Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomoc przy zaadaptowaniu baterii z laptopa do latarki HID!

djemen 24 Kwi 2007 10:22 12029 44
  • #1 24 Kwi 2007 10:22
    djemen
    Poziom 13  

Witam!

Pracuję nad projektem, który do zasilania wymaga dużej mocy akumulatora Li-Ion złożonego z 12 ogniw 18650, z sumarycznym napięciem 14,8V i pojemnością 6600 mAh. Potrzebny jest mi życzliwy człowiek, który pomoże mi (nie-charytatywnie rzecz jasna) zaprojektować i wykonać (dodałem: zaadoptować istniejący) układ o następujących założeniach:

- Wykrywanie i zapobieganie nadmiernemu rozładowaniu/przeładowaniu każdego z 4 ogniw w serii i natychmiastowe odłączenie całego pakietu od obciążenia/ładowarki w przypadku spadku/wzrostu napięcia pojedynczej celi poniżej 2,7/powyżej 4,25V
    - Ochrona przed zwarciem i nadmiernym prądem całego pakietu (natychmiastowe odłączenie pakietu i wznowienie pracy po ponownym podłączeniu obciążenia). Urządzenie pobiera maksymalnie 6A przez czas kilku-kilkunastu seknud. Poziom zabezpieczenia będzie powiedzmy 8A.
    - Balans napięć poszczególnych ogniw (w przypadku całkowitej różnicy napięć na każdej sekcji większej niż 0,1V ogniwo o najwyższym napięciu jest rozładowywane do poziomu najsłabszego) Jeżeli układ wyrównujący napięcie "nie wyrobi się" i nawet jedna cela przekroczy 4,25V to układ odłącza cały pakiet od ładowania i kontynuuje rozładowywanie tej celi, aż do tolerancji 0,5% z innymi ogniwami.
    - Płytka ma mieć maksymalnie 18 mm szerokości i 3 mm wysokości, a na długość do 130 mm. Jeżeli nie zmiesci się, to mogą być dwie, lub 3 takie płytki. W grę wchodzi też płytka okrągła o średnicy 40 mm, bez limitu wysokości, albo nawet dwie. Wszystko musi po prostu być umieszczone w cylindrycznej obudowie obok akumulatorków.

Podobne roziązania są w bateriach laptopowych, więc mile widziani specjaliści z tej dziedziny, mający pojęcie o tym, czym są akumulatory Li-Ion, układy Protection Circuit oraz o balansie ogniw w pakiecie i negatywnym wpływem jego braku na życie tegoż pakietu oraz zdrowie użytkowników. Układ ten musi być prosty i ekonomiczny. Rezygnuję w nim z jakiejkolwiek komunikacji baterii ze światem zewnętrznym, SMbusów itp. Po prostu musi działać i po cichu robić swoje. :)

Niestety na zaawansowanej elektronice nie znam się aż tak bardzo, jak na swoich światełkach i latarkach, więc zwracam się z prośbą do ludzi, którzy się na tym znają.

Tu jest schemat ideowy takiego rozwiązania, może to kogoś natchnie. :)

Pozdrawiam i zachęcam,
    Damian

0 29
  • Relpol
  • #2 25 Kwi 2007 07:58
    djemen
    Poziom 13  

Jeżeli ktoś byłby w stanie mi pomóc, proszę o e-mail lub GG.

0
  • Relpol
  • Pomocny post
    #3 25 Kwi 2007 10:18
    Calineczka*
    Poziom 31  

Hej.
    Mam nadzieje ze znajdziesz kogos, kto Ci pomoze.
    Niedawno szukalem wsparcia na elce do oprogramowania BQ20Z80, niestety bezskutecznie. To kontroler ladowania akku do laptopa. Moze na bazie jakiegos BQ dalo by sie cos podobnego zbudowac? Nie wiem jakie pieniadze chesz zainwestowac ale do tych/tego BQ czesto mozna kupic u producenta tzw. evaluation kity, zosftem w ktrym mozesz sobie reprogramowac parametry pracy, naprawde fajna sprawa, mysle ze tak mogl bym zregenerowac swoj akumulator bo ogniwa ok ale BQ ma juz chyba przepelniony licznik/zla pojemnosc wyliczona...
    O tym scalczku duzo informacji tu;

http://focus.ti.com/docs/prod/folders/print/bq20z80.html

Co majstrujesz ze swiatelkami?Tez zaczynam sie tym interesowac ;-)
    Powodzenia;-)

0
  • #4 25 Kwi 2007 10:57
    djemen
    Poziom 13  

Dzięki! :)

Właśnie tak myślę o zadoptowaniu kompletnej elektroniki z baterii laptopowej 14,8V; 6600mAh, ale potrzeba chyba to jakoś przeprogramować, ponieważ potrzebny mi jest prąd do 6-7A pobierany przez kilkanaście sekund (no chyba, że laptopy tyle ciągną ze swoich akumulatorów). Do tego układ powinien zapewniać aktywne balansowanie napięć na poszczególnych sekcjach pakietu i akceptować prąd ładowania do 4A.

