Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermoPasty.plTermoPasty.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

jak mocowac konektory do przewodow ?

24 Kwi 2007 21:23 8631 11
  • Poziom 17  
    witam mam banalne pytanie

chodzi mi o to czy do konektorow oczkowych czy widelkowych przylutowywuje sie kable od wzmaka + , kable od masy -
    czy te konektory sie poprostu zaciska na kablach
    co w przypadku przewodu remote - mocuje sie go do wzmaka za pomoca konektorow

moze ktos moglby wrzucic jakies zdjecia lub linki przedstawiajce sposob polaczenia kabli z konektrem

chodzi mi jeszcze o sposob podlaczenia plusa do aku-wiem ze ma byc bezpiecznik (do 30cm ) ale chodzi mi o samo przykrecenie kabla + do klemy
  • TermoPasty.plTermoPasty.pl
  • Poziom 27  
    kabel do klemy można za pomocą konektora oczkowego
    wszystko zależy od klemy
    co do samego zacisku konektora to większość jest zaklepywana. Młotek i kowadło i lecisz z koksem :)
    Dziś to przetestowałem i niestety wraz konektor udało mi się zdjąć z kabla.
    Również poczytam co inni mają do powiedzenia.
    Pozdrawiam
  • Poziom 15  
    Przy grubościach kabli rzędu 10mm^2 i więcej lutowanie staje się syzyfową pracą i to pomimo użycia bardzo mocnej "kolby". Pozostaje, tak jak napisał greg-si, zaklepywanie. Oczywiście musisz dobrać konektor do przekroju kabla!
    Przy klemie zwykle są dodatkowe śrubki, do których możesz zamocować konektor oczkowy... Jeżeli połączenie nie będzie wyglądać zbyt solidnie, warto zastanowić się nad zmianą klem.
  • Poziom 11  
    Ja dzisiaj musiałem zakładac konektory --> widełki do wzmacniacza na kabel 20mm2 i sam nie dałem rady, próbowałem kombinerkami dosyć dobrymi z długimi łapami. Dopiero kolega przyszedł co ma potężny w stosunku do mnie ścisk i mi pozaciskał. Koszt jedni piwko przy muzyczce ale ciężko było. konektor dosyć grubą miał blaszkę. POzdrawiam

P.S. Innaczej jakbym nie miał takiego kolegi to typowo o coś metalowego np. krawężnik i młotek z jakimś dłutem albo zacisk kombinerkami i pomoc młotkiem, oczywiście zalezy od tego czy kombinerki drogie i warte aby je tak tłuc.
  • TermoPasty.plTermoPasty.pl
  • Poziom 31  
    Ośmielę się zauważyć że są specjalne zaciskarki do tego np. na stronie sinuslive. ...heheh, dobra koniec żartów, nikt na kasie nie śpi. Ja to robie tak, że zaciskam kombinerami tak jak się da w miarę ze wszystkich stron a następnie zalutowuję mocną lutownicą (żaden problem). Poprostu zalewam cyną cały ten obszar gdzie z objęcia zacisku wystaje końcówka żyły. Trzyma jak diabli. Zaciskarą też się czasem posługuje bo mam możliwość pożyczania. Rewelacja, żadne lutowanie nie jest wtedy potrzebne.
  • Poziom 34  
    Witam.
    Nadmienie, że przewody mają tendencję do korodowania, kiepskiej jakości konektory, które są pozłacane tylko z nazwy potrafią zardzewieć, zwłaszcza przy aku i problem. Taka sama sytuacja dzieje się z masą, więc zawsze lutuję konektory, żadko nawet je zaciskam, porządne zalutowanie wystarcza.
    W razie problemów polecam preparat FOSOL, jest to roztwór kwasu, który odtrawia lutowany element i bardzo ułatwia lutowanie.
    Fosol jest dostępny w sklepach chemicznych, lub lakierniczych (samochodowych), butelka kosztuje ok 5-8pln a wystarcza na rok intensywnej pracy.
    Obrany z izolacji przewód zanurza się na chwilę w fosolu, po czym nakładamy konektor i lutujemy. Kwas pod wpływem temperatury wyparowuje a cyna idealnie wpływa i oplot miedzi i OK. Ten preparat znakomicie ułatwia lutowanie skorodowanych nawet kabli (niech ktoś spróbuje pobielić zardzewiały kabel - cyna wogóle się nie trzyma), zanurzając w Fosolu idzie bez problemu. Polecam..
    pzdr
  • Poziom 42  
    najprościej: na kabel zakładam kawałek koszulki termokurczliwej, konektor lekko zaciskam i odpalam lutownicę co na codzień do lutowania rynien służy...dobra cyna , trochę kalafonii i wszystko sie da zlutować. póżniej na całość koszulka i jest estetycznie i prawidłowo
  • Poziom 25  
    Witam.Nie wiem dlaczego sie tam meczycie z tym lutowaniem lutownica konektorow.Najlepszym narzedziem do lutowania sporych oczek jest opalarka.Lutuje tak oczka na przewodach do platform zaladowczych na ciezarowkach,a przewaznie sa to przewody 25 mm2.Na koniec kawalek termokurczliwej i wyglada jak z fabryki :)
  • Poziom 14  
    Najlepsze są konektory które mają takie jakby 2 zaciski (jest taka mała przerwa pomiedzy nimi). Konektor nasuwamy na kabel tak aby jeden z nich zacisnąć na izolacji, a drugi bezpośrednio na miedzi obranej z izolacji. Ten zacisk na izolacji trzyma jak diabli ("wgryza się" w izolację) Mocno zacisnę to kombinerkami i nic nie spada. Do podłączenia do aku stosujemy konektory oczkowe, czasem trzeba troszke rozwiercic dziurkę bo jest za mała.
    To tyle, pozdrawiam.
  • Poziom 31  
    Jeżeli chodzi o rozwiercanie dziurki w oczku, to trzeba robić to ostrożnie, bo nie ma za bardzo sposobu, żeby takie oczko przymocować do blatu. Nie polecam przytrzymywania palcami ;DDDD
  • Poziom 18  
    zgodzę sie z kolegą "Andrzej888" również stosuje takie konektory z plastikowym kapturkiem. a do zaciskania stosuje specialne kombinerki do kupienia w "InterMarsze" za pare zł.
    Później caly zacisniety element zalewam cyna i opatulam termokurczem, puki co wszystko sie trzyma.
  • Poziom 20  
    Widze ze watek rozwinal sie niesamowicie..

Otoz do cienszych przewodow (i oczek o mniejszej powierzchni i grubosci) do 10mm2 stosuje zwykla 100W lutownice kolbowa wraz z "miekka" i kalafonia.

Do grubszych pow >10mm2 polecam poprostu palnik na propan-butan, do tego szara pasta do lutowania rur miedzianych i po klopocie.

Luty sa najlepsze z tego wzgledu ze maja najwieksza pow. styku z oczkiem, nie wysunie sie przewod no i nie skoroduje tak szybko (pod warunkiem dobrego oczyszczenia spoiny).