Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kilka pytan układ UCY 7402

orzech55 29 Kwi 2007 18:37 1923 4
  • #1 29 Kwi 2007 18:37
    orzech55
    Poziom 9  

Witam.
    Zaczneęod tego ze moja wiedza na temat układów scalonych jest nikła wiec pytania mogą sie wydać banalne.

Mam tu taki schemacik coil guna
    Kilka pytan układ UCY 7402

Wiec tak.
    Jeśli przełącznik P1(przełącznik 3 pozycyjny 2 drożny) będzie ustawiony na ładowanie kondensatorów a przypadkiem nacisnę P2 (wyzwalanie) cały układ szlak trafi (tak mis sie przynajmniej wydaje ). Teraz muszę jakoś po kombinować żeby naciśniecie P2 podczas ładowania kondensatorów nic nie dało. Pomyślałem o bramce logicznej.

P2 to wyłącznik wiec dopóki go nie naciśnięcie jest zwarty.
    P1 podczas ładowania tez jest zwarty.
    Wyzwolenie powinno nastąpić kiedy obydwa styki będą rozwarte.
    A wiec:
    A B Q
    0 1 0
    1 0 0
    1 1 0
    0 0 1
    Gdzie:
    A=P1 , B=P2
    Czyli funkcja NOR
    (nie wiem czy dobrze kombinuje do tego momentu)
    Układ spełniający funkcje NOR to min. UCY 7402 14pin.
    Czyli jeśli odpowiednio podłącze P1 i P2 do tego układu będzie spełniał wymagana przeze mnie funkcje ??
    Jak mam to wszystko podłączyć aby działało tak jak chcę ??
    Jakie napięcie podać na Vcc ??
    Na Vcc mam podać te zasilanie którym ma być wzbudzony tyrystor ??
    Do czego podłączyć GND??

• #2 29 Kwi 2007 19:05
    emka371
    Poziom 19  

Witam!
    Niestety twoje kombinacje nie są zbyt poprawne. Po pierwsze wyzwolenie tyrystora nastąpi po zwarciu przycisku P2 (wszelkie styki rysuje się w stanie spoczynkowym, przy przekaźnikach beznapięciowym).
    Po drugie P1 jest przełącznikiem trójpozycyjnym:
    - poz. górna (wg schematu) - ładowanie kondensatora C1,
    - poz. środkowa - wyzwolenie układu po naciśnięciu przycisku P2,
    - poz. dolna - rozładowanie kondensatora (jeśli nie doszło do wyładowania) poprzez rezystor R2.
    Nigdzie nie narysowano drugiej sekcji P1?
    Po trzecie przypadkowe naciśnięcie P2 podczas ładowania kondensatora nie powinno nic uszkodzić - kondensator rozładuje się poprzez L1, rezystor R1 ograniczy prąd pobierany z sieci.
    Zastosowanie tutaj układów TTL byłoby tutaj dość skomplikowane - zasilanie 5V, konieczność zastosowania układów wykonawczych. Jeśli koniecznie chcesz zablokować możliwośc przypadkowego wyzwolenia dla innych pozycji P1 niż środkowa to proponuje użycie dwusekcyjnego przełącznika P1. Szeregowo z przyciskiem P2 łaczysz drugą sekcję przełącznika - zestyk wspólny i poz. środkową.
    P.S. P1 musi mieć dobrą izolację - kondensator ładuje się do napięcia powyżej 300V.

• #3 29 Kwi 2007 21:13
    orzech55
    Poziom 9  

Dwu sekcyjny- dwudrożny tak ??
    Możesz mi narysować o co ci chodzi bo nie bardzo rozumiem.
    A P2 jest wyłącznikiem chwilowym czyli jest normalnie zamknięty (zwarty).

Teraz mi powiedz czy dobrałem dobry układ??
    Jeśli tak to jak to połączyć i wpiąć do tego układu ??
    Z dodatkowym zasilaniem tego układu nie ma problemu ponieważ do wnętrza obudowy włożyłem zasilacz zasilający wentylatorki chłodziarce tranzystory.

• Pomocny post
    #4 30 Kwi 2007 16:07
    emka371
    Poziom 19  

Po kolei:
    1. Zgodnie ze schematem i zdrowym rozsądkiem P2 jest przyciskiem chwilowym ale normalnie rozwartym.
    2. Tablica prawdy jest dla bramki NOR, ale założenia są błędne - "1" logiczna ma być dla zestyku zwartego, "0" dla rozwartego. W tym konkretnym przypadku dałoby się zrealizować funkcjęsterującą wyzwalaniem tyrystora nawet na jednej bramce 7402.
    3. Najprostszy układ umożliwiający wyzwolenie tyrystora tylko w pozycji środkowej przełącznika P1 poniżej.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME