Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Elektrownia wiatrowa - śmigła

slawa81 01 May 2007 16:22 75992 31
 • #1
  slawa81
  Level 10  
  Witam wszystkich zajmujących się budową elektrowni i zwracam się do was z ogromną prośba poszukuję wszystkiego na temat śmigieł w elektrowniach wiatrowych czyli począwszy od projektów jakie profile jakie kąty i jak je najlepiej wykonać. Znalazłem ostatnio na śmigła do kupienia do elektrowni ciekawy jestem jakie jest w nich profil podaje linka http://www.elektrownia-wiatrowa.pl/1031/przyklad/smigla.html
 • #3
  slawa81
  Level 10  
  ta stronkę zna już każdy ale spoko przyda się dla innych zainteresowanych ale może ktoś wrzucie swoje opracowane i sprawdzone profile śmigieł tak aby w jednym miejscu znalazły się tylko profile śmigieł
 • #4
  siurek28
  Level 11  
  profile smigiel zależą od strefy energetyczenj wiatru w danym rejonie. Widziałem zależności matematyczne na to - bardzo złozona sprawa. W ogóle elektrownia wiatrowa to nieciekawa zabawa, dlatego nikt tego nie stosuje na dużą skale.
 • #5
  numerek12
  Level 21  
  siurek28 wrote:
  profile smigiel zależą od strefy energetyczenj wiatru w danym rejonie. Widziałem zależności matematyczne na to - bardzo złozona sprawa. W ogóle elektrownia wiatrowa to nieciekawa zabawa, dlatego nikt tego nie stosuje na dużą skale.


  :?: :idea::?::?:
  w ostatnim roku niedaleko pucka na pomorzu stanęło coś koło 20 wiatraków
  no ale chyba tak dla jaj bo to "nieciekawa sprawa "

  w tym roku nad morzem ma stanąć kolejnych kilkaset kręciołków
  to chyba też tak sobie bo przecież "tego nikt nie stosuje"

  jak tylko przekroczysz granice z niemcami to zobaczysz tysiące wiatraków też postawionych tak sobie bo krajobraz był zbyt ogołocony