Jeżeli udałoby się znaleźć i zaadoptować taki układ, to wraz z ogniwami w nowej baterii laptopa za 350 zł znalazłbym wszystko po najniższych kosztach.

Trzeba byłoby tylko zniszczyć nowiutką obudowę...

Na cel nabycia ogniw + skombinowanie do nich elektroniki mam wygospodarowane 400 zł z całego budżetu projektu.

Akumulator ten posłużyłby do zbudowania zaawansowanej latarki HID o regulowanej mocy (27 - 45W) na jeszcze bardziej zaawansowanym zasilaniu Li-Ion. :)

0
  • #5 25 Kwi 2007 11:21
    Calineczka*
    Poziom 31  

Fajny projekt, moze wiecej szczegolow?HID tej mocy musi ladnie swiecic, ale to droga zabawa.Ja osobiscie bawie sie diodami.
    Mysle ze jak poczytasz pdf-y z linku ktory podale wyzej znajdziesz odpowiedzi na te pytania, z tego co pamietam mozesz sobietam zmieniac parametry do woli, po to evaluation kit, nie pamietam ceny...chyba ze potrafisz na bazie tej dokumentacji sam przeprogramowac takiego BQ, kupujac go w np. uszkodzonym pakiecie ogniw.
    Znasz
    http://www.dealextreme.com/products.dx/category.151
    ??
    Dobre ceny maja, obejrzyj sobie ogniwa...i latarki ;-)

0
  • #6 25 Kwi 2007 11:55
    djemen
    Poziom 13  

Stronkę znam, darmowa przesyłka to jest to. :)

Szczegóły na pewno pojawią się w dziale optoelektronika, jak troche pchnę projekt do przodu. Generalnie to będzie modyfikacja (daleko posunięta) latarki Maglite 4D. :) Zapewni ponad 3 godziny świecenia na jednym naładowaniu. Jest długą, choć w praktyce zaskakujaco kompaktową i wyjątkowo zgrabną konstrukcją, jak na wielką moc użytego systemu HID i pojemność baterii. Do tej pory amerykańscy pasjonaci modyfikowali Maglity systemami Welch-Allyn Solarc o mocy 10W oferującymi 500 lm, a nie przesterowanymi do 45 Watów samochodowymi systemami HID D2S 4100K dającymi przy tej mocy do 4700 lm. Więc Polska może być pierwsza, z HIDem w Maglite o dziesięciokrotnie większym strumieniu światła i niegorszym czasie działania. :D

Tutaj jest moja komputerowa wizualizacja tego cacka w odniesieniu do latarki Maglite 4D. Jak coś to ze światełkami możemy przenieść się na PM, tu raczej o komputerach forum. ;)

Damian

0
  • #7 25 Kwi 2007 12:59
    Calineczka*
    Poziom 31  

Zapowiada sie pięknie choć trudno mi wyobrazic sobie HIDa tej mocy razem z całą potrzebna elektroniką(przetwornica!!!) w tej latarce. To sie będzie grzało;-)
    Masz juz jakies projekty przetwornicy?HIDami specjalnie sie nie interesowałem z racji ceny-dla mnie raczej nieprzystępna. Osobiście myslałem o modyfikowaniu tego Maglite-a do wersji LEd z diodą CREE.
    Co do założeń projektu, zamierzasz miec dwie różne elektroniki do ładowania akku i pilnującej rozładowania czy chcesz to wszystko zmieścić w latarce?Chcesz ładować ogniwa w latarce?
    NA dzień dzisiejszy nie musisz budować do łądowania aż tak skomplikowanego układu jak w bateriach laptopowych, nie myślałeś o ładowaniu każdego ogniwa oddzielnie, na zewnątrz?Obejrzyj sobie np. taką ładowarkę:

http://www.microchip.com/stellent/idcplg?IdcService=SS_GET_PAGE&nodeId=1335&dDocName=en010552

chyba że ma być wypas i all in one...:D

Z chęcia obejrzał bym sobie schemacik tej przetwornicy do HIDa jeśli juz wybrałeś...i czy chciałeś zamieścic jakąś prezentację, czy źle zrozumiałem?

0
  • #8 25 Kwi 2007 16:44
    djemen
    Poziom 13  

Przetwornica to jest kluczowy element całego projektu i jej posiadanie zaważyło na tym, że zdecydowałem się go robić. Cały komplet (przetwornica + zintegrowany zapłonnik) akceptujący zasilanie DC 9 - 18V, z 3-ma pinami realizujacymi wewnętrzną regulację mocy, wraz z zamontowaną lampą masz w moim avatarze. To jest naprawdę bardzo kompaktowy zestaw - ma tylko 50 mm średnicy i 45 mm wysokości (bez lampy).

