Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

wzmacniacz samochodowy PA-7020 - nie gra.

Kuczus 27 Apr 2007 22:46 2629 13
e-mierniki
    Kuczus
    Level 19  
    a mianowicie mam pewien poważny problem z :
    wzmacniacz samochodowy PA-7020 - nie gra.
    jest to wzmacniacz samochodowy 5-cio kanałowy. oparty na dwóch przetwornicach! jedna zasila koncówke na tranzystorach :
    2x D998/ 2x B778 (120V 10A 80W 10MHz)
    a druga 4xbd912/4xbd11
    po wylutowaniu tych tranzystorów oraz włączenie w szereg z gałęzią dodatnią żarówki 12V 25W oraz podaniu napięcia żarówka zapala się oraz grzeją się 2 Watowe rezystory o wartości ok 110ohm zaznaczone na fotce numer2
    spadek napięcia na żarówce powoduje że napięcie na zaciskach głośników jest mniejsze (czytaj niżej)
    napięcie na zasiskach głośników wynosi na kanałach :
    1, 3, 5 w granicach 60mV
    2, 4 napięcie ujemne ok -60mV
    zadziwiła mnie ilość tranzystorów w obudowach :TO92
    ponieważ w standartowych konstrukcjach opartych na końcówce mocy bazującej na bd912 stosowało się stopień sterujący na bd139/140 no i nie umiem się doszukać wzmacniacza różnowego oraz stopnia sterującego:/ straszny mętlik :/ ma ktoś może schemat wzmacniacza podobnej kosntrukcji? (ponieważ do tego nikt schematu nie posiada)
    może ktoś spotkał sie też z takim problemem? z góry dziękuje za zainteresowanie !
  • e-mierniki
  • Helpful post
    adinoekrak
    Level 12  
    cześć
    muszę ci powiedzieć że nie znasz sie wcale na rzeczy mój kolega kupił ten wzmacniacz od ciebie, a naprawienie trwało mi dosłownie 30min. koszt naprawy to 25zł. te dwie diody zenera które są zamieszczone mniej więcej na środku płytki głównej były na odwrót wlutowane. a poza tym wystarczyło kupić te dwa tranzystory polowe IRFZ44N i układ nimi sterujący, wymienić i wszystko gra!
    pozdrawiam

Moderated By _PREDATOR_:

Jak zaczynamy i kończymy nowe zdanie?
    Interpunkcja się kłania!

Kuczus
    Level 19  
    ok zgodze się że nie umiem się połapać bez schematu w tej konstrukcji i zrealizowanych stopni sterujących oraz różnicowego bo zazwyczaj na moim warsztacie widniały konstrukcje UNITROWSKIE chyba zajarzysz o co mi chodzi.
    hehehe ale co Ty mnie tak pojechałeś panie adinokrak :/ powinienem się obrazić bo po 1 :
    *.ja ten wzmacniacz kupiłem przed wczoraj a nie ja komuś sprzedałem
    *. przetwornica jest w 100% sprawna więc po co Twoja dygresja ?
    masz może schemat do tego wzmacniacza ? bo bez niego nie umiem się połapać w stopniu sterującym... i wzmacniacza różnicowego
    no ale nic:) po co bym pisał posta wczoraj wieczorem skoro bym już nie miał tego wzmacniacza? hehe - ale w ramach przeprosin możesz mi pomóc przy poszukiwaniu usterki :D
    te diody z ostatniej fotki można zdefiniować czy są dobrze wlutowane , mógłbyś sprawdzić u mnie?(katodą w stronę przetwornicy)
  • Helpful post
    adinoekrak
    Level 12  
    Ok. Sorki musiałem sie pomylić, ale wydawało mi się że to ten sam wzmacniacz. Ktoś grzebał prze tobą w tym wzmacniaczu? Wylutuj te diody i tam będzie mały rysunek, jeśli nie będzie widać to pod światło zobacz, jeśli to jest inny wzmacniacz a nikt przy nim nie majstrował to mogą być dobre, i coś innego w nim siadło. Ja ten wzmacniacz robiłem jakiś tydzień do dwóch tygodni temu. Jak chcesz mogę zobaczyć ten wzmacniacz ten wzmacniacz, ale nie wiem kiedy ja mam do Rybnika jakieś 15km. Schematu nie mam jeśli jest wszystko tak przejrzyście poskładane wole pracować bez. Z góry jeszcze ras przepraszam.

Dodano po 7 [minuty]:

Zmierzyłeś tranzystory ze wzmacniacza czy są sprawne i diody prostownicze w obudowie TO-220?

Dodano po 2 [minuty]:

Te tranzystory mi się nie podobają (powyginane nóżki i polutowane).

Dodano po 8 [minuty]:

Gdzie się straciły te tranzystory lub coś innego (obudowa TO-220), Bo mi się wydaje że tam powinny być. U mojego kumpla były ale nie pamiętam dokładnie co to było.
  • e-mierniki
    Kuczus
    Level 19  
    no tak masz racje! Wzmacniacz dostałem w takim stanie czyli :
    tranzystory zamiast rozlutowane od płytki były poobcinane obcinakami! Te tranzystory akurat były wylutowane w celu sprawdzenia ich! Te szybkie diody są sprawne, cała przetwornica jest sprawna!
    Diody są dobrze wlutowane, ale wieczorem dopiero będę mógł coś więcej zrobic
    a co do tranzystorów mocy to pod miernikiem diód są sprawne/ nie mają zwarcia tam gdzie nie powinny mieć rozlutowałem je na ten czas! wieczorem! dostałem już od kolegi obrazek gdzie są szukane prze zemnie stopnie streujące i wzmacniacza różnicowego więc pod wieczór się wezme za sprawdzanie tranzystorów i tych nieszczścnych driverów sterujących! czy konieczne jest aby ta płytka (gdzie były kanały wejściowe kontrolki power itp. była wpięta przy szukaniu awarii? )
  • Helpful post
    adinoekrak
    Level 12  
    Szczerze mówiąc nie wiem czy jest koniecznie potrzebna jest ta płytka, ale lepiej do pewności zawsze ją mieć włączoną. Ja po sprawdzeniu taili wymieniłem je i całość podłączyłem i od razu działało. Tu masz kilka fotek tego wzmacniacza którego ja naprawiłem może ci sie na coś przydają. Jeśli masz jakieś pytania to zadawaj teraz bo mam ten wzmacniacz przed sobą.
    Attachments:
  • Helpful post
    adinoekrak
    Level 12  
    Myślę że należało by dodać tam większe kondensatory, bo takie 2*1000uF i 2*2200uF to za mało do takiego wzmacniacza.
    Kuczus
    Level 19  
    a więc tak :
    jedna dioda była źle wlutowana... dziwne że i u mnie diody źle wlutowane:/
    teraz mam pewien dziwny problem a mianowicie nie ma napięcia na mostku prostowniczym! musze sprawdzić te diody w obudowie to-220 zaraz napisze co się dalej dzieje :)
    +++++++++++++++++++++++
    coś wydaje mi się że padł układ TL494
    ale nie sprawdziłem jeszcze wszystkich diód na razie tylko mostek i jest OK.
    ++++++++++++++++EDIT2 +++
    wszystkie diody sprawdzone! pomimo temtej zenerki która była źle wlutowana wymieniłem na nową i wlutowałem tak jak mi podałeś (pomogłeś)
    no nic... i wszystkie sprawne
    teraz trzeba wziąć sie za tranzystory :) napisze jak będę coś więcej wiedział :)
  • Helpful post
    adinoekrak
    Level 12  
    Tego TL494 najlepiej kupić nowy będziesz miał 100% pewności że jest dobry

Dodano po 2 [minuty]:

A na którym mostku nie masz zasilania na tym co zasila te 4 wzmacniacze czy tym drugim? i te 2 tranzystory se wlutuj posłałem ci zdj.
    Kuczus
    Level 19  
    no włażnie że i na tym i na tym mostku :/ czyli układ scalony tl494? tylko że dziś sobota a jutro niedziela więc dopiero będę miał go na poniedziałek :(
    na tych cewkach/transformatorach na pierwotnym jest stałe 12V a na wtórnym nic ani zmiennego ani stałego dziwne jest to ze tam jest stałem 12 V a nie zmienne... czy jest to normalne w przetwornicach ?
    adinoekrak
    Level 12  
    Nie może być stałego napięcia bo by sie trafo grzał sprawdź te tranzystory polowe czy czasem nie mają zwraca i dej mi znać, może też być tak że ten TL494 podaje cały czas impuls. Masz może oscyloskop by sprawdzić przebiegi na tym trafo i na tym Tl494, Może być też coś innego do sprawdzenia częstotliwości???
    Kuczus
    Level 19  
    zaraz sprawdze te polówki a oscyloskopu niestety jeszcze nie mam (brak kasy) jedyne co mam
    to pomiar częstotliwości ale max 20 kHz i nigdy tego nie używałem więc nie wiem czy się nada
    ++++EDIT++++
    od strony gdzie są 4 irfy jest na wszystkich tak :
    tylko między D-S tylko w jedną stone przejście więc jest ok
    ale na tamtych dwóch sprawa wygląda tak :
    [--O--]
    | IRF |
    |____|
    |..|..|
    G-D-S

a więc pierwsza pozycja to czerwony kabelek :
    S-D miernik diód wskazuje : 713
    D-S miernik diód wskazuje: 168
    G-S;G-D nie ma przepływu
    co wskazuje na uwalenie tranzystora czyż nie?
    adinoekrak
    Level 12  
    Prawdopodobnie masz racje, bo moje pomiary wskazują zupełnie co innego:
    (Pierwsza litera oznacza COM Z miernika)
    S-D :nie ma przepływu
    D-S :560
    G-S :1760
    G-D :nie ma przepływu
    (Pierwsza litera oznacza Czerwony przewód z miernika)
    S-D :560
    D-S :nie ma przepływu
    G-S :800
    G-D :1700

Dodano po 5 [minuty]:

Tylko że ja mam tu zastosowane IRFZ46N są mocniejsze, ale to nie powinno robić wielkiej różnicy w pomiarach. Na twoim miejscu kupiłbym te same większa pewność że drugi raz tak szybko sienie spalą. koszt chyb nie jest większy od 1zł więcej za sztukę
    Kuczus
    Level 19  
    ok dzięki Ci bardzo :) to nic... pozostaje mi czekać do jutra i kupić te części i odpalać :)
    ---
    po wymianie tl494 wszystko działa.Nawet tranzystorów polowych (IRFZ44N) nie musiałem wymieniać.
    A moje błędy w testowaniu ich, wynikały z błędnego pojęcia o tranzystorach polowych (chodzi o podanie ładunku )
    :) dziękuje za rozjaśnienie konstrukcji tego wzmacniacza i za pomoc dzięki!
    Prosze o zamknięcie tematu :)
    ps.jeśli ktoś miałby podobny problem zapraszam na PW

Scaliłem, przycisk "zmień"!
    Jak zaczynamy i kończymy nowe zdanie?
    [_P_]