  nooooo to żeś się popisał :D
 • #6
  tronics
  Level 38  
  Nad morzem jest tak, że tam na pewnej wysokości prawie zawsze wieje. Latem w stronę morza chyba a zimą od morza, czy jakoś tak. Zresztą czasem nawet jest różnica między dniem a nocą.
 • #7
  slawa81
  Level 10  
  wszędzie jest tak ze na odpowiedniej wysokości nie ma strat albo są minimalne ponieważ nie ma zakłóceń spowodowanych przez bloki domy drzewa i tak jest to powyżej jakiś 10 m w terenie oczywiście w mieście wyżej . Ja uważam ze opłaca sie budować wiatrak i jestem zwolennikiem energii odnawialnej dla tego założyłem ten temat i chce zebrać na nim jak najwięcej informacji na temat śmigieł po to aby Ci kurzy są takimi wariatami i napaleńcami na wiatraki jak ja mogli wymieniać sie poglądami i swoimi doświadczeniami.
 • #8
  mczapski
  Level 39  
  Elektrownie wiatrowe to inwestycje. A więc należy włożyć i zbierać rentę. Nie ma takiej inwestycji (no może poza manipulacjami finasowymi), która dałaby natychmiastowy zwrot kapitału. Na razie zwrot nakładów faktycznie dość długi tymbardziej jeśli ktoś produkuje tylko na własne potrzeby. Ale nie widomo jakie będą koszty energii w niedalekiej przyszłości. Ludzie przyzwyczaili się do stanu, że nośniki energi tradycyjne po prostu są. Tylko, że tą dyskusją niewiele wnieśliśmy do pytania inicjującego o śmigłach.
 • #9
  przemo159
  Level 16  
  Temat co prawda dość stary ale nadal aktualny,więc opiszę swój pomysł.
  Jestem w trakcie budowy małej elektrowni wiatrowej o mocy ok 8kW i jak większość osób borykam się z problemem wykonania śmigła,tym bardziej że dla uzyskania takiej mocy śmigło musi mieć ok 8metrów średnicy,3-łopaty po 4 metry długości każda.
  Przy takich wymiarach ręczne wykonanie modelu z wymaganą dokładnością jest raczej niemożliwe,a jeśli nawet to bardzo pracochłonne(wycinanie kilkudziesięciu wręg,ustawienie ich w odpowiedniej odległości od siebie w dodatku każda pod innym, precyzyjnie ustalonym kątem itd... ,na końcu szlifowanie i polerowanie),lepszym ale niestety droższym wyjściem jest stworzenie modelu 3D np w programie autoCAD, wyprodukowanie formy za pomocą frezarki 3D,a następnie wykonanie gotowych łopat za pomocą formy.
  Problem tkwi w kosztach,otóż wykonanie takowej formy,łącznie z "modelem cyfrowym" np w programie autoCAD to koszt ok 5tyś zł a koszt 3 łopat 4-metrowych o parametrach wyliczonych programem "WIATRAK" max 3tyś zł z włókien węglowych,jeszcze mniej z włókien szklanych(robiłem rozeznanie w firmach produkujących jachty,kajaki itp),więc na 1 komplet śmigła łączna cena jest za wysoka.
  Wpadłem na pomysł wykonania tejże formy jakoby "wspólnie" z innymi forumowiczami potrzebującymi śmigła o podobnych parametrach, partycypującymi w kosztach formy.
  Wiem że na rynku są oferty kilku śmigieł ,jednak niestety za małe wymiary , za wysoka cena.
  Takie "wspólne" rozwiązanie uważam za lepsze niż zakup gotowych śmigieł,gdyż każdy z chętnych może zaproponować własne obliczenia,zastosowane profile itd a drogą kompromisu można wspólnie opracować optymalne łopaty.
  Na forum,szczegónie tu:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic277125.html
  można przeczytać wiele mądrych wypowiedzi, jest tam bardzo wiele osób które potrafią korzystać z programu "wiatrak",mają pojęcie o profilach śmigieł i aerodynamice,a jednocześnie myślą o takim WŁASNYM ŚMIGLE Z PRAWDZIWEGO ZDARZENIA,wykonanym z perfekcyjną dokładnością.
  Ja ze swojej strony mogę zlecić wykonanie takiej formy, mogę zapłacić ze swoich pieniędzy a osoby zainteresowane mogą rozliczać się dopiero przy odbiorze łopat,bądź przy wypożyczeniu formy.
  Poważnie zainteresowane osoby proszę o kontakt na PW,bądź na forum w tym temacie.
  Jeśli ktoś ma jeszcze lepszy pomysł,np ma własną frezarkę 3D lub dostęp do niej i ma chęć współpracy w tym zakresie to również prosze o kontakt.
  Pozdrawiam.
 • #10
  TOMSON
  Level 19  
  Witam

  Zrobienie form do łopaty turbiny wiatrowej tej wielkości na maszynach CNC to jest koszt ogromny.Zrobienie modelu w sposób konstrukcyjny nie jest tak czasochłonne jak kiedyś.Od czego są programy CAD i wycinanie na ploterach laserem .Poszczególne przekroje można bezproblemowo powycinac ze sklejki ploterem z cieciem laserem.Połowa sukcesu to miec przemyslana konstrukcje łopaty odpowiednie profile i odpowiednia gemetria.
  Ja zaczołem robi łopatę do 3m turbiny i powiem z doswiadczenia ze zrobienie modelu to było jedno z najłatwiejszych zadań w procesie produkcyjnym .Na drugim miejscu to jest zrobienie formy a najwięcej niewiadomych przynajmniej dla mnie to technologia i dobór materiałów w procesie laminowania.I to jest najważniejsza częśc projektu bo od niego zależy wytrzymałośc masa i cena łopaty.Nie mam jeszcze zrobionego jednego kompletu łopat do turbiny z braku czasu,którego niestety potrzeba dużo do procesu laminowania.Na przykładzie mojej łopaty powiem ze sam proces przygotowania materiałów,laminowania,sklejania i wykończenia zajmuje dużo czasu i trzeba jeszcze miec odpowiednie warunki lokalowe i sprzetowe


  Finalna masę łopaty zakładam ok 2kg.

