Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Klimatyzator - tania chińszczyzna, czy coś markowego?

26 Kwi 2007 20:05 64749 51
  • Poziom 17  
    Witam wszystkich,

Przeglądałem forum. Znalazłem na ten temat parę wątków, ale nie znalazłem konkretnej odpowiedzi.

Chcę kupić klimatyzatory do pomieszczeń biurowych w firmie, w której pracuję. Rozglądałem się trochę za tym, co można dostać (np. na Allegro) - znalazłem tanie klimatyzatory (np. Sansui, Galanz, Bentley, EA - cena od 35gr/kW ), nieco droższe (LG - poniżej 40gr/kW), droższe (Samsung - blisko 60gr/kW) oraz wyraźnie droższe (Fuji, Hitachi - ceny ponad 80gr/kW).

Parametry mają podobne. Zatem czym one się różnią? Który wybrać? Czy lepiej kupić coś najtańszego, czy zapłacić 2x więcej i wybrać jakiś markowy sprzęt? Jakie zalety mają droższe klimatyzatory w porównaniu do najtańszej chińszczyzny?

Nie wiem, co zaproponować. Z jednej strony powinno to być coś niezawodnego, z drugiej, jeśli cena będzie za wysoka, firma nam tych klimatyzatorów nie kupi.

Może mi ktoś poradzić, co wybrać?
  • Poziom 27  
    Markowe klimatyzatory są poprostu z lepszych podzespołów i jeśli ma to służyć latami to nie warto oszczędzać. Akurat pracuję w firmie która zajmuje się wentylacją i klimatyzacją więc mam pewien pogląd na ten temat. Pozatym parametry na markowym sprzęcie są zdecydowanie bardziej wiarygodne... A jak mają pracować w biurach te klimatyzatory, to pewnie pracownicy będą wdzięczni za to iż ich parowniki ( jednostki wewnętrzne) będą wydajne i ciche. Pozatym serwis tych urządzen nie należy do tanich wiec jeśli będą mniej awaryjne to na dłuższą metę tańsze...

Zawsze możesz powiedzieć że jeśli nas nie stać to powinniśmy kupić lepszy sprzęt... Zgodnie z przysłowiem : BIEDNEGO NIE STAĆ NA TANIE RZECZY
  • Poziom 17  
    Dzięki za odpowiedź. Czyli różnica jest głównie w jakości podzespołów - nie ma różnic w działaniu (np. wpływ na zdrowie ludzi)?

I które marki można uznać za dobre? Czy LG (już jest to jakaś znana marka) będą dobre?
  • Poziom 31  
    Podstawowym zadaniem takiego układu jest uzyskanie i utrzymanie w pomieszczeniu określonej (zadanej) temperatury.
    Niezależnie o jakiej marce mówimy fizycznie zasada działania jest jednakowa. Róznice i to znaczące są w sposobie dochodzenia do zadanych parametrów, i ich utrzymywania - dotyczy to głównie programu sterującego oraz technicznych możliwości podzespołów w urządzeniu tam zastosowanym.
    Ma to wpływ na zuzycie energii, kulturę pracy i ogólne odczucie użytkownika odnośnie komfortu.
    Wśród urzadzeń wymienianych niestety nic nie jest z tzw. wyższej półki oczywiście wybierając pomiędzy chińskim a koreańskim urządzenie to lepsze będzie koreańskie.
    Nie bardzo tu rozumiem koszt gr/kW to chyba jakaś pomyłka. Dla układów nawet średniej klasy koszt kW wydajnosci chłodniczej to ok 500 do 1000 zł
    Tak czy inaczej ważna jest dla tych urządzeń dostępność serwisu dlatego najlepszym rozwiązaniem jest kontakt z firmą z branży na konkretnym terenie, która : dobierze, zamontuje, przejmie obowiązki gwaranta i w odpowiedni sposób przejmie obsługę techniczną.
  • Poziom 17  
    ion-tichy napisał:

Nie bardzo tu rozumiem koszt gr/kW to chyba jakaś pomyłka. Dla układów nawet średniej klasy koszt kW wydajnosci chłodniczej to ok 500 do 1000 zł

Rzeczywiście, to pomyłka. Miało być gr/W :oops:

