Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kamera Samsung VP-D103 - wyrzuca kasetę

cinek@ 26 Apr 2007 17:39 2947 11
    cinek@
    Level 15  
    Kamerka jak w temacie-po włożeniu kasety nawija taśmę i po chwili kasetę wyrzuca .Przypuszczam,że coś z mechanizmem-w kamerach nie siedzę więc proszę o sugestie osoby znające temat-może to jakaś typowa usterka w tym modelu?
    remot
    Level 32  
    Czy jest podawana jakaś informacja o błędzie widoczna na LCD?
    cinek@
    Level 15  
    Jeżeli zamknę kieszeń bez kasety woła tylko o taśmę, gdy zamknę z kasetą po chwili miga taka kombinacja znaków: symbol "eject" •• R, prosi żeby wysunąć.
    ul1002

Level 35  
    Wyciągnij silnik i zobacz czy hallotron jest porysowany jeśli tak to do wymiany silnik bo samego czujnika chyba nie kupisz .
  • Helpful post
    remot
    Level 32  
    :arrow: ul 1002

To nie jest mechanizm, o którym myślisz. Zarysowania hallotronu capstan motor występowały w innych typach. Jeżeli nie jesteś pewien - nie pisz najlepiej nic. Po cóż wprowadzać kogoś w błąd.

Od dłuższego już czasu Samsung stosuje, w swoich kamerach, bardzo proste oznaczenia błędów dotyczących nieprawidłowego działania mechanizmu:

..C - capstan
    ..D - drum
    ..L - loading motor
    ..R - r_reel sensor
    ..S - s _reel sensor

Informacje te podawane są jednocześnie z poleceniem - eject.
    cinek@
    Level 15  
    Kol. remot-dzięki za kody błędów.
    Kamerkę rozebrałem, przeczyściłem wszystkie czujniki (raczej profilaktycznie bo nie było nawet pyłku) ale niestety dalej to samo. Tasiemki raczej ok. (tzn.nie widać uszkodzeń mechanicznych,to co udało mi się przemierzyć również nie budzi zastrzeżeń). Same czujniki raczej sprawne, fotodiody reagują na światło, diody nadawcze na mierniku ok. (ewentualnie muszę je jeszcze sprawdzić pod kątem emisji promieniowania).
    Czego się teraz złapać? Czy możliwe jest uszkodzenie elektroniki na płycie głównej, czy może raczej przyczyna tkwi w mechanice kamerki?
    Mechanizm sprawdzałem również na zasilaczu, na moje oko raczej sprawny, nic nie blokuje ale nie znam wszystkich subtelnych niuansów więc może coś przegapiłem?
    R - r_reel sensor - który to dokładnie czujnik, może jeszcze raz dokładnie wszystko przy nim "przeryję"?
    remot
    Level 32  
    R - to czujnik prawego talerzyka - nawijającego taśmę po rolce napędowej. Jest rozbieżność między nazewnictwem kodów błędów a instrukcją serwisową, ponieważ, w tej ostatniej, nazwany jest jako T. Ale to szczegół w sumie. Różni producenci - różnie to nazywają.
    I teraz do sedna. Nic więcej Ci nie pomogę. Nigdy nie zagłębiałem się co jest przyczyną powstawania tego błędu. Zawsze - wymieniałem mechanizm. Nigdy nie spotałem sie z problemem takiego uszkodzenia, który wystąpił by na płycie - main board.
    Twój sprzęt - możesz się pobawić - z tego co i jak piszesz wnioskuję, że nie powinieneś mieć z tym większych problemów. Mechanizm ten jest , w porównaniu z mechanizmami innych producentów, bardzo prosty.

Powodzenia
    cinek@
    Level 15  
    Czyli spróbuję jeszcze "pomęczyć" ten nieszczęsny mechanizm,może coś jednak znajdę.Jeszcze jedno pytanie-ile taki mechanizm orientacyjnie kosztuje i gdzie ewentualnie można go kupić?
    remot
    Level 32  
    AD97-07910A - to jest part nr wg samsunga. Niestety występuje w komplecie z drum. Pewnie tani nie będzie.
    cinek@
    Level 15  
    Wygląda na to, że mechanizm nie będzie mi jednak potrzebny! Właśnie pchnąłem sprawę znacznie do przodu - auto diagnoza w 100% trafna - okazało się, że uszkodzony jest czujnik pod prawym talerzykiem! Na mierniku pokazywał ok, ale po podaniu napięcia na diodę nadawczą okazało się, że nie emituje ona promieniowania. Dopiero po wylutowaniu okazało się, że dioda nadawcza jest "upalona" - mierzona w układzie pokazywała ok. bo po prostu jest równolegle połączona z diodą nadawczą drugiego czujnika a to niestety przeoczyłem.
    remot prośba - jaki jest symbol tego czujnika, lub part nr wg samsunga? Wyszabrowałem czujnik z jakiejś starej kamerki Sony ale niestety nie pasuje rozkład wyprowadzeń - chyba pozostanie szukać oryginału, może są jakieś zamienniki?
    remot
    Level 32  
    Dioda nie występuje jako część zamienna. Jedynie subchassis - " sanki"
    AD97-06412A