Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Elektryczne Rolety serwomotor by JS

JStan 25 Apr 2007 19:13 100768 43
Nazwa.pl
  • Elektryczne Rolety serwomotor by JS
    Witam!!


    Przedstawiam dziś układ automatycznego podnoszenia/opuszczania rolet okiennych. Dwa odpowiednio przerobione miniaturowe serwomechanizmy oraz stosunkowo prosty sterownik z detektorem pełnego odsłonięcia/zasłonięcia okna, radzą sobie bardzo dobrze z roletami, zastępując codzienne nudne i monotonne pociąganie za sznurki :-) Zapraszam do lektury :-)

    Elektryczne Rolety serwomotor by JS Elektryczne Rolety serwomotor by JS

    Po zmianie okien na nowe i wyposażeniu ich w rolety stwierdziłem, że trzeba by jakoś ułatwić sobie życie i trzeba tą czynność zautomatyzować. Po próbach z silnikami krokowymi jakie miałem ze starej stacji dyskietek 5 calowych ze względu na to że ich moc była niewystarczająca do podniesienia rolet, zwróciłem się w stronę serwomechanizmów. Dodatkowo silniki krokowe były dosyć duże natomiast serwomechanizmy udało mi się kupić chyba jedne z najmniejszych jakie są na rynku, a mają wystarczającą siłę a nawet jej zapas. Rozwiązanie problemu kąta obrotu wynoszącego około 190 stopni było dziecinnie proste, wiem że ameryki nie odkryłem, wystarczyło usunąć blokadę i niepotrzebną już elektronikę. Wybór padł na serwomechanizmy Tower Pro SG-90 ważące zaledwie 9g i mające wymiary 22x11,5x27 mm. Serwa te na allegro udało się kupić za 22,50zł za sztukę co uważam za niedużą cenę jak za taki malutki i sprawny układ automatyki. Dodatkowo po wyrzuceniu elektroniki ze środka zmieściłem wewnątrz mały kondensator od sprzęgający ceramiczny 100nF, mostek prostowniczy i diodę 3mm niebieską z rezystorem, dzięki czemu niebieska obudowa podczas pracy ładnie się rozświetla co daje miły efekt wieczorem :-)

    Elektryczne Rolety serwomotor by JS Elektryczne Rolety serwomotor by JS

    Teraz pozostał problem co dalej, musiałem się zdecydować jak je zamontować i jaki sposób detekcji końca pracy wybrać... Układ czasowy.. prosty ale nieprecyzyjny i w ogóle wstyd by było się takim czymś chwalić... Krańcówki, czy to w postaci magnesu i kontaktronów bądź transoptora szczelinowego, to już lepiej wręcz idealnie ale problemem było była by konieczność ciągnięcia dodatkowej ilości przewodów... Rozwiązaniem najlepszym jakie udało mi się wymyślić, fakt że takie już jest stosowane jest wyłącznik przeciążeniowy i to był strzał w dziesiątkę. Pozostało zaprojektować układ włączania ze zmianą biegunowości i połączyć go z układem wyłączającym ale o tym za chwilę.

    Najpierw cześć mechaniczna.

    Rolety zostały zakupione w Merkury Markecie i z tego co na nich pisze są produkcji „Besta”, trzeba było zaingerować w ich budowę i to znacznie aby dostosować je do serwomechanizmu, zwłaszcza jeśli chodzi o to aby układ blokował się po dojściu do końca zakresu odsuwania/zasuwania. Pozostawiłem więc sznurki które spełniają tu ważną role a dodatkowo w przypadku braku prądu można odsłonić okno ręcznie.. Szczegóły montażu są na zdjęciach więc dla osób chcących wykonać to podobnie opis krok po korku, myślę że posiadając taki sam typ rolet, dzięki temu opisowi i zdjęciom nie będzie problemu, należy tylko wszystkie prace wykonywać starannie!

    Na początek z klipsa zębatego musimy odciąć podstawę a po rozwierceniu jej wkleić w jej wnętrze koncentrycznie część orczyka nachodzącą na wał serwa. Tak wykonaną część montujemy i przykręcamy śrubką do wału.

