Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
LegrandLegrand
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

opis lamp mikrofalowych i 6C33C

10 Oct 2003 23:04 9398 48
 • Level 25  
  1.Poszukuję jakiegoś opisu, choćby nawet tylko częstotliwości pracy lamp i żażenia:
  TWT: UV-1024,UV-261,UV-23,UV-119
  klystron: K-714, K-150BR

  2. Jakiego najlepiej napięcia anodowego użyć dla lampy 6C33C. Wzmacniacz będzie w klasie AB
  i nie OTL. Zastanawiam się nad 150V czy to dobry wybór? Czy wrzucić przed nią wtórnik ?
  Jaki najlepiej użyć spliter - rozważam ten układ zrównoważony ze źródłem prądowym w katodach
  i w tym przypadku czy lepiej zastosować źródło na lampie czy na tranzystorze ? Ile można wydusić mocy z push-pula na tych lampach w AB .
  [Szkolenie 22.06.2021, g.9.30] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
 • LegrandLegrand
 • Vacuum tubes specialist
  A skąd masz takie fajne klistrony? Wydaje się, że napięcie żarzenia to 6,3V. Może znajdziesz coś na www.tubes.ru
 • Level 25  
  Lampy te wygrzebałem ze szrotu na giełdzie elektronicznej we Wrocławiu. Sprzedawca chyba nawet nie wiedział co to takiego. A mi jak dotąd nie udało się znaleźć żadnej dokumentacji do
  nich. Na podanej stronie też brak opisu do nich. 6.3 to raczej nie (też tak myślałem i jeden
  niestety spaliłem :-((((( K-702br czego bardzo żałuję i nie chce dalej ryzykować następnych ).
 • LegrandLegrand
 • Vacuum tubes specialist
  Inna podpowiedź: Zapytaj w Rawarze. Nie mam niestety pod ręką telefonu. :?
  No cóż. Ja do tej pory eksperymentowałem z K-12, K-27, K-50, K-11 i K-76. Z tego najfajniejszy był K-76 z wyjściem od razu na falowód prostokątny. No i K-27 z wyjściem współosiowym. A można zapytać co będziesz z tym działał?
  I jeszcze jedna podpowiedź. jeżeli twój klistron ma wyprowadzenie na kabelkach to jest duża szansa, że nie spaliłeś żarzenia tylko coś innego. Ja raz tak miałem.
 • Level 25  
  K-714 ma też wyjście na falowód prostokątny, sądząc po wymiarach falowodu (10x8 mm) to chyba na coś ponad 20GHz. K-150 jest niestety bez wnęki rezonansowej (sama lampa) ale też
  wyjście na falowód. Co się tyczy tego spalonego to jest na pewno spalony żarnik. Wszystkie te klistrony (i TWT) są na kabelkach (za wyjątkiem UV-119). Co zamierzam z tym zrobić -
  jak narazie puki nie mam drugiego do pary nic, jak być może mi się poszczęści i uda mi się trafić
  jeszcze jeden myślę o zrobieniu radiolinii do ethernetu + kanał głosu.Dużo jest schematów takich
  urządzonek na sieci - niestety wszystkie bazują na diodach gunna - a to jest już zupełnie niedostępne (choć jeden gunnplexer jakimś cudem udało mi się wygrzebać na giełdzie i jest na 10GHz ). Obecnie bawię się z przerobionym LNB na nadajnik, jednak zastosowanie klistronów
  mocno by uprościło budowę nadajnik/odbiornik. Następny problem to taki że nigdzie na sieci nie
  udało mi się znaleźć schematu z zastosowaniem klistronu małej mocy i nie bardzo wiem jak go
  zmodulować (zresztą jak go zasilić też nie bardzo).
 • Vacuum tubes specialist
  Ja projektuję na tym miernik jakości benzyny. Napisz na priva to wyślę schemat jak to zasilać.
 • Level 25  
  Dzięki za schemat. Klistron działa i udało mi się znaleźć drugi do pary. Szkoda tylko że nie wiem na jakiej częstotliwości (K-714).
 • Vacuum tubes specialist
  Ale możesz przecież łatwo zmierzyć długość fali. Potrzebne są tylko:
  odbiornik i dwie płyty spilśnione i masz złożony interferometr Fabry-Perota.
 • Level 25  