Jeśli dobrze rozumiem - pomiędzy markami, które wymieniłem (czyli Sansui, Galanz, Bentley, EA, LG, Samsung, Fuji i Hitachi) nie ma takich różnic, żeby za jedną płacić więcej, niż za inną?
  • Poziom 31  
    z tych wymienionych to LG ma chyba najbardziej ustabilizowaną pozycję (serwis)
    sansui marka znajoma ale nie z tego produktu tu to nowość- raczej bym sie zastanawiał.
    reszta ogólnie dostępna w marketach typu castorama.
    proponowałbym firmy instalacyjne, ten produkt sprzedawany być powinien razem z usługa motażu, inne rozwiązanie to możliwe komplikacje w przyszłości.
  • Poziom 17  
    Dziękuję. Chyba kupię LG.

Mam jeszcze pytanie - nigdy tego nie robiliśmy, ale u nas w firmie jest warsztat, są ludzie z doświadczeniem przy instalacjach wod-kan i mamy pompę próżniową. Czy coś takiego można zamontować samodzielnie, czy są z tym związane jakieś problemy i powinna to robić jakaś doświadczona firma?
  • Poziom 31  
    Teoretycznie przy odpowiednim sprzęcie, każdy powinien dać sobie radę.
    Problemy zawsze mogą być - i do tego po prostu potrzeba wiedzy i sporo doświadczenia i za to właśnie płaci się firmom z branży.
    Sprawa też dotyczy gwarancji - czesto konieczna jest autoryzacja importera/ producenta/ inaczej są kłopoty.
    Proszę pamiętać, że urządzenie jest napełnione czynnikiem najczęściej obecnie R410, którego cena to ok 100 zł /kg .
  • Poziom 27  
    Mogę odrazu powiedzieć że montaż na własną rekę to równoważność utraty gwarancji... Wszystkie tego typu urządzenia wymagają montażu przez wyspecjalizowany serwis...
    Kup mitsubishi ... A wszyscy bedziecie zadowoleni ...
  • Poziom 31  
    Mitsubishi to są dwie marki do wyboru :
    1-Electric
    2-Heavy Industries
  • Poziom 17  
    PAWEŁ74 napisał:
    Kup mitsubishi ... A wszyscy bedziecie zadowoleni ...

Niestety już zamówiłem LG. Ale przypuszczam, że Mitsubishi i tak byłby za drogie. To LG znalazłem w dość atrakcyjnej cenie - 2350zł brutto (6.9kW), za Mitsubishi musiałbym dać chyba ponad 2x tyle, a to raczej się nie zwróci na ewentualnych naprawach.
  • Poziom 31  
    za MTS Heavy industries ta wydajność to ok 7.800 brutto.

Pozdrawiam
  • Poziom 17  
    ion-tichy napisał:
    za MTS Heavy industries ta wydajność to ok 7.800 brutto.

Pozdrawiam

No, to ponad 3x więcej. Taki wydatek raczej u nas by nie przeszedł - tym bardziej, że docelowo do klimatyzacji mamy 8 pomieszczeń (choć tam już wystarczą mniejsze moce). Jakbym podał taką cenę w dyrekcji, to dostałbym co najwyżej po 50zł na zakup wentylatorów stołowych w markecie...

Dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam.

