Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jakie kondensatory do zwrotnicy?

23 Kwi 2007 14:07 11972 25
  • Poziom 13  
    Witam posiadam kolumny MAGNAT Monitor 880, w sumie grają nie źle jak na tą cenę kolumn, dwa tygodnie temu wypaliłem głośnik wysokotonowy, po wymontowaniu głośnika wysokotonowego zauważyłem zwrotnice a w niej zwykłe najtańsze elektrolity, rozrysowałem zwrotnice i w związku z powyższym mam pytanie? Jakie zastosować kondensatory? Czy mam je zmieniać na jakieś lepsze droższe, czy to nic nie da? Z tego co czytałem to właśnie wymiana komponentów zwrotnicy pomaga tylko zostawić wartości takie jak wyprodukował producent, czy też je zmienić na inne? Jeszcze jedno jeżeli jest tam oryginalny kondensator 4,5µF 50V, a ja zastosuje 4,5µF 100V, to będzie jakaś różnica? Dodaję schemat zwrotnicy. Dodam że nie miałem jak pomierzyć cewek powietrznych dlatego są podane wartości tylko w (Ω).
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 27  
    W zwrotnicach powinny byc stosowane kondensatory bipolarne(bez biegunowe), oile takimi nie dysponujesz możesz je wykonac z elektrolitów,i tak aby uzyskac kondensator 4,7uF łączysz z sobą minusami dwa kondensatory 10uF plusy podłączasz do zwrotnicyi analogicznie 10uF, to dwa 22uF. Napięcie przebicia kondensatorów powinno byc odpowiednio wysokie 100V powinno wystarczyc.
  • Poziom 13  
    Dzięki za szybką odpowiedź!
  • Poziom 31  
    kondy daj MKT,czy jakieś inne tego typu, nawet jantzeny są tanie jak barszcz - pare zł najwyżej za szt, w zależności od pojemności.
    Na szczęście masz małe pojemności więc nie będzie problemu.
  • Poziom 27  
    Jest to typ zwrotnicy dwudrożnej 6dB/okt.-12dB/okt.Jeżeli wymienisz cewki to Musisz automatycznie obliczyc nowe wartości dla kondensatorów.Zbudowanie zwrotnicy jest dośc skomplikowane.Najprostszą zwrotnicą jest wstawienie kondensatora oddzielającego glośniki wysokotonowe.A co do jej zbędności ,to nie wiem, trzeba byłoby ją po prostu sprawdzic.
  • Poziom 13  
    Witam dziękuję za informacje odnośnie zwrotnicy, natomiast co to za firma głośnika niskotonowego w kolumnie MAGNAT monitor, sprawdzałem już wszędzie i nie wiem co to za typ i kto takie coś produkuje, na głośniku pisze tylko taki numer : "MW654 316010R" pozdrawiam i dziękuję za pomoc.
  • Poziom 31  
    "Jeżeli wymienisz cewki to Musisz automatycznie obliczyc nowe wartości dla kondensatorów."
    chodzi o to żeby zmienić na takie same ;]
    tylko nawijane grubszym drutem...
  • Poziom 13  
    Hmm tylko jak to obliczyć? I jakie kupić cewki czy mogę przykładowo o głośnika basowego kupić 2,4mH tak według siebie i obliczać kond. czy to musi być dobrane do głośnika, ja kond. wymienię na 100% tylko nie wiem co z cewkami czy te cienkie zostawić czy kupić grubsze może podam numery głośników bo tylko tyle na nich pisze i może ktoś mi pomoże? A może Pan to umie obliczyć i mi pomóc?
  • Poziom 22  
    Niestety wszystko musi być dopasowane do wszystkiego - tak "na pałę" bez pomiarów możesz w tych kolumnach zrobić wygłuszenie i wymienić kondensatory. Parametrów głośników nigdzie nie znajdziesz bo to najtańszy model Magnata i są nieosiąglne. Podobnie podziały zwrotnic i wartości cewek - tylko pomiar (no chyba że znajdziesz na jakimś forum kogoś kto to pomierzył w co wątpię). Jeśli faktycznie chciałbyś coś tam poprawić musiałbyś poczytać tematy o pomiarach głośników, zaopatrzyć się w JIG'a i wtedy działać.

