Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Projekt zasilacza impulsowego dużej mocy.

Pth 25 Kwi 2007 18:44 5190 4
 • #1 25 Kwi 2007 18:44
  Pth
  Poziom 26  

  Zaprojektowałem dziś w przypływie weny twórczej taki zasilacz impulsowy.

  Można wyróżnić dwie linie zasilania : 1. główna i 2. pomocnicza.
  1. Linia główna to ta z której bezpośrednio zasilany jest transformator Tr1.
  2. Linia pomocnicza to ta składająca się z mostka prostowniczego, kondensatora połączonego szeregowo i i stabilizatora napięcia +5V skłądąjacego się z kondesatora filtrującego i diody mocy zenera (tranzystor npn + zwykła dioda zenera małej mocy). Linia ta służy do zasilania komparatorów, układu NE555 i bramek nand.

  Część kluczująca składa się z timera NE555 ustawionego na powiedzmy 80 do 100 KHz. Pierwszy komparator porównuje napięcie i w razie zbyt wysokiego napięcia na wyjściu Tr1 wyłącza kluczowanie transformatora. Drugi komparator porównuje napięcie pobrane z "prawie" trójkątnego przebiegu na nóżkach triger i treshold układu 555 z napięciem na wyjściu Tr1. I jeśli spadek napięcia jest zbyt duży to zwiększa współczynnik wypełnienia impulsów kluczujących Tr1. Powoduje też to utrzymanie mocy na w miarę równym poziomie.

  Mostek wyjściowy składa się z 4 diod szybkich.

  Moc zasilacza impulsowego zależy głównie od transformatora impulsowego Tr1 i współczynnika wypełnienia impulsów kluczujących transformator.

  Transformator pochodzi z demobilu a dokładniej z zasilacza ATX. Jest to dławik na rdzeniu ferrytowym EI. Uzwojenie pierwotne składa się z 2 równolegle połączonych uzwojeń po kilkadziesiąt zwoi. Te dwa uzwojenia są połączone równolegle dlatego, ze wtedy zmniejsza się efekt naskórkowy uzwojeń. Uzwojenie wtórne jeszcze nie nawinąłem, ale zostanie nawinięte już eksperymentalnie podczas prób układu.

  Do całego układu należało by jeszcze dołożyć jakieś opóźnione załączanie napięcia wyjściowego po to aby po włączeniu układu do gniazdka, przetwornica zdążyła się włączyć, naładować kondensatory odpowiednim napięciem i wystabilizować to napięcie. Ale to już jest najmniejszy problem.

  Trzeba będzie jeszcze dorzucić filtr napięcia wyjściowego złożony z jakichś dławików, etc... No i oczywiście muszą być bezpieczniki na lini 230V i na wyjściu. Przydałoby się też jakieś zabezpieczenie przeciwprzepięciowe.


  W sumie nie wiem czy to w ogóle zadziała i jak dobrać wartości rezystorów które wyznaczają napięcia progowe dla komparatorów LM393.

  W sumie jest izolacja galwaniczna, ale nie wiem jak oddzielić galwanicznie linie która mierzy napięcie wyjściowe.

  Teoretycznie powinno działać...

  A oto schemat :

  Projekt zasilacza impulsowego dużej mocy.

  Szczerze mówiąc wolałbym całość zrealizować na jakimś mikrokontrolerze (powiedzmy na attiny2313). Pozbyłbym się w ten sposób generatora NE555, komparatorów i bramek. Bo wszystkie te funkcje z powodzeniem można zrealizować w mikrokontrolerze. Do tego częstotliwośc kluczowania będzie "milion" razy dokładniejsza niż z generatora RC dołączonego do NE555. Po drugie napisanie programu zajęło by 30 minut a zlokalizowanie ewentualnej przyczyny "nie-działania" stabilizatora zajęło by wieki. Mikontroler może tez zając sie opóźnionym załączaniem wyjścia zasilania. Takie "all in one". Ale w sumie nie wiem dlaczego odnoszę wrażenie, że taki procesor może sie zawiesić :P

  Aha! Wyjścia komparatorów powinny być podciągnięte do plusa zasilania a nie do masy! Przecież to jest otwarty kolektror . . .