Co do ładowarek niezależnie ładujących 4 sekcje po wyjęciu z latarki to taki pomysł rozważałem, ale z tym jest więcej kłopotów niż korzyści i kosztuje więcej (mam w drodze 4 ładowarki na LT4002). Do tego paczkę trzeba za każdym razem rozdzielać - nie naładujesz czterech połączonych szeregowo sekcji czterema ładowarkami też połączonymi szeregowo - te ładowarki raczej "nie lubią" takiego łączenia. Wolałbym kompletny układ nadzorujący pracę pakietu w latarce, pakiet niewyjmowalny ze środka i zewnętrzną ładowarkę podłączaną na kabelku. Marzy mi się też układ fuel gauge i termistor pierwotnie mierzący temperaturę akumulatora, który monitorowałby temperaturę pracy przetwornicy. :)

0
  • #9 25 Kwi 2007 18:32
    Calineczka*
    Poziom 31  

No to spore wymagania, ale nie do zrealizowania ;-)
    Życzę powodzenia i czekam na informacje, zdjęcia;-)
    Pozdrawiam.Arek

0
  • #10 25 Kwi 2007 19:57
    djemen
    Poziom 13  

Nie do zrealizowania?
    Jak postawię na swoim to da radę. :)

Jak bedą sukcesy to obfotografuję i opiszę moje zmagania.

Pozdrawiam,
    Damian

0
  • Pomocny post
    #11 25 Kwi 2007 20:01
    Calineczka*
    Poziom 31  

Ajajaj, absolutnie się straaasznie przeklawiaturowałem, ależ oczywiście ze do zrealizowania!Sorry!!!ja nie wierzę że w elektronice sa jakies rzeczy niemożliwe i oczywiście czekam na relacje z twoich pozytywnie zakończonych zmagań!
    Powodzenia!!! :D

0
  • #12 25 Kwi 2007 20:23
    djemen
    Poziom 13  

Tak myślałem, ale na wszelki wypadek potraktowałem dosłownie. :P

Dzięki jeszcze raz! :)

Damian

0
  • #13 25 Kwi 2007 22:09
    Calineczka*
    Poziom 31  

...wiesz, tak sobie myslę, że ten układ do ładowania ogniw mozna spróbować zrobić jakby "od tyłu", tzn. poczytać sobie ten wątek:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=354605
    i zobaczyć jaki układ ludzie mają opanowany, tzn. jaki układzik ma po pierwsze zewnętrzny eeprom-to na wypadek kłopotów z działaniem, ogniwami etc, po drugie taki, którego adresy pamięci zostały rozpracowane...no i spełnia twoje założenia czyli ma np. balansowanie ogniw...i nie tylko.Duzo tych postów do czytania ale warto ;-)

0
  • #14 26 Kwi 2007 18:39
    djemen
    Poziom 13  

No to pracochłonne trochę zajęcie, ale poczytam w wolnym czasie. Na pewno warto.

Jednak i tak bardzo liczę na pomoc specjalisty...

D.

0
  • #15 28 Kwi 2007 22:34
    djemen
    Poziom 13  

Mam pytanie...

Czy ktoś z Was rozbierał baterie laptopowe i wie dokładnie:
    - W których modelach jakiej marki są ogniwa (zwłaszcza gdzie są LG)?
    - Jaki maksymalny prąd można z nich pobierać bez obaw o zadziałanie zabezpieczenia nadprądowego?
    - Czy we wszystkich bateriach układ nadzorujący ich pracę zapewnia wyrównywanie napięć na każdej sekcji?
    - Czy te wszystkie kryteria spełnia bateria do Toshiby Satellite 1900 o napięciu 14,8V i pojemności 6600 lub 7200 mAh?

Proszę o pomoc

D.

0
  • Pomocny post
    #16 30 Kwi 2007 21:58
    maniacs
    Poziom 17  

to może ja wam troszkę zawęże szukanie :)

bq 2040 i 2060 -

- pamięc zewnetrzna 24xx
    - rozpykane komurki (do 2060 nawe jest program do interpretacji, więc masz gdzie szybko podglądnąć jakie komórki w pamięci co zmieniają) a mniej leniwi znajdą na forym dokładną rozpiske

0
  • #17 01 Maj 2007 10:38
    djemen
    Poziom 13  

Dzięki maniacs :)

Teraz tylko pytanie, w których bateriach znajdę te układy i czy znajdę je w bateriach o takich parametrach, jakie są mi potrzebne (14,8V >6600mAh)?

