Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Generator PWM - sterowany 0-10V

Prepond 30 Apr 2007 21:57 4019 7
    Prepond
    Level 19  
    Witam,

Musze wykonać generator PWM który generuje sygnał o małej częstotliwości, 1-10Hz z tym że czas t1 (stan wysoki) ma się zmieniać od 0,7ms do 2,3 ms w zalezności od napięcia sterującego 0-10V.

Zrobiłem coś na ne555 ale mnie nie zadawala, są inne opcje? Jakies pomysły? Prosze o sugestie.

Dzięki.
    [19-21.10.2021] Technology Days Zapisz się darmo
    gr86
    Level 16  
    a jakbyś wykonał jakiś uniwersalny generator prostokątny z regulacją wypełnienia, ostatnio przeglądałem forum i jest dosyć ciekawy generator funkcyjny na ICL 8038, jego zakres f= 0,00001Hz do 1,5MHz nie pamiętam aka była amplituda sygnału wyjściowego, ale jak sie rozejrzałem to kostka kosztuje 15-18 zeta
    Prepond
    Level 19  
    Wielkie dzięki, czy ktoś ma jeszcze inne pomysły?
    bogdan_p
    Level 39  
    napisz konkretnie jakie ma to mieć zastosowanie , jeżeli umiesz programować mikrokontrolery to można wykorzystać uC z przetwornikiem A/D na podstawie wartości napięcia wejściowego można ustalić algorytm jak ma być sterowne serwo , gotowe procedury masz w Bascomie , z pewnością znajdziesz również dla innych języków programowania
    Prepond
    Level 19  
    Otóż:

Znalazłem schemacik na necie który z podawanego sygnału PWM generuje na wyjścia A B również sygnał PWM z tym że o większym wypełnieniu niż podawany. Na kanale A pokaże się sygnał wtedy gdy na wejściu będzie podawany PWM o czasie t1 (stan wysoki) 1-1,4ms a na kanale B gdy będą to czasy 1,6-2ms. Czas 1.5ms to stan zerowy, na kanale A i B jest wtedy 0.

Do czego mi to? Chcę tym wysterować silnik poprzez mostek H za pomocą komputera. Mam kartę pomiarową z wyjściem 0-10V i chcę tym woltarzem sterować czasem t1 w zakresie 0,7-2,3ms (zapas w razie czego). Jednak układ który dopadłem, ten przetwarzający podawany sygnał PWM na dwa kanały działa dla niskich częstotliwości.

Zależy mi na dokładności generowanego sygnału, najlepiej żeby całym zakresem strowalo 0-10V a nie np 4-6V.

Układ zamieniający PWM na dwa kanały fakycznie jest od jakiegoś modelu, z jakiejść stronki o modelarstwie, ale nie robi to problemu przy sterowaniu silnikiem przy użyciu mostka H.

Wszystko będzie użyte w układzie automatycznej regulacji, silnik steruje karetką w torze pomiarowym przesunięcia liniowego. Myśle że to najlepsze rozwiązanie, biorąc pod uwagę że silnik ma 36V i pare amper nie ma szans sterowanie bezpośrednio napięciem - chłodzenie:)

Dodano po 15 [minuty]:

W sumie jeżeli da się zrobić tak żeby do tego uC bezpośredno podpiąć mostek H (dwa wejścia sterujące) i program mi załatwi cała sprawę to mogę na to pójść. Nigdy tego nie robiłem ale wszystkiego się można nauczyć.

Kwestia tylko tego czy to nie będzie zbyt drogie rozwiązanie, zbyt wyszukane i nie potrzebne, może da się prościej? To rozwiązanie które znalazłem to pare groszy 20-30zł, kwestia tego generatorka.

Używając uC w sumie nie potrzebny jest ten układ rozdzielający na kanały A i B prawda?
    bogdan_p
    Level 39  
    za bardzo nie rozumie po co ten generator
    stosując mostek H z pewnością sterujesz silnikiem DC , masz dwa wejścia którymi ustalasz kierunek oraz wejście enable za pomocą którego można dodatkowo modulować sygnałem PWM
    jeżeli dobrze myślę chodzi o taki algorytm w którym przetwarzanie będzie na zasadzie 0 - 10 V > impuls 0,7 - 2,3ms tylko wytłumacz dlaczego takie czasy i co z zmiana kierunku , w przypadku kiedy wymagana jest precyzja silnik powinien mieć enkoder tylko w takim przypadku to jest Ci potrzebny serwomotor
    zerknij na ten projekt http://elm-chan.org/works/smc/report_e.html
    Prepond
    Level 19  
    No i mam enkoder:) w lewo jest poniżej 1,5 ms a w prawo powyżej, stąd to całe zamieszanie. Wszystko w URA więc nei ma problemu, generator jest mi po to żeby wysterować tym wszystkim za pomocą napięcia, jezeli jest inny pomysł to prosze pisać.

Dodano po 11 [minuty]:

Rozwiązanie z tym enkoderem wydaje sie zbyt skomplikowane można prościej, poza tym mam silnik 100W więc ten schemacik mi się nie bardzo przyda. A enkoder idzie bezposredno do PC przez przetwornik impulsów na napięcie na kartę pomiarową i pozycja jest wyliczana programowo na postawie napiecia dostarczonego przez ten przetwornik impulsów.