  Usunąłem fotki, gdyż "rozwalały" całą stronę. Proszę je dodać "regulaminowo" [Akrzy]
 • #11
  przemo159
  Level 16  
  TOMSON zazdroszczę umiejętności i cierpliwości!!
  Jestem ciekaw czym kierowałeś się stosując profile s822 i s823,czy są one optymalne dla tej wielkości śmigieł,czy poprostu obliczone parametry programem "wiatrak" najlepiej rokowały??Dlaczego akurat takie profile?
 • #12
  TOMSON
  Level 19  
  Do przemo159

  Witam

  Ta para profili jest stosowana w łopatach turbin wiatrowych od 3 do 10m.
  Wszystkie inne profile seliga to są stosowane już w dużo większych łopatach
  takich nawet do 40m.Profile z rodziny klarkY i NACA44xx sa przestarzałe.
  Są to dużo nowsze profile i typowo opracowane specjalnie do turbin wiatrowych .A co mi wyjdzie tak naprawdę to się dowiem jak zrobię i uruchomię komplet łopat .Znalazłem tez łopatę tylko na jednym profilu S822 ale jest już zdecydowanie większa ale można by się było pokusic o ściągnięcie bo są podane wymiary i parę przekrojów to już coś jest.
  Wpisz w necie S823 i S822 na pewno trafisz na te same PDFy bo zadużo ich nie ma.

  Elektrownia wiatrowa - śmigła
 • #13
  przemo159
  Level 16  
  TOMSON dzięki z wskazówki co do profilu,myśle ze w swoich łopatach skorzystam z twojej wiedzy i tych właśnie profili użyję.
  Mam jeszcze pytanie związane z usytuowaniem kolejnych przekrojów względem poprzednich.W materiałach zamieszczanych przez Ciebie jest kilka rozwiązań.
  W poniższym rys kolejne profile są coraz niżej,w taki sposób,że ich dolne krawędzie pokrywają się w jednym miejscu,jest to jedyne miejsce łopaty gdzie można poprowadzić równoległą do osi łopaty,linie "styczną".
  Elektrownia wiatrowa - śmigła

  W następnym obrazku tej prostej stycznej nigdzie nie ma :
  Elektrownia wiatrowa - śmigła

  A jeszcze w innych rozwiązaniach,między innymi w twoich łopatach o ile dobrze się przyjrzałem, ta prosta styczna do powierzchni łopaty jest w miejscu krawędzi prowadzącej.
  Od czego to zależy i na co ma wpływ takie różne ustawienie tych profili względem siebie,które rozwiązanie daje najlepszy efekt??

  Skoro już Cie zbombardowałem pytaniami to mam jeszcze dwa:
  Czy jest jakiś program jak np "profili" który może wyrysować poszczególne przekroje śmigła o profilach S822 i S823(tych profili niestety w bazie programu nie ma)?
  I czy znalazłeś gdzieś charakterystyki tych profili(s822 i s823) potrzebne w programie "wiatrak" do obliczenia śmigła,czy może wpisywałeś je ręcznie?
  Pozdrawiam.
 • #14
  TOMSON
  Level 19  
  Witam

  W moim wykonaniu kat natarcia poszczególnych odcinków łopaty został oparty o natarcie profilu aby było mi łatwiej zrobic formę i to narysowac .Gdybym posiadał większą wiedzę w programach CAD to bym to narysował w ten sposób ze kąt zaklinowania poszczególnych profili łopaty byłby względem szkieletowej profilu na 25% cięciwy profilu.Szkieletowa przechodzi przez środek pomiędzy górną i dolna płaszczyzną profilu.
  Taką łopatę to trzeba rozpatrywac jako skrzydło.Konstruktorzy tak dobierają geometrię łopaty aby środek ciężkości łopaty był w miejscu zerowego momentu skręcającego łopatę i na tym przedłużeniu jest robione mocowanie łopaty do piasty,oni to robią za pomocą programów symulacyjnych zanim się wezmą za praktyczne wykonanie łopaty my mamy tylko jedna szasę.

