Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pomoc przy zaadaptowaniu baterii z laptopa do latarki HID!

djemen 08 May 2007 08:05 12728 44
    Calineczka*
    Level 31  
    djemen wrote:
    Acha, dzięki, rozumiem teraz.

A co z wyrównywaniem napięć pakietów? W innym miejscu mi powiedzieli, że ta bateria wogóle o to nie dba, że to niepotrzebne bo wszystkie ogniwa rozładowywane są tym samym prądem, a ewentualne rozbieżności w napieciach usuwa się co jakiś czas formując baterię...

Tutaj pisałem: http://forum.laptopy.info.pl/viewtopic.php?t=9687&sid=b34b18b15a470a3df6ac17c100e9ddeb

To kto ma rację?:|

Pzdr,
    Damian

Wydaje mi się że racje ma producent :D. Jak w datasheecie napisano że balansuje to balansuje :D
    djemen
    Level 14  
    No tak, ale balancer działa niezależnie od kontrolera.:)

Więc w pdf-ie od BQ nie napiszą czy balansuje czy nie...:) To zależy od producena baterii. No chyba że masz do niej pdf, to się podziel.:D

D.
    Calineczka*
    Level 31  
    Djemen, nie dam sobie nic uciąć ale wydaje mi się, że jak kiedyś zgłębiałem datasheeta BQ20Z80 to było tam napisane że ma on toto zaaplikowane. Nie wiem jak jest z BQ2040. Jeśli wprowadzam w błąd to przepraszam...

właśnie szukam...chyba az tak źle ze mna nie jest... :D

http://focus.ti.com/lit/an/slua420/slua420.pdf
    http://focus.ti.com/lit/an/slua340b/slua340b.pdf

p.s. tak sobie oglądam sheeta BQ2040 i nic tam o balancingu nie znajduję...:|
    djemen
    Level 14  
    Acha, rozumiem. Dzięki za wpis.

Ja też nic nie znalazłem o balancingu w pdf-ie od bq2040. Nic tylko szukać baterii na bq20z80 jeżeli tak i starać się nie ruszać EEPROMu... :(
    Calineczka*
    Level 31  
    ...no wlasnie z tym ruszaniem....lepiej sprobowac znalezc takiego scalaczka w ktorym eeproma mozna ruszyc, w razie czego.Kiedys juz pisalem Ci-mam baterie w swoim Compaq z dobrymi na 100% ogniwami i wysypanym BQ20Z80, czego bym Tobie nie zyczyl, ja jakos nie moge znalezc nikogo kto by mi pomogl go przeprogramowac...:cry:
    djemen
    Level 14  
    A ja znowu błądzę, chyba jeszcze śpię... Przecież układ ochrony baterii a procek to dwie różne bajki...

Na stronie TI znalazłem układ o nazwie bq29311/29312. Napisane jest tam, że ma funkcję balansu pakietów, ale z kolei napisano o współpracy z prockiem bq2083/5...

* Te układy mogą współpracować z bq2040?
    * Można takie połączenie znaleźć w jakiejś baterii?
    * Ten bq29311/29312 jest w baterii od Clevo 2200, Overdose 3?
    * Jaki układ ochrony baterii współpracuje w tej baterii z bq2040?

To wszystko jest bardzo skomplikowane...:D

P.S. Czepiłem tak się tego balansu jak rzep psiego ogona bo to, żeby bateria wyrównywała sobie napięcia na pakietach jest podstawowym zamierzeniem tego projektu.:)
    Calineczka*
    Level 31  
    ..obawiam się że ten BQ2040 nie został do tego stworzony, w tym 20Z80 odrazu wspominaja o współpracy z tym balansującym...

Pomoc przy zaadaptowaniu baterii z laptopa do latarki HID!
    djemen
    Level 14  
    Właśnie widzę. I jeszcze bq2083/5 ma tą funkcję, bo też od razu jest wspomniane.