    Elektryczne Rolety serwomotor by JS Elektryczne Rolety serwomotor by JS

    Następnie w części trzymającej wszystko na ramie okna za pośrednictwem wieszaczka wycinamy kontur przodu serwa, tak jak widać na zdjęciu i wiercimy otworki trzymające serwo na miejscu.

    Elektryczne Rolety serwomotor by JS

    Potem z wału wchodzącego w aluminiową rurkę na której jest roleta wycinamy księżyc w którym chowa się sznurek, nie będzie on już potrzebny w tym miejscu ale przyda się gdzie indziej.

    Elektryczne Rolety serwomotor by JS

    Mianowicie przyklejamy go w miejscu widocznym na zdjęciu tak aby nie pozwalało sznureczkowi na przeskakiwanie po ząbkach wałka, jest to bardzo ważna czynność, nie należy żałować kleju.

    Elektryczne Rolety serwomotor by JS

    Pod wycięty kawałek warto podłożyć nieprzydatny już klips, tak jak widać na zdjęciach. Po założeniu wszystkiego sznureczek powinien chować się za wyciętym elementem tak jak wcześniej, tyle że ma on być unieruchomiony.

    Elektryczne Rolety serwomotor by JS Elektryczne Rolety serwomotor by JS


    Następnie zakładamy to wszystko po wyschnięciu kleju i skręcamy do kupy, sprawdzamy działanie, pozostało nam tylko ustawić sznureczek występem jaki się na nim znajduje tak, aby po dojściu rolety do góry blokował on się o przyklejony element.

    Elektryczne Rolety serwomotor by JS Elektryczne Rolety serwomotor by JS Elektryczne Rolety serwomotor by JS

    Przyda się jeśli posiadamy roletki w innym pokoju drugi taki ogranicznik, który montujemy w takim miejscu aby blokował rolety po maksymalnym żądanym rozwinięciu natomiast jeśli nie mamy skąd wziąć drugiego, można skrócić sznurek dobierając długość tak aby ten sam ogranicznik blokował się raz z jednej strony raz z drugiej, kolejno zatrzymując napęd po zwinięciu i rozwinięciu.

    Elektryczne Rolety serwomotor by JS Elektryczne Rolety serwomotor by JS

    Jeśli ten etap mamy już za sobą, i wszystko działa(należy uważać aby nie zniszczyć czasem serwomechanizmu gdy go zablokujemy podczas zabawy) należy wykonać stosowny sterownik który zajmie się resztą cyklu automatyzacji.




    Schemat rodził się w mojej głowie dość długo, na początek udało mi się z moich zapasów wygrzebać dwa przekaźniki dwu cewkowe firmy TYCO RELAYS model V23084-C, stosowane w samochodowych systemach zasuwania i odsuwania okien, tutaj nota katalogowa http://relays.tycoelectronics.com/auto.asp problemem było że nigdzie nie mogłem znaleźć biblioteki takiego elementu do programu w którym pracuje czyli Eagle, ale to nie taka wielka przeszkoda, jak czegoś niema – trzeba to zrobić :-) Następnie, sterowanie chciałem wykonać przy pomocy microswitchy, przemyślałem mnóstwo rozwiązań przerzutników RS, potem doszedł problem ich zerowania przez układ wyłączający, miałem na oku układ 4043/44 potem 4013, 4027 i uwierzcie że w każdym przypadku coś mi nie pasowało, próby w niewielkim pająku ujawniły wady każdego rozwiązania.