  Dzięki za podpowiedź. Właśnie robię do tego antenkę (jak narazie na 24GHz). Jako odbiornik mam detektor zrobiony do 10GHz na diodzie D405B, ale widzę że działa z tym klistronem. Swoją drogą poszukuję opisu jakiegoś miksera falowodowego, chodzi mi oto że klistron będzie działał zarówno jako nadajnik jak i jako heterodyna odbiornika. Układy takie widziałem jako gunnplexery, a ja chcę to zrobić na klistronie. I jeszcze takie pytanko bo z doświadczeń jakie przeprowadziłem z tym klistronem to sygnał mogłem zdetektować tylko w wąskim zakresie napięć na reflektorze (ok -19V) i się zastanawiam czy moc jest generowana tylko w tym zakresie napięć, czy to kwestia dostrojenia detektora. Jaka jest zależność generowanej częstotliwości od napięcia na reflektorze (maleje czy rośnie wraz z napięciem) ?
 • Vacuum tubes specialist
  Nie jest to zależność jednoznaczna. Istnieje optimum napięcia na reflektorze, dla którego moc generowana jest największa. Zmieniając napięcie na reflektorze zmieniasz moc wyjściową i rząd drgań (częstotliwość). Zasadniczo powinno się ustawiać na maksimum mocy wyjściowej. Ja też mam odbiornik z taką diodą. Jako wskażnik pracuje mikroamperomierz?
 • Level 25  
  Tak, wskazówkowy mikroamperomierz z dzelnikiem napięcia na potencjometrze 100k (przydatne przy dostrajaniu obwodów, aby rozszerzyć skalę) . Dioda jest umieszczona w kawałku falowodu WR90 zaślepionego na końcu w odległości 1.5cm od diody, a po środku tej odległości wstawiłem stroik fi5mm. Detektorek zaprojektowałem dla 10GHz, ale z tym klistronem też działa a to grubo powyżej (10x8mm falowód tzn że graniczna dolna granica długości fali to 2cm). Wspomniałeś
  poprzednio o interferometrze, znasz może jakiś link do opisu czegoś takiego ? To co mi się udało znaleźć to tylko do światła. Przy 10GHz nie było problemu z pomiarem częstotliwości - dzięki LNB i częstościomierzu, ale tego mój LNB nie łapie.
 • Vacuum tubes specialist
  Nie, linku nie mam. Opieram się na swym skąpym doświadczeniu i dawnych laborkach z fizyki. Ale ta metoda działa i przy użyciu prymitywnych przyrządów jak linijka i 2 płyty pilśniowe lub sklejka otrzymasz dokładność pomiaru lambdy około+-1mm. Ja też mam małą prośbę: Jestem posiadaczem klistronów między innymi K-11 i K12. Niestet są one bezużyteczne dla mnie bo wymagają rezonatorów zewnętrznych. Czy możesz mi coś na ten temat podpowiedzieć?
 • Level 25  
  Z moich własnych zasobów to mam jedynie opis klistronu RK 25, ale są tam tylko wymiary zewnętrzne. Z tego co się orientuję to klistrony są sprzedawane na ogół razem z rezonatorami. Na sieci strasznie mało informacji na temat klistronów ale jeśli ten K-11 i K-12 mają ten sam typ obudowy co K-15 to ten typ rezonatora nazywa się DOUGHNUT-SHAPED CAVITY RESONATOR może to Ci w czymś pomoże. Jeśli chodzi o klistron w takiej obudowie to tam skąd wygrzebałem swoje klistronki był klistron tego typu razem z rezonatorem (komplet z obudową ) na jakieś 2,5 GHz z wyjściem na koncentryk, ale niestety sam klistron był zbity więc sobie odpuściłem (szczególnie że cena nie była zbyt rozsądna).
  Jeszcze a propo detektorów to wykonałem ciekawy eksperyment z diodą lampową wysokiego napięcia EY-51, umieszczając ją na wylocie falowodu (bez wnęki rezonansowej) i jak przypuszczałem można ją będzie chyba użyć do detekcji mikrofal (napięcie A-K lekko wzrosło).Wynika to pewnie z niewielkiej pojemności takiej diody.Jednak nie mam na razie koncepcji jak umieścić te diodę w falowodzie (duże rozmiary).
 • Tube devices specialist
  krzkomar wrote:

  2. Jakiego najlepiej napięcia anodowego użyć dla lampy 6C33C. Wzmacniacz będzie w klasie AB
  i nie OTL. Zastanawiam się nad 150V czy to dobry wybór? Czy wrzucić przed nią wtórnik ?
  Jaki najlepiej użyć spliter - rozważam ten układ zrównoważony ze źródłem prądowym w katodach
  i w tym przypadku czy lepiej zastosować źródło na lampie czy na tranzystorze ? Ile można wydusić mocy z push-pula na tych lampach w AB .


  Wydaje się że napięcie troche wyższe, w granicach 200..250V.

  Zobacz zresztą tu:
  http://www.jogis-roehrenbude.de/Leserbriefe/Roessler-6C33C-PP/Beschreibung.htm

  JarekD.
 • Level 25  
  Wielkie dzięki.
  Uff nareszcie jakiś schemat push-pull'a na 6C33C nie OTL :-)). Szkoda tylko, że po niemiecku, ale zawsze to coś. A propo splitera na transformatorze, czy to dobre rozwiązanie? Kiedyś się nad tym zastanawiałem, ale liczba zwojów w takim trafo mnie skutecznie odstraszyła.
 • Tube devices specialist
  krzkomar wrote:
  Wielkie dzięki.
  Uff nareszcie jakiś schemat push-pull'a na 6C33C nie OTL :-)).


  Lojalnie ostrzegam że na niektórych stronach ostrzegają o fakcie "pływania" pradu anodowego 6C33C - niektórzy wiążą to zjawisko z niestabilnoscią kontaktu pinów grzejnika w podstawkach. Jeśli to podejrzenie jest prawidłowe - pomoze połączenie w szereg włókien obu lamp stopnia końcowego.

  krzkomar wrote:
  Szkoda tylko, że po niemiecku, ale zawsze to coś.


  Ciesz się że nie po japońsku - ta lampa cieszy się szczególna atencją w Kraju Kwitnącej Wisni ;))

  krzkomar wrote:
  A propo splitera na transformatorze, czy to dobre rozwiązanie?


  Ja bym raczej zastosował odwracacz czynny, na lampie (na tej stronce znajdziesz też taki wariant).

  krzkomar wrote:
  Kiedyś się nad tym zastanawiałem, ale liczba zwojów w takim trafo mnie skutecznie odstraszyła.


  Dlatego autor zastosował gotowe trafo.

  JarekD.
 • Level 25  
  To, że na stronach japońskich jest trochę o 6C33C zauważyłem. Niestety wszystkie konstrukcje to OTL lub SE ( a wg mnie klasa A to zarzynanie lamp ), poza tym ich konstrukcje w większości to hybrydy tranzystorowo ( a nawet na us) lampowe (lampy w końcówce) - a to mi nie odpowiada.
  Wogule jest bardzo mało schematów push-puli na 6C33C (i ogólnie na triodach, udało mi się znaleźć kilka na 300B, jednak biorąc pod uwagę koszt lampy to chyba rozumiesz).
  Co się tyczy pływania prądu anodowego to faktycznie (przynajmiej u mnie przy próbach) musiałem co jakiś czas poprawiać symetryzację prądów. Tak się zastanawiam nad układem automatycznej kontroli prądu lamp, (myślę że można by tonawet zrobić na US) - ale to zawsze komplikuje układ i pewnie pogarszyłoby brzmienie, więc jak dotąd nie mogę się zdecydować (może kiedyś spróbuję).
  Jeśli chodzi o transformatory fabryczne - odpada.
 • Level 2  
  Maź napięcie anodowe dla 6C33C to 220V DC , a napięcie żażenia dla jednego włókna wynosi od 5,7 do 6,8V przy prądzie 5A lub można połączyć szeregowo włókna żażenia i napięcie powinno być w granicach od 11,6 do 13,8V i prądzie 3,6A
 • Tube devices specialist
  Gustaw Morcinek wrote:
  Maź napięcie anodowe dla 6C33C to 220V DC , a napięcie żażenia dla jednego włókna wynosi od 5,7 do 6,8V przy prądzie 5A lub można połączyć szeregowo włókna żażenia i napięcie powinno być w granicach od 11,6 do 13,8V i prądzie 3,6A  Cosik się tu nie zgadza - pojedyncze włókno pobiera 3..3,6A, więc oba połączone równolegle 6..7,2 A.

