Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

falownik i usterka wysokie udc

wojtex1111 27 Apr 2007 18:59 4430 16
  • #1
    wojtex1111
    Level 21  
    Witam,w maszynie w jednej szafie sterowniczej pracuje 5 falowników,cztery małej mocy 0.75 kW i jeden 18.5kW,przy czym do tych czterech nie zastosowano żadnych dławików i filtrów,a tylko ten większy zasilany jest przez dławik typu AS7n45/0.4.
    Problem dotyczy mniejszego falownika typ AFC 120 który niespodziewanie zatrzymuje silnik wyświetlając /wysokie udc/ a inne zasilane z tej samej sieci pracują dalej,mierzyłem jego napięcie zasilania wielokrotnie i zawiera się w granicach 220 do 230V,częstotliwość ustawiam mu zazwyczaj na kilkanaście Hz a silnik nie jest zbytnio obciążony pracą i nie jest nigdy używane hamowanie silnikem,jakie mogą być przyczyny za wysokiego napięcia zasilania tego falownika,czy jest to brak dławika i filtrów sieciowych,a jeśli tak to jaki dławik i filtr zastosować,a najlepiej opis jak go wykonać.
    Usterka ta zdarza się kilka razy na dobę.Pozdrawiam.
  • Helpful post
    #2
    daro_127
    Level 12  
    Witam, a sprawdziłeś w instrukcji dokładnie od czego jest ten błąd, tam zawsze pisze o przyczynach występowania błędu. Mi się wydaje, że to może być problem ale po stronie wyjściowej falownika w momencie hamowania (nie wiem jak wygląda mechaniczna strona ), jeśli zawodzi hamulec w momencie zatrzymywania silnika i falownik musi przejąć duża energie a nie ma rezystora hamującego to może pojawiać się błąd przeciążenia szyny DC.

    Napisz coś więcej.

