Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czyszczenie dźwięku z szumu - CB radio

pug 27 Kwi 2007 12:40 7685 6
  • #1 27 Kwi 2007 12:40
    pug
    Poziom 10  

Witam.

Problem:
    CB Radio w samochodzie (President Grant) dobrze zestrojone, po przeglądzie, jeżdżąc po mieście bardzo duży poziom szumów - odcięcie szumów pokrętłem "Sqelch" rozwiązuje częściowo problem, ale też wycina słabsze transmisje.

Pytanie:
    W jaki sposób mogę dźwięk otrzymany z CB radia oczyścić z szumu (wyciągnąć tylko głos a nie szum)? Myślę tu o rozwiązaniu elektronicznym (niektóre głośniki zewnętrzne mają sprzętowo to realizowane)

Z elektroniką sobie poradzę, program też napiszę jak będzie trzeba, tylko nie bardzo wiem z jakiej strony mam ten temat ugryźć :/

Tu znalazłem materiały na temat dźwięku, ale nie bardzo wiem na jakim sprzęcie poza PC można było by to zrealizować?
    http://staff.elka.pw.edu.pl/~jfalkiew/pdfy/lab33.pdf

Pozdrawiam.
    Roman.

0 6
  • #2 27 Kwi 2007 12:50
    SP5IT
    VIP Zasłużony dla elektroda

W mieście jest tzw. "elektroniczny smog"
    Nic na to nie poradzisz. Nawet w radiach z poczwórną przemianą częstotliwości, DSP, wąskimi filtrami kwarcowymi daje się to we znaki.
    Taki to urok miasta. Przyzwyczaj się.
    Michał

0
  • #3 27 Kwi 2007 12:50
    Bruum
    Poziom 23  

DSP jako oddzielne urządzenie. Droższe od cb. Ale może posłuchaj sp5it. Smog radiowy powoli zabija nasze hobby.

0
  • #4 27 Kwi 2007 13:09
    pug
    Poziom 10  

Właśnie o to chodzi :) jak wyjadę za miasto to sqelch na 0 i nie mam jakichkolwiek szumów :) a tylko zbliżę się do miasta i kicha....

Ale ponieważ interesuję się elektroniką chciałem zrobić sobie własne DSP... charakterystyka szumu i zakłóceń na CB jest dosyć jednolita... można na początek zrobić statyczne odszumianie czyli najprościej od sygnału z radia odejmujemy sygnał szumu, później można to robić dynamicznie :)

pomysły mam, programować potrafię i zajmuję się tym tyle ze na PC... dlatego pomyślałem, że robiąc DSP na jakimś procesorku mógłbym po pierwsze nauczyć się czegoś nowego a po drugie umilić sobie i innym korzystanie z CB.

Stąd właśnie moje pytanie jakimi procesorami się zainteresować, żeby nie stracić kupy czasu na zabawę z prockiem na którym tego się zrobić nie da.

:)

Pozdrawiam.
    Roman.

0
  • #5 27 Kwi 2007 13:21
    SP5IT

Urządzenia KF mają poczwórną przemianę częstotliwości, filtry kwarcowe w cenie kilku Grantów, procesory DSP 24 i 32-bitowe o prędkościach 20 i więcej MIPS-ów, dynamikę odbiornika powyżej 100dB i w mieście szumi. Dlatego krótkofalowcy, którzy chcą porobić ciekawe łączności wynoszą się na wieś. Przekleństwem jest mieć stację w środku miasta.
    Jak chcesz umoczyć trochę gotówki i stracić czas, to próbuj.
    Michał

0
  • #6 27 Kwi 2007 13:45
    pug
    Poziom 10  

Tego się obawiałem :/

Ale i tak poszukam i spróbuję coś sklecić... jak coś mi wyjdzie to się podzielę :)

Pozdrawiam.
    Roman.

0
  • #7 27 Kwi 2007 13:54
    SP5IT

Zacznij od radia.
    Wejście, mieszacz, wstępna filtracja sygnału, poprawa dynamiki, zmiana filtrów ceramicznych na kwarcowe. To już da poprawę.
    Obróbka m.cz. to końcowy etap. Zbędny powiedziałbym, bo sygnał obrobiony przez dsp w p.cz. obróbki m.cz. nie potrzebuje.
    Jak będziesz budował zerknij jak to jest rozwiązane w Kenwoodzie TS-870s, Icomie IC-756pro3, IC-7800. Może zaimplementujesz jakieś rozwiązania do Granta. Żeby układ przyniósł efekty które chcesz osiągnąć musisz zbudować coś o klasę i generację wyżej. Powodzenia, czekamy na relację z prac.
    Michał

0
  Szukaj w 5mln produktów