Chcę kupić nową baterię na serwisie aukcyjnym (chodzą po 300-400 zł) i całą rozebrać. Do tego fizyczne wymiary płytek muszą być dokładnie określone w mojej aplikacji (moga być długie, ale nie za szerokie - tak jak podałem na początku tematu)

Czy wszystkie baterie dbają o balans napięć swoich ogniw i są przystosowane do poboru prądu do 6A?

0
  • #18 01 Maj 2007 16:25
    Calineczka*
    Poziom 31  

hej.
    W starszych bateriach raczej nie stosowano układów balansujących z tego co się orientuję. Niestety żeby miec pewnośc trzeba znać nazwe kontrolera w baterii i miec jego pdf-a. Ze wspolczesnych laptopow myslę ze jest pobierane owe 6A i więcej z tym ze ogniwa sa w nich zazwyczaj laczone po dwa rownolegle-jak to bedzie u Ciebie?
    Zeby wiedziec jaki prad mozna max ciagnac z pojedynczego ogniwa trzeba by w datasheetach poszukac.

0
  • #19 01 Maj 2007 19:02
    djemen
    Poziom 13  

Hej,

U mnie będzie 12 ogniw, trzy łączone równolegle i potem cztery razy w serii żeby mieć 14,8V. Każde ogniwo formatu 18650 ma zwykle 2200 mAh i można śmiało pociągnąć prąd do 2C z jednego (wg specyfikacji ogniw LG, inne firmy zakładają podobne parametry). Przy łącznych 6600 mAh jest więc duże pole do popisu, a maksymalne 6A, jakie bierze przy starcie lampy przetwornica to jakieś 0,9C. Jeżeli da się pociągnąć 6A z baterii bez obaw o zadziałanie zabezpieczenia nadprądowego i bez potrzeby grzebania w eepromach to byłoby super :)

Teraz pozostaje pytanie o to, jaka gdzie siedzi elektronika...

0
  • #20 01 Maj 2007 23:41
    maniacs
    Poziom 17  

z 4400mah i 14,4 żaden problem choćby i hp presario 2100 typ bart f4809a/4812a (bq2060 +24c02) ale z 6600 jeszcze niewidziałem - może jakiś sony wiao - ale w tym co ja miałem w łapkach był 80am....

ale ciekawe jak się zachowa elektronika jeśli przy resecie ustawień (w SBW) zadamy jej że ma zmienić pojemność z 4400 na 6600 ??

0
  • #21 02 Maj 2007 09:33
    djemen
    Poziom 13  

Hmmm... Ja w życiu nie miałem w rękach żadnej baterii z laptopa, samego laptopa może z kilka razy, co dopiero mówić rozbieraniu baterii i wiedzy o tym, w jakiej jaka elektronika siedzi. :)

Dlatego zapraszam, zapraszam jeszcze więcej ludzi, aby zainteresowali się tym tematem. I proszę o pomoc, jeżeli ktoś nawet na jeden problem będzie znał odpowiedź. Jeżeli mi się uda, to wyjdzie z tego coś naprawdę wyjątkowego. Zwłaszcza, że w dziedzinie elektroniki jestem laikiem. :)

Na allegro jest spory wybór baterii 14,8V 6600mAh. Ceny są atrakcyjne, baterie ponoć nowe a nie regenerowane. Myślę, że taka bateria mogłaby wprost zasilić przetwornicę HID bez żadnej ingerencji w elektronikę, jeżeli te 6 amperów to nie problem dla niej. A jeżeli bez konieczności grzebania w elektronice, to wtedy w zasadzie dowolny eeprom wchodzi w grę.

Tylko że fizyczne wymiary PCB muszą odpowiadać moim wymaganiom z początku tematu...