  JarekD.
 • Vacuum tubes specialist
  Klistron to lampa mikrofalowa. To nie jest tożsame z generatorem mikrofalowym, gdyż klistron refleksowy może pracować nie tylko jako generator ale także jako wzmacniacz odbiciowy.
 • Level 33  
  chyba mowicie o magnetronach a nie klistronach
  jakoś nie przypominam sobie ze wkladaliśmy do nadajników klistrony magnetrony napewno
 • Level 25  
  AlekZ:
  Jako wzmacniacz odbiciowy moze sluzyc chyba kazdy generator + cyrkulator - takie uklady byly tez budowane z dioda gunna, a takze na waraktorach.

  Beeker:
  Co do klistronow to nie wszystkie sa generacyjne ( o ile mi wiadomo to wlasnie kiistrony refleksyjne sa wlasnie tymi generacyjnymi), ale tez istnieja takie z wejsciem i wyjsciem (podobne w budowie do TWT).

  dipol:
  Nie, mowimy o klistronach. Co to byly za nadajniki ? Ja osobiscie magnetrony widzialem jedynie w radarach (nawet mam 2 sztuki na pasmo X w tym jeden 25kW w impulsie :D ) - niestety o ile mi wiadomo nie ma zbyt dobrej metody ich modulacji wiec zastosowania tez raczej skromne.
 • Level 27  
  krzkomar wrote:
  Quote:
  Szkoda tylko, że po niemiecku, ale zawsze to coś.


  Ja też nie kumam nic po niemiecku ale jakoś sobie daję radę. Wchodzę tutaj i tłumaczę sobie całe zdania lub akapity. Muszę przyznać, że z niemieckiego na angielski tłumaczy świetnie. Są co prawda drobne potknięcia (np. słowo "kreises" tłumaczy jako "circle" zamiast "circuit" lub "Sicherungen" jako "safety devices" zamiast "fuses") ale to pikuś jeśli znasz parę słów z technicznego angielskiego.
  Właśnie jestem na etapie tłumaczenia sobie dokumentacji pewnej włoskiej maszyny dziewiarskiej. Tekst jest po niemiecku i muszę klepać ręcznie z kartek ale trud się opłaca.
 • Vacuum tubes specialist
  Krzkomar napisał: Jako wzmacniacz odbiciowy moze sluzyc chyba kazdy generator + cyrkulator - takie uklady byly tez budowane z dioda gunna, a takze na waraktorach.

  Wiem o tym doskonale. Odpowiadałem po prostu pytającemu-nie napisałem niczego nieprawdziwego.

  Klistrony wieloobwodowe (takie z wejściem i wyjściem) też mogą pracować jako generatory-wystarczy zamknąć pętlę sprzężenia zwrotnego. :D
 • Level 25  
  AlekZ wrote:

  Klistrony wieloobwodowe (takie z wejściem i wyjściem) też mogą pracować jako generatory-wystarczy zamknąć pętlę sprzężenia zwrotnego. :D


  A nie wiesz przypadkiem czy to samo mozna wykonac na TWT ? I jak jest ze stabilnoscia czestotliwosci takiego rozwiazania ?[/code]
 • Vacuum tubes specialist
 • Level 25  
  TWT ( Travelling Wave Tube) - lampa z falą bieżącą polska nazwa to chyba LFB
 • Vacuum tubes specialist
  Tak lepiej:) . Trudno powiedzieć czy się da. Trzebaby chyba dołączyć zewnętrzną odpowiednią linię opóźniającą by zaszedł warunek fazy dla wzbudzenia drgań. I nie wiem, czy drgania mogłyby się tam samoistnie zapoczątkować. Literatura na ten temat milczy.
 • Level 25  
  Literatura to ogólnie milczy w tematach mikrofalowych i trudno się temu dziwić - do niedawna ta technika była kojarzona jedynie z wojskiem :(.