  Współrzędne profilu S823 i S822 są do wyciągnięcia z któregos PDFa
  nie powiem zajeło mi to sporo czasu bo tabelki nie sa zabardzo czytane z pliku PDF a współrzędnych jest tam sporo pliki są w formacie coś ala DAT także można je spokojnie zrobi aby czytał je program PROFILI.

  Co do charakterystyk to ręcznie wklepywałem do programu WIATRAK
  Czarakterystyki z których korzystałem to częś po analizie z PDFa a częś generowanych w programie PROFILI. Było trochę rozbieżności takze to co wstawiałem do programu wiatrak przeprowadzałem wyliczenia dla łopaty o określonych wymiarów i patrzyłem jakie są różnice kątów zaklinowania poszczególnych odcinków dla różnych charakterystyk profilu S823 - S822.
  Do programu wiatrak można wstawic tylko jeden profil także symulacje przeprowadzałem raz dla jednego raz dla drugiego profilu.
  Kąty zaklinowania w środku były podobne dla obu profili .
  Dla reszty uśredniłem kąty.
  Jak bym miał robic jeszcze raz mocowanie łopaty zrobiłbym o przekroju kołowym nie miałbym problemów ze zrobieniem dźwigara łączącego górna i dolna płaszczyznę łopaty .Dźwigar dobrze widac na PDFe co ostatnio dałem linka
 • #15
  szyszunka
  Level 15  
  Witam też bym był zainteresowany śmigłami ale o mocy ok18kw
 • #16
  JESIOTR1
  Level 33  
  A Ja zamawiam takich skrzydeł aż 48 sztuk (po 4,5m każde), ale najpierw muszę je co najmniej pomacać.
 • #17
  przemo159
  Level 16  
  JESIOTR1 wrote:
  A Ja zamawiam takich skrzydeł aż 48 sztuk (po 4,5m każde), ale najpierw muszę je co najmniej pomacać.


  Zamówić to możesz ciepłe bułeczki w piekarni za rogiem - na rano obywatelu Jesiotr,szczególnie w ilości 48 sztuk.
  Zamiast pisać pierdoły i dogryzać po prostu pomóż młodszym użytkownikom forum,doradź coś w sprawie łopat jak już w tym wątku piszesz.
 • #18
  JESIOTR1
  Level 33  
  TOMSON wrote:
  Witam..Zrobienie form do łopaty turbiny wiatrowej Finalna masę łopaty zakładam ok 2kg.

  Usunąłem fotki, gdyż "rozwalały" całą stronę. Proszę je dodać "regulaminowo" [Akrzy]


  Doceniam inicjatywę i wysiłek - Moim marzeniem jest by takie łopaty można było u NAS zamawiać jak CIEPŁE BUŁECZKI.
  Niestety Decydenci i Rynek jeszcze do tego nie dorasta.
  TOMSON - wykonaj tą CZERWONĄ komendę - bo na tej stronie nie tylko Ja chcę mieć te zdjęcia.
 • #19
  przemo159
  Level 16  
  TOMSON mam kolejne pytania :D - czy w obliczeniach swoich łopat wykonywanych programem "wiatrak" zaznaczałeś opcję "obrys trapezowy", czy zostawiłeś oryginalny kształt łopatek?Jeśli oryginalny,to jak następnie w programie "profili" uzyskałeś odpowiednie szerokości poszczególnych przekrojów?Z tego co zauważyłem to "profili" rysuje przekroje łopatki tylko o obrysie trapezowym...
  ps.dzięki wielkie za poprzednie,wyczerpujące info i za chęć dzielenia się tym,nad czym sporo czasu zapewne przesiedziałeś :)

  JESIOTR1 wrote:
  Doceniam inicjatywę i wysiłek - Moim marzeniem jest by takie łopaty można było u NAS zamawiać jak CIEPŁE BUŁECZKI.
  Niestety Decydenci i Rynek jeszcze do tego nie dorasta.