A tak przy okazji pytanie do Paweł74: czy te Mitsubishi są naprawdę tak dobre, żeby opłacało się komuś płacić za nie ponad 3x więcej niż za LG? Czy to tylko kwestia pewnego "snobizmu", czy rzeczywiście ich trwałość lub jakieś inne cechy uzasadniają taki wydatek?
  • Poziom 31  
    Jeśli chodzi o MTS Heavy Industries to faktycznie są dość mocno zaawansowane jeśli chodzi o rozwiązania techniczne. Ale sprawa ceny to już bardziej kwestia kraju pochodzenia i związanego z tym kosztem produkcji itd itp. Oraz kalkulacji własnych - Heavy industries jako firma działa w nieco innym sektorze niż typowi dostawcy sprzętu AGD
  • Poziom 27  
    Powiem Ci tyle... Pracuje w firmie która od parunastu lat zajmuje się klimatyzacją i wentylacją. Ja coprawda jestem tam Automatykiem wentylacji ale wcześniej jakieś pół roku zajmowałem się miedzy innymi klimatyzacją... I co prawda mitsubisi jest drogie ale nie zawodne... W większości serwerowni ( tam tem. po wyłączeniu klimy zimą w ciągu 10min. wzrosła do 50 stopni i serwery się dosłownie gotowały ) jeśli były inne klimy to wymienialiśmy je na Mitsubisi mimo tego że tamte były sprawne. Jedna ze znanych firm z powodu awari klimy straciła 2 000 000 ZŁ bo serwery się ugotowały co sparaliżowało ich na parę ładnych dni i natychmiast montowaliśmy mitsubishi... zawsze przy takiej okazji słyszałem "dziś montujemy mercedesa"...
  • Moderator
    Z tańszego sprzętu wchodzi na polski rynek chińska marka Haier. Ich urządzenia są bardzo popularne poza Europą i podobno mają niezłą opinię. Niestety, nie miałem możliwości sprawdzić tego sprzętu w praktyce.
  • Poziom 31  
    Niestety Haier'y maja bardzo fatalną automatykę. Zwłaszcza dla urządzeń bardziej złożonych - kody wskakują choć nie powinny, powinny się resetować a tego nie robią. Jeszcze muszą się podciągnąć.
  • Poziom 17  
    PAWEŁ74 napisał:
    I co prawda mitsubisi jest drogie ale nie zawodne... W większości serwerowni ( tam tem. po wyłączeniu klimy zimą w ciągu 10min. wzrosła do 50 stopni i serwery się dosłownie gotowały ) jeśli były inne klimy to wymienialiśmy je na Mitsubisi mimo tego że tamte były sprawne.

Jak pisałem - klimę LG już zamówiłem, ale dzięki za informację o Mitsubishi. U nas to nie jest punkt krytyczny, są to zwykłe pokoje biurowe, a nie serwerownie. Jeśli kiedyś się zepsuje, nie będzie tragedii.

A tak "poza konkursem" - zastanawiam się, czy do serwerowni nie lepiej byłoby stosować kilku mniejszych urządzeń zamiast jednego dużego i dać nadmiar mocy chłodniczej. W końcu takie Mitsubishi też się może popsuć, a jeśli będzie np. 10 mniejszych, tańszych urządzeń, to jak sie jedno czy dwa popsują nie będzie wielkiej tragedii. Poza tym serwerownia ma chyba inne wymagania. Tam jest wymagana niezawodność, a takie rzeczy, jak hałas, estetyka, obsługa z pilota czy dodatkowe funkcje są chyba niepotrzebne. Tam chyba zamiast klimatyzacji wystarczyłby prosty agregat chłodniczy.

W każdym razie dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.
  • Poziom 33  
    Szkoda ze kolega nie widział serwerowni w elektrocieplowniach ;), tam różnice temperatury są niedopuszczalne, wszystko, całe pomieszczenie ma pracować w stałej tej samej temperaturze, czy w zimie czy w lecie, mają tam ponoć bardzo ważne dane, w jednym pomieszczeniu jest tylko kilka serwerow, a takie wymagania i normy mają ze sam sprzet do klimatyzacji jest drozszy niz te ich solarisowe serwery ;).
  • Poziom 17  
    prez8s napisał:
    Szkoda ze kolega nie widział serwerowni w elektrocieplowniach ;), tam różnice temperatury są niedopuszczalne, wszystko, całe pomieszczenie ma pracować w stałej tej samej temperaturze, czy w zimie czy w lecie, mają tam ponoć bardzo ważne dane, w jednym pomieszczeniu jest tylko kilka serwerow, a takie wymagania i normy mają ze sam sprzet do klimatyzacji jest drozszy niz te ich solarisowe serwery ;).

Przyznam że nie rozumiem, po co takie wymagania dla serwerów. "Na chłopski rozum" temperatura i wilgotność muszą być utrzymywane w takich granicach, żeby z jednej strony nie doszło do skraplania wody wewnątrz komputerów, a z drugiej - żeby się nie przegrzały. Po co stabilizować dokładniej? 10 stopni więcej, czy mniej - ma to jakieś znaczenie?

Jaki jest sens utrzymywania w tym zastosowaniu precyzyjnie kontrolowanej temperatury?
  • Poziom 33  
    musculus napisał:
    ...

