Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ktos robił schemat podłączeń urzadzen elektrycznych centrali

nikosik 24 Apr 2007 20:47 4384 12
IGE-XAO
    nikosik
    Level 10  
    Mam taki problem własnie...:cry: bo to działka elektryków, niz moja - wentylacji i klimatyzacji

Mam zrobic schemat podłączeń do pradu trojfazowego l1 l2 l3
    własnie
    nagrzewnicy elektrycznej
    wymiennika obrotowego
    2 wentylatorów

sa one elementami centrali klimatyzacyjnej
  • IGE-XAO
    adamowicz
    Level 21  
    Witam.
    To raczej robota dla automatyka.
    Centarlami takimi sterują zwykle układy automatyki.
    Jest tam kilka presostatów, termostat , pomiar temperatury. To większa robota.
    Pozdrawiam
  • Helpful post
    PAWEŁ74
    Level 27  
    Witam, trochę mało danych ... wentylatory i wymiennik będą przez falowniki zasilane ? jakiej mocy jest nagrzewnica ? Ale mogę powiedzieć że napewno każdy silnik ( falownik ) na osobnym zabespieczeniu adekwatnym do mocy silnika szafa sterownicza na osobnym zabespieczeniu i nagrzewnica też na osobnym zabespieczeniu... Jeżeli jest to orginalna szafa sterownicza np. VTS-u to zabespieczenia na silniki ma już w sobie, oprócz bespiecznika na falownik z wymiennika obrotowego, natomiast nagrzewnica jest traktowana jako odrembne urządzenie i wymaga osobnego zasilania i oczywiście zabespieczenia...

Napisz dokładnie o co Ci chodzi, o schemat automatyki do owej centrali czy instalacji elektrycznej podłączenia tej centrali, bo tego chcą od Ciebie elektrycy...
    nikosik
    Level 10  
    o podłączenie urządzeń elektrycznych czyli
    nagrzewnicy elektrycznej
    2 wentylatorów
    wymiennika obrotowego

do prądu czyli do sieci, a wiem, że ma to być pra trójfazowy..
    Jeśli tak to oznacza się go L1 l2 l3...
    ----------------------------

mam karte katalogową tej centrali.. są tam wszelkie dane, jaka moc, moge podesłac na mail. itp.jest faktycznie z VTS.
    Nie mam wykonywać automatyki, tylko podłączyć to, co zasilane jest prądem do prądu.
    Filtry mam kieszeniowe... one zdaje się nie są na prąd.

Nie potrafię tego podłączyć do prądu, a potem wykonac schemat tego podłączenia.

Z tego co wiem, są 2 rodzaje podłączeń gwiazdkowy i trójkątny.
    Jak gwiazdkowy wtedy trzeba dać ten neutralny przewód N.

Dodano po 3 [minuty]:

Moc elektryczna nagrzewnicy 36kw.

tak podali w karcie katalogowej

Dodano po 3 [godziny] 36 [minuty]:

kto mi pomoże:)
    oddałabym ten schemat jutro..doktorowi..
  • IGE-XAO
    Adam1988
    Level 26  
    poszukaj na stronie vts'u kiedys mieli schematy udostepnione.
    nikosik
    Level 10  
    mają tylko podłączenia grzałek.
    W sumie klimatyzator też działa na prąd, jego też trzeba umieć podłączyć do prądu, do sieci l1 l2 l3 i narysować schemat.

Dodano po 5 [minuty]:

To co pisze Paweł74
    osobne zabezpieczenie to symbol PE na listwie?
    jeżeli jest PE to nie muszę dawać prądu o gałęzi neutralnej n?

O tym zabezpieczeniu nie bardzo rozumiem. Może jak ktoś "siedzi" w tych schematach, podłancza urządzenia to wie. Ja nie.

My obliczaliśmy wartośc rezystancji, napięcia, korzystaliśmy z prawa Kirhoffa, Oma. To były proste rzeczy, proste schematy,

Podłączyć urządzenie (czego się w życiu nie robiło) i narysować schemat to dla mnie magia... niestesty...

