Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Modulatory wysokiej częstotliwości

24 Kwi 2007 10:36 2927 8
  • Poziom 28  
    Witam.

Kupiłem na Allegro technicznie sprawny telewizor Tele Star 4004. Jest to telewizor cz-b 6 cali. O ile się orientuję, jest to niemiecka produkcja. Nie wiem, czy fonia w tym TV była przestrajana, czy nie, czy fabrycznie była w systemie DK. W każdym razie z własnej anteny odbiera TVP1 i TVP2. Obraz jest ładny, dźwięk słychać. Słychać niewielkie brzęczenie, ale nie przeszkadza ono w oglądaniu stacji. Po podłączeniu kablówki też odbiera, niektóre stacje z wspomnianym brzęczeniem, jednak widać na obrazie jakby przebicia sąsiednich stacji, co wskazywałoby na to, że dla tego odbiornika stacje są "za blisko siebie" w kablu.

Jednak główną sprawą jest wykorzystanie modulatora. Chodzi mi o wykorzystanie tego OTV zarówno jako telewizor jak i monitor (do kamery, kompa, magnetowidu). Oczywiście w urządzeniu jest tylko i wyłącznie wejście antenowe.

Posiadam modulator wysokiej częstotliwości firmy Canon, który był dołączony do kamery 8 mm. Tej kamery już od dawna nie posiadam z powodu ciężniego uszkodzenia (naprawa nieopłacalna). Modulator jest na pewno w pełni sprawny. Jednak, gdy podłączyłem modulator do Tele star 4004, to można myło zestroić telewizor tak, że widać tylko obraz, a z głośnika szumi. Jednak obok tej częstotliwości (obrazu już nie było) można było jakoś tam chwycić fonię podawaną na modulator (dźwięk przesterowany i zniekształcony). Okazało się (widać po podłączeniu do komputera), że obraz nie jest wyraźny, półobrazy się nieco rozjeżdzają w poziomie. Zmiana częstotliwości modulatora nie pomaga.

Jednak zrobiłem rzecz następującą: Podłączyłem magnetowid VHS do telewizora przez złącze antenowe (wykorzystując modulator wbudowany w magnetowid). Do wejścia antenowego podłączyłem kablówkę i w magnetowidzie włączyłem program TVP1. W telewizorze znalazłem ten program w paśmie UHF, zmieniałem programy w magnetowidzie, co potwierdziło, że odbiornik zestroiłem właściwie. Z wejścia antenowego magnetowidu zdjąłem kablówkę i podłączyłem do niego modulator Canon. Zestroiłem magnetowid na sygnał z modulatora. Dopiero wtedy uzystałem właściwy obraz (bez rozjeżdzania się półobrazów) i fonię.

Okazało się, że ten modulator Canon, który posiadam jest dobry i wydaje się, że można do telewizorka przekazać obraz i dźwięk, tylko trzeba mieć dobry modulator.

Czy zakup innego modulatora niż ten, który posiadam rozwiąże problem?
  • Poziom 37  
    W magnetowidzie zazwyczaj można przełączać częstotliwość wyjściową fonii(BG/DK) i spróbuj tę właściwośc wykorzystać do sprawdzenia którą fonię Telestarek odbiera dobrze. Będziesz wiedział o jaki modulator pytać(jaką ma mieć podnośną fonii) -czy BG czy DK.
    Może się okazać, że ta jakość pracy telewizorka to wszystko, na co go stać...
  • Poziom 28  
    maryann napisał:
    W magnetowidzie zazwyczaj można przełączać częstotliwość wyjściową fonii(BG/DK) i spróbuj tę właściwośc wykorzystać do sprawdzenia którą fonię Telestarek odbiera dobrze. Będziesz wiedział o jaki modulator pytać(jaką ma mieć podnośną fonii) -czy BG czy DK.
    Może się okazać, że ta jakość pracy telewizorka to wszystko, na co go stać...

Magnetowid rzeczywiście posiada taki przełącznik i jest on na pewno ustawiony na DK. Modulator też pracuje w DK, podłączałem do starego telewizora i wszystko grało prawidłowo. Czy jest możliwe że ten modulator jest zrobiony z części niskiej jakości, co powoduje, że Tele Star nie może sobie poradzić, a modulator w magnetowidzie jest lepszej jakości?
  • Poziom 13  
    Modulator kamerowy / a posiadam takowy/ przeważnie fabrycznie ma wyjście BG, jeżeli go sprawdzałeś niby to na starym TV to czy jesteś pewien że nie miał on 2 standartów fonii - BG i DK ?. A magnetowid na wejściu automatycznie sobie wybiera standart i może pracować tak że odbiera BG , a modulator ma ustawione wyjście DK. I twój modulator kamerowy trzeba po prostu przestroić! Nie jest to wielki problem.
  • Poziom 37  
    andrzejlisek napisał:
    Modulator też pracuje w DK
    Właśnie tego nie jestem pewien, raczej nawet by łoby bardzo dziwne, gdyby modulator miał jedną fonię i akurat DK! Jak podłaczysz Telestarka do magnetowidu, to przełącz fonię z BG na DK i sprawdź na której jest lepszy w nim głos.
  • Poziom 28  
    Jeśli chodzi o magnetowid, to działa tylko DK. Na BG nie da się jednocześnie dostać i obrazu i głosu.

Modulator do kamery posiada mały przełącznik, którego pozycje są oznaczone jako I i G. W pozycji G modulator działa prawidłowo, a w pozycji I nie ma głosu (obraz jest, a zamiast fonii szum). Tak wygląda, jak podłączę modulator do wejścia antenowego magnetowidu.

Z kolei w telewizorku w pozycji I nie ma głosu, a w pozycji G łapie głos, ale przy strojeniu, jak obraz zaczyna znikać.
  • Poziom 37  
    I wszystko jasne- telewizor jest w systemie DK, a modulator BG(5.5) i I(6.0 ,angielski). Ponieważ nie mamy nic do stracenia, spróbujmy go przestroić- trzeba podnieść częstotliwość na 6.5MHz. Pamiętam, że robiłem to zamieniając rdzeń ferrytowy na żółty - czasami wystarczała tylko kruszynka ferrytu na parafinie wepchnięta płycej lub głębiej.
  • Poziom 28  
    Moge dopowiedzieć, że wcześniej miałem telewizor tego typu, który był przywieziony z Niemiec i był przestrajany, owe przestrajanie polegało na włożenie dodatkowej płytki. Na nim można było i odbierać telewizję i modulator bez problemu (telewizor później uległ uszkodzeniu). Czy przestrajanie telewizora powoduje, że urządenie odbiera i BG i DK?

Przeniosłem z TV. (am)
  • Poziom 37  
    Zależy od metody, ale tak powinno być i zazwyczaj tak jest.