  Dlatego działam kolego Jesiotr,mam zamiar dopiąć swego i do tego dąże i drąże ;)
 • #20
  123misza
  Level 11  
  Mam pomysł na w miarę tanie i dokładne wykonanie łopat do wiatraka.
  Potrzebne do tego są przekroje łopaty co 10 cm z zaznaczonym środkiem parcia wiatru.
  Przekroje trzeba wydrukować w skali 1:1, po czym wyciąć z płyty pilśniowej, w miejscu w którym jest środek parcia wiatru wywiercić dziurę pod dźwigar (rura z nierdzewki 1,5 cala), i na każdym przekroju z osobna zaznaczyć kąt zaklinowania.
  Następnie bierzemy dwa sąsiednie przekroje, przykładamy po dwóch stronach płyty z twardego styropianu gruubości 10 cm (trzeba uważać na kąt zaklinowania przekrojów względem siebie) i wycinamy drutem oporowym, ciągnąc go po wzorniku z płyty.
  Powtarzamy tę operację dla każdych 2 sąsiednich przekrojów.
  Potem jeszcze razy dwa bo potrzeba 3 łopaty.
  Następnie gotowe wykroje naklejamy na żywicę na rdzeń(rura z nierdzewki) w odpowiedniej kolejności.
  Tak sklejoną łopatę trzeba wyszlifować na gładko szlifierką oscylacyjną czy czym kto woli.
  Wyszlifowaną łopatę proponuję zalaminować po wierzchu dwoma warstwami maty szklanej 150g/m2 i pomalować farbą uretanową, odporną na UV.
  Twardy styropian (od ociepleń podziemnych, ekstrudowany) w środku się zostaje, przenosi obciążenia od wiatru na rdzeń.
  Poważnym minusem opisanej metody jest ogromny nakład pracy i czasochłonność wymagana do wykonania 3 łopat o długości 2-6 metrów każda (10 przekrojów na metr czyli 20-60 na łopatę, 60-180 na całość).
  Styropian ekstrudowany na składzie kosztował około 600 zł za 1 m3 jak ostatnio pytałem (czerwiec 2008).
  Zywica może być poliestrowa.
  Mata szklana najlepiej z jakiejś stoczni jachtowej.
  Mam nadzieję że byłem pomocny.
 • #21
  przemo159
  Level 16  
  123misza twój pomysł to pomysł na rzeczywiście tanie łopaty, ale niestety nie ma szans żeby wyszło to dokładnie.

  Po 1. nie wytniesz ręcznie z płyty pilśniowej dokładnie przekroju,tak jak będzie wydrukowany,zawsze będą jakieś nierówności - wyjściem jest pomysł TOMSONA z laserowo wycinanymi ze sklejki suchotrwałej profilami.

  Po 2. nawet jak będziesz już miał równe,laserowo cięte profile a między nimi będzie styropianowe wypełnienie to po "zalaminowaniu po wierzchu dwoma warstwami maty szklanej" cały wysiłek z dokładnością wypalania profili pójdzie na marne bo zgubisz przez to dokładne wymiary łopatki(nie zalaminujesz tego idealnie,żeby grubość laminanu była wszędzie jednakowa,nie wspomnę już o uzyskaniu odpowiednio gładkiej powierzchni)

