiem go obciazasz . jaka ma impedancje ??

0
  • #6 13 Paź 2003 16:17
    wojtek645
    Poziom 10  

Wieżyczka jest obciążona orginalnymi głośnikami dołączonymi do zestawu
    o impedancji 8 ohm

0
  • #7 13 Paź 2003 16:46
    rubens
    VIP Zasłużony dla elektroda

1.sprawdź zasilanie ( czy napięcie nie jest za duże )
    2.sprawdź czy "stara końcówka" była przykręcona do radiatora poprzez podkładkę izolującą
    3.sprawdź pod jakim obciążeniem może pracować ta koń. ( 8-ohm lub 4)
    4.jeśli w w. elementy są ok to:
    -włącz w szereg zasilania żarówki lub rezystory i do dzieła
    - odłącz we sygnału, na wy końcówki wepnij rezystor ( 4-ry lub 8-ohm)o mocy 20-30W i teraz przydałby się generator i oscyloskop
    -generator na we końcówki na wy ( rezystor) oscyloskop i do dzieła....( sprawdzaj ciepłotę końcówki , zasilanie i przebieg na wyjściu )
    -jeśli wszystko będzie ok to znaczy że ta część jest dobra
    -pora zająć się przedwzmacniaczami - sygnał z generatora , płyty lub kasety testowej trzeba podać na wejście uniwersalne wieży ( jeśli sygnał będzie z płyty lub kasety to nie trzeba ..) - oscyloskop do ręki i zwiększająć poziom wzmocnienia trzeba obserwować sygnał na wyjściu ( przez samą końcówką - acha końćówka ma być odłączona)
    -powinno się co nieco wyjaśnić
    -dalej jeśli wszystko będzie ok to można całość podłączyć do kupy i uruchomić ( cały czas na wy końcówki oczywiście jest rezystor a na zasilaniu rezystory lub żarówki) i znowu oscyloskop do ręki
    -jeśli wszystko będzie ok można odłączyć rezystory ( żarówki ) zabezpieczające i znowu dokonujemy pomiarów
    -ZAKŁADAM ŻE któraś z w w. części nie przyniesie pozytywnego wyniku wtedy szukamy tam uszkodzenia

OSOBIŚCIE ZACZĄŁ BYM od sprawdzenia samych kolumn - niedawno był przypadek że komuś grzała sie końcówka mocy a powodem były uszkodzone kolumny...

0
  • #8 14 Paź 2003 15:13
    wojtek645
    Poziom 10  

nie posiadam tak tak bogatego wyposżenia (generator ,oscyloskop rezystory 30W)
    zamontowałem drugi układ i niestety też uległ uszkodzeniu,miałem nadzieje że będzie chodził ponieważ na małym wysterowaniu tzn do połowy pracował prawie godzinę jednak przy wyższym uległ uszk. nawet nie zdążył się mocno nagrzać.najpierw jeden kanał a po jego odłączeniu i ponownym zał.poleciał drugi na wyjściach stk nóżka 6 i 7 pojawiło się napięcie zasilania.
    Może ktoś pośiada sch.sony RDX07 lub aplikację tego nieszczęsnego STK407-090E i na ich podstawie mógłby mi coś podpowiedzieć.

0
  • #9 14 Paź 2003 15:32
    Sławek_c
    Poziom 13  

1 wymien wszytkie elmenty zwiazane z STK w szczególności kondensatory- to nic nie kosztuje a moze uratuje nastepny uklad

2 umyc plytke z kalafoni i innych zanieczyszen (spirytus, propanol)

3 przed wlozeniem STK wlacz zasilanie i sprawdz napiecia w miejscu gdzie powinien stać układ, nie powinnysie pojawic na nużkach innych niz zasilanie. (byc moze masz zwarcie w laminacie)

powodzenia

0
  • #10 14 Paź 2003 15:51
    rubens
    VIP Zasłużony dla elektroda

-uszkadzanie STK to skutek, aby znależć przyczynę trzeba albo mieć umiejętności albo (i) odpowiedni sprzęt
    -jeśli chcesz dalej experymentować to:
    -posłuchaj rady SŁAWKA
    -koniecznie sprawdź KOLUMNY!!!
    -sprawdź czy STK napewno jest mocno przykręcony(czy nie ma "szpary" między radiatorem a STK)
    -sprawdź czy pod starym STK nie było podkładki mikowej, pod nową STK daj pastę
    -poszukaj schematu na elektrodzie ( jeśli nie znajdziesz to w którejś z firm wysyłkowych np. www.north.com.pl )
    -najlepiej pożycz inne kolumny

0
  • #11 17 Paź 2003 01:09
    elektromaniac
    Poziom 11  

Mel jsem ve vezi SONY stejny problem, vadny STK 407-090E ,
    nasel jsem 1x bad elektrolyticky kondenzator,; kapacitu ale uz nepamatuji...

1
  • #12 17 Paź 2003 05:09
    madar
    Poziom 16  

Wsadź zamiast tego 090 z tajwanu Stk 407-120E a pozbędziesz się problemu , pasuje noga w nogę.
    Jest jeden skutek uboczny - gwizdki z kolumn mogą tego nie wytrzymać :D

0
  • #13 21 Cze 2004 15:03
    gwala
    Poziom 14  

Jak juz pisalem na forum trafil mi się ten sam model z tym samym problemem.STK znalazlem za 30zl.Uporałem sie z tym SONiakiem :D Oprocz uszkodzonego STK znalazłem C804 (100uF na 10V) bez pojemnosci.Coprawda nie posiadam schematu ale jedna strona podłaczony jest do nozki 11tej naszego nieszczesnego IC801 (STK407090E) oznaczonej na płycie jako LNF(cokolwiek to znaczy :D ).
    Proponuje przejrzec luty w poblizu dniazda glosnikowego-tam tez moze nas spotkac niespodzianka w postaci zimnych lutow(wiadomo nie od dzis ze zakie ostre wachnecia moga troszke zaszkodzic :evil: ) Tym samym mam nadzieje ze raz na zawsze zakonczylem ostre debaty :D na temat orginalnych badz nie orginalnychSTKow.Powinienes posluchac kolegi elektromaciaca, slawka i rubensa. Morał z tego taki. Sprawdzac sprawdzac analizowc sprawdzac.

0
  Szukaj w 5mln produktów