Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Westa TC 201 - zanikające zakłócenia obrazu

01 Maj 2007 09:14 2166 21
  • Poziom 10  
    Witam. W Weście z którą walczę od jakiegoś czasu pojawiła się usterka objawiająca się zakłóceniami obrazu (śnieżenie) zanikającymi po ok. 5-10 minutach. Geometria obrazu poprawna. Treść obrazu też poprawna choć z "naniesionym" śnieżeniem. Pierwotnie uszkodzony był kondensator C520 (wyschnięty). To spowodowało wymianę wszystkich podejrzanych elektrolitów w zasilaczu po stronie wtórnej transformatora oraz dwóch elektrolitów na płytce MZ2001. Niestety zakłócenie nie ustąpiło. Co to jeszcze może być? Wyraźnie ma związek z nagrzewaniem się elementów.
  • Poziom 37  
    Kiedyś, kiedyś pamiętam podobną historię z "Heliosem". Bodaj ślad prowa-
    dził do MP2011. Zwłaszcza podejrzewałbym US151 jeżeli siedzi tam A241D.
    Lepiej wstawić TDA2541. Ewentualnie głowica. Jaki jest obraz z EURO?
  • Poziom 13  
    Sprawdż elektrolity w p.cz.-podobny objaw może dać uszk. fali powierzchniowej.
  • Poziom 25  
    Jeśi to snieżenie to raczej raczej cos w okolocach głowicy,ale pośrednia tez trzeba przejżeć,zimne luty przedewszystkim.I wymień wszystkie podejżane elka
  • Poziom 43  
    Jeżeli robiłeś pomiary i wszystkie OK. to T 151.
  • Poziom 10  
    Dzięki za sugestie. Elektrolity w module p.cz. wymieniłem ale to nie zmieniło nic. Przełożyłem też (na chwilę) inny moduł p.cz., generalnie słabszy, ale z innym tranzystorem T151 i innym filtrem z falą. I efekty zakłóceniowe były identyczne. Wobec tego wydaje się, że przyczyny leżą poza p.cz. No chyba, że przyjąć założenie, że to jednak scalony A241D (w obu modułach był taki układ) jest tego powodem.
  • Poziom 43  
    Mało prawdopodobne. Prędzej przyczyna w innym układzie.
  • Poziom 10  
    Hej. Wracam do tematu, gdyż po kilku miesiącach ekspolatacji TV wraz ze zjawiskiem zanikających zakłóceń, nastąpiła istotna zmiana. Polega ona na tym, że teraz zakłócenia opisane jak poprzednio są stale obecne na obrazie. Niezależnie od czasu działania TV (krótko lub długo włączony i odbierający nadawany sygnał TV), zakłócenie pojawia się od razu po włączeniu i jest stale obecne.
  • Poziom 43  
    Zmień kwarc przy procesorze z 4MHz na 4,43MHz (stosowany był w dekoderach PAL). Kiedyś mi to pomogło chociaż nie wiem czy to byłe takie jak Twoje zakłócenia.
  • Poziom 10  
    Hej. Rozumiem, że chodzi o kwarc przy układzie SAA1293-03 w odbiorniku zdalnego sterowania. Tak? Przyznam, że już w nim wymieniałem ten kwarc na nowy ale też o częstotliwości 4MHz, gdyż występowało notorycznie zjawisko "zawieszania" się zdalnego sterowania. Objawy tego stanu to brak reakcji na jakiekolwiek przyciski w pilocie oraz na panelu ręcznego sterowania. Dopiero fizyczne odłączenie włącznikiem zasilania całego TV (włącznie z modułem podtrzymania) i ponowne włączenie usuwało tę usterkę na krótko ("reset" OZS). Po wymianie kwarcu usterka ta zasadniczo nie występuje. Słyszałem też, że przyczyną "zawieszania" się układu zdalnego sterowania oraz śnieżenia obrazu mogą być zakłócenia generowane przez niesprawny powielacz WN. Powielacz wymieniony, poprawy w zakresie śnieżenia brak. Mówili mi też o konieczności wymiany wszystkich elektrolitów na OZS ale tego jeszcze nie zrobiłem. Czy filtracja przez elektrolity na OZS może być istotnie tak krytyczna?
    Odnośnie opisu jak wygląda owo zakłócenie (śnieżenie) to nie jest to podobne do typowego śnieżenia powstającego np. na skutek niedostrojenia. Wówczas białe "kreski-plamki" mają raczej kierunek pionowy i są rozmieszczone w miarę regularnie na całej powierzchni ekranu. Moje śnieżenie to "kreski-plamki" ułożone poziomo w linie odległe od siebie o ok. 1-1,5 cm w górnej i dolnej części ekranu. W środkowym pasie ekranu, linie te układają się we wzór przypominający spłaszczone i bardzo krzywe "S". Owo "S" zmienia swoje położenie, "pływa" poziomo po ekranie.
  • Poziom 33  
    wisz napisał:
    W środkowym pasie ekranu, linie te układają się we wzór przypominający spłaszczone i bardzo krzywe "S". Owo "S" zmienia swoje położenie, "pływa" poziomo po ekranie.