0
  • Pomocny post
    #22 03 Maj 2007 10:41
    redart
    Poziom 23  

Djemen:
    Znalazłem Twój wątek w "dziwnym ładowaniu baterii..." i pomyślałem, że podzielę się swoimi doświadczeniami w podnoszeniu aku do lapków. Niestety posiadam wąską specjalizację, a mianowicie ograniczam się do BQ2040. To jest sterownik ładowania/rozładowania baterii Li-on , NiCD lub NiMH (wybór programowy), do tego eeprom 2401 lub 2402. Co do balancera to już zależy od producenta akumulatora.
    Generalnie sprawa wygląda tak: balancer pracuje niezależnie od sterownika regulując napięcia na poszczególnych pakietach czyli połączonych równolegle ogniwach, zarówno w trakcie ładowania jak i rozładowania. Istotne jest napięcie dedykowane dla danego typu balancera. Te stosowane w sterach od laptopa z regóły chodzą z ogniwami Li-on 3,6V, ale jak powszechnie wiadomo są układy pracujące z coraz powszechniej stosowanymi Li-on poly czyli ogniwami polimerowymi o napięciu znamionowym 3,7V. Zastanowić się więc należy nad wyborem ogniw lub balancera.
    Co do sterownika to moim zdaniem typowy układ z baterii laptopowej o pojemności 4 - 5 Ah w zupełności wystarczy do Twoich potrzeb. Prąd maksymalny przy którym następuje rozłączenie tranzystora wyjściowego przy rozładowaniu ustalany jest programowo, to samo dotyczy prądu ładowania i całego procesu ładowania ogniw. Dane te (po przeliczeniu zgodnie ze wzorami zawartymi w pdf'ie sterownika) należy zapisać w odpowiednich komórkach eeproma. Adresy opisane są w pdf'ie sterownika. Jak widać bez opisu sterownika niczego nie zmodyfikujesz. I tu jest najważniejsza kwestia: znaleźć pdf'a z opisem posiadanego sterownika w jakimś ludzkim języku... Ja osobiście skupiłem się na BQ2040 ponieważ jego opis jest! a do tego po angielsku i zawiera wszystko, co niezbędne do eksperymentów (wzory). Jeśli zajmujesz się akumulatorami to z pewnością wiesz, że efektywne ładowanie Li-on'ów z uwzględnieniem ich żywotności jest biegunowo odmienne od ładowania np akumulatora w samochodzie :D. Taki sterownik to dar niebios dla "domorosłych mechaników". Wymaga jednak podstaw arytmetyki z liczbami szestnastkowymi na czele oraz - co może dla niektórych stanowić problem - programatora eeprom'ów i w celach weryfikacyjnych interfejsu SMBus - komputer (np na LPT). Ja osobiście edytuję zawartość pamięci w Willem'ie, a zapisuję eeproma własną konstrukcją. Interfejs SMBus pozwala podpiąć baterię do kompa i odczytać (np w SBWorkshop'ie) parametry akumulatora. Istotne jest, że to co odczytamy przez SMBus stanowi efekt pracy sterownika - parametry zmierzone i obliczone przez układ sterownika. To bardzo ułatwia wszelkie modernizacje i dostrajanie układu.
    Tyle po krótce. Wiem, że temat
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic354605-1170.html
    jest dosyć obszerny, ale stanowi (w 20% swojej objętości) bezcenne źródło informacji na podnoszony temat. Jest tam mnóstwo postów "Pomóżcie..." jak wszędzie, ale nie brakuje istotnych informacji.
    Dla przykładu pozwalam sobie wrzucić (zamieszczony przeze mnie w ww temacie) bardzo skrócony opis niektórych parametrów aku ładowanych do eeproma (dot. BQ2040). Niestety, od kiedy nie mam problemów z baterią, nie kontynuję tłumaczenia całego opisu adresów, ale chyba warto powrócić do zarzuconego tematu.
    Pzdr.

0
  • #23 04 Maj 2007 09:02
    djemen
    Poziom 13  

Dzieki redart, rozjaśniłeś mi trochę temat tych sterowników.

A co do bq2040... W których modelach baterii można go znaleźć? Pewnie niejedną rozbierałeś, może będziesz wiedział... Można go spotkać w nowych bateriach z balancerem które mają konfigurację 4 w serii po 3 równolegle (14,8V 6600mAh)?

Baterie, które są łączone po dwie (4400mAh) mają zbyt małą pojemność i zbyt krótki czas pracy. Moc lampy dochodzi do 50 watów, co daje raptem 75 minut po pełnym naładowaniu.

Kolejną sprawą są fizyczne wymiary płytek. Uda mi się znaleźć baterię, której płytki elektroniki mają takie wymiary jak z początku tematu?

A, i jeszcze jedno pytanie. Czy aby naładować baterię laptopową trzeba dodatkowego, zewnętrznego układu ładowarki Li-Ion z dokładnie kontrolowanym napięciem i natężeniem prądu? A może wystarczy zasilacz dedykowany do danego laptopa/baterii, a parametry ładowania są już kontrolowane wewnątrz układu elektronicznego samej baterii?

Sorki, że zadaję takie pytania, ale w tej konkretnej dziedzinie jestem laikiem i pragnę zdobyć wiedzę od bardziej doświadczonych ludzi! :)

Dzięki wielkie!

Pozdrawiam,
    Damian

0
  • #24 04 Maj 2007 14:10
    terty
    Poziom 13  

Napisanie odpowiedniego wsadu do pamięci zajmie sporo czasu, jeśli chcesz tego uniknąć proponuję trochę inne rozwiązanie.
    Można użyć baterii laptopowych z oryginalnym sterownikiem, aby uzyskać większą wydajność prądową łączymy 2 baterie ze sobą.
    Natomiast diody są po to, aby jedna bateria nie próbowała się ładować kosztem drugiej co mogło by doprowadzić do rozładowywania obydwu, całe sterowanie i kontrola ogniw jest już zrealizowane przez producenta.
    Dodatkowa elektronika z drugiej baterii nie waży dużo i na pewno się do latarki zmieści więc moim zdaniem nie ma sensu budować (przeprogramować) czegoś co już istnieje, lepiej w prosty sposób zaadoptować istniejące rozwiązania.