Jaki jest sens utrzymywania w tym zastosowaniu precyzyjnie kontrolowanej temperatury?

nie wiem, takie wymogi mają ;)
  • Poziom 27  
    Jako ciekawostkę i przykład jakiegoś "nieporozumienia" , jak dla mnie, mogę wam powiedzieć że owego czasu robiliśmy automatykę w pewnej amerykanskiej firmie produkującej w naszym kaju części samochodowe w której, serwerownia ma wodny system przeciw pożarowy. Jak dla mnie woda dla tej elektroniki jest równie śmiertelna jak ogień. Pytałem dlaczego nie np.: proszkowe? Odpowiedz była, bo tak amerykanie chcą ...

Montowałem też klimę w serwerowni gdzie administratorem był jakiś ignorant. Jak zapytał co za rurkę prowadzimy i gdy usłyszał że to skropliny czyli woda, powiedział że albo zrobimy tak że nie będzie żadnej wody albo nie podpisze protokołu odbioru... skończyło się na tym iż kupiliśmy pompkę do skroplin i wężykiem na dach ( tam był skraplacz ) a gościowi powiedzieliśmy że tam lecą kabelki do agregatu...
  • Poziom 10  
    Jakie klimatyzatory kompaktowe przenośne z wyprowadzeniem ciepłego powietrza na zewnątrz, moglibyście mi polecić. Niestety nie ma możliwości zainstalowania klimatyzatorów innego typu. Potrzebuję takich urządzeń do pomieszczeń biurowych. Oczywiście jak najcichsze.

Jakie macie opinie na temat:
    Klimatyzator ZIBRO P 125
    Klimatyzator SHARP CV-P09FR

proszę o pomoc, pozdrawiam
  • Poziom 31  
    Witam
    testowałem kiedyś Sharpa - jak na tą klasę urządzenia to całkiem "sympatyczny" - w miarę cichy i dobrze wykonany. Trochę nieporozumieniem jest ten zestaw do montażu przez uchylone okno oraz troszkę zamieszania wprowadza jakieś przekładanie zawleczek dla trybu osuszania chłodzenia i grzania. Ale jak sie to przeglądnie w instrukcji to .... da się opanować.
    Jeśli sam miałbym z tego wybierać to raczej oparłbym się na Sharpie, pozytywnie mnie zaskoczył jak na urzadzenie przenośne.
  • Poziom 27  
    Wczoraj kupiłem klimatyzator przenośny w znanej sieci " BUDUJESZ , REMONTUJESZ , URZĄDZASZ " ten z reklamy za 996 Zł ... 3,5 KW mocy chłodniczej (12000 Btu). Jest dość duży, waży 37Kg, według producenta pobiera 1,4 KW, w wolno stojącym sklepie (30m2) spożywczym wypełnionym po brzegi towarem, w ciągu 3 godzin obniżył temperaturę z 30 do 24 stopni. nie wiem jaką temperaturę zdołał by dziś osiągnąć bo kobita ustawiła 24 stopnie, przy czym dodała że chodził raz głośniej a raz ciszej ( to oczywiście agregat się wyłanczał ). Wynika z tego że bez trudu zdołał zbić temperaturę o 6 stopni, dodam jeszcze że w sklepie chodzi chłodziarka i zamrażarka . Obie mają wewnętrzne agregaty i nieźle "dogrzewają" powietrze, a sam budynek nie jest izolowany termicznie ale nie jest też narażony na ciągłe nasłonecznienie ( drzewa ). Producent deklaruje poziom hałasu na poziomie 69 decybeli, nie wiem czy jest to dużo czy mało jak na tego typu urządzenia ale jeśli chodzi o użytkowanie w domu czy w biurze byłby na pewno uciążliwy hałas. Najwięcej hałasują wentylatory, ( małe wymiary i wydajność 400m3 na godzinę musi szumieć ), hałas z agregatu jest praktycznie nie słyszalny bo jest zagłuszany przez wentylatory... Instrukcja bardzo uboga ale wystarczająca dla przeciętnego śmiertelnika. Brak podanych jakichkolwiek adresów serwisów, brak karty gwarancyjnej ( gwarancja to paragon lub faktura ). Funkcje to chłodzenie, osuszanie i wentylacja. Wybrałem go dlatego bo oferował największą moc chłodniczą w śród wszystkich jakie aktualnie mieli(zewnętrzny agregat i spliter w pomieszczeniu odpada bo agregat by zbyt szybko "zmienił" właściciela bądź został zniszczony) Ogólnie nie jestem ani rozczarowany ani specjalnie zadowolony ale też trudno o rzetelną opinię po jednym dniu użytkowania i to nie osobiście.