Szkoda, że nie wrzuciłeś fotki. Byłoby łatwiej. Mnie to wygląda na iskrzenie jakiegoś elementu. To czasem trudne do znalezienia. Radzę sobie w takich przypadkach w nietypowy trochę sposób. Otóż obok telewizora stawiam radio odstrojone od stacji. Jeśli zakłócenia powodowane są iskrzeniem w radiu to doskonale słychać. Następnie unieruchamiam linię i już wiem, czy iskrzenie jest w przetwornicy, czy w linii.
  • Spec od Falowników
    Sprawdź czerwony kondensator przy BU208 w zasilaczu.
  • Poziom 10  
    Rozumiem, że chodzi o kondensator na MZ2001, C601 3,3nF/1,5kV? Ja mam tam wstawiony 3,3nF/2kV firmy Philips i jego pojemność (mierzona miernikiem C) wynosi 4,4nF więc chyba mogę przyjąć, że jest sprawny. Co do drugiej teorii wpływu kondensatorów na OZS to wymieniłem wszystkie elektrolity (z wyjątkiem C2 22uF/10V i C3 2,2uF/25V, które są trudno dostępne pod obudową ekranującą układu TBA2800) na nowe. Nadal nie poprawiło to odbioru. Chyba jest to problem linii a nie przetwornicy. Postawiłem bowiem radio tuż obok i przeleciałem się po całej skali UKF i wyraźnych trzasków nie słyszałem. Przypomnę, że kilka miesięcy temu, zakłócenie to było obecne ale mijało po ok.1-2 minutach od włączenia TV. Tak jakby nagrzanie się odbiornika eliminowało to zjawisko. Ale teraz już jest na stałe.
  • Poziom 33  
    wisz napisał:
    Postawiłem bowiem radio tuż obok i ...trzasków nie słyszałem.

W takim razie przyczyną nie jest iskrzenie. Odłącz napięcie warikapowe podawane z OZS'a i podaj "ręcznie" z innego źródła np. z baterii, czy zewnętrznego zasilacza przez potencjometr. Nie widząc usterki "strzelam", ale z OZS na SAA1293 miałem różne dziwne "zjawiska". Jeśli to nie pomoże, szukał bym w dekoderze.
  • Poziom 10  
    Przy okazji znalazłem wreszcie, przyczynę jeszcze innej, szalenie denerwującej usterki. Miałem bowiem zaniki odchylania (chyba poziomego) objawiające się zanikiem obrazu (czarny ekran) z wyraźną gasnącą linią poziomego "zygzaka" i trzaskiem wysokiego napięcia. Zjawisko uzależnione było od temperatury, bowiem zaraz po włączeniu odbiornika, obraz był względnie poprawny, potem po ok. 5 minutach zanikał i dopiero po 30-40 minutach pojawiał się ponownie. W czasie kiedy obrazu nie było pomagało "walnięcie" ręką w obudowę ale nie na długo. Okazało się że jest jakiś brak kontaktu na złączu kołkowym pomiędzy płytą główną a modułem MH2031. Nawet delikatne jego poruszenie powodowało zanik lub pojawienie się obrazu. Podmiana na stary moduł MH2030 (samodiełka z okresu składania Heliosów) i problem jak ręką odjął. Nawet poruszanie modułem nasadzonym na rząd kołków nie powoduje zaniku obrazu. Tym niemniej zaśnieżenie obrazu jak było tak jest nadal.
  • Poziom 15  
    Cześć. Miałeł kiedyś podobny objaw w TV schneider i był lużny przewód wys napięcia wychodzący z trafa na kineskop . Dociśnięcie go rozwiazało problem. Sprawdzajac radiem daj na zakres AM a nie na FM , sprawdż także kontakt pod fajką na kineskopie. Pozdrawiam.
  • Poziom 10  
    Sprawdzenie fajki na pewno zrobię. Tymczasem, podmiana całego dekodera MD2041 na inny (oryginalny) nic nie poprawiła. Śnieżenie bez zmian. Z uwagi na brak aparatu cyfrowego i niemożność zamieszczenia fotografii ekranu, krótkie uzupełnienie opisu wyglądu śnieżenia. Są to białe plamki (kropki) i kreski (poziome) ułożone mniej więcej regularnie w poziomych wierszach lub w wierszach wygiętych w kształcie bardzo krzywego S. Najbardziej przypominają zapis na kartce jakiegoś tekstu alfabetem Morse'a (ciągi kropek i kresek).

