Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Zasilacze UPS
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy układ ULN2003 jest w programie eagle??

29 Kwi 2007 11:55 4298 20
  • Poziom 14  
    Witam,

Tak jak w temacie driver ULN2003 czy znajduje sie w bazie eagel a jesli nie ma to czy juz został umieszczony na forum elektroda.

Pozdrawiam Roman
  • Zasilacze UPS
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Biblioteka "ULN-UDN".
  • Zasilacze UPS
  • Poziom 14  
    Oki dziękuje, miałbym jeszcze jedno pytanie jak zwiększyć obszar w którym mogę rysować schemat.
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Na tym polega ograniczenie wersji darmowej Eagla.
  • Poziom 14  
    I chyba jak na razie ostatnie pytanie, jakie oznaczenia w eagle mają takie piny jak są używane w komputerze na płytach głównych np do zerowania biosu??
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    Takie złacze możesz znaleźć w bibliotece "PINHEAD.LBR" lub "CON-ISTB.LBR".
    Pozdrawiam :)
  • Poziom 14  
    Ok teraz mam znowu inny problem , nie mogę przesuwać elementów na płytce, niestety ma kilka układów i nawet przy 2 warstwowej płytce rozłożenie elementów jest fatalne, czy ktoś ma cracka albo coś w tym stylu bo sami zobaczcie jak to wygląda, dlatego prosiłbym o pomoc.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Tu nie pytamy o nielegalne dodatki, wracając do płytki, rozmieść sensownie elementy albo wrzuć tu projekt to może coś da się z tym zrobić.
  • Poziom 14  
    właśnie w tym problem ze nie mogę ich rozmieścić bo wypisuje ze mam wersje "light edition" czyli tą edukacyjną , chętnie umieszczę projekt żeby mi ktoś przemieścił elementy :)
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    A czy przesuwasz element po elemencie w obszar wewnątrz białego prostokąta? Ma także podstawową (darmową) wersję eagle i da się bez problemu poprzesuwać elementy. Trzeba pamiętać że jak się kliknie na element który chce się przesunąć i on się podświetli to już musi się go umieścić wewnątrz tego białego prostokąta (maksymalny obszar płytki dla wersji light), próba umieszczenia go poza tym obszarem skończy się stosownym komunikatem.
    Pozdrawiam i życzę cierpliwości :)

Dodano po 6 [minuty]:

Na schemacie jest błąd. Złącze JP1 nie jest połączone fizycznie z szynami zasilającymi układy.

Dodano po 23 [minuty]:

Poukładałem elementy a także usunąłem błąd ze schematu, wyjścia IC5 (Q6,Q7) były podłączone do dodatniej szyny zasilającej.
    W załączniku schemat wraz z poukładanymi elementami na płytce.
  • Poziom 14  
    Dzięki stary znowu przyznałem ci punkty i przepraszam za lamerstwo ale dopiero zaczołem z tym programem, i rzeczywiście można elementy przesuwa ale w białym prostokącie.
  • Poziom 25  
    Ten biały prostokąt to obręb płytki którą tworzymy. W wersji Light możemy oczywiście zmniejszać i zwiększać ale pole dla elementów pozostanie. On jest tylko rysunkiem na warstwie "dimension" (w wersjach płatnych elementy można dowolnie rozstawiać, nawet poza obręb tego prostokąta). W wersji light możesz narysować więcej takich zarysów płytek ale muszą się znajdować w polu 100mm x 80mm
  • Poziom 14  
    Mam pytanie co do mojego układu ponieważ na wyjściu układu 74HC154 pojawiają sie 1111101... to stosując układ uln2003 jest to odwracane do 0000010.... ?? bo zauważyłem w schemacie ideowym układu uln2003 inwertery czy dobrze myślę??
  • Poziom 25  
    Dokładnie, dobrze myślisz :) Układ ULN2003 to inwerter który zawiera w sobie 7 par tranzystorów pracujących w układzie darlingtona. Dzięki nim można podłączyć obciążenia pobierające prąd nawet 500mA łącznie. Jeżeli układ ten ma zachowywać zgodność stanów logicznych wejściowych z wyjściowymi to należy zastosować dodatkowe inwertery na jego wejściach, dokładnie tak jak zauważyłeś na schemacie.
  • Poziom 14  
    Wynika z tego ze ja niepotrzebnie wpakowałem do schematu 74HC04 bo mi nie zależy na tym żeby stany były takie same, tylko żeby na wyjściu 74HC154 było 1...01... to uln2003 dawał 0...10... bo ten moduł co robie ma mi służyć do wyboru jednego rzędu diod.
  • Poziom 25  
    Tylko musisz pamiętać że wyjścia ULN2003 to OC i podanie stanu "1" na wejście spowoduje zwarcie wyjścia do masy. Przejrzyj notę katalogową układu. W obecnym stanie otrzymasz następujące wartości:
    wejście->wyjście DCBA - 0001 -> 1011111111111111
    Stany za inwerterami 74HC04 -> 0100000000000000
    Stany za ULN2003 (1-wyjście zwarte do masy, x-brak zwarcia do masy) -> x1xxxxxxxxxxxxxx
  • Poziom 14  
    Tzn ze jak wyrzucę ze schematu 74HC04 to będzie tak jak ja chce czyli jeśli na wyjściu 74HC154 będzie 0 to na wyjściu uln2003 zapali sie linia diod tak?
  • Poziom 25  
    Nie, jeżeli go usuniesz to przy kodzie DCBA=0001 będziesz miał zapalone diody na 15stu wyjściach a na jednym zgaszona.
  • Poziom 14  
    bo widziałem taki układ gdzie demultiplekster jest podłączony do uln2003 i taki zestawienie zapala jedną linie diod z tąd moje zainteresowanie, myslalem ze te invertery w uln2003 uwolnia mnie od 74HC04
  • Poziom 25  
    Owszem, mogłeś widzieć taki układ ale w przypadku gdy demultiplekser nie miał negacji wyjść.
  • Poziom 14  
    tez mi sie tak wydaje , w obecnej chwili płytka jest tak zapchana elementami ze zostaje zabawa w kabelki albo wykonanie prototypu w jakimś zakładzie