PS. Produkowane są oczywiście w Chinach, tak jak wszystko co tanie, nawet Tonsil zaopatruje się ostatnio na dalekim wschodzie....
  • Poziom 31  
    Kristoph17- jeśli nie masz możliwości ich zmierzenia to je zostaw.
  • Poziom 27  
    Nie próbuj nwijac cewek grubszym drutem ,będą miały inną indukcję, i zwrotnica będzie do niczego.Ta zwrotnica jest zaprojektowana tylko do tego zestawu i już.
  • Poziom 13  
    OK dzięki za pomoc i informacje, zostawię wszystko tak jak jest tylko wymienię kondensatory na MKP Jantzen Audio 400V, ale wartości zostawie jak oryginalnie zaprojektowano więc raczej nic nie powinno się stać ewentualnie może się coś poprawić, rezystory zastosuję MILLS, cewki oryginalne jak zaprojektował MAGNAT czy jakiś tam Chińczyk;-), dzięki za odpowiedzi i pomoc pozdrawiam
  • Poziom 31  
    "Nie próbuj nwijac cewek grubszym drutem ,będą miały inną indukcję, i zwrotnica będzie do niczego.Ta zwrotnica jest zaprojektowana tylko do tego zestawu i już."
    chyba nie jarzysz kolego...
    przeczytaj jeszcze raz pare powyższych postów.

w kondy można zainwestować, ale
    "rezystory zastosuję MILLS,"
    to już przesada ;]
  • Poziom 13  
    Przy łączeniu kondensatorów w szereg odwrotność pojemność wypadkowej jest sumą odwrotności pojemności składowych. 1 / Cz = (1 /C1) + (1 / C2) + (1 / C3) itd.
    Czyli przy łączeniu szeregowym kondensatorów pojemność zastępcza układu się zimniejsza.
    Wydaje mi się ,że ta zasad dotyczy wszystkich kondensatorów.

tu jest kalkulator do obliczania pojemności

http://radio.elektroda.net/kondensatory.php
  • Poziom 13  
    Nie wiem czy w powyższym poście nie jasno się określiłem ale niestety nie mam zamiaru nic robić z cewkami ani też nawijać, choćby z tego powodu że idzie kupić gotowe, ale skoro nie znam danych to nie ryzykuję i zastosuję oryginalne komponenty, co do kondensatorów to obliczać też nic nie muszę w żadnych programach bo zastosuję te same wartości jakie są w zwrotnicy a to przecież nic nie zmieni jeżeli kon. 4,7µF zamienię na 4,7µF tylko lepszej klasy, co do rezystorów to że kupię MILLS to czemu przesada wcale nie są takie drogie zaledwie 14zł za 2 szt. ale widziałem też po 16zł za szt. więc luzik dam sobie rade:D:!::!::!:
  • Poziom 31  
    zaledwie ?
    pewnie tyle producent za głośniki płacił ;]
    zresztą - rób jak chcesz, ale więcej korzyści przyniosłoby wylutowanie cewek, pójście z nimi do sklepu elektronicznego żeby miernikiem Ci zmierzyli ich indukcyjnośc i wymiana na jakieś normalne cewki nawijane normalnym drutem z polinka.
  • Poziom 13  
    takero!! Powiem tak ja osobiście nie narzekam na te Magnaty dźwięk jest czysty i dynamiczny, na tą cenę kolumn to grają dużo lepiej od Altósów 300 które miałem poprzednio i ryczały a nie grały! mi na domowe warunki wystarczy, do tego mam zrobionego potężnego suba i śmiga, testowałem te Magnaty na Technicsie SA-AX7 i YAMAHA RXV459, to osobiście w stereo bardziej podobało mi się z Technicsa zaś co do kina to Yamaha jest lepsza i dużo nowsza :D , miałem też okazję przetestować KODA 702 z subem SW1000 i sub gra fajnie choć jak troszeczkę bardziej dołożyłem do piecyka to charczał ;(, zaś kolumny frontowe KODA z Magnatami się nie kopną w żaden sposób, każdy robi jak uważa, a cena głośnika 14zł hmm, z tego co wiem to i popularny tonsil zaopatruje się w głośniki produkowane w Chinach więc o czym chcemy mówić, wszystko w tej cenie na jedno kopyto a Tonsil jeszcze drożej skasuje, najlepiej to 5000zł do lewej kieszeni i po Quadrala albo JBL ;D, dobra koniec żartów, powiedz mi lepiej czy serio w sklepie mi te ceki przemierzą bez odwijania ile tam jest zwoii ?? Z tego co dowiedziałem się właśnie w sklepie nawet i na forum nie jeden wspominał że bez odwijania to nie sprawdzę sam nie wiem już co robić? Najlepiej zostawić i dać się spokój,ale jakby to miało faktycznie poprawić to przecież nie jest majątek żeby nie szło tego zrobić .....
  • Poziom 31  
    "z tego co wiem to i popularny tonsil zaopatruje się w głośniki produkowane w Chinach "
    tylko do tego najnowszego suba kijowego.

