Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie LCD z multimetru

peter013 27 Kwi 2007 21:56 1172 6
  • #1 27 Kwi 2007 21:56
    peter013
    Poziom 12  

Witam wszystkich.
    Mam kilka pytań posiadam wyświetlacz z multimetr-u w pełni sprawny i chodzi mi o to aby go podłączyć do komputera. Znalazłem wiele projektów lecz opisane jest opis LCD z 15 wyjściami t mój ma dużo więcej może wie ktoś jak wszystko podłączyć jakie programy i czy da się to zrobić proszę o pomoc.

0 6
  • #2 27 Kwi 2007 23:53
    me_super
    Poziom 29  

peter013 napisał:
    Witam wszystkich.
    Mam kilka pytań posiadam wyświetlacz z multimetr-u w pełni sprawny i chodzi mi o to aby go podłączyć do komputera. Znalazłem wiele projektów lecz opisane jest opis LCD z 15 wyjściami t mój ma dużo więcej może wie ktoś jak wszystko podłączyć jakie programy i czy da się to zrobić proszę o pomoc.

Nie podłączysz go. Kup wyświetlacz LCD z 15 pinami.

0
  • #3 28 Kwi 2007 00:19
    peter013
    Poziom 12  

oki dzięki za pomoc a ile kosztują takie wyświetlacze i rożne wielkości czy w każdym elektronicznym będą co mam powiedzieć że jaki ma opis chciałbym aby wyświetlał każdy obrazek ????

0
  • #4 28 Kwi 2007 00:44
    oj
    Poziom 42  

Aby wyświetlał obrazek >> to wyświetlacze graficzne, dość drogie, trzeba wiedzieć co się kupuje; nie wszystkie da się podłączyć bezpośrednio pod LPT w komputerze.

Mały wyświetlacz graficzny tanio można z zrobić z wyświetlacza od Nokii 3210/3310/3410 itd.

Aby wyświetlał ikony, cyfry litery >> wyświetlacz alfanumeryczny o organizacji w zależności od potrzeb.
    Czy więcej wierszy (są 1,2, 4) i znaków w wierszu (są 8,16,20,24,40) (każdy znak to matryca 5 na 7 punktów) tym więcej informacji się jednocześnie da wyświetlić.

Najsensowniejszy jest 4x20 znaków, podłączasz go do złącza LPT w komputerze, w/g schematów na forum

W sklepie pytasz się o wyświetlacz alfanumeryczny o organizacji 4x20 (lub 2x16), z podświetleniem, zgodny z HD44780 (95% wyświetlaczy na rynku)

0
  • #5 28 Kwi 2007 09:12
    peter013
    Poziom 12  

Bardzo dziękuje za pomoc dziś wybieram się do miasta i zobaczę.

0
  • #6 28 Kwi 2007 12:31
    me_super
    Poziom 29  

peter013 napisał:
    oki dzięki za pomoc a ile kosztują takie wyświetlacze i rożne wielkości czy w każdym elektronicznym będą co mam powiedzieć że jaki ma opis chciałbym aby wyświetlał każdy obrazek ????

Wpisz w wyszukiwarkę allegro "lcd 2x16"; najtańsze są 12 zł (+wysyłka) a widziałem nawet po 8zł (2x8 lub 1x8). Tak jak już napisano, sterownik musi być zgodny z HD44780.

0
  • #7 29 Sie 2018 13:01
    japko1024
    Poziom 17  

me_super napisał:
    peter013 napisał:
    Witam wszystkich.

Nie podłączysz go. Kup wyświetlacz LCD z 15 pinami.

Dlaczego nie? Na pewno będzie to nieco trudniejsze, niż podłączenie wyświetlacza z gotowym sterownikiem, ale jak najbardziej wykonalne. LCD można sterować bezpośrednio z mikrokontrolera - nawet Microchip (dawniej Atmel) wydał instrukcję, jak to zrobić: Link (trzeba przyłożyć napięcie przemienne, np. przebieg prostokątny z wyjść cyfrowych o odpowiednio dużej częstotliwości, bo napięcie stałe może powodować degradację ciekłych kryształów). Największy problem może być z ustaleniem, które piny sterują którymi segmentami.

0