Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Komputer jako centrum multimedialne

Adwil 22 Kwi 2007 23:01 5111 18
  • #1 22 Kwi 2007 23:01
    Adwil
    Poziom 15  

Otóż niedawno wszedłem w posiadanie płyty głównej DFI (http://us.dfi.com.tw/Product/xx_product_spec_details_r_us.jsp?PRODUCT_ID=1067&CATEGORY_TYPE=MB&SITE=US) i mając większość podzespołów (prócz procesora w zasadzie wszystko). mógłbym sobie zrobić odtwarzacz DVD oparty na komputerze.
    Jako procka chcę wybrać Pentium Mobile 4, ze względu na niską cenę i (chyba) małą temperaturę pracy. 256 pamięci, karta muzyczna i graficzna zintegrowana z płytą główną.

Teraz zaczynają się pytania. Lepiej kupić zwykły napęd DVD, czy oszczędzić trochę miejsca i zaopatrzyć się w laptopowy, ewentualnie jak w ogóle taki podłączyć do zwykłego komputera. Dysk wybrałem również od laptopa 20gb powinno starczyć. Zasilacz 150W od obudowy MiniATX (10x12x6cm).

Obudowę planuje wykonać sam, chciałbym, abyście mi doradzili z czego najlepiej ją wykonać (plexi, drewno?). Całość ma być jak najcichsza no i oczywiście powinna jako tako wyglądać.

Na czym oprzeć system? dobrze skonfigurowany linux, czy windows xp media center?

No i ostatnie co w ogóle myślicie o takim projekcie?

Pozdrawiam AdwiL

0 18
  • #2 23 Kwi 2007 10:25
    wiezlak
    Poziom 35  

Pomysł wart realizacji z tego powodu, że stacjonarne odtwarzacze DVD nie wspierają wielu formatów. Na dodatek masz możliwość dowolnego konfigurowania proporcji ekranu, wielkości oraz kolorów napisów itp. Tracisz natomiast na łatwości obsługi (pilot, automatyka, proste menu), masz większy pobór prądu i hałas oraz dźwięk tylko stereo (chyba, że dokupisz kartę 5.1). Prawdopodobnie będziesz miał trochę gorszą jakość obrazu z PC - choć to zależy od rodzaju połączenia jakie zastosujesz (Composite, S-Video, Component).

Aha - jeszcze jedna, istotna sprawa - czy ta integra na płycie ma na pewno TV Out? Jeśli nie, to czeka Cię kilka problemów...

0
  • #3 23 Kwi 2007 17:54
    pidpawel
    Red. Komputery FAQ

Ja tam pomysł popieram, chociażby z tego powodu, że taki komputer może służyć również jako komputer do internetu. Jako system polecam np. geexbox(opisany w numerze 10(32)/2006 linux +). Obudowa drewniana może się lekko grzać, ale z plexi jeśli masz zdolności manualne to możesz zrobić cudo. :D Jeśli chodzi o sterowanie to w linuxie jest kilka programów do obsługi pilotów, a w wimzgrozie jest np girder, z bardzo prostym odbiorniczkiem. Jeśli o ciszę chodzi to albo inwestuj w chłodzenie wodne, albo pasywne(radiatory). Zastanów się również nad nagłośnieniem. Można zastosować wieżę, można też zastosować głośniki od telewizora. Jak widzisz jest bardzo wiele opcji do wyboru :D

0
  • #4 23 Kwi 2007 21:29
    Adwil
    Poziom 15  

planuję dokupienie jakiejś karty low profile z tv out, bo wbudowana niestety nie posiada tego złącza. Zastanawiałem się nawet nad jakimś wewnętrznym tunerem TV, co do chłodzenia to chcę na pasywach jechać. Duże miedziane radiatory. Co do łatwości obsługi to wingroza media center ma obsługę z pilota identyczną jak w wielu DVD, natomiast nad linuksem musiałbym trochę posiedzieć. Konfiguracja pociągnie oglądanie filmów? Tzn czy ramu nie za mało bo reszta to wiem, że sobie poradzi ;P

No i jak z tym podłączeniem laptopowego DVD do zwykłego złącza IDE?