    Elektryczne Rolety serwomotor by JS

    W końcu postanowiłem zbudować własny prosty przerzutnik przy wykorzystaniu 4093 co było by dobre ze względu na obwodu schmitta w tej kostce ale dopiero 4001 spełnił moje oczekiwania :-) Nie będę się tu rozpisywał na temat problemów jakie napotykałem po drodze, do tego dochodziły restrykcje związane z miejscem na płytce czyli ilością użytych elementów itp... Dziękuję elektrodowiczom dzięki którym odnalazłem na forum(tak tak korzystam z przycisku szukaj bardzo często) wiele podpowiedzi. Ważne było aby układ po załączeniu jednej cewki przekaźnika nie mógł już załączyć drugiej, czyli zadziałanie jednego przerzutnika blokuje drugi, poza tym musi istnieć możliwość zresetowania obydwu przerzutników obojętnie który jest aktywny. Niby bardzo proste ale trochę zabawy z tym było, nie trzeba było się bawić tylko od razu użyć bramek NOR :-) Dalsza część układu to komparator napięcia LM339, który wybrałem dlatego gdyż może pracować przy napięciu bliskim zera i może być zasilany pojedyńczym napięciem, na rezystorach 0,1oma następuje spadek napięcia pobieranego przez serwo które to napięcie jest porównywane z ustawionym przez potencjometr, dodatkowo aby spadek napięcia przy uruchamianiu drugiej rolety nie powodował zakłóceń dodałem kondensator 100nF. Po dojściu roletki do żądanego poziomu i zablokowaniu serwa napięcie odłożone na rezystorze natychmiast rośnie i następuje wyzerowanie przerzutnika, wyłączenie przekaźnika. Problem pojawiał się przy włączaniu serwa gdzie impuls prądowy przy rozruchu od razu je wyłączał, udało się to też rozwiązać dodając prosty obwód różniczkujący, dodatkowo przycisk stop umożliwia zatrzymanie w dowolnym momencie rolety. Dodatkowo podstawowa aplikacja LM317 zapewnia regulowane źródło napięcia dla serwomechanizmów którym możemy ustawić napięcie pracy czyli szybkość.

    Elektryczne Rolety serwomotor by JS Elektryczne Rolety serwomotor by JS Elektryczne Rolety serwomotor by JS Elektryczne Rolety serwomotor by JS

    Oczywiście popełniłem jeden głupi błąd podczas rozmieszczania elementów i lutowania, mianowicie diody LED były zamienione miejscami i rezystory pomiarowe włączyłem w dodatniej gałęzi, schemat jest już poprawiony płytkę też dostosuje(sprawdzałem wszystko ale mam nauczkę aby robić to jeszcze dokładniej) Przy uruchamianiu okazało się też że jeden z komparatorów w strukturze LM’a był padnięty... Na zdjęciach proces technologiczny wytwarzania płytki(nie jestem zadowolony z sodermaski ale tym razem korzystałem z innej folii niż zwykle, porównajcie z projektem lewitronu w innym moim poście)

    Obudowa

    Elektryczne Rolety serwomotor by JS

    Folie kolejno z ścieżkami, opisem i soldermaską

    Elektryczne Rolety serwomotor by JS Elektryczne Rolety serwomotor by JS Elektryczne Rolety serwomotor by JS

    Płytka i stanowisko do prasowania

    Elektryczne Rolety serwomotor by JS Elektryczne Rolety serwomotor by JS Elektryczne Rolety serwomotor by JS Elektryczne Rolety serwomotor by JS

    Wytrawianie, cynowanie, wiercenie

    Elektryczne Rolety serwomotor by JS Elektryczne Rolety serwomotor by JS Elektryczne Rolety serwomotor by JS Elektryczne Rolety serwomotor by JS Elektryczne Rolety serwomotor by JS Elektryczne Rolety serwomotor by JS Elektryczne Rolety serwomotor by JS

    Nakładanie soldermaski i opisu elementów

    Elektryczne Rolety serwomotor by JS Elektryczne Rolety serwomotor by JS Elektryczne Rolety serwomotor by JS Elektryczne Rolety serwomotor by JS Elektryczne Rolety serwomotor by JS

    Montaż

    Elektryczne Rolety serwomotor by JS Elektryczne Rolety serwomotor by JS Elektryczne Rolety serwomotor by JS Elektryczne Rolety serwomotor by JS Elektryczne Rolety serwomotor by JS