"czy serio w sklepie mi te ceki przemierzą bez odwijania ile tam jest zwoii ??"
    Bez problemow większych.

"Z tego co dowiedziałem się właśnie w sklepie nawet i na forum nie jeden wspominał że bez odwijania to nie sprawdzę"
    ja nie moge , a co mu da odwinięcie ?
    sprawdzi ile metrów drutu tam jest ?
    raczej właśnie pod odwinięciu nie sprawdzisz indukcyjności....
  • Poziom 27  
    Do zmierzenia indukcji cewki wystarczy prosta przystawka do miernika.
  • Poziom 13  
    Witam ponownie niestety byłem w wszystkich sklepach elektronicznych w mojej okolicy i niestety nikt mi nie potrafi przemierzyć tych cewek, poradźcie co mam kupić, albo jak przemierzyć domowym sposobem.
    "pare rezów i komp." co to są rezy? bo kompa to mam :D, "Do zmierzenia indukcji cewki wystarczy prosta przystawka do miernika." gdzie taką przystawkę dostane kupić? Bo pytałem o tym w sklepie i mnie wyśmiali! Nie wiem co o tym myśleć?
  • Poziom 31  
    rezy to rezystory ;]

Zamiast bawić się w przystawki zrób JIG-a w najprostrzej ,okrojonej wersji która doskonale spisuje się w mierzeniu elementów biernych, przebiegu impedancji głośnika itd.

http://audiomania.info/forum/viewtopic.php?t=1193&highlight=jig
    Tutaj zamieściłem swego czasu schemat i nawet foty prototypu :)
    Złożyłem takich parenaście i wszyscy którzy je kupili są zadowoleni :)
  • Poziom 13  
    Witam po dłuższej przerwie, a wiec wymieniłem kondensatory, rezystory i okablowanie w zwrotnicy, cewki zostawiłem oryginalne, nie mam jak przemierzyć!
    Ocena końcowa, w torze wysokotonowym niesamowita poprawa dźwięku, natomiast w torze nisko tonowym tak jakby kolumny grały ciszej ale i tak jestem zadowolony może to złudzenie :D po dłuższym słuchaniu i oszacowaniu dam znać co i jak, chciałbym zmienić jeszcze cewkę w torze niskotonowym ale nie znam namiarów i dlatego zostawiłem oryginalną! Krótko mówiąc opłaca się zainwestować w lepsze podzespoły bo różnica kolosalna pozdrawiam!!!
  • Poziom 31  
    40 ojro za miernik, jeśli można coś takiego zrobić za 4 ojro ?
    Dziwny tok rozumowania :)
  • Poziom 13  
    Dzięki za pomoc Temat uważam za zamknięty!!!