    Pozdrawiam

    [/url][/youtube]
  • Helpful post
    #3
    atlantel
    Automation specialist
    Witam!
    Wysokie udc wskazuje na przekroczone napięcie na szynie prądu stałego, przyczyną tego stanu może być np. błędnie ustawiony parametr 1.5 lub 1.7 i dlatego od tego proponuję zacząć - zwiększyć ten czas (dla diagnozy nawet kilkakrotnie więcej). W zależności od rodzaju napędzanej maszyny (wentylator transporter mają inne charakterystyki) zdeterminowana jest także deceleracja. A może te falowniki napędzają urządzenie w którym spięte są napędy np. taśmą, papierem lub wałami wtedy może dochodzić do napędzania przez ten o wyższych prędkościach liniowych a tym samym hamowania innego co doprowadza do podniesienia napięcia na szynie? Podaj trochę więcej danych o urządzeniach napędzanych to spróbuję pomóc.
    Pozdrawiam
  • #4
    wojtex1111
    Level 21  
    czas w parametrach 1.5 i 1.7 zwiekszałem i nic to nie dało,silnik sterowany tym falownikiem napędza przez przekładnie ślimakową zwijarke do folii i ma pracować cały czas ,bez zatrzymywania,z częstotliwością prądu kilkunastu Hz,przekładnia ślimakowa przenosi napęd w jedną stronę,nie można obracać silnika od strony bębna zwijającego,te usterki zdarzają się podczas pracy/zwijania/ a nie startu czy zatrzymywania,przykładowo dzisiaj falownik pracował na 14Hz ,napięcie obwodu DC 325V,prąd 0.7A i nagle wyświetlił wysokie UDC i zatrzymał silnik, a do poprawnej pracy maszyny potrzebne jest zgranie prędkości wszyskich 5 falowników,przy czym nie ma takiego zjawiska aby jeden ze silników mógł ciągnąć inny,który wolniej pracuje,pozdrawiam.
  • #6
    wojtex1111
    Level 21  
    Witam,też o tym myślałem,a nawet o przepięciu jego zasilania na inną fazę,ale jest jeszcze jedna sprawa,jeden z trzech AFC120 /ten dobry/ma wpływ na dwa pozostałe tzn,podkręcając mu częstotliwość podkręcam dwa inne AFC120,więc przy takich zamianach trzeba by było zmienić ustawienia,a nie wiem do końca które to opcje, a druga sprawa ,atlantel ,co sądzisz o braku dławików i filtrów,pozdrawiam.
  • Helpful post
    #7
    Slawox
    Level 14  
    Sprawdz par. - 3.5 Restart >Udc Zezwolenie na restart przy
    wysokim napieciu Udc i ustaw na NIE
  • #8
    atlantel
    Automation specialist
    Witam!
    Wydrukuj z tej strony parametry falownika http://www.twerd.pl/pliki/afc120_pl_manual.pdf następnie odczytaj i zapisz wszystkie zmienione Nastawy w stosunku do fabrycznych dla zamienianych falowników,prawdopodobnie stwierdzisz, że wcale tak dużo nie było zmienianych następnie odłącz silniki na zaciskach falownika i wprowadź parametry odpowiednio dla każdego zmienianego zmienianego. Oznacz wszystkie przewody i odłącz, zamień falowniki i powtórnie podłącz. Namawiam Cię do tego dlatego, że wątpię aby brak filtrów powodował tak opisaną usterkę. Jeżeli dobrze zrozumiałem 2 falowniki są podległe, czy sygnał zadający na nie jest wyprowadzony z wyjścia analogowego napięciowego 8;9 falownika prowadzącego, czy może jest zadajnik na 3 falowniki ? Czy na pewno te 3 falowniki nie sa spięte np.folią, a może to jest nawijak z dwoma wałami na którym leży gilza z nawijaną folią? Te informacje ułatwią wydanie mi opini o usterce.
    Pozdrawiam
  • #9
    wojtex1111
    Level 21  
    Witam,są dwie zwijarki,gdy się robi taśmy/rzadko/ używa się dwóch,a na rękaw foliowy jednej,przed nimi znajduje się odciąg,wszystko to jest napędzane silnikami 0.55kW przez przekładnie ślimakowe i sterowane trzema jednakowymi falownikami AFC120,przy czym falownik odciągu steruje tymi na zwijarkach,można sterować potencjometrami lub klawiaturą.
    Falownik tej drugiej mało używanej zwijarki też się zatrzymywał i również z powodu /wysokie udc/ więc nie ma sensu ich zamieniać,a zamiana z tym z odciągu też nie wyjdzie mi na dobre bo gdy zatrzyma się odciąg/wysokie udc/będe musiał od nowa uruchamiać cały ciąg,to jest praktycznie nowa maszyna jednak producent nie dał żadnych schematów elektryki,a co do braku dławików przed falownikami to pytałem o nie bo producent falownika nie podał jakie mają być,a nie jestem pewien czy z powodu braku tych dławików falowniki nie zakłócają sie nawzajem.
    Atlantel,rzeczywiście są niewielkie różnice od nastaw producenta.
    Na stronie 6 tego manual pdf jest schemat podłączenia zasilania przez cewke L ale nie wiadomo nic o jej parametrach.
    Sprawdziłem ustawienia falownika i podaję różnicę pomiędzy ustawieniami producenta;
    1.3 65Hz
    1.19 lewo
    2.2 We A
    2.5 lokalne
    2.16 gotowy
    2.17 praca
    2.19 usterka
    3.12 6 min
    3.13 nie
    ustawienia te spisałem z wyświetlacza falownika odciągu,czyli tego który steruje również tymi ze zwijarek i pracuje bezawaryjnie,na tej fazie z której jest zasilany jest napięcie o ok.10V niższe niż na dwóch pozostałych,z których są zasilane falowniki zwijarek,pozdrawiam.
  • #10
    atlantel
    Automation specialist
    Witam!