    Obudowa z przezroczystego plastiku mieści płytkę o wymiarach 77x54 mm na której udało się to wszystko upchnąć, nie polecam nikomu tak wysokiego stopnia upakowania chyba ze trzeba ;-) Nie obeszło się bez kilku zworek i dwóch połączeń przewodowych. Diody są zamocowane tak że znajdują się nad przyciskami, przez co wciskając diode wciskamy przycisk i ją zapalamy, na wierzchu znajduje się wydruk na folii samoprzylepnej po wyschnięciu atramentu(pomogłem mu suszarką) nakleiłem na to jeszcze jeden taki wydruk i dopiero jeszcze jedną warstwę folii ochronnej. Wszystko to tworzy bardzo miłą w obsłudze klawiaturę którą wystarczy lekko dotknąć aby zadziałała.

    Elektryczne Rolety serwomotor by JS Elektryczne Rolety serwomotor by JS Elektryczne Rolety serwomotor by JS

    Układ zasilany jest z zasilacza 12V o wydajności 1A który służy też jako zasilacz zegarka więc pracuje cały czas. Z układem nie mam do tej pory po kilku dniach użytkowania żadnych prób, stabilizator troche sie grzeje, raz udało mi sie go zagotować ale to było podczas ostrej jazdy w góre i w dół, po ostygnięciu znów zaczął pracować.

    Filmiki jakby ktoś chciał obejrzeć jak to hula:

    http://rapidshare.com/files/27883541/MOV00007.3gp.html
    http://rapidshare.com/files/27883649/MOV00008.3gp.html


    Koszt wykonania to:
    - serwomechanizmy 50zł
    - elektronika i reszta ~ 40zł
    - robocizna bezcenna ;-)

    Docelowo układ ma być sterowany mikroprocesorem, gdyż przewidziałem możliwość sterowania rolet dowolnym pilotem podczerwieni, wówczas wszystko się jeszcze bardziej uprości a zarazem będzie bardziej funkcjonalne. Tymczasowy układ będzie mi służył, aż będę w stanie napisać porządny program, który spełni moje oczekiwania. Jeśli coś pominąłem to zostanie dodane, tymczasem miłego podziwiania ;-)

    Pozdrawiam!!
    Janek

    Cool? Ranking DIY
    About Author
    JStan
    Level 16  
    Offline 
    Has specialization in: elektronika/automatyka
    JStan wrote 293 posts with rating 43, helped 3 times. Live in city Sanok. Been with us since 2006 year.
  • Nazwa.pl
  • #2
    ciapciok
    Level 20  
    Elegancko wykonany układ. Jak cynujesz płytki ? Opisz.

    Pozdrawiam
  • #3
    251mz
    Level 18  
    brawo :0 , interesuje mnie tylko jak serwa zniasa dluzsza prace , czy np po roku nie beda juz zjechane;/
  • #4
    JStan
    Level 16  
    Na 10 minut do roztworu Seno 3211, akurat fotki niema z cynowania, ale i tak niewiele widać by było bo wygląda to jak kąpiel płytki w mleku.
  • #5
    Pth
    Level 26  
    Genialna sprawa, bez kitu! Sam mam rolety i strasznie nie chce mi sie ich odsłaniać rano :] Skąd można wziąć takie silniczki?
  • Nazwa.pl
  • #6
    krzys-iek
    Level 20  
    super projekt 10/10!! Piekna dokumentacja. Brawo!

    No wlasnie, projekt na uP i puszka w scianie gdzie dasz wszystko i na pilota, inaczej to taki klamocik na parapecie srednio wyglada :)

    Myslalem nad czyms takim do zaluzji aluminiowych, nie wiem czy sie da tak ladnie zrobic, sa to z cienkim i eleganckim panelem zaluzje (lekko tylko odstaja od ramy okna). Pewnie silniczek by wszedl.

    Jak nie podales wymiarow (zapomnialem :>) to podaj tego mechanizmu z allegro.