Moderowany przez obcy7:

Przeniosłem z TV.

• Poziom 33  
    wisz napisał:
    podmiana całego dekodera MD2041 na inny (oryginalny) nic nie poprawiła. Śnieżenie bez zmian... przypominają zapis na kartce jakiegoś tekstu alfabetem Morse'a...

Trudno z opisu wnioskować co to może być. Czasem nawet widząc zakłócenie niełatwo wyciągać wnioski. Jednak wygląda to na zakłócenie spowodowane iskrzeniem. Nie musi iskrzyć w telewizorze. Żródłem może być inne urządzenie nawet nie u Ciebie w domu. Takie zakłócenie może się przenosić po sieci energetycznej setki metrów. Gdybam, ale na podstawie własnych doświadczeń. Podobny efekt powodowała u mnie jedna z lamp rtęciowych oświetlenia ulicznego. Trzeba obserwować i wnioskować. Czy zakłócenie jest jednakowo widoczne na wszystkich programach? Czy jest na AV? Czy jest stale, czy okresowo? Piszesz, że występuje stale, ale może coś się zmienia. Zakładam oczywiście, że głowica była podstawiana, bo może szukamy daleko, a przyczyna jest blisko.
  • Poziom 25  
    No a ARW jak wygląda?
  • Poziom 10  
    No właśnie. Idąc za radą Szanownych Kolegów, podłączyłem do TV przez moduł eurozłącza, magnetowid. I wówczas obraz stał się dużo lepszy, zakłócenia zniknęły. Niezależnie od tego czy obraz pochodził z tunera czy z taśmy. W tej sytuacji, wobec braku poprawy po wymianie dekodera o czym pisałem wcześniej, pozostały tylko głowica i p.cz. Jeśli chodzi o ARW (opóźnienie ARW) to układ reaguje na zmianę położenia suwaka potencjometru w p.cz. , jak sądzę poprawnie, ale wzmocnienie jest i tak zbyt duże. Wobec tego wygrzebałem z magazynku stary moduł MP2011 (jeszcze zmontowany na płytce nieoryginalnej z okresu świetności TV Helios) i w nim eksperymentalnie pominąłem tranzystor BF, wprowadzając sygnał bezpośrednio na nogę nr 1 filtra z falą powierzchniową. I obraz znacznie się poprawił. Ten sam manewr zastosowałem do p.cz. MP2011 oryginalnej i okazało się, że zakłócenia bardzo wyraźnie zmalały jak w poprzednim przypadku. Z tego wynika, że problemem jest duży poziom wzmocnienia w torze sygnałowym. Dodam, że w Weście nie ma oryginalnej głowicy ZTG lecz model znacznie nowocześniejszy (hyperbandowa) wraz z płytką - przejściówką. Głowicę wymieniłem kilka lat temu dla możliwości odbioru kanałów hyperbandowych z kablówki. MP 2011 - oryginalną, kupiłem kilka miesięcy temu. Przy tym sprzedawca wskazywał, że w ostatnich latach WZT istniały 2 różne rodzaje p.cz. o tym samym oznaczeniu ale z różnymi filtrami z falą powierzchniową. Kupiłem ten model, który miał być dostosowany do "zachodnich" głowic. Oczywiście mogę wstawić w linię anteny, tłumik ale czy nie ma możliwości zwiększenia zakresu regulacji ARW? W końcu obejście tranzystora BF w p.cz. jest rozwiązaniem tylko połowicznym.
  • Poziom 33  
    wisz napisał:
    W końcu obejście tranzystora BF w p.cz. jest rozwiązaniem tylko połowicznym.

Trzeba było to napisać na samym początku. Niepełna informacja powoduje niestety fałszywe wnioski. Pominięcie tranzystora na wejściu p.cz jest jak najbardziej prawidłowym rozwiązaniem. Tak przecież jest we wszystkich nowszych telewizorach. Głowica zapewnia poziom sygnału wystarczający do bezpośredniego wysterowania filtru SAW. Był o tym niejeden wątek. Pozostaje właściwe ustawienie napięcia ARW i powinno być dobrze.
  • Poziom 43  
    Czyli chodzi o tranzystor T 151 jak podałem w poprzednim moim poście. Jednak piszesz ,że obraz znacznie się poprawił tzn. ,że jeszcze nie jest dobry? Zmieniając elementy w regul. ARW możesz zmienić jego zakres.