A zna ktoś stronkę ze schematami podłączeń np wentylatorów? silnika?
    PAWEŁ74
    Level 27  
    PE to przewód ochronny tz. uziemienie i zawsze je musisz podłączyć do wszystkiego do czego się tylko da... silniki potencjalne falowniki bądz regulatory obrotów obudowa centrali szafa sterownicza itp. jest to zawsze żółto-zielony przewód... silniki podłancza się w trójkąt albo gwiazdę po to by ograniczyć prąd rozruchu ewentualnie obniżyć obroty lub moc i żadne z tych połączeń nie wymaga przewodu neutralnego, chyba że silniki są na 3-fazy ale 220V .
    Nie napisałeś czy masz tam falowniki, jeśli to aut. VTS to o ile są falowniki, bedą to czarne Danfosy albo białe LG-ki. LG- są z reguły na prąd jedno fazowy a Danfosy na trój fazowy, nie znam mocy silników więc nie jestem w stanie powiedzieć Ci jakie masz dać bezpieczniki... jeśli nagrzewnica ma 36KW to z jednej fazy pobiera jakieś 52 ampery więc myślę że zabespieczenie powinno być 63A. pisząc inne zabespeczenie miałem na myśli to żeby w rozdzielnicy nagrzewnica miała inne bezpieczniki niż szafa sterująca. zabespieczenia na szafę sterującą mają być o stopień wyższe niż znamionowa moc silników wszystkich razem wziętych jeśli są zasilane trój - fazowo, natomiast jeśli są tam jedno fazowe falowniki to bespieczniki również jeden stopień wyżej ale odpowiednie do mocy jednego silnika najlepiej tego z nawiewu bo z reguły jest większej mocy... filtry napewno nie są elektryczne :) Schemat podłączenia silnika jest przeważnie pod klapką na przewody w nim samym, ale jeśli jest to kompletna aut VTS to silniki podłanczają automatycy. I schemat ich podłączenia ze sterownicą jest w dokumentacji techniczno - rozruchowej dostarczonej przez VTS ... Acha ważna sprawa, nagrzewnica napewno bedzie sterowana z tak zwanego impulsatora ( przekaźnik bezstykowy) który reguluje moc tej nagrzewnicy stosownie do potrzeb i ten impulsator ma napewno w sobie odpowiednie zabespieczenie do tej nagrzewnicy więc w rozdzielnicy zabespieczenie powinno być stopień wyżej niż w tym impulsatorze .... można by dużo pisać najlepiej było by pogadać przez SKYPE albo telefon. Ale, nie chcę przesądzać sprawy, jeśli nie wiesz nawet co to PE to raczej z połączeniem i zrobieniem do tego połączenia schematu nie poradzisz sobie ...

Niestety nie mam na tym komputerze żadnego programu do rysowania czego kolwiek, więc schematu nawet poglądowego nie jestem w stanie Ci narysować...
    nikosik
    Level 10  
    Moc znamionowa, to moc na wale?
    nawiewny wentylator ma moc na wale 0,185 kw, a wywiewny ma moc 0,122Kw.

prąd oba mają 1,45 A, a moc 0,55 kw.
    Pobór mocy elektrycznej wynosi 0,303 dla nawiewnego a dla wentylatora wywiewnego 0,196 kw
    Adam1988
    Level 26  
    hymmm nagrzewnica 36KW a wentylator 300W ? :D
    Cos tu chyba nie tak.
    nikosik: lepiej zostaw to komus kto sie zna...
    nikosik
    Level 10  
    no potrzebna mi pomoc!!!
    tak mi blokuje ten schemat wszystko:(
    Dylan_Gd
    Level 11  
    Witam
    Do tego musisz mieć jakiś układ automatyki. Wymiennik obrotowy ma na ogół swój falownik i stopień odzysku ciepła jest regulowany sygnałem
    0-10V. Do tego dochodzi zabezpieczenie wymiennika przed oszronieniem, itd (zabezpieczenie nagrzewnicy elektrycznej, informacja o zabrudzeniu filtrów). Na ogół zasilanie silników i wymiennika obrotowego jest w szafce razem z automatyką. Automatyka i zasilanie nagrzewnicy elektrycznej może być w centrali (nabudowane na nagrzewnicę - tak daje VTS jeśli zamówiło się u nich kompletną automatykę) lub również w szafce z automatyką. Napisz na jakim sterowniku jest zrealizowana automatyka sterowania centralą i jaki jest sterownik nagrzewnicy elektrycznej to będzie coś więcej wiadomo (Czy zamówiono automatykę z VTS, czy robiła ją jakaś inna firma).
    nikosik
    Level 10  
    automatyka z vtsu.

Ale przecież tę centralę podłancza się do prądu! A on jest w budynku, w ścianie! I właśnie o taki schemta mi chodzi. O podłączenie tego do prądu 3 fazowego w ścianie!
    Adam1988
    Level 26  
    Kurde bo ja juz czegos nie kumam...
    Chodzi Ci o schemat podlaczenia zasilania do rozdzielnicy ? W VTS'ach najczesciej podajesz fazy bezposrenio na wylacznik glowny opisane jako L1 L2 L3, neutralny pod najczesciej duza niebieska zuge i PE dokrecasz do plyty montazowej (bedzie naklejka przy sróbie ze znaczkiem uziemienia). Jesli nie o to Ci chodzi to napisz dokladniej.

Pozdrawiam.