    A ktos wie po ile sa fabryczne tego typu systemy?
  • #8
    manekinen
    Level 29  
    Gratuluje, przyznam że już kilka razy zabierałem się za coś podobnego. Także rolety, z tym że rolety które posiadam pzepuszczają bardzo mało światła, i nie raz jest problem z podniesieniem się rano, bo gdy słońce jest już na zewnątrz, to w pokoju jest dosłownie tak ciemno jak nocą. Planuje zrobić rolety sterowane budzikiem, po prostu zamiast alarmu w budziku - podnoszone rolety, co było by świetnym rozwiązaniem dla śpiochów :). jednak mam problem ze znalezieniem odpowiedniego silnika, dotychczasowe testy wypadły kiepsko, najpierw wielki silnik z przekładnią ślimakową który przy mniejszych obrotach tracił moc i się zatrzymywał, później jakiś malutki "siłacz" z 4-5rpm - działało to ale byt wolno, inne silniki w ogóle nie zdały egzaminu - ale chyba już wiem jak to wykonać :). oczywiście sterowane dodatkowo microswitchami, przerzutnik i przekaźnik, i dla prostoty dać wyłączniki krańcowe. przewody mam gdzie upchnąć.
    co do Twojej konstrukcji - 10/10 - na prawde świetna robota.
    pozdrawiam.
  • #9
    ufo_the_best
    Level 11  
    Quote:
    serwomechanizmy udało mi się kupić chyba jedne z najmniejszych jakie są na rynku

    9 gram jak na serwomechanizm to aktualnie nienajlepszy wynik, na rynku są serwa które waża poniżej 5g
  • #11
    wspol_nik
    Level 25  
    Witam.
    Jestem pełen podziwu dla pomysłu i perfekcji wykonania. Według mnie to jest przykład profesjonalizmu i pełnej prezentacji urządzenia DIY samodzielnie wykonanego i bardzo funkcjonalnego.
    Moja ocena to 10/10 oraz gratulacje dla p. Janka.
    Pozdrawiam. wsp :idea: :D :D
  • #12
    electro_Nick
    Level 33  
    u nas w szkole robili cos takiego na prace dyplomowa i uzywali do tego silnikow od wycieraczek z fiata 126p, tyle ze z jakas przekladnia, a nie bezposrednio, no i na dole i na gorze czujniki zblizeniowe. Moze jeszcze do tego ukladu dorobic prosty sterownik zmierzchowy-robi sie ciemno to opuszczaa rolety, jak robi sie widno to podnosi...
  • #13
    Trebuh
    Level 18  
    Świetna robota, wykonanie na 10. Sam swojego czasu zastanawiałem się nad roletami i sterowaniem, lecz do dziś nie mam :). Jako ograniczniki , lub czujniki można by było zastosować
    1. w dwóch miejscach (na dole i górze) wykonać dziurki dziurkaczem i jakiś element optyczny
    2. na boku założyć kawałem blaszki
    oczywiście wszystko by było schowane pod pokrywą.
    Przeciążeniowy jest o wiele lepszy w momencie kiedy ulegnie zablokowaniu si przypadkiem roleta. 10/10
  • #14
    Marek_RADOM
    Level 18  
    przymierzam się do wykanania czegoś takiego, ale planuje zrobić to na mikroprocesorze i zrobic zegar i opcje ustawiania godziny zasuniecia i odsunięcia. Serwa nie są drogie, ale mysle, że jest opcja 2 bo można wykorzystać silniczki z CD-ROM-ów te podłużne one maja przy 12V sporą siłę bo ciężko je zatrzymać palcami trzymając za oś, ale myśle, że jedna przekładnia by była potrzebna do zmniejszenia prędkości obrotowej i zwiększenia nieco siły.
  • #15
    arcichowski
    Level 12  
    Pomysł i wykonanie mi się podoba, ale myślał ktoś jak zrobić sprzęgło aby opuszczać i podnosić rolety ręcznie. Jeżeli silnik jest na osi razem z roletą to jeszcze rozumiem ale jak jest ślimak to już sprawa się troszke komplikuje.
  • #16
    bazylj
    Level 1  
    Świetny pomysł, wykonanie rewelacyjne - szczególnie płytki (może kiedyś mi sie uda zrobić taką ładną). Zastosowanie mikrokontrolera znacznie by uprościło część elektroniczną (logika + przetwornik A/D).
  • #17
    wisnialdz
    Level 15  
    Profesjonalne wykonanie Genialny pomysl bym sobie zrobil cos takiego tylko mam inne rolety i serwo by nie pasowalo 11/10 :)
  • #18
    kinek81
    Level 13  
    Jak dla mnie rewelacja - od kilku miesięcy się do czegoś takiego zabierałem, ale pomysłu nie miałem niestety - a tu nagle jak z nieba :D .
    Dokumentacja opis jest - bym powiedział "idiotoodporne", więc jak dla mnie 10/10 :)
  • #19
    Snikers
    Level 24  
    u mnie takie cos dziala na czesciach z magnetowidu, dokladnie duzego kola zebatego i slimaka z mech. wciagania kasety. koszt - 0zl :)

