Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Citroen Xsara I - wentylatory układu chłodzenia.

forsoft 29 Apr 2007 11:30 2874 2
 • #1
  forsoft
  Level 21  
  W Citroenie Xsara I z klimatyzacją (rocznik 2000, silnik benzynowy 1,4) uszkodzeniu uległ jeden z wentylatorów chłodnicy.

  Ze wstępnych ustaleń wynika, że silniki wentylatorów posiadają moc 200W każdy. Niestety nie udało mi się potwierdzić tego faktu z całkowitą pewnością.  Zawiódł sworzeń mocujący wentylator. Silnik obracał się więc swobodnie nie napędzając wentylatora. Sam wentylator uległ wytarciu w punkcie osadzenia na wale silnika, tak więc teraz nie pasuje już idealnie do wału silnika.

  Prowizoryczna naprawa została wykonana za pomocą kleju epoksydowego i kawałka gwoździa w zastępstwie sworznia.

  W moim mieście nie ma serwisu Citroena, jest natomiast serwis Peugeota. Specjalistyczne sklepy z częściami samochodowymi nie były w stanie znaleźć dostawcy (z wyjątkiem Citroena) posiadającego odpowiednią część w ofercie. Wstępnie udało się stwierdzić, że podobne elementy wykorzystuje także Peugeot w modelu Partner i Citroen w modelu Berlingo.

  Pragnę ustalić z w jakim stopniu wentylator układu chłodzenia jest zgodny z innymi modelami samochodów. Znalezienie stosownej części lub zamiennika powinno być wtedy znacznie łatwiejsze.
 • #2
  hitek
  Level 17  
  Jeśli masz problemy z dostaniem części, to proponuję ci udać się do tokarza "z głową", żeby roztoczył wirnik twojego wentylatora, dopasował doń mosiężną tuleję i połączył na stałę z wiatrakiem. Dorobi sworzeń i wszystko będzie pewne, odporne na temperaturę i jak nowe. Sam tak wielokrotnie regenerowałem wentylatory i nie sprawiały potem problemów.
 • #3
  Lukalago
  Level 26  
  Bez sensu to naprawiać, na allegro po 350zł komplet wentylatorów z obudową do xsary z o wiele lepszymi silnikami niż orginał.