Moderowany przez TONI_2003:

Proszę tylko zamieszczać fotki tak jak w linku poniżej.
    Sądzę że jest to zrozumiale dla wszystkich, a przynajmniej powinno być.
    Choć jakoś nie mogę się przekonać do tego obserwując co poniektórych ...
    Ogłoszenie: Wklejanie zdjęć.

0
  • Pomocny post
    #25 04 Maj 2007 19:48
    redart
    Poziom 23  

djemen napisał:
    A co do bq2040... W których modelach baterii można go znaleźć? Pewnie niejedną rozbierałeś, może będziesz wiedział... Można go spotkać w nowych bateriach z balancerem które mają konfigurację 4 w serii po 3 równolegle (14,8V 6600mAh)?

Z tego co wiem baterie do :
    Clevo- 2200, 2200c, 2200t, 2700, 2700c, 2700t, 2800, 2800t, d220s, d22es, d270s, d27es, m220s, m270s
    Gericom- Overdose 3, Overdose S, Overdose S2, Overdose S3, Overdose T
    Kapok- 2200, M220s
    są oparte o BQ2040 i zbudowane są w konfiguracji 4x2ogniwa, proponuję popytać lub poczytać wcześniej przytoczony temat i poszukać innych baterii. Zresztą niezależnie od nalepki (tak było w przypadku 3 baterii do gericoma) system rozpoznaje je jako produkty firmy CLEVO. To ile jest ogniw w pakiecie nie ma dla Ciebie większego znaczenia. Istotniejsza jest pojemność - powinna być jak najbardziej zbliżona do Twoich potrzeb. Jeśli zamiast 2 zastosujesz 3 ogniwa to zwiększysz pojemność, ale należy mieć na uwadze wytrzymałość innych elementów elektroniki, a szczególnie tranzystora załączającego napięcie na wyjście oraz regulator prądu ładowania (równierz MOSFET). Zmiana taka pociąga za sobą konieczność przeprogramowania eeproma - to chyba oczywiste.

Cytat:
    Baterie, które są łączone po dwie (4400mAh) mają zbyt małą pojemność i zbyt krótki czas pracy. Moc lampy dochodzi do 50 watów, co daje raptem 75 minut po pełnym naładowaniu.

Dlatego najprościej jest dołożyć po jednym ogniwie do każdego pakietu i przeprogramować pamięć.

Cytat:
    Kolejną sprawą są fizyczne wymiary płytek.
    Uda mi się znaleźć baterię, której płytki elektroniki mają takie wymiary jak z początku tematu?

Wymienione baterie mają płytkę w kształcie poprzecznego przekroju 2 ułożonych obok siebie ogniw, stare wersje wyglądają jeszcze inaczej - patrz fotki.

Cytat:
    A, i jeszcze jedno pytanie.
    Czy aby naładować baterię laptopową trzeba dodatkowego, zewnętrznego układu ładowarki Li-Ion z dokładnie kontrolowanym napięciem i natężeniem prądu? A może wystarczy zasilacz dedykowany do danego laptopa/baterii, a parametry ładowania są już kontrolowane wewnątrz układu elektronicznego samej baterii?

Szczerze powiedziawszy ładowałem swego czsu kompletny akumulator z zasilacza regulowanego z ograniczeniem prądu do 3A, ale nie pamiętam czy obserwowałem jego zachowanie. Natomiast w laptopie aku ładuje się w następujący sposób: najpierw chwila bezczynności, potem wzrost pobieranego prądu do ok. 0,8A w czasie 2-3 sekund, kilka sekund przerwy z takim poborem, a następnie wzrost do 2,2A (nominalny prąd ładowania) w czasie 2 sekund - proces inicjacji ładowania kończy się i trwa ładowanie do momentu spadku prądu ładowania do zaprogramowanej wartości.
    Jeśli znajdę chwilę (dłuższą...) to podłączę akumulator do zasilacza i popatrzę jak się ładuje poza "macierzystym środowiskiem".
    Pzdr.
    Ster z4400Ah - nowy
    Ster z 3600Ah - stary typ
    Ster z Dell'a
    Moderowany przez TONI_2003:

Proszę tylko zamieszczać fotki tak jak w linku poniżej.
    Sądzę że jest to zrozumiale dla wszystkich, a przynajmniej powinno być.
    Choć jakoś nie mogę się przekonać do tego obserwując co poniektórych ...
    Ogłoszenie: Wklejanie zdjęć.

