Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ktos robił schemat podłączeń urzadzen elektrycznych centrali

nikosik 24 Kwi 2007 20:47 3949 12
  • #1 24 Kwi 2007 20:47
    nikosik
    Poziom 9  

Mam taki problem własnie...:cry: bo to działka elektryków, niz moja - wentylacji i klimatyzacji

Mam zrobic schemat podłączeń do pradu trojfazowego l1 l2 l3
    własnie
    nagrzewnicy elektrycznej
    wymiennika obrotowego
    2 wentylatorów

sa one elementami centrali klimatyzacyjnej

0 12
  • #2 24 Kwi 2007 21:12
    adamowicz
    Poziom 21  

Witam.
    To raczej robota dla automatyka.
    Centarlami takimi sterują zwykle układy automatyki.
    Jest tam kilka presostatów, termostat , pomiar temperatury. To większa robota.
    Pozdrawiam

0
  • Pomocny post
    #3 24 Kwi 2007 21:20
    PAWEŁ74
    Poziom 27  

Witam, trochę mało danych ... wentylatory i wymiennik będą przez falowniki zasilane ? jakiej mocy jest nagrzewnica ? Ale mogę powiedzieć że napewno każdy silnik ( falownik ) na osobnym zabespieczeniu adekwatnym do mocy silnika szafa sterownicza na osobnym zabespieczeniu i nagrzewnica też na osobnym zabespieczeniu... Jeżeli jest to orginalna szafa sterownicza np. VTS-u to zabespieczenia na silniki ma już w sobie, oprócz bespiecznika na falownik z wymiennika obrotowego, natomiast nagrzewnica jest traktowana jako odrembne urządzenie i wymaga osobnego zasilania i oczywiście zabespieczenia...

Napisz dokładnie o co Ci chodzi, o schemat automatyki do owej centrali czy instalacji elektrycznej podłączenia tej centrali, bo tego chcą od Ciebie elektrycy...

0
  • #4 25 Kwi 2007 17:05
    nikosik
    Poziom 9  

o podłączenie urządzeń elektrycznych czyli
    nagrzewnicy elektrycznej
    2 wentylatorów
    wymiennika obrotowego

do prądu czyli do sieci, a wiem, że ma to być pra trójfazowy..
    Jeśli tak to oznacza się go L1 l2 l3...
    ----------------------------

mam karte katalogową tej centrali.. są tam wszelkie dane, jaka moc, moge podesłac na mail. itp.jest faktycznie z VTS.
    Nie mam wykonywać automatyki, tylko podłączyć to, co zasilane jest prądem do prądu.
    Filtry mam kieszeniowe... one zdaje się nie są na prąd.

Nie potrafię tego podłączyć do prądu, a potem wykonac schemat tego podłączenia.

Z tego co wiem, są 2 rodzaje podłączeń gwiazdkowy i trójkątny.
    Jak gwiazdkowy wtedy trzeba dać ten neutralny przewód N.

Dodano po 3 [minuty]:

Moc elektryczna nagrzewnicy 36kw.

tak podali w karcie katalogowej

Dodano po 3 [godziny] 36 [minuty]:

kto mi pomoże:)
    oddałabym ten schemat jutro..doktorowi..

0
  • #5 26 Kwi 2007 13:06
    Adam1988
    Poziom 25  

poszukaj na stronie vts'u kiedys mieli schematy udostepnione.

0
  • #6 26 Kwi 2007 14:24
    nikosik
    Poziom 9  

mają tylko podłączenia grzałek.
    W sumie klimatyzator też działa na prąd, jego też trzeba umieć podłączyć do prądu, do sieci l1 l2 l3 i narysować schemat.

Dodano po 5 [minuty]:

To co pisze Paweł74
    osobne zabezpieczenie to symbol PE na listwie?
    jeżeli jest PE to nie muszę dawać prądu o gałęzi neutralnej n?

O tym zabezpieczeniu nie bardzo rozumiem. Może jak ktoś "siedzi" w tych schematach, podłancza urządzenia to wie. Ja nie.

My obliczaliśmy wartośc rezystancji, napięcia, korzystaliśmy z prawa Kirhoffa, Oma. To były proste rzeczy, proste schematy,

Podłączyć urządzenie (czego się w życiu nie robiło) i narysować schemat to dla mnie magia... niestesty...

A zna ktoś stronkę ze schematami podłączeń np wentylatorów? silnika?

