Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

bismarck i oświetlenie...

25 Kwi 2007 16:25 654 2
  • Poziom 9  
    Witajcie, wiem ze juz załozyłem podobny temat, jednak są jakieś problemy z dołączeniem do niego odpowiedzi. Dlatego pojawia sie on po raz drugi, i dotyczy tego samego problemu.
    PRoszę Państwa, o ile uda mi sie wkleic zdjecie, zaraz to uczynie, a do zdjecia na któym jest amatorski szkic mojego układu bedę miał kilka pytan.
    oto one:
    1. czy to jest w ogóle poprawne, jezeli są błedy to gdzie?
    2. postanowiłęm ze , w samym modelu beda umieszczony tylko diody, jeszcze nei wiem ile sztuk, a cała reszta, tzn rezystory właczniki, i kolejen diody informujące o roznych sprawach w tzw, wykonanej przez mnie "sterowni" ze sklejnki o odpowiednich wymiarach.
    Mam nadzieje ze zdjecie jest czytelne, w razie wątpliwosci naturalnie odpwoeim co miałem na mysli.

Opisze co zamierzałem osiągnąc tym schematem:
    1. po podpieciu zasilania np,12V, ma sie zapalic i byc włączona czerwona dioda informująca mnie o tym ze juz jest zasialnie i to o odpowiednim V,

2.na rysunku woidac pierwszy wyłacznik, ma on za zadanie, umozliwianie właczania i wyłączania zasialnaia, które ma popłynąc dalej , po upewnieniu sie przez mnie ze jest tam faktycznie 12 V. Po wlłaczeniu włacznika, ma sie zapalic dioda zielona, cały czas jestesmy w sterowniku.
    3. Kidy juz siweca sie dwie diody, czerwona i zielona, jest kolejny włacznik, krtóry ostatecznie doprowadza prąd do diód białych w statku i niebieskich na sterowniku. Te niebieskie miałyby byc monotowane tuz pod włacznikiem,. a na kazda diode w statku planuje oddzielny włacznik na sterowniku. Ma to na celu niezalezne operowanie światłem w całym modelu, umozliwiajac zapalanie w roznych jego czesciach rozna ilośc swiateł. Tak wiec diody niebieskie beda sie paliły wtedy kiedy apali sie któras dioda biała. .

Jeszcze nie doczytałęm, ale chce równiez na tym sterownku zamontowac amperomierz i voltomierz, poproszę o wskazówki jak i gdzie?.

Czy uwazacie, poza naturalnie zdziwieniem po co mi tyle włączników i diód, ze jest to rozwiązanie które może zadziałac?Jeżeli potraficie to uproscic, poprosze o sugestie.

Te, prostokąty z napisem plus i minus to nie rezystory tylko tak dla uławienia dla siebie oznaczyłęm sobie + i -.

Do kazdj diody oddzielny rezystor i włacznik.

Czy włacznik moze byc umieszczony za rezystorem?

I kolejne pytanie, całosc czylimodel i sterownik planuje połaczyc taką tasma komputerową, mam nadziej ze wicie co mam na mysli? Ma ona kilkanasie, kilkadzisiat żył. W modelu i wsterowniku byłyby umieszczone koncóki zenskie, a tasma zakonczona męskimi.

To moje dwudniowe przemyslenia. Krytyka mile widziana, mam na to sporo czasu, ale sam sobie nie poradze, potrzebuje Waszej wiedzy Panowie, bo Pań tutaj chyba nie ma?

Jak juz ustalimy to co podałęm wyzej zapytam o to jak do tego schematu i całego sterownika dołaczyc podobne dwa układy na powiedzmy 15 i 20 V, ale to później.

Rafał w.,
  • Poziom 19  
    Witam!
    Zdejmij te punkty to może ktoś się przyjrzy twojemu projektowi.
  • Poziom 9  
    jejku, jakie punkty?coś źle oznaczyłem?Emka ratuj .