Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Brak uziemienia w gniazdku, a padajace płyty główne?

dzeus 24 Kwi 2007 22:33 977 6
  • #1 24 Kwi 2007 22:33
    dzeus
    Poziom 13  

Witam,
    chciałbym podjąć temat padających plyt głównych, cały scenariusz powtarza się u mnie średnio co dwa lata. Ni z tego ni z owego płyta odmawia posłuszeństwa, zasilacz jest ok, płyty wyglądaja wzorcowo (zero napęczniałych kondensatorów) ale panowie z serwisu za każdym razem załamują recę. Tak teraz pomyslałem, że to może wina mojej instalacji elektrycznej.
    Zauważyłem, że w gniazdo nie ma bolca (chyba ona sie nazywa zerujący) i tak sie zastanawiam czy warto zbocznikować zero w gniazdku z tym bolcem czy to może jest zły pomysł?
    Zmiana instalacji odpada, ponieważ mieszkam w bloku ;/.

Jak inaczej mogę się zabezpieczyć przed niemiłymi niespodziankami ze strony elektrowni, mniemam ze to oni są winni całej sytuacji ?

Pozdrawiam i zdaję się na Wasze rady :)
    Dzeus

0 6
  • #2 24 Kwi 2007 23:09
    KKK
    Poziom 31  

Bez podłączonego bolca ochronnego na obudowie komputera masz ok 115VAC a to jest proszenie się o kłopoty.
    Podłączenie bolca do przewodu neutralnego to najlepsze wyście w tym przypadku, do gniazda podłącz listwę a do niej kumputer i wszystkie peryferia które z nim pracują.

0
  • #3 25 Kwi 2007 14:53
    gregii123
    Poziom 11  

To że nieasz w gniazdku uziemienia niepowinno sie przyczynia do padania płyty.U mnie komp łaził bez uziemienia 2 lata i jeszcze łazi tyle że na obudowie masz ok. 110V ale razi jak dotkniesz kompa i np. kaloryfera

0
  • #4 25 Kwi 2007 14:58
    KKK
    Poziom 31  

Zgoda, tylko masa zasilacza połączona jest z obudową czyli we wszystkich gniazdach I/O masz również potencjał ponad 100V.

0
  • #5 25 Kwi 2007 16:25
    tzok
    Moderator Samochody

...i jak podłączysz komputer do czegoś co jest uziemione (np. do TV podłączonego do kablówki) to robi się wesoło :twisted: Tak poza tym, to jeśli padła Ci więcej niż 1 płyta na tym zasilaczu, to mimo że wygląda na dobry - wymienił bym go.

0
  • #7 28 Kwi 2007 21:37
    KKK
    Poziom 31  

Jedyny rozsądny jaki można zaproponować (mostkować, nie bocznikować)
    Uwaga, napięcie niebezpieczne dla życia, jeśli nie masz pewności wezwij fachowca.

0