Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zniekształcenia wzmacniacza RC - wykres sinusoidy

Kaktusiewicz 30 Kwi 2007 09:55 2097 14
  • #1 30 Kwi 2007 09:55
    Kaktusiewicz
    Poziom 9  

Witam!
    Czy ktoś z szanownych forumowiczów byłby w stanie pomóc mi w różnicowaniu zniekształceń wzmacniacza RC. Chodzi dokładnie o to, co odpowiada za dane zniekształcenia sinusoidy (obcięcia od góry, dołu itp.).
    Zamieszczam otrzymane wykresy. Ten na dole został poprawiony przez prowadzącego, gdyż podobno aparatura dokonała całowania i wykres powinien być nieco inny (taki jak ten pogrubiony).
    Zniekształcenia wzmacniacza RC - wykres sinusoidy
    Przez dwa dni przeszukałem już grube megabajty Internetu i nic nie mogę konkretnego na ten temat znaleźć.
    Z góry dziękuję za odpowiedź.

0 14
  • #2 30 Kwi 2007 11:05
    muszynsk
    Poziom 12  

Witam!
    Podałeś troche za mało informacji - podeślij jakiś schemat.
    Z tego co widze (domyślam sie) zasilasz układ symetrycznie +/-5V. Prawdopodobnie ;-) testujesz wzmacniacz podajac zbyt dużą amplitudę sygnału wejściowego, lub ustawiłeś zbyt duże wzmocnienie. Na ogół Uwe*Wzmocnienie <= Uzasilania.
    Jeśli moje pierwsze przypuszczenie jest błędne to być może któryś ze stopni wzmacniacza wychodzi z saturacji i wchodzi w zakres triodowy (dla cmosow). Błędnie ustawiony jest punkt pracy tranzystorów.
    Podeślij wiecej informacji - bedziemy w stanie ci lepiej pomóc.

0
  • #3 30 Kwi 2007 11:15
    Kaktusiewicz
    Poziom 9  

Witam!
    Chyba koniecznym okaże się obejrzenie całej instrukcji do ćwiczenia ze względu na zamieszczone w niej schematy. Oto link: http://home.agh.edu.pl/~januszew/cwnrc.zip

Mój post dotyczy punktu 5.4. Jego istotna część (nie musimy odpowiadać na postawione tam pytania, a jedynie zróżnicować wykres, tak jak to opisałem wcześniej):

5.4 Obserwacja przebiegu napięcia wyjściowego przy przesterowaniu wzmacniacza

Schemat blokowy układu do realizacji tej części ćwiczenia przedstawia Rys.3. Sygnał sterujący podać na wejście WE1. W układzie zamontować rezystancję kolektorową Rc, zaciski Z23 - Z22, o wartości najmniejszej ze stosowanych; pojemność sprzęgająca C2 może mieć wartość dowolną. Częstotliwość sygnału wejściowego należy ustawić w zakresie częstotliwości średnich pasma wzmacniacza tak jak w punktach 5.1, 5.2. Należy tak dobrać amplitudę sygnału wejściowego aby napięcie wyjściowe było wyraźnie zniekształcone tylko z jednej "strony". Aby uzyskać taki efekt, może okazać się konieczne przełączenie napięcia wejściowego na zakres 0,2V. Wyłączyć napięcie zasilania i wymienić rezystancję kolektorową na tę o największej ze stosowanych wartości. Włączyć napięcie zasilające i nie zmieniając amplitudy sygnału wejściowego zaobserwować kształt napięcia wyjściowego, przebieg naszkicować w protokóle. Czy są różnice w kształcie zniekształceń po obu "stronach" przebiegu ?.
    ***(nie jestem pewien czy zamieszczony w tym miejscu schemat jest potrzebny)***
    Zmniejszyć amplitudę sygnału wejściowego do tego stopnia aż znikną oba rodzaje zniekształceń i zanotować wartość napięcia wejściowego. Powrócić do pierwotnej wartości rezystancji Rc (najmniejszej) i doprowadzić do pojawienia się zniekształceń po obu stronach przebiegu.

Dziękuję za miłe przyjęcie na forum.

0
  • Pomocny post
    #4 30 Kwi 2007 11:20
    jony
    Specjalista elektronik

Ja tylko podpowiem. Nasycenie tranzystora i zatkanie tranzystora ( odcięcie )
    I to te zjawiska powodują powstanie zniekształceń gdy wzmacniacz jest przesterowany.

0
  • #5 30 Kwi 2007 11:36
    Kaktusiewicz
    Poziom 9  

Witam!
    No właśnie, ale jakie zjawisko odpowiada za dane zniekształcenie i czy ma to coś wspólnego z przesunięciem fazy o 180 stopni?