    Długo zastanawiałem się, jaką Ci dać odpowiedź, ale po kolei "dławiki" jak je nazywasz to filtry o dosyć skomplikowanej budowie patrz np. tu http://aniro.ph.pl/Folder.2006-01-18.2506/Folder.2007-03-09.3243/Folder.2007-03-09.3456/Folder.2006-01-18.2506/Folder.2007-03-09.3243/Folder.2007-03-09.3456/FEG indukcyjności i pojemności są dobierane do mocy falowników i producenci ich wartości z reguły nie podają, cena jest zróżnicowana tu http://www.aniro.pl/index.php około 35 euro (raczej umiarkowana). Ale moim zdaniem nie jest to sprawa filtrów, chyba, że montaż falowników był przeprowadzony bez znajomości podstawowych zasad dla tych urządzeń patrz tu: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic742148.html . A może w trakcie pracy urządzenia do produkcji foli następuje wyłączanie jakiegoś dużego silnika i powoduje wzrost napięcia sieci (czy mierzyłeś ile wynosi ?), Piszesz, że na jednej fazie napięcie jest mniejsze -dla diagnozy usterki przełącz na nią ten, który ulega wyłączeniu awaryjnemu. A tak nawiasem, jeżeli jest to firma zatrudniająca pracowników to urządzenia muszą spełniać minimalne wymagania dla nowej maszyny jest to CE (tu także DTR). Czy maszyna zasilana jest z sieci publicznej, jeżeli tak to zajdzie konieczność montażu filtrów, aby spełnić normę dla środowiska 1, niestety falowniki te nie mają żadnych filtrów i bez zabudowy filtrów nie spełniają normy nawet dla środowiska przemysłowego? Ciągle zastanawia mnie sposób zadawania częstotliwości szczególnie tych podległych, jeżeli możesz zrobić zdjęcia terminali falowników i przesłać na PW wyjaśni to czy tu niema błędu. W mojej praktyce nie zdarzyła się usterka przekroczenia napięcia na szynie DC spowodowana zakłóceniami EMC, fakt nie miałem do czynienia z TWERD ale wszystkie falowniki są podobne (może te bardziej prymitywne).
    Pozdrawiam
  • #11
    wojtex1111
    Level 21  
    Witam,na terenie gdzie wytwarzamy folie jest też kilka innych firm i jest to energia przemysłowa z osobnego transformatora,ale jak mnie zapewniał główny elektryk nie ma aż tak prądożernych urządzeń,które powodowałyby skoki napięcia natomiast w naszej maszynie jest silnik 18kW,ale on pracuje równomiernie cały czas,grzałki po kilka kW włączają sie co jakiś czas,ale są zasilane z różnych faz.
    Jeżeli chodzi o filtry EMC to pewnie nie ma konieczności ich montażu,ale ja miałem raczej na myśli cewke L na rdzeniu z blach,zastosowaną przed filtrem na przewodzie fazowym/strona 6 w tym pdf co podałeś/,ta cewka może robić spadek napięcia i dodatkowo zabezpieczać falownik od strony zasilania,jednak brak danych tej cewki.
    Co do komunikacji między falownikami to działa ona poprawnie,ale jak one są połączone między sobą to na razie nie wiem gdyż nie mam żadnych schematów maszyny i trzeba dopiero pozdejmować obudowy falowników aby ewentualnie narysować schemat,w każdym razie jeżeli wyłącze falownik odciągu to na wyświetlaczu tego od zwijarki wyświetla/brak komunikacji/.
    Jeżeli uda mi się zrobić jakiś zdjęcie tych połączeń to Ci wyśle, ale w tym tygodniu narazie nie pracujemy,spróbuje również przepiąć zasilanie falownika na faze o najniższym napięciu,pozdrawiam.
  • Helpful post
    #12
    grzecho
    Level 15  
    Myślę że powinienneś pomyśleć o sprawdzenu rezystancji izolacji do uziemienia (przy 1000V) Jest to przyczyną różnych głupich błędów.
  • #13
    wojtex1111
    Level 21  
    Witam,to raczej powinni sprawdzić miejscowi elektrycy,my tylko dzierżawimy budynek i instalacja elektryczna do nas nie należy,bardziej zależy mi na opisie tego dławika przed falownikiem,jakie wymiary rdzenia,jaka ilość drutu i jakiej średnicy,może być dowolnego typu, jednak dla falownika o mocy ok. 0.75kW i zasilanego z jednej fazy,pozdrawiam.
  • Helpful post
    #14
    vampire
    Level 12  
    Zadzwoń do Twerda - w firmie w której pracuję był pewien problem z falownikiem i sami przysłali odpowiedni dławik. Była to usterka innego typu - notorycznie uszkadzał się falownik (martwy). Sprawdź może coś gdzieś w instalacji iskrzy. W tym przypadku był niezły cyrk , rozbebeszyłem nawet cała instalację (jest to mały zakład) - wszystko OK. A przyczyną awarii był ...iskrzący zacisk zerowy licznika w domu u szefa(zakład koło domu) !!! Od tej pory spokój. Po naprawie u Twerda w rejestrze usterek bardzo często był błąd "Niskie UDC", pewnie nie kasowali a było to ostatnie zdarzenie które falownik zarejestrował przed śmiercią.
  • #15
    wojtex1111
    Level 21  
    Witam,napisałem do Twerda w sprawie dławika,ale na razie nie ma odpowiedzi,spróbowałem podłączyć dwa falowniki na jedną fazę,tę o niższym napięciu,jednak zakłócają się nawzajem,pewnie z powodu braku dławików,jakby się zawiesiły,zgasły im wyświetlacze i zatrzymały się,podłączyłem więc po staremu i ponownie pracują.
    Jeżeli chodzi o iskrzące styki lub połączenia,to nie znalazłem ich,przynajmniej tam gdzie mogłem szukać,ale dzięki za pomoc.
    Znalazłem takie dławiki;
    http://www.psa.pl/ViewItem.php?ItemID=218&CategoryID=10&SubcategoryID=32
    może ktoś ich używa i się wypowie ile są warte,gdzieś czytałem że dławiki sieciowe pomagają również przy niestabilnym napięciu sieciowym,pozdrawiam.
  • #17
    wojtex1111
    Level 21  
    Witam,atlantel ,te są tańsze, ale to raczej filtry,dlatego zamówiłem te daławiki na rdzeniach z blach,podobno nie byle jakich,aby uzyskać uniezależnienie od skoków napięcia sieci,filtracja narazie mnie nie interesuje,natomiast od Twerda nie uzyskałem dotychczas żadnej odpowiedzi,pozdrawiam.
    17.06.07
    Zamontowałem dławik i są pozytywne efekty,co prawda nie jest tani,ale się opłaciło.
    Doszedłem do wniosku iż wyłączenie naraz większej ilości maszyn,zbyt wolna kompensacja bateriami kondensatorów,prawdopodobnie powoduje skoki napięcia,na które reaguje falownik,dziękuję za pomoc,pozdrawiam.