Pozostaje znaleźć kogoś, kto rozgrzebywał baterie i wie, w których te procki wystepują...
  • Helpful post
    redart
    Level 23  
    Nawet niepozorne sterowniki akumulatorów wyposażane są w układy balancera. Jeśli sam układ sterownika nie umożliwia podłączenia oddzielnie poszczególnych pakietów (np BQ2040) tylko krańcowe [+ i -] przewody całego zestawu to dlaczego do płytki sterownika podpina się oddzielnie wszystkie połączenia między pakietami?. Na schemacie takiego sterownika narysowane są tylko końcówki do Bat+ i Bat-. Natomiast pozostałe kabelki (od poszczególnych pakietów) połączone są z pinami balancera - oddzielnego układu. Zaś nawet tak mało skomplikowany (pozornie...) BQ2040 ma wejście PSTAT - protector status input (pin 12) służący do podłączenia zewnętrznego układu nadzorującego baterię.
    Również BQ20Z80 współpracuje z zewnętrznym balancerem, oczywiście w o wiele bardziej wyrafinowany sposób - wewnętrzna magistrala.

Nie chciałbym zostać posądzony o nakłanianie autora tematu do jakiegokolwiek z góry założonego, konkretnego rozwiązania układowego. Piszę to co wiem, bazując na własnym doświadczeniu z zakresu rozgryzania sterów do aku laptopa. Piszę tyle, bo przećwiczyłem temet na własnej skórze. Nie twierdzę także, że nie ma lepszego układu - jest ich pewnie mnóstwo, ale dla mnie to tylko teoria...
    Pzdr.
    djemen
    Level 14  
    Hmmm nie pozostaje nic innego jak kupić, obejrzeć, zmierzyć...

A wiecie może jakie układy siedzą w baterii do Asusa A2 i A3? Też ma układ 4 pakietów po 2 ogniwa wzdłuż i 14,8V 4400mAh. Mielibyście zdjęcia jak to wygląda z elektroniką w środku?

Quote:
    Nie chciałbym zostać posądzony o nakłanianie autora tematu do jakiegokolwiek z góry założonego, konkretnego rozwiązania układowego.

Redart, nie zostaniesz o nic posądzony, bo sugerujesz najlepsze i najprostsze z gotowych rozwiązań dla kogoś, kto na tym wogóle się nie zna i właśnie takiej sugestii szuka. I dzięki za nieocenioną pomoc!

Pozdrawiam,
    D.
    djemen
    Level 14  
    Niestety nie będę eksperymentował z baterią od Clevo do zasilania swojego HIDa i muszę złożyć sobie smart battery sam od zera...

W związku z tym ponawiam prośbę do Was o pomoc w wykonaniu całego układu...

..........................................Kto mógłby się tego podjąć?

Układ będzie typową aplikcją AFE BQ29312 i procesora BQ2084, posiadam więc kompletny schemat ideowy.

Części te już lecą do mnie z US, więc pozostaje tylko wykonanie PCB, polutowanie wszystkiego i doradzenie mi, jak zaprogramować BQ2084.

Jeżeli ktoś czuje się na siłach i chciałby mi pomóc, zapraszam do kontaktu po szczegóły.

Pozdrawiam,
    Damian
    djemen
    Level 14  
    Witam,

Odświeżam wątek:

Jak naładować baterię do lapka poza lapkiem?

Mam baterię do Clevo 2700t (14,8V; 4400mAh)...

Czy wystarczy podłączyć ładowarkę Li-Ion do pakietów 4S (wyjście 16,8V; 2A) do gniazda + i - w baterii?

Proszę pomóżcie!

Damian
    Calineczka*
    Level 31  
    ...i jak, poradziles sobie?
    Xantuss
    Level 2  
    Ja mam podobny problem, chcę zastosować akumulatory od laptopa do zasilania silnika w rowerze. Nie wiem tylko jak poradzić sobie z hurtowym ładowaniem poza laptopem 8 ogniw... Z tego co przetłumaczyłem w data sheet jest napisane, że elektronika baterii jest w stanie kontrolować jej ładowanie...czy ktoś podpinał zasilacz od laptopa bezpośrednio pod baterie? Czy da radę tak naładować baterie typu "smart"?