0
  • Pomocny post
    #6 30 Kwi 2007 12:03
    jony
    Specjalista elektronik

Nasycenie obcina ujemną połówkę na wyjściu a zatkanie z pozastawia "zaokrąglony" ale lekko spłaszczony dodatni okres Uwy.
    Oczywiście tak sie dzieje na granicy zniekształceń. A dla dużej amplitudy Uwe oba wierzchołki sinusoidy będą obcięte. I Uwy będzie przypominać sygnał prostokątny

0
  • #7 30 Kwi 2007 22:07
    Kaktusiewicz
    Poziom 9  

Witam!
    Bardzo dziękuję za odpowiedź. Teraz wiem, na czym stoję. :D

0
  • #8 01 Maj 2007 10:17
    Kaktusiewicz
    Poziom 9  

Witam!
    Żeby nie zaczynać nowego wątku postanowiłem napisać tutaj, bo pytanie dotyczy nadal tego samego ćwiczenia.

Czym jest iloczyn wzmocnienia ku i górnej częstotliwości granicznej fg? Czy zależy on w jakimś stopniu od kus lub od czegoś innego?
    Moje wyniki (są to kolejne kolumny tabeli):

Rc
    13 kΩ
    8,2 kΩ
    4,7 kΩ

kUS
    62,5
    25
    10

kU
    128,1
    48,6
    20,3

fg [kHz]
    43,018
    64,769
    107,578

kU*fg [kHz]
    5511,628
    3145,938
    2185,176

0
  • Pomocny post
    #9 01 Maj 2007 11:29
    jony
    Specjalista elektronik

Iloczyn wzmocnienia i fg to po prostu iloczyn B=Ku*Fg i nic więcej.
    A dla wzmacniaczy obitych ujemną pętlą sprzężenia zwrotnego iloczyn ten pozostaje stały
    B=Ku*Fg=const Gdzie występuje wymiana pasma na wzmocnienie

0
  • #10 01 Maj 2007 19:39
    Kaktusiewicz
    Poziom 9  

Hej!
    Dzięki za odpowiedź.
    W moim przypadku wychodzi, że B stałą nie jest. Czy sugeruje to popełnienie błędów podczas dokonywania pomiarów?

0
  • #11 01 Maj 2007 19:52
    jony
    Specjalista elektronik

A co twój wzmacniacz objęty jest pętlą sprzężenia zwrotnego ??

0
  • #12 01 Maj 2007 20:41
    Kaktusiewicz
    Poziom 9  

Cytat:
    "We wzmacniaczach napięciowych małej częstotliwości powszechnie stosuje się ujemne sprzężenie zwrotne, które między innymi zwiększa stałość ich parametrów, zwiększa szerokość przenoszonego pasma i zmniejsza wprowadzane zniekształcenia nieliniowe. Prostym sposobem realizacji sprzężenia zwrotnego w układzie wzmacniacza z rysunku 1 jest nie blokowanie lub tylko częściowe blokowanie rezystora Re kondensatorem Ce o dużej pojemności."
    (całość na stronie: http://home.agh.edu.pl/~maziarz/LabPE/rc.html )
    W danych trzech pomiarach nie używałem pojemności Ce (zgodnie z instrukcją - punkt 5.3), więc jak należy interpretować w tym kontekście przytoczony cytat? (teraz już naprawdę nie wiem, czy jest objęty sprzężeniem zwrotny, czy też nie)

0
  • #13 05 Maj 2007 16:50
    Kaktusiewicz
    Poziom 9  

Witam!
    Czekałem w niecierpliwości, aż skończy się długi weekend, bo myślałem, że wszyscy wyjechali i nie ma nikogo, kto byłby w stanie odpowiedzieć na ostatniego posta. Chyba jednak problem odszedł w zapomnienie :cry: Czy mógłbym prosić jeszcze raz o wyjaśnienie tej kwestii?

0
  • Pomocny post
    #14 06 Maj 2007 11:07
    jony
    Specjalista elektronik

Układ bez Ce jest objęty pętlą sprzężenia. I iloczyn Ku*Fg powinien być mniej więcej stały.
    Ale tylko wtedy gdy niezmienny pozostaje prąd kolektora . A widzę ze u ciebie jest duża rozbieżność w wartościach Rc wiec na pewno i punkt pracy ulegał zmianie. A wtedy iloczyn ku*Fg nie będzie stały.

0
  • #15 06 Maj 2007 11:36
    Kaktusiewicz
    Poziom 9  

Witam!
    Dziękuję bardzo. Bez tego forum bym sobie na pewno nie poradził.

0