0
  • #26 06 Maj 2007 09:51
    djemen
    Poziom 13  

terty napisał:
    Całe sterowanie i kontrola ogniw jest już zrealizowane przez producenta. Nie ma sensu budować (przeprogramować) czegoś co już istnieje, lepiej w prosty sposób zaadoptować istniejące rozwiązania.

Terty dokładnie, cały czas do tego zmierzam żeby adaptować istniejące rozwiązania.

Redart, dzięki za wyczerpujące informacje.

Pasuje mi ta bateria do Clevo którą zasugerowałeś, szczerze mówiąc wcześniej już o niej myślałem. Ceny tych baterii są na tyle niskie, że budżet projektu wytrzyma zakup dwóch sztuk i wtedy gdy jedna pada, po prostu robię swap i ciągnę z drugiej, a czas działania rośnie dwukrotnie.

Wymiary, a dokładnie ilość i konfiguracja ogniw oraz wymiary PCB muszą ściśle odpowiadać moim wymaganiom. HID jest budowany w istniejącej obudowie (latarka Maglite 4D) i mam bardzo małe pole manewru z dodawaniem ogniw, całych pakietów, wymiarami PCB itp.

Ale teraz kolejna porcja pytań odnośnie już konkretnie tych baterii od Clevo:

- Jaki maksymalny ustawiony fabrycznie prąd ta bateria może oddawać do obciążenia? Balast podczas startu ma maksymalne zapotrzebowanie 6 amperów przez kilka sekund. Dobrze byłoby, gdyby bateria to znosiła bez potrzeby przeprogramowywania EEPROMu.
    - Czy w nowych typach sterowników na pewno jest układ balancera?
    - Czy sterownik w jakikolwiek sposób monitoruje temperaturę ładowania ogniw?
    - Wyczytałem, że BQ2040 to układ gas gauge. Ma wyjścia na 4 LEDy, które pokazują stan naładowania baterii. Jednak z tego co widzę na zdjęciach na baterii nie ma wskaźnika LED. A więc jak wygląda sprawa pokazywania stopnia naładowania baterii? Można jakoś dorobić płytkę z linijką LED?
    - Wyjście ma 7 pinów. Do czego każde z nich służy?

No i na koniec gdybyś znalazł dłuższą chwilę, to wyjaśnij mi jak wygląda ładowanie baterii poza macierzystym środowiskiem. :)

Byłoby super, gdybyś znalazł odpowiedź na moje pytania. Innych też zachęcam.;)
    Jeszcze raz wielkie dzięki, bardzo mi pomagasz!:D

Pozdrawiam,
    D.

0
  • Pomocny post
    #27 06 Maj 2007 20:06
    redart
    Poziom 23  

djemen napisał:

- Jaki maksymalny ustawiony fabrycznie prąd ta bateria może oddawać do obciążenia? Balast podczas startu ma maksymalne zapotrzebowanie 6 amperów przez kilka sekund. Dobrze byłoby, gdyby bateria to znosiła bez potrzeby przeprogramowywania EEPROMu.

W oryginalnych wsadach pamięci miałem następujące wartości prądu maksymalnego, powyżej którego następowało rozłączenie tranzystora wyjściowego:
    3600mAh - 6A
    4000mAh - 8A
    4400mAh - 8A

Cytat:
    - Czy w nowych typach sterowników na pewno jest układ balancera?

Jeszcze nie spotkałem się z baterią (nawet w starszych produktach Dell'a) w której zainstalowany byłby sterownik pracujący z pamięcią ale bez układu balancera. Balancer jest wymagany w takiej konstrukcji z prostego, ekonomicznego względu: bez niego akumulator nie przetrwał by użytkowania w okresie gwarancyjnym... Nie ma idealnie identycznych ogniw, każde zachowuje się inaczej - szczególnie wraz z upływem czasu - nierównomiernie się starzeją. Aby przedłużyć żywot całego akumulatora stosuje się układ zapobiegający przede wszystkim nadmiernemu wzrostowi napięcia ładowania na poszczególnych pakietach, spowodowanemu wzrastającą rezystancją wewnętrzną ogniw - czyli wzmiankowany balancer. Tak na marginesie, to najpopularniejszym układem balancera (w wykonaniu domorosłego machera) jest TL431 i 2 rezystorki...

Cytat:
    - Czy sterownik w jakikolwiek sposób monitoruje temperaturę ładowania ogniw?

BQ2040 ma wbudowany "termometr" w swoją strukturę. Tak, mierzy ciepełko w trakcie ładowania. Jej wartość graniczna to parametr programowalny (oczywiście w eepromie). Jeśli ogniwa nagrzeją się do tej temperatury to prąd ładowania ograniczany jest do zera, ustawiane są bity alarmowe rejestru kontrolnego sterownika wskazujące przyczynę przerwy w ładowaniu (PL: alarm przekroczenia temperatury i alarm przerwanego ładowania - do odczytania w SBWorkshop), a sterownik zaskoczy ponownie z ładowaniem, gdy temperatura obniży się o 43° poniżej zaprogramowanej wartości.

