Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elektryczne Rolety serwomotor by JS

JStan 17 Maj 2010 10:40 92002 43
    _bono_
    Poziom 14  
    Widziałeś na żywo taki silnik? Jego wielkość i hałas?
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • Relpol przekaźniki
    dr_tuning
    Poziom 10  
    Kolega Silvesters ma rację można użyć tych samochodowych. Niewielka przeróbka i nie robią aż tak dużo hałasu, ale pytam po co ?? mam dokładnie te same silniki co autor tego pomysłu tylko brak jakiej kol wiek elektroniki i podpięte po 12v i to działa jak powinno.
    jen128
    Poziom 2  
    Witam,
    czy mozna prosic o wzór plytki zeby ja wytrawic
    Pozdrawiam,
    _Arecki_
    Poziom 15  
    Ja jestem ciekaw jak te serwomechanizmy sprawują się po tych kilku latach.
    Czy autor mógłby się wypowiedzieć? Czy wprowadził jakieś dodatkowe usprawnienia, czy modyfikacje?
    xPatryk
    Poziom 15  
    Archeologia moją pasją... Czy po 4 latach układ działa dalej?
  • Relpol przekaźniki
    mr_egon
    Poziom 9  
    Witam, Post 10/10, właśnie jestem po części mechanicznej, serwo daje radę, chociaż słychać że głośniej pracuje przy podnoszeniu i troszkę wolniej. Jeśli chodzi o elektronikę to nie mam zbyt dużej wiedzy. Myślałem o gotowym układzie AVT5225 sterownik rolet okiennych:
    http://sklep.avt.pl/p/pl/488283/sterownik+rol...ennych+-+zestaw+do+samodzielnego+montazu.html
    I tu moje pytania, gdyż nie znalazłem żadnej opinii na temat tego układu: 1. Czy ktoś testował ten układ i ma jakieś doświadczenia??.
    2. Układ ten można sterować na 3 sposoby, RC5, rs485 i fotorezystor. Posiadam telewizor samsung le40c650 i dekoder CP, z tego co szukałem to piloty do tych urządzeń nie są w standardzie RC5. Czy jest jakiś sposób na to by nie doposażać się w dodatkowy pilot??. Jakiś konwerter standardu transmisji?.
    3. Czy ktoś sprawdzał ten układ z dwoma serwami żeby dwie rolety opuszczać? Zastosowano wyłącznik przeciążeniowy. Raczej nie da się ustawić idealnie aby oba serwomechanizmy osiągały położenie krańcowe w tym samym momencie, czy nie uszkodzi to zębatek w tym który osiągnie to krańcowe położenie jako pierwszy

pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedzi
    misiu_mietowy
    Poziom 16  
    JStan napisał:
    Na 10 minut do roztworu Seno 3211, akurat fotki niema z cynowania, ale i tak niewiele widać by było bo wygląda to jak kąpiel płytki w mleku.

O - to dobrze wiedzieć. Ja niedawno próbowałem cynowania środkiem En Tin - 13 zł na allegroszu za 100g. Wyszło beznadziejnie - ścieżki ciemnoszare, lutowie w ogóle nie chciało się trzymać. Musiałem od nowa wytrawiać płytkę :(
    JaGin4
    Poziom 10  
    Do rolet polecam silniki z przekładnią HL149 / 6V lub 12V. Można używane kupić poniżej 20 zł/szt. Sam zastosowałem 12-to woltowe i już 4 miesiące układ pracuje bezawaryjnie. Bardzo łatwo się je montuje do tzw. minirolet a długość silnika chowa się na szerokości ramy okna. Głośność silników jest do przyjęcia. Zastosowałem sterownik własnej konstrukcji - obsługuje mi 3 rolety.
    Opis można znaleźć na Elektrodzie https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1955097.html lub tu http://jagin.serveftp.com/index_3.html
    mr_egon
    Poziom 9  
    Witam, jednak okazało się że serwo Tower Pro SG-90 jest za słabe do układu jaki zastosowałem AVT5225, w czasie miękkiego startu silnik nie startuje tylko piszczy, rusza dopiero gdy jest obciążony pełnym napięciem co powoduje, że wyłącznik przeciążeniowy, który jest nieaktywny w czasie miękkiego startu, po tym okresie wyłącza mi silnik gdy ten chce ruszyć. Układ avt5225 ma możliwość regulacji prądu wyłącznika przeciążeniowego, lecz gdy ustawię na tyle duży prąd, by silnik startował, to po osiągnięciu krańcowego położenia nie chce się wyłączyć. Właśnie zamówiłem HS-311, ma moment 3kg i podobno jest o wiele bardziej cichy, gdyż Tower Pro robi sporo hałasu.
    pozdrawiam
    Arek460
    Poziom 17  
    Witam, zaciekawił mnie ten temat i sam chciałbym zrobić coś takiego; na elektrodzie nie znalazłem lepszego projektu dotyczącego automatycznych rolet według mnie. Czy ktoś oprócz autora projektu już sobie zrobił coś takiego ? Temat jest warty dalszych rozmów dlatego uważam że powinno się go troszkę odświeżyć i przenieść do gotowych projektów DIY.
    Tomekddd
    Poziom 23  
    Cześć, ja zrobiłem niedawno ale serwomechanizm nie daje rady, podnosi powoli i sama zjeżdża w dół bo nie hamuje, dodatkowo rolety do okna dwukwaterowego nawet nie ruszy. Serwo 13kg z dorobionym dodatkowym przełożeniem.

Zrobiłem na mechanizmie z szyberdachu i to jest nie do zatrzymania a do tego szybko podnosi tylko ze pobiera 2A 12V
    _Arecki_
    Poziom 15  
    Ja swój mechanizm podnoszenia rolet używam od około roku i sprawuje się dobrze.
    Sterownik zrobiłem inny, a jako silników użyłem (wspomnianych już tu) serw HS-311.
    Ponieważ mam rolety w listwach prowadzących, to małe serwo jak SG-90 nie chciało nawet drgnąć, nawet obecnie używane HS-311 miało problemy, ale po podniesieniu napięcia do ok 7V działa dobrze.
    Arek460
    Poziom 17  
    Arecki a czy jest taka możliwość abyś udostępnił swój sterownik na forum ? Może mógłbyś zrobić zdjęcia, film jakich rozmiarów podnosi rolety.
    _Arecki_
    Poziom 15  
    Chciałem wrzucić na elektrodę projekt sterownika, ale nie mam czasu się za to zabrać :(

EDIT:
    Na specjalne życzenie: Link