EDIT:
    Co do dźwięku to jest w planach creative niskoprofilowy z obsługą 5.1, 6.1 i 7.1 (narazie i tak mam 5.1 głośniki ;p). Co prawda śledzie w tych niskoprofilowych kartach są identyczne jak w zwykłych ale zawsze śledzia można zagiąć. Tyle, że jak będę chciał podłączyć głośniki 4x15W, 30W i niskotonowy 100W to jeszcze dochodzi wzmacniacz do tego wszystkiego. Co wiąże się z dodatkowymi kosztami...

0
  • #5 24 Kwi 2007 09:20
    pidpawel
    Red. Komputery FAQ

co do karty graficznej - dobra jest ati radeon 9200 SE... w miarę tania i tv out ma. Na tak małej ilości ramu myślę, że sobie poradzi, ale uruchamianie będzie trwało bardzo długo. Winzgrozy media center nie polecam. Do linuxa są gotowe poradniki, a zabawy nie wiele. Poszukaj sobie projektu digiramka na dziekie.net . Tam mieli obsługę pilota chyba na linuxie.

0
  • #6 24 Kwi 2007 13:24
    Adwil
    Poziom 15  

co do długiego uruchamiania to myślę, że guzik na pilocie (off) nie wyłączał by kompa tylko wprowadzał w stan hibernacji i problem rozwiązany. Ponawiam pytanie dotyczące laptopowego DVD :P

Edit:

Grafika:

Karta jest low profile, niby śledź jest zwykły ale analogowe wyjście jest na kabelku więc można wymontować i zmniejszyć śledzia cena 89zł brutto (nowa z hurtowni) no i pasywne chłodzenie ;)

0
  • #7 24 Kwi 2007 19:26
    LashloE
    Poziom 13  

Ja w tej roli widział bym raczej dobrze GF2/3/4 bo pod Linuksem nie ma z nimi problemów z wydajnością jak i ze sterownikami.
    Co do karty to creative SB live! 5.1 bo ma sprzęyowy mikser i też pod Linuksem nie ma problemów.

Nie wiem czy podłączysz do tego cuda DVD z laptopa bo wydaje mi się że każdy laptop ma inne wejście na tego typu urządzenia łatwiej już jest z dyskiem nawet jak się nie znajdzie przelotki na IDE to można go pod USB podłączyć.

256MB ramu powinno spokojnie starczyć do odtwarzania filmów, nawet takie środowiska graficzne jak KDE i gnome powinny śmigać.

0
  • #8 24 Kwi 2007 21:36
    Adwil
    Poziom 15  

Przelotkę do dysku laptopowego mam, jak będzie trzeba to dam zwykłe DVD chociaż nie ukrywam, że wolałbym mniejszy model. SB Live! 5.1 mam 3 sztuki, leżą sobie i nikt ich nie chce, ale nie jest niskoprofilowa, więc nie nadaje się do moich celów. Co do dźwięku to wybór padł na:

Sound Blaster Audigy SE 7.1

Nadal szukam jakiegoś schematu podłączenia dvd ;P

EDIT:
    Musiałem zmienić grafikę, bo nie pomyślałem, że muszę wybierać na AGP ;P wybór padł na GeForce FX5200. Jedyna low profile, agp i z pasywnym chłodzeniem w rozsądnej cenie ;P

GIGABYTE GeForce FX5200 128MB DDR/64bit TV/DVI AGP

0
  • #10 25 Kwi 2007 14:59
    DntSLn
    Poziom 22  

Obudowa z drewna będzie bardzo termoizolacyjna... utrzyma ona jednak dość niski poziom hałasu.

Obudowa z pleksi jest bardzo "widowiskowa" jeżeli ją ciekawie podświetlimy i zrobimy jakieś ciekawe grawerki;)

Można to ciekawie połączyć z aluminium lub ciężkimi masywnymi "klocami" stali - w dziale "na wesoło hyde park" jeden z kolegów podał link do fotek części rowerowych własnej produkcji... są one bardzo widowiskowe, ale niestety ciężkie.. Przy odrobinie pomysłowości można to bardzo ciekawie "zegrać" w jedną całość.