Cytat:
    - Wyczytałem, że BQ2040 to układ gas gauge. Ma wyjścia na 4 LEDy, które pokazują stan naładowania baterii. Jednak z tego co widzę na zdjęciach na baterii nie ma wskaźnika LED. A więc jak wygląda sprawa pokazywania stopnia naładowania baterii? Można jakoś dorobić płytkę z linijką LED?

Diody (4) podłącza się (poprzez rezystory ograniczające) do wyprowadzeń 4-7 (Led1-Led4) BQ2040 oraz dodatkowo przycisk do pinu DISPL (pin 10). Tu wrzucam linka do pdf'a, to jest narysowane na schemacie aplikacyjnym:
    http://www.alldatasheet.com/datasheet-pdf/pdf/26775/TI/BQ2040.html
    Cytat:
    - Wyjście ma 7 pinów. Do czego każde z nich służy?

Nie są numerowane, ale zawsze mają takie same kolory kabelków:
    ___
    l ... l 1. czerwony [+]
    l ... l 2. czerwony [+]
    l ... l__ 3. żólty [DATA magistrali SMBus]
    l ... __l 4. biały [CLOCK magistrali SMBus]
    l ... l 5. zielony [ID identyfikacja zainstalowania baterii przez lapka - 390Ω do masy]
    l ... l 6. czarny [-]
    l___l 7. czarny [-]

Cytat:
    No i na koniec gdybyś znalazł dłuższą chwilę, to wyjaśnij mi jak wygląda ładowanie baterii poza macierzystym środowiskiem. :)

Jak znajdę...

0
  • #28 07 Maj 2007 18:05
    djemen
    Poziom 13  

Dzięki redart, bardzo mi pomagasz!

Cytat:

Jeszcze nie spotkałem się z baterią (nawet w starszych produktach Dell'a) w której zainstalowany byłby sterownik pracujący z pamięcią ale bez układu balancera. Balancer jest wymagany w takiej konstrukcji z prostego, ekonomicznego względu: bez niego akumulator nie przetrwał by użytkowania w okresie gwarancyjnym...

Dokładnie też tak sądze, choć wolałem się upewnić.
    Zwłaszcza, że na innym forum dot. laptopów dostałem odpowiedź, że balancera w tym modelu baterii nie ma...

Więc niby jak miałyby być wyrównywane napięcia bez balancera? Przecież to konieczne, aby bateria wytrzymała 1000 a nie 100 cykli...

Da się zaprogramować BQ2040, żeby mierzył temperaturę również podczas rozładowywania i dać drugi termistor, który mierzyłby temperaturę pracy przetwornicy?

Jeszcze raz wielkie dzięki za pomoc!
    D.

0
  • Pomocny post
    #29 07 Maj 2007 21:19
    redart
    Poziom 23  

djemen napisał:

Da się zaprogramować BQ2040, żeby mierzył temperaturę również podczas rozładowywania i dać drugi termistor, który mierzyłby temperaturę pracy przetwornicy?

Mierzy ją na bieżąco, ale temperatura ogniw w trakcie rozładowywania nie jest brana pod uwagę - nie znalazłem nic na ten temat w pdf'ie. Istnieje możliwość odczytania aktualnej temperatury, ale tylko poprzez magistralę SMBus.
    Nie ma opcji podpinania innych elementów do sterownika i odczytywania dodatkowych parametrów. To tylko specjalizowany układ, a nie mikrokontroler. Do ewentualnego pomiaru temperatury elementów przetwornicy należałoby obmyśleć taki układ, który w najprostrzy sposób pozwoli podłączyć założony element wykonawczy lub sygnalizacyjny - stosownie do Twoich potrzeb. Na moje oko wystarczy sygnalizacja przekroczenia temperatury maksymalnej, więc może wystarczy LM35, jakiś wzmacniacz operacyjny lub tranzystor i np led.
    Pzdr.

0
  • #30 07 Maj 2007 21:39
    djemen
    Poziom 13  

Acha, dzięki, rozumiem teraz.

A co z wyrównywaniem napięć pakietów? W innym miejscu mi powiedzieli, że ta bateria wogóle o to nie dba, że to niepotrzebne bo wszystkie ogniwa rozładowywane są tym samym prądem, a ewentualne rozbieżności w napieciach usuwa się co jakiś czas formując baterię...

Tutaj pisałem: http://forum.laptopy.info.pl/viewtopic.php?t=9687&sid=b34b18b15a470a3df6ac17c100e9ddeb

To kto ma rację?:|

Pzdr,
    Damian

0