Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

nadajnik AM (jak zmieniać częstotliwość?)

Cwiara9 26 Apr 2007 23:35 1235 3
 • #1
  Cwiara9
  Level 10  
  Witam
  Zastanawiamłem się nad budową kitu 2713. Czyli mininadajnika AM ale nie wiem jaka jest jego częstotliwość nośna i jak możnabyłoby ją zmieniać.
  Z góry dzieki za jakąkolwiek pomoc.
  Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
 • #2
  Jerzy Węglorz
  Level 39  
  Witam!
  Tu masz pełny opis tego kitu:
  http://www.sklep.avt.com.pl/photo/_pdf/AVT2713.pdf .
  W oryginale podano, ze pracuje w zakresie fal średnich - 520 do 1600 kHz. Częstotliwość jest zależna od użytego kwarcu, więc zmiana częstotliwości to zmiana kwarcu.
  Zasięg jest niewielki, kilka do kilkadziesiąt metrów, niemniej każde użycie sprzętu nadawczego pracujacego poza przydzielonym pasmem jest naruszeniem praw legalnego użytkownika tego pasma, to jest tak, jak jazda kradzionym samochodem, po pijanemu, bez prawa jazdy, autostradą pod prąd ...
 • #3
  Cwiara9
  Level 10  
  Dzięki
  Czyli jak zastosuje kwarc o niższej częstotliwości to częstotliwość nośna także powinna się obniżyć?
  A jakie zadanie pełni dławik 470uH i kondensator 470p przy wyjściu antenowym, oraz para kondensatorów 470p w obwodzie kwarcu?
 • #4
  Driver-
  Level 38  
  O jakiej częstotliwości będzie kwarc taka będzie częstotliwość generatora. Dławik jak sama nazwa wskazuje dławi, czyli posiada pewną reaktancję (oporność indukcyjną) dla pradu zmiennego określonej częstotliwości. Na tym dławiku powstaje spadek napięcia dla prądu zmiennego, tym przypadku dla prądu o częstotliwości kwarcu, dzięki temu wytworzony przez T1 prąd o zmienny nie płynie do zasilania ale przez kondensator C5 do anteny. Kondensator C5 zatrzymuje prąd stały i do anteny płynie tylko prąd zmienny. Kondensatory C3 i C4 i opornik R4 to elementy dodatniego sprzężenia zwrotnego, które powoduje wzbudzanie się układu generatora na tranzystorze T1 i na tranzystorze wytwarzany jest prąd zmienny.