Obudowa to rzecz gustu i stylizacji pokoju w jakim ma się znajdować owe urządzenie... mi pozostaje tylko życzyć powodzenia i czekać na ewentualne pytania czy wyniki pracy;)

0
  • #11 25 Kwi 2007 15:28
    Adwil
    Poziom 15  

pidpawel:

Dziękuję za linki i za info o tych forach zaraz pogrzebie

Dn'tSLn:
    Żadnego podświetlenia, ja chcę na tym filmy oglądać :P ew jakaś super słaba dioda sygnalizująca czy jest włączony ;)

edit:
    znalazłem fotkę czegoś takiego:

pisało przy niej że można kupić na ebayu. Niestety nic takiego na ebayu nie ma (szukałem na zagranicznych ;p)

edit2:
    http://www.techcase.de/product_info.php?products_id=314
    http://www.mini-itx.com/store/?c=5
    10 euro/funtów + koszty przesyłki za kawałek płytki to chyba przesada...

0
  • Pomocny post
    #12 25 Kwi 2007 19:48
    pidpawel
    Red. Komputery FAQ

niestety tak sobie ludzie liczą... trzeba spróbować kupić u nas gniazdo do tego napędu, bo płytka i goldpin to sprawy groszowe....

PS liczę na pomógł - koledzy myślę, że też :D

0
  • #13 26 Kwi 2007 16:15
    Adwil
    Poziom 15  

gniazdo to chyba nawet mam, ostatnio kupiłem spalonego laptopa, żeby sobie wymienić obudowę w swoim, ale gniazdko powinno być sprawne, zaraz zerknę ;)

0
  • #14 26 Kwi 2007 18:19
    Medeis
    Poziom 21  

Co do grafiki to jest tez Asus N6200 nisko profilowy ;)

Pozdrawiam

0
  • #16 26 Kwi 2007 20:45
    Adwil
    Poziom 15  

Ścieżki są tak mikroskopijne, że z moim zamiłowaniem do lutownicy to wyjdzie jedno wielkie gó...., no ale warto spróbować zaoszczędzić te 40zł.

zwykły kabel ide:
    http://www.hardwarebook.info/IDE_Internal

a mały jest podobnie tylko ma na zmianę piny ponumerowane (na górze parzyste, na dole nieparzyste). Jak mam polutować tak malutkie piny?

(mam niemal identyczną, tylko biały wtyk jest nieco inny a czarny ma szerokość około 28mm)

edit:
    hahahah znowu niedopatrzenie z mojej strony. Wtyczki do laptopowych dvd mają 50 pinów, a ide ma 40 ;p ide szukać schematu ;P

0
  • #17 26 Kwi 2007 21:09
    pidpawel
    Red. Komputery FAQ

Najlepiej byłoby, gdybyś miał lutownicę do elektroniki... taką z b.cienkim grotem, prawie jak igła, bo raczej na transformatorowej to nie dasz rady...

np taka byłaby dobra:
    http://sklep.avt.pl/go/_info/?id=46042

0
  • #18 26 Kwi 2007 21:16
    Adwil
    Poziom 15  

ta lutownica + koszty przesyłki + stracony czas i nerwy = kupienie w niemieckim sklepie przejściówki za 10 euro ;P ten problem z głowy mamy ;P

edit:
    nie no to jest nie do pomyślenia. Koszty przesyłki z Niemiec 30 euro, a z Wielkiej Brytanii 33 euro. Boże zlituj się ;P Musze poszukać jakiegoś polskiego sklepu...

0
  • #19 30 Kwi 2007 18:38
    Fredw
    Poziom 20  

Wrócę do tematu grafiki, jeśli jeszcze nie kupiłeś. Grał pewnie raczej nie będziesz (wnioskuje po wcześniejszych kartach), więc ja zaproponował bym matroxa g450. Na allegro pełno jest wersji low z wyjściem DVI, z którego pięknie wyprowadzisz wyjście VGA i TV.

Jedyna wada takiego rozwiązania to brak widoku biosu (mi to akurat nie przeszkadza, ale są tacy co robią z tego powodu tragedie) i nie wiem jak z działaniem pod linuksem wyjścia TV, bo nie miałem jeszcze okazji go testować (wyjście monitorowe działa super).

Jeśli to Cię zainteresuje, to służę schematem przejściówki DVI->VGA+TV.

0