  Do tego dochodzi jeszcze problem z ustawianiem kątów kolejnych profili,nie jest tak prosto poustawiać jak to napisałeś,bo niby jakim kątomierzem porównasz kąty profili przyłożonych do dwóch stron styropianu,i ustawisz je tak żeby pokrywały się "środki parcia wiatru" czyli fachowo miejsca z zerowym momentem skrętnym(określenie użyte przez TOMSONA)?chyba że powiercisz otwory w styropianie i nadziejesz to wszystko na dźwigar,ale i tak zostaje to precyzyjne ustawianie kątów.
  Też kiedyś wydawało mi się to proste ale przy wykonywaniu małej 1metrowej łopatki natrafiłem na te problemy o których piszę:
  Elektrownia wiatrowa - śmigła Elektrownia wiatrowa - śmigła Elektrownia wiatrowa - śmigła Elektrownia wiatrowa - śmigła Elektrownia wiatrowa - śmigła Elektrownia wiatrowa - śmigła Elektrownia wiatrowa - śmigła Elektrownia wiatrowa - śmigła Elektrownia wiatrowa - śmigłaElektrownia wiatrowa - śmigła
 • #22
  schredder
  Level 12  
  A co sądzicie o wiatraku typu amerykańskiego.
  Ma trochę mniejszą sprawność ale startuje przy mniejszym wietrze i ma
  większy moment obrotowy.
 • #23
  przemo159
  Level 16  
  Niedaleko mnie stawiają właśnie wiatrak o średnicy turbiny ok 60m.
  Wrzucam kilka fotek,na których widać jakie to wielkie:
  Elektrownia wiatrowa - śmigła Elektrownia wiatrowa - śmigła Elektrownia wiatrowa - śmigła Elektrownia wiatrowa - śmigła
  a tu widać mocowanie łopaty:
  Elektrownia wiatrowa - śmigła
 • #24
  PEEIKT
  Level 2  
  Witajcie
  Wykonam łopaty robione maszynowo w technologii CNC z klejonej sosny lub świerku kto jak uważa, żadne rodzaje profili nie są przeszkodą długość maksymalna łopaty to 2100 szerokość dowolna i grubość
  zainteresowanych zapraszam na PW lub email djjaroo(malpa)gmail.com lub pisać na Link
 • #26
  PEEIKT
  Level 2  
  tak mm czyli średnica wirnika wynosi 4200 mm +- mocowanie na talerzu zależy jak kto mocuje
 • #27
  przemo159
  Level 16  
  PEEIKT wrote:
  Witajcie
  Wykonam łopaty robione maszynowo w technologii CNC z klejonej sosny lub świerku kto jak uważa, żadne rodzaje profili nie są przeszkodą długość maksymalna łopaty to 2100 szerokość dowolna i grubość
  zainteresowanych zapraszam na PW lub email djjaroo(małpa)gmail.com lub pisać na Link


  Więc ile taka usługa w przybliżeniu będzie kosztować u Ciebie PEEIKT?
  Ze styroduru też możesz wyfrezować jakieś elementy?Jeśli tak to pewnie mógłbyś wykonać model większego śmigła w dwóch fragmentach?
 • #28
  zbigmaz1
  Level 18  
  PEEIKT wrote:

  Wykonam łopaty robione maszynowo w technologii CNC .......
  .......


  Też jestem ciekaw co do ceny, obecnie pracuje nad takimi 3,2m i co jest potrzebne do wykonania, jakie dane?
 • #29
  PEEIKT
  Level 2  
  dane jakie są mi potrzebne to rodzaj łopaty długość szerokość i jaki rodzaj drewna resztę ja sam projektuje
  cena takich śmigieł np. 2100 szerokość 350 materiał sosna klejona 230 zł jednej łopaty nie są wyginane tylko wyrabiane jeżeli ma ktoś własny materiał to cena wykonania 130 zł
  grubości ustalam proporcjonalnie
  łopata np. o długości 1700 x 300 około 180 zł
  najtaniej wychodzi łopata 550x 120 około 45 zł
  również mam możliwość wykonania innych detali na CNC nie tylko łopat więc wystarczy się skontaktować
 • #30
  zbigmaz1
  Level 18  
  PEEIKT wrote:
  dane jakie są .............


  Jeszcze jak byś napisał gdzie ciebie szukać lub zobaczyć i dotknąć to by było ok.