    troche martwi mnie ze serwa sie zajada - nie sa przystosowane do pracy z takim obiazeniem poprzeczym
  • #20
    epikur
    Level 11  
    Proponowal bym zrobic sterowanie na pilot od telewizora.
    Jak sie idzie spac czy wstaje to i tak pilot od telewizora jest zwykle w poblizu.
    Na pilocie bez problemu znajdzie sie pare przyciskow ktore nie sa uzywane badz bardzo zadko (np te kolorowe klawisze ktore sa uzywane w telegazecie).

    Serwa jak dla mnie to nie najlepszy pomysl.
    Mimo wszystko proponowal bym silnik krokowy ale z przekladnia.
    Przy silniku krokowym nie ma problemu z pozycjonowaniem. Procek bedzie zliczal kazdy krok.
    Wystarczy tylko na samym poczatku zaprogramowac wartosci krancowe i w dalszym uzytkowaniu roleta juz nie zwinie sie poza te wartosci.
  • #21
    wadeo
    Level 15  
    a mam pytanie czy jest ktoś kto by potrafilł sklecic układ ktory by rozpoznawal sygnal z pilota telewizyjnego z rozrózniem guzików i u miescic go jako zalaczajacy reszte ukadu obslugi rolet
  • #22
    JStan
    Level 16  
    Dziękuję wszystkim za opinie :-)

    Ktoś pytał co to jest Seno 3211, jest to środek do bezprądowego cynowania miedzi, na allegro w wyszukiwarce wpisać seno lub w googlach :-) Jest to proszek który po rozpuszczeniu w wodzie tworzy roztwór w którym zanurzamy płytkę i czekamy aż powierzchnia miedzi się pokryje cyną :-) Proste i wygodne, mogę powiedzieć tyle że świeża miedź chyba równie dobrze łapie cynę, ale miedź się utlenia a jeśli taką płytke zostawimy na trochę czasu to nic się jej nie stanie.

    Jak się sprawdzą serwomechanizmy, niewiem, dam znać jak coś się z nimi zacznie złego dziać, natomiast co do obciążenia to naprawde nie są one obciążone poprzecznie żadną wielką siłą, te rolety naprawdę niewiele ważą, natomiast sprawa sprzęgła też ciekawie wygląda, na jednym ze zdjęć widać spręzynki które normalnie zapobiegają rozwijaniu rolety pod własnym cięęarem, usunałem je zanim miałem wszystko przerobione i można było ręką sciągać na dół rolete w kilka sekund, natomiast teraz zakładałem doświadczalnie tyle sprężynek aby wyhamowac serwo a jednoczeęnie móc skorzystać ze sprzęgła jakie one zapewniają.

    Oczywiście rozbudowa o mikroprocesor pozwoli wywalić wszystkie trzy układy i zostawić tylko stabilizator na 5V(przy takim napięciu wszystko ok pracuje) a można zrealizować funkcje pracy czasowej, sterowanej pilotem lub automatycznej w zależności od oświetlenia zewnętrznego. Jak najbardziej można zbudowac na mikroprocesorze układ uczący się kodu pilota rc-5 i używać go do sterowania roletami, właśnie to miałem na myśli pisząc o przyszłej rozbudowie układu. A może znajdzie się ktoś chętny do współpracy?? Możemy stworzyć razem wersje 2.0, ja zajmę się wszystkim oprócz pisania programu bo to mi jeszcze na tyle nie wychodzi.

