Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kondensator o 4 nózkach, jak podłaczyć nowy o 2 nózkach?

El_liero 22 Apr 2007 22:12 4461 14
  • Helpful post
    vcc
    Level 35  
    A może jakieś foto starych kondensatorów, ale prawdopodobnie dwie nóżki to złącza kondensatora a dwie to nóżki pomocnicze do mocowania lutowane do masy lub do pustych "oczek" na płycie, sprawdź jak były stare podłączone, chyba że są to kondensatory podwójne
    edberg
    Level 30  
    zobacz co pisze na tym kondensatorze. Może pisze np 2 x 4700 co oznacza ze jest to podwójny kondensator (dwa w jednej obudowie)
    ja_dzik
    Level 18  
    36zł za kondesator- to mała przesada. Kondensator o takiej pojemnosci kupisz za max 10zł i nie wiem czy bedzie różnica w jakości dzwieku. Podłączyć zawsze sie da. Tylko za miast jednego starego który był podwójny(dala tego ma aż 4 nóżki) dajesz dwa nowe i wszystko gra:)
    El_liero
    Level 24  
    odkryłem małą niespodziankę

kondensatory są na 5 nózkach jeden :P

zobaczcie fotę

troche coś tam wiem o kondach i podwójny to nie jest kondensator napewno. pisze tylko 15000/35V i jeszcze jakieś oznaczenia

PS: jak można zauważyc ze zdjęcia, 3 nózki sa odłączone od całego układu... juz chyba wiem jak podłączyć te nowe kondy... heh :)

vcc wrote:
    A może jakieś foto starych kondensatorów, ale prawdopodobnie dwie nóżki to złącza kondensatora a dwie to nóżki pomocnicze do mocowania lutowane do masy lub do pustych "oczek" na płycie, sprawdź jak były stare podłączone, chyba że są to kondensatory podwójne

tez tak teraz patrzę i masz rację
    vcc
    Level 35  
    To są nóżki do mocowania kondensatora na płycie, chodzi o jego stabilne przymocowanie do płyty, w końcu to duże kondensatory.
    Pozdro
    El_liero
    Level 24  
    stare kondy mają 15000uF a nowe będą miały 10000uF

Duża różnica? im większa filtracja tym co się dzieje?
  • Helpful post
    s_ebo_l
    Level 18  
    tu chodzi o stabilizacje i filtracje napiecia , lepiej dolozyc niz odjac tej pojemnosci, dla starych modeli powinienes zastasowac takie same. 1/3 to duza roznica
    edberg
    Level 30  
    bardziej o filtrację !!! sam kondesator nie jeste stabilizatorem !!!
    Zdecydowanie lepiej dolożyć niż odjąć pojemności ale mniejsza pojemność przy korzystaniu nie na caly gwizdek nie bedzie mieć znacznego wplywu.
  • Helpful post
    Mirek Z.
    Moderator
    Kolego edberg - filtracja przy wzmacniaczu przeciwsobnym nie ma zbytniego znaczenia. Natomiast poprawa stabilności napięcia przy impulsowym poborze prądu, np. przy basie - jak najbardziej. Zniekształcenia przy zwiększonej mocy będą bardziej (szybciej) słyszalne po zmniejszeniu pojemności. W tym samym celu dokłada się duże pojemności przy wejściu zasilania wzmacniaczy samochodowych.
    edberg
    Level 30  
    Kolego Mirek zwracam honhor co do filtracji ale niestabilizacji
    Mirek Z.
    Moderator
    Tak, tylko nie pisałem o stabilizacji jako takiej - ale o stabilności zasilacza, czyli o mniejszych spadkach napięcia przy impulsowym poborze prądu (dla większych pojemności). Zgadzam się też oczywiście, że nie będzie to odczuwalne przy mniejszych mocach. Nie wiem tylko, czy autorowi tematu o taki efekt chodziło.
    El_liero
    Level 24  
    wzmacniacz ma moc 2x50W 4ohm RMS

te 2x 10000uF nawet przy wysterowaniu na maxa powinno starczyć... nie ?
    TheWiktus
    Level 18  
    Hmm wystarczy popatrzeć na płytkę i wszystko stanie się jasne.
    Dodatkowe piny które służa do stabilnego utrzymania kondensatora na płytce są najczęściej połączone z masą.
    Natomiast 2x10000uF oznacza 2 kondensatory w jednej obudowie i prawdopodobnie ze wspólną masą.
    El_liero
    Level 24  
    TheWiktus wrote:
    Hmm wystarczy popatrzeć na płytkę i wszystko stanie się jasne.
    Dodatkowe piny które służa do stabilnego utrzymania kondensatora na płytce są najczęściej połączone z masą.
    Natomiast 2x10000uF oznacza 2 kondensatory w jednej obudowie i prawdopodobnie ze wspólną masą.

nie czytałeś całego tematu :)