  1. Tak więc moje pytanie do Was brzmi czy ten układ w ogóle zadziała.
  2. Drugie pytanko to jak dobrać wartości rezystorów...

  0 4
 • Sklep HeluKabel
 • #2 01 Maj 2007 23:49
  dwpl
  Poziom 23  

  Sekcja zasilana napięciem sieci oznaczona jako "5V" szybko ulegnie zniszczeniu.

  Projekt zasilacza impulsowego dużej mocy.

  0
 • Sklep HeluKabel
 • #3 02 Maj 2007 02:14
  Quarz
  Poziom 43  

  Witam,
  patrząc na załączony przez Ciebie schemat dochodzę do wniosku, iż własnego zdrowia i życia nie cenisz sobie wcale...
  Lepiej nie wdrażaj tego pomysłu w czyn, ponieważ wyrządzisz sobie krzywdę.
  Nie wolno elementów obwodu elektrycznego połączonego z siecią energetyczną łączyć z masą w sposób taki, jaki na schemacie przedstawiłeś.
  Nie możesz też zapominać, iż taki zasilacz musi mieć pewne obwody filtru sieciowego podłączone do przewodu ochronnego (PE), którego potecjał bliski jest potencjałowi przewodu zerowego (N).
  Zauważ, iż w takim przypadku w Twoim układzie będzie zwarcie... natomiast kiedy nie połączysz obudowy (masy) z przewodem ochronnym, to grozi to porażeniem prądem elektrycznym, kiedy dotkniesz się tej obudowy.

  Poza tym, to użycie do sterowania układu NE555, to mniej niż akademicki przykład idei rozwiązania, której daleko do specjalizowanych układów stosowanych w profesjonalnych rozwiązaniach.
  Również do tego celu nie stosuje się µPCU, ponieważ rozwiązania sprzętowe na specjalizowanych układach są pewniejsze od rozwiązań programowych wykorzystujących mikroprocesor.

  Proponuję Tobie wyciągnięcie dla siebie praktycznego wniosku z mojego podpisu i przestudiowanie rozwiązań już znanych, zamiast silenia się na rozwiązanie (niby oryginalne) własne, które jest niekompletne, obarczone piętnem niewiedzy (każdy kiedyś zaczynał, ale warto wcześniej znać stan aktualny) i mocno niedopracowane.
  Po zapoznaniu się, choćby pobieżnym, z układami praktycznymi na pewno dojdziesz do wniosku, iż ten przedstawiony tu układ to teoretyczna wprawka do rozwiązania znacznie doskonalszego, które ma szansę działać poprawnie.

  Pozdrawiam

  0
 • #4 02 Maj 2007 10:18
  elek555
  Poziom 37  

  Pth- w ciągu dwóch dni drugi raz mnie obalasz bo znów budujesz misia na miarę innych czasów. Przecież masz całe rodziny kości (wraz z potomstwem) z pełną automatyką i notami aplikacyjnymi, a ty znów chcesz wracać do łamańców i jakichś debat o podstawach? Prześledź szczególnie tematy Irka2 i zbliżone o przetwornicach dużej mocy. Tam masz przecież gotowce z komentarzem, do kilku układów. Do weny potrzebny jest polot rzekła kiedyś moja koleżanka nazywając dwa nabyte owczarki podhalańskie, i miała rację !

  0
 • #5 02 Maj 2007 10:35
  Pth
  Poziom 26  

  No wiem jest, choćby TL494. A jakbym np pozbył się obwodu zasilacza pomocniczego i np zastosował jakiś bardzo mały transformatorek na 50Hz, żeby mieć żródło niskiego napiecia?

  0