    Pozdrawiam!!
  • #23
    Becel
    Level 15  
    Witam

    Bardzo ciekawy układ właśnie czegoś takiego szukałem daje 10/10 i mam nadzieje że nie poprzestaniesz na tym i z kimś z forum zrobicie wersje na pilota.

    Mam jedno pytanie bo twoje roletki są dosyć małe jak bym chciał podciągnąć taką 120cm na 190cm to ten serwo chyba już nie będzie miał siły?

    Pozdrawiam
  • #24
    elvis14
    Level 11  
    A ja mam pytanie jak by wyglądał taki układ ale sterujący 1 seweromechanizmem ??
  • #25
    JStan
    Level 16  
    No już wam mówie, moje roletki mają długość 135cm, a szerokości to ta większa 50 a mniejsza 35cm. Oczywiście były docinane bo nie pasowały do okien(na zamówienie). Także do większych polecam jakieś lepsze serwo, dużo więcej miejsca nie zajmie, bynajmniej spokojnie się zmieści.

    Mam nadzieje że jeśli ktoś się zainteresuje to zdziałamy razem wersje z jakimś AVRkiem który tym posteruje :-) Mogę przedstawić algorytm i cały opis funkcji, tylko ktoś to musi zaprogramować. Jeśli nie, to jak dobrze pójdzie za jakiś czas sam coś zaczne klecić :-)

    Układ sterujący jednym serwomechanizmem, chodzi Ci o schemat??? Będzie to połowa tego schematu który przedstawiłem, mogę wyszczególnić ktore bloki to będą.
  • #26
    CMS
    Administrator of HydePark
    ktos pisal o zaluzjach, otoz od kilku lat mam zrobiony taki bajerek ale ze tak powiem bez zadnej elektroniki, (zgodze sie ze jak chcemy zeby to dzialalo na pilota to owszem jakis procek sie przyda), mianowicie do obslugi 2 silnikow uzylem 4 izostatow i po klopocie - dwa osluguja jeden silnik (lewo/prawo, gora/dol - jak kto woli) a pozostale dwa drugi
  • #27
    Johnycompl
    Level 14  
    Witam. Pytanie moje kieruje do autora. Moglbys wrzucic sciezki w PDFie ?? albo innym pliku bo tak ze zdjecia odrysowanie mi nie wychodzi :P albo powiedzcie mi jak mam zrobic z materialow zamieszczonych tutaj.

    Pozdrawiam
  • #28
    cacperro
    Level 13  
    bardzo pomysłowe
    osobiście pomyślałbym nad sterowaniem czymś na wzór scrolla myszki komputerowej co pozwoliłoby na częsciowe i precyzyjne zasłanianie okna:)
  • #29
    plyszczarz86
    Level 11  
    Odkopie dawno zapomniany temat. Piszesz, ze planujesz budowe wersji 2.0 sterowanej prockiem i z odczytem RC5. Robiłeś coś w tym kierunku? Ja sie zabieram za podobny projekt i wszelkie informacje o sterowaniu takim układem prockiem chętnie przygarne ;D
  • #30
    Silvesters
    Level 2  
    Co do napędu rolety to można wykorzystać, także silniczek od regulacji świateł z jakiegoś auta, z tym że trzeba wprowadzić niewielkie modyfikacje, zeby uzyskac ruch obrotowy tej wystajacej oski. Jezeli całość wykona się dość dokładnie to efekt koncowy jest zadowalający.Slnik ma spory zapas mocy, a dodatkowo nie ma problemu z obudową (ewentualnie mozna zmienic kolor, bialy byl by lepszy od czarnego).
    Sterowanie prockiem nie jest takie trudne, w sieci jest tyle gotowych projektów, że wystarczy troche poszukać. Sam jestem początkujący i bez problemu dałem radę.