0
  • #7 26 Kwi 2007 22:19
    PAWEŁ74
    Poziom 27  

PE to przewód ochronny tz. uziemienie i zawsze je musisz podłączyć do wszystkiego do czego się tylko da... silniki potencjalne falowniki bądz regulatory obrotów obudowa centrali szafa sterownicza itp. jest to zawsze żółto-zielony przewód... silniki podłancza się w trójkąt albo gwiazdę po to by ograniczyć prąd rozruchu ewentualnie obniżyć obroty lub moc i żadne z tych połączeń nie wymaga przewodu neutralnego, chyba że silniki są na 3-fazy ale 220V .
    Nie napisałeś czy masz tam falowniki, jeśli to aut. VTS to o ile są falowniki, bedą to czarne Danfosy albo białe LG-ki. LG- są z reguły na prąd jedno fazowy a Danfosy na trój fazowy, nie znam mocy silników więc nie jestem w stanie powiedzieć Ci jakie masz dać bezpieczniki... jeśli nagrzewnica ma 36KW to z jednej fazy pobiera jakieś 52 ampery więc myślę że zabespieczenie powinno być 63A. pisząc inne zabespeczenie miałem na myśli to żeby w rozdzielnicy nagrzewnica miała inne bezpieczniki niż szafa sterująca. zabespieczenia na szafę sterującą mają być o stopień wyższe niż znamionowa moc silników wszystkich razem wziętych jeśli są zasilane trój - fazowo, natomiast jeśli są tam jedno fazowe falowniki to bespieczniki również jeden stopień wyżej ale odpowiednie do mocy jednego silnika najlepiej tego z nawiewu bo z reguły jest większej mocy... filtry napewno nie są elektryczne :) Schemat podłączenia silnika jest przeważnie pod klapką na przewody w nim samym, ale jeśli jest to kompletna aut VTS to silniki podłanczają automatycy. I schemat ich podłączenia ze sterownicą jest w dokumentacji techniczno - rozruchowej dostarczonej przez VTS ... Acha ważna sprawa, nagrzewnica napewno bedzie sterowana z tak zwanego impulsatora ( przekaźnik bezstykowy) który reguluje moc tej nagrzewnicy stosownie do potrzeb i ten impulsator ma napewno w sobie odpowiednie zabespieczenie do tej nagrzewnicy więc w rozdzielnicy zabespieczenie powinno być stopień wyżej niż w tym impulsatorze .... można by dużo pisać najlepiej było by pogadać przez SKYPE albo telefon. Ale, nie chcę przesądzać sprawy, jeśli nie wiesz nawet co to PE to raczej z połączeniem i zrobieniem do tego połączenia schematu nie poradzisz sobie ...

Niestety nie mam na tym komputerze żadnego programu do rysowania czego kolwiek, więc schematu nawet poglądowego nie jestem w stanie Ci narysować...

0
  • #8 27 Kwi 2007 14:44
    nikosik
    Poziom 9  

Moc znamionowa, to moc na wale?
    nawiewny wentylator ma moc na wale 0,185 kw, a wywiewny ma moc 0,122Kw.

prąd oba mają 1,45 A, a moc 0,55 kw.
    Pobór mocy elektrycznej wynosi 0,303 dla nawiewnego a dla wentylatora wywiewnego 0,196 kw

0
  • #9 28 Kwi 2007 11:06
    Adam1988
    Poziom 25  

hymmm nagrzewnica 36KW a wentylator 300W ? :D
    Cos tu chyba nie tak.
    nikosik: lepiej zostaw to komus kto sie zna...

0
  • #10 04 Maj 2007 16:53
    nikosik
    Poziom 9  

no potrzebna mi pomoc!!!
    tak mi blokuje ten schemat wszystko:(

0
  • #11 04 Maj 2007 20:55
    Dylan_Gd
    Poziom 11  

Witam
    Do tego musisz mieć jakiś układ automatyki. Wymiennik obrotowy ma na ogół swój falownik i stopień odzysku ciepła jest regulowany sygnałem
    0-10V. Do tego dochodzi zabezpieczenie wymiennika przed oszronieniem, itd (zabezpieczenie nagrzewnicy elektrycznej, informacja o zabrudzeniu filtrów). Na ogół zasilanie silników i wymiennika obrotowego jest w szafce razem z automatyką. Automatyka i zasilanie nagrzewnicy elektrycznej może być w centrali (nabudowane na nagrzewnicę - tak daje VTS jeśli zamówiło się u nich kompletną automatykę) lub również w szafce z automatyką. Napisz na jakim sterowniku jest zrealizowana automatyka sterowania centralą i jaki jest sterownik nagrzewnicy elektrycznej to będzie coś więcej wiadomo (Czy zamówiono automatykę z VTS, czy robiła ją jakaś inna firma).

0
  • #12 08 Maj 2007 15:29
    nikosik
    Poziom 9  

automatyka z vtsu.

Ale przecież tę centralę podłancza się do prądu! A on jest w budynku, w ścianie! I właśnie o taki schemta mi chodzi. O podłączenie tego do prądu 3 fazowego w ścianie!

0
  • #13 08 Maj 2007 22:22
    Adam1988
    Poziom 25  

Kurde bo ja juz czegos nie kumam...
    Chodzi Ci o schemat podlaczenia zasilania do rozdzielnicy ? W VTS'ach najczesciej podajesz fazy bezposrenio na wylacznik glowny opisane jako L1 L2 L3, neutralny pod najczesciej duza niebieska zuge i PE dokrecasz do plyty montazowej (bedzie naklejka przy sróbie ze znaczkiem uziemienia). Jesli nie o to Ci chodzi to napisz dokladniej.

Pozdrawiam.

0