A jeszcze jedno , rura do odprowadzania gorącego powietrza jest nie izolowana termicznie i po rozciągnięciu na maksymalną długość ( 1,5m ) co u mnie ma miejsce, staje sie niezłą grzałką. Myślę że izolacja termiczna na tej rurze w odczuwalny sposób podniesie sprawność urządzenia. Po za tym czujnik temperatury powietrza w pomieszczeniu jest zainstalowany, co prawda, na czerpni parownika ale za to bezpośrednio za ową rurą odprowadzającą gorące powietrze przez co jest przez nią podgrzewany i myślę że to wprowadza błąd w odczycie temperatury w pomieszczeniu ...

Dziś byłem odwiedzić sklepik z ciekawości jak sobie radzi klima...
    Więc z wydajności tego urządzonka jestem właściwie zadowolony 16 stopni w pomieszczeniu jak i na termometrze nie zależnym tak i na termometrze w klimie i nawet co jakiś czas się wyłanczał agregat, dla świętego spokoju opróżniłem zbiornik na skropliny ale było ich nie wiele. Tego się obawiałem że jeśli przepełni się zbiornik to klima się wyłączy i będzie lipa . . .
  • Poziom 1  
    Witam wszystkich
    Mam jedno krotkie pytanko, czy ktokolwiek slyszal o klimatyzatorach Ferroli new smile 9000 PC10?:chcialabym poznac opinie.z gory dziekuje i pozdrawiam
  • Poziom 10  
    no wlaśnie ja też zastanawiam się nad monoblokiem... ale te sharpy są w dosyć zaporowych cenach. powiedcie mi jeszcze jak jest z czyszczeniem? legionella grasuje? czy ktoś miał doczynienia z Desą?

edit: nie potrzebuje osobiście prawie żadnej elektroniki - jak dla mnie mogę ręcznie załączać agregat i ustawiać predkość wentylatora (im prościej i mniej elektroniki, tym mniej awaryjnie) - jak dla mnie ma być cicho, w miarę energooszczędnie i bezawaryjnie. ale za 2,5K wolę już się wysilić i zdemolować pół mieszkania i zamontować splita-lg :/ ale to dopiero za jakies 2 lata przy okazji remontu :(
  • Poziom 1  
    jaki wybrac klimatyzator lg czy fujitsu!!!!!!!!!
  • Poziom 31  
    Panowie ogólnie dostępne urządzenia nie posiadają opcji nawilżania więc nie ma tu mowy o legionellozie. Te układy tylko osuszaja powietrze do punktu rosy.
    Niestety za jakość się płaci, jeśli pytanie dotyczy co i gdzie kupić to z definicji poszukujemy urządzenia energooszczędnęgo bezawaryjnego i cichego. Jeśli naszym kryterium jest koszt to mamy spory wybór w marketach.
    Pytanie Lg czy Fujitsu jest nijakie - to są marki urządzeń i jaki sens ma wybieranie, które logo lepiej się prezentuje?
  • Poziom 17  
    Ja z kolei mam dylemat. Rozważam zakup następujących urządzeń:
    -5,25 kW GALANZ 12 miesięcy gwarancji 1699zł ,
    -2,6 kW GALANZ 12 m. gw. 1100zł,
    -2,6 kW FUJITSU 5 lat gw. 2700zł

Taki zestaw ma pracować w mieszkaniu na poddaszu o kubaturze ok 100m³ w ścianach jest wrzucone 20cm wełny mineralnej.

Teraz pytanie: jaka moc wystarczy do schłodzenia z temp. 30°C na 21°C(licząc "na górke") i czy jest sens dopłacić te 1600zł dla firmy i 5 lat gwarancji?? Ile ewentualnie kosztuje przeciętna usługa serwisowa(sam nie mam pojęcia co się